Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Ankalimon

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.03.20. 12:43

Nos, megtörtént a vásárlás: megérkezett a SkyWatcher 250/1200 (EXPLORER-250PDS) távcső, választott optikával.
Nem interferométer mérést kaptam hozzá, hanem egy műcsillagon végzett autokollimációs távcsőteszt jegyzőkönyvét, személyes aláírással hitelesítve.
A jegyzőkönyv szerint a szférikus aberrációja alapján prémium minőség (L/8, autokoll: L/16), asztigmatizmus, peremkopás/magas perem, púpos/lukas közép, zónahiba nem mérhető. A szöveges leírás szerint:
"Autokollimációban közel ideális intra-extrafokális képet mutatott a műszer. [...] A definíciós fényességet 95% környékére becsülöm."

Eddig háromszor voltam kint vele ég alatt, és sok mindent megnéztem - saját (nem szakértői) véleményem szerint nagyon pöpecül muzsikál. Csillagtesztet is csináltam, de nem vagyok túl gyakorlott még ebben: ahogy én láttam azonos, szabályos képet adott a fókusztól mindkét irányban.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Vizi Péter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.03.20. 14:54

Király! Mennyibe került így a cucc?
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.20. 15:51

Ankalimon írta:
2020.03.20. 12:43
Nos, megtörtént a vásárlás: megérkezett a SkyWatcher 250/1200 (EXPLORER-250PDS) távcső, választott optikával.
Nem interferométer mérést kaptam hozzá, hanem egy műcsillagon végzett autokollimációs távcsőteszt jegyzőkönyvét, személyes aláírással hitelesítve.
A jegyzőkönyv szerint a szférikus aberrációja alapján prémium minőség (L/8, autokoll: L/16), asztigmatizmus, peremkopás/magas perem, púpos/lukas közép, zónahiba nem mérhető. A szöveges leírás szerint:
"Autokollimációban közel ideális intra-extrafokális képet mutatott a műszer. [...] A definíciós fényességet 95% környékére becsülöm."

Eddig háromszor voltam kint vele ég alatt, és sok mindent megnéztem - saját (nem szakértői) véleményem szerint nagyon pöpecül muzsikál. Csillagtesztet is csináltam, de nem vagyok túl gyakorlott még ebben: ahogy én láttam azonos, szabályos képet adott a fókusztól mindkét irányban.
Gratulálok, szuper!
Beépítetted már az Antares segédet?
A másik kérdésemet Péter már lelőtte. :)
254/1200 Dobson,
eq-platform
Ankalimon

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.03.21. 07:12

Vizi Péter írta:
2020.03.20. 14:54
Király! Mennyibe került így a cucc?
20 ezer Ft volt a választott optika opció. Mivel nem kértem hozzá az okulárokat és a keresőtávcsövet, meg kapok némi kedvezményt, összegészében bőven a listaár alatt volt cucc.
Lovász András írta:
2020.03.20. 15:51
Gratulálok, szuper!
Beépítetted már az Antares segédet?
A másik kérdésemet Péter már lelőtte. :)
Igen, beletettem az új segédtükröt, egy hozzá illő új segédtükörtartóval együtt. Majd teszek fel képeket a "Mutasd a távcsövedet" topikba.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Sidius

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.05.10. 19:43

Üdvözletem annak, aki nullteszttel ellenőriz, akárki is az! Talán idővel mégis csak egy lehetőség lesz az interferometrikus, de "kizárólagosanbaromimegbízható" vakrepülés a számszerű adatokkal.
Használható -de inkább jobb :-)- nyugodtságnál akkor valamivel 0,5" alatt is muzsikálnia kell a cuccnak!
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”