Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.17. 08:51

mizar írta:
2019.05.12. 12:07
Ankalimon írta:
2019.05.12. 10:44
És ez milyen anyag? Valami filc-féle? És milyen ragasztót érdemes használni? (Gondolom az sem mindegy...)
Egy vastagabb fekete szövetanyag, matt. A plüss nekem nem vált be, fénylik, az öntapadós változata szöszöl, macerás.
Mivel a csövet belül nehéz ragasztóval bevonni, még az öntapadós anyagokat is nehéz belülről felragasztani gyűrődésmentesen, ezért köztes megoldást választottam, igaz, hogy volt hozzá anyagom is. Vastagabb átlátszó fóliát (nyomdai montírfólia) befújtam ragasztóval:
http://www.nyomdaker.hu/termek/scotch-w ... szto_spray
Erre tettem az anyagot. A csövön belül az egész erős kétoldali öntapadóval van rögzítve. Már 10 éve tart úgy, ahogyan akkor beletettem.


(Természetesen ez csak az én véleményem, tapasztalati úton állapítottam meg, és gondolom, hogy azonnal lesz valaki akinek más lesz a véleménye csupán elméleti úton és azért, hogy ellent mondjon.)
Mivel most éppen szét kell szednem a távcsövemet, elgondolkodtam a bélés megcsinálásán. Megfelelő jó nedvszívó pamutanyagot találtam sokfélét, de ezek nem tűnnek igazán mély-feketének, pedig gondolom ez is fontos szempont, nem csak a nedvszívó képesség. Mi a helyzet a velúr tapétákkal? Azok között vannak megfelelően sötétek? Ezeknek van bármilyen érdemi nedvszívó képessége?

Illetve vannak ilyen spéci mélyfekete csillagászati célú öntapadós anyagok: https://www.firstlightoptics.com/telesc ... erial.html
Érdemes ilyenben gondolkodni?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2019.05.17. 09:21

Ankalimon írta:
2019.05.17. 08:51
mizar írta:
2019.05.12. 12:07
Ankalimon írta:
2019.05.12. 10:44
És ez milyen anyag? Valami filc-féle? És milyen ragasztót érdemes használni? (Gondolom az sem mindegy...)
Egy vastagabb fekete szövetanyag, matt. A plüss nekem nem vált be, fénylik, az öntapadós változata szöszöl, macerás.
Mivel a csövet belül nehéz ragasztóval bevonni, még az öntapadós anyagokat is nehéz belülről felragasztani gyűrődésmentesen, ezért köztes megoldást választottam, igaz, hogy volt hozzá anyagom is. Vastagabb átlátszó fóliát (nyomdai montírfólia) befújtam ragasztóval:
http://www.nyomdaker.hu/termek/scotch-w ... szto_spray
Erre tettem az anyagot. A csövön belül az egész erős kétoldali öntapadóval van rögzítve. Már 10 éve tart úgy, ahogyan akkor beletettem.


(Természetesen ez csak az én véleményem, tapasztalati úton állapítottam meg, és gondolom, hogy azonnal lesz valaki akinek más lesz a véleménye csupán elméleti úton és azért, hogy ellent mondjon.)
Mivel most éppen szét kell szednem a távcsövemet, elgondolkodtam a bélés megcsinálásán. Megfelelő jó nedvszívó pamutanyagot találtam sokfélét, de ezek nem tűnnek igazán mély-feketének, pedig gondolom ez is fontos szempont, nem csak a nedvszívó képesség. Mi a helyzet a velúr tapétákkal? Azok között vannak megfelelően sötétek? Ezeknek van bármilyen érdemi nedvszívó képessége?

Illetve vannak ilyen spéci mélyfekete csillagászati célú öntapadós anyagok: https://www.firstlightoptics.com/telesc ... erial.html
Érdemes ilyenben gondolkodni?
OBI-s fekete öntapadós velúrtapéta simán jó, nagyon fekete, nem szöszöl, olcsó.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.18. 21:12

IMG_20190518_205817.jpg
Harmatsapka készítés indul... :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.19. 10:23

Elkészült a harmatsapka, meg a kiegészítő nedvszívó tasakok. 8-)
A sapka tépőzárral záródik, enyhén kúpos, a külső végén az átmérő mindenhol legalább 26 cm.
A nedvszívó golyókkal töltött tasakok tépőzárral helyezhetők bele - egyszerre akár négy is - bár szerintem egyszerre egy is elég.
IMG_20190519_093000.jpg
IMG_20190519_093024.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.19. 10:24

IMG_20190519_093913.jpg
IMG_20190519_094854.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2446
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.19. 17:24

Gratula! Szép munka! :D

Ez biztosan működni fog!

Ezeket a golyókat elég, ha hagyjuk passzívan kiszáradni észlelések között, vagy célszerű bevetés előtt megmikrózni őket?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.19. 18:37

Mikróba nem merem betenni azördögtudja, hanem a minigrillben legalacsonyabb hőn száritom. Félóra egy órát.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.19. 20:12

Lovász András írta:
2019.05.19. 17:24
Ezeket a golyókat elég, ha hagyjuk passzívan kiszáradni észlelések között, vagy célszerű bevetés előtt megmikrózni őket?
Az a helyzet, hogy eddig én csak az optikákhoz használt táskámban tartottam ilyent, hogy tárolás közben ne párásódjanak, és múltkor hirtelen ötlet volt a távcsővel való kipróbálás, úgyhogy nincsenek személyes, megerősített tapasztalataim.

A rendes szilikagél golyók nagyon lassan telítődnek, elvileg elég ritkán kell őket regenerálni. Egy csomó típusnál eleve elszíneződnek a golyók (pl: kékből narancssárgák lesznek), ha már nem tudnak felvenni több nedvességet. Elvileg maguktól is adnak le nedvességet, de lehet őket szárítani. Viszont nagyon óvatosan kell bánni velük a szárításnál - elég érzékenyek. És tetejében többféle cucc van, nem egyforma a kezelési módjuk. (Van olyan típus, amit sütőben kell szárítani.) De a vásárlásnál a csomagolásan elvileg mindig kell legyen részletes használati útmutató a regenerálásról is.

Nekem most kétféle van: a fehér az úgy tűnik csak egyszer használható (kálcium-klorid), ha telítődik cseréli kell. Az átlátszó szilikagél viszont a leírás szerint 3 perces mikrózással regenerálható. (Viszont a fehéret nem fogom használni, mert teljes telítődés esetén, szobahőmérsékleten elfolyósodnak. Az meg nem volna igazán hasznos...)

A szilikagélek egyébként kb a saját súlyuk 40 %-ának megfelelő nedvességet tudnak felszívni. Az általam kreált kis csomagokban 40 g szilikagél van, vagyis csomagonként max. 18 ml vizet tudnak felszívni. Az párában szerintem elég sok (3-400 vízcseppnek megfelelő mennyiség).
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Ankalimon 2019.05.20. 09:39-kor.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.05.19. 21:23

kicsit túlspirázzátok ezt a párásodás dolgot, nekem egy sima mezei 20 cm-es harmatsapkám van és nincs pára sehol. amig newtonom volt, venti volt a főtükör alján , szivta a levegőt, sosem volt bajom a párával. ha mozog a levegő kicsit a tubusban nem csapódik le a pára.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.19. 21:45

Igen, lehet. De múltkor nagyon pórul jártam, és most igyekszem bebiztosítani magam... :roll:
Én is úgy számolok, hogy valószínűleg bőven elég lesz a harmatsapka.
(Ventillátor nincs a távcsövemen - sem a tükör mögött, sem oldalt.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”