Barlow lencsék

.géza

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.06.13. 19:35

Ezért jó ez a Fórum, mindketten elmondhattuk a véleményünket a dologról.
Imre

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.07.02. 13:56

Halló halló mindenki! Keresek egy speciális célra "zoom-barlow" toldatot. 1-5 szörös nyújtás állítható egy okulár elött, avagy az okulár helyére tett kamera, vagy más műszer elött. Aki esetleg tud ilyenről, legyen az akár 2"-os, vagy kisebb, azt kérem, hogy jelezze. Előny, ha a nyújtás változtatása közben a végződések nem forognak el egymáshoz képest. Csak erre kérek választ, nem a helyettesítő megoldásokra! A paraméterek lehetnek eltérőek is. Hol kapható, milyen adatokkal, és mennyibe kerül? Ha valakinek van, és el akarja adni, az is érdekel. Természetesen széles sávban korrigált, IR - UV sávú érdekel. Köszönettel: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kazi

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 09:33

Van egy okulárom, aminek a végébe nem fér bele a barlow. Létezik ilyen kis toldóka, amit beletekerek az okulárba és abba a barlow-t vagy ilyenkor felejtős a dolog? :)
ruszatti

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2019.07.05. 09:59

Nálam pl. a 3x TeleVue Barlow-t kicsavarva a toldatból nem lehet a szintén TeleVue gyártmányú Plössl-jeim végébe csavarni (de más okuláromba se). Hát nem kicsit voltam meglepődve, pedig azért a TeleVue nem egy gagyi márka, mint tudjuk.
Carton 60/910, Skywatcher 120/1000+EQ5 GoTo
8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
kazi

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 10:15

ruszatti írta:
2019.07.05. 09:59
Nálam pl. a 3x TeleVue Barlow-t kicsavarva a toldatból nem lehet a szintén TeleVue gyártmányú Plössl-jeim végébe csavarni (de más okuláromba se). Hát nem kicsit voltam meglepődve, pedig azért a TeleVue nem egy gagyi márka, mint tudjuk.
És akkor nincs is megoldás? Ilyen pár mm-es gyűrű? Ez akkora fság. A legtöbb barlow nagyítását pont ezzel lehet variálni és nincs erre egy univerzális okosság (vagy csak nem tudunk róla :) )
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.05. 11:43

kazi írta:
2019.07.05. 10:15
És akkor nincs is megoldás? Ilyen pár mm-es gyűrű? Ez akkora fság. A legtöbb barlow nagyítását pont ezzel lehet variálni és nincs erre egy univerzális okosság (vagy csak nem tudunk róla :) )
Egy másik topic-ban is írtam, hogy az optika (legalábbis, ha a képminőség fontos) nem egy lego-szerű összerakós játék. Elvileg bármilyen üvegeket egymás mögé lehet pakolni, de az eredmény legtöbbször kiábrándító lesz - ha kapsz éles képet egyáltalán...
Pl. egy-egy gyártó is csak bizonyos okulártípusaira tudja a parfokalitást biztosítani, pedig neki csak saját magával kellene kompatibilisnek lennie.

Szerintem csak nagyon-nagyon sokat észlelő, és nagyon sok eszközt kipróbált amatőrcsillagásznak lehet érdemben is beszámítható véleménye a különböző összeállításokról.
Én pl. "istenítem" a TV Powermate nyújtótagját (eddig kettőt volt módom használni, egy 2x-est és egy 5x-öst, mindkettő 2"-os), de csak a saját eszközeimmel használtam, ami szintén "elég jó".
De ha valakinek egy "szub-optimális" távcsöve van, előfordulhat, hogy egy hasonlóan, önmagában "szub-optimális" nyújtótaggal éppen összeillenek, és együtt jobb lesz a képe. Hallottam már ilyet, bár nem láttam, és kissé szkeptikus vagyok, hogy ez mennyire igaz, és mennyire lehet gyakori... Az biztos, hogy ha valami önmagában jó, akkor abból baj nem lehet.

Összefoglalva: nehéz egy ilyen kérdésre megmondani a tutit; én legalábbis nem tudom. Főleg "univerzális" megoldások nincsenek. Ki kell próbálni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 12:01

Attila írta:
2019.07.05. 11:43
kazi írta:
2019.07.05. 10:15
Egy másik topic-ban is írtam, hogy az optika (legalábbis, ha a képminőség fontos) nem egy lego-szerű összerakós játék. Elvileg bármilyen üvegeket egymás mögé lehet pakolni, de az eredmény legtöbbször kiábrándító lesz - ha kapsz éles képet egyáltalán...
Pl. egy-egy gyártó is csak bizonyos okulártípusaira tudja a parfokalitást biztosítani, pedig neki csak saját magával kellene kompatibilisnek lennie.

Szerintem csak nagyon-nagyon sokat észlelő, és nagyon sok eszközt kipróbált amatőrcsillagásznak lehet érdemben is beszámítható véleménye a különböző összeállításokról.
Én pl. "istenítem" a TV Powermate nyújtótagját (eddig kettőt volt módom használni, egy 2x-est és egy 5x-öst, mindkettő 2"-os), de csak a saját eszközeimmel használtam, ami szintén "elég jó".
De ha valakinek egy "szub-optimális" távcsöve van, előfordulhat, hogy egy hasonlóan, önmagában "szub-optimális" nyújtótaggal éppen összeillenek, és együtt jobb lesz a képe. Hallottam már ilyet, bár nem láttam, és kissé szkeptikus vagyok, hogy ez mennyire igaz, és mennyire lehet gyakori... Az biztos, hogy ha valami önmagában jó, akkor abból baj nem lehet.

Összefoglalva: nehéz egy ilyen kérdésre megmondani a tutit; én legalábbis nem tudom. Főleg "univerzális" megoldások nincsenek. Ki kell próbálni.

MDA
Pont ez a bajom, hogy kipróbálni nem tudom, mert belekoccanna a barlow lencséje az okuláréba. Nem tudom becsavarni. A barlow saját csövével meg 2,24 lenne az okulár fókusza, az nekem használhatatlan. Kéne valami közdarab, amivel 1,3-1,5 között tudnám nyújtani a fókuszt.
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.05. 12:53

kazi írta:
2019.07.05. 12:01
Pont ez a bajom, hogy kipróbálni nem tudom, mert belekoccanna a barlow lencséje az okuláréba. Nem tudom becsavarni. A barlow saját csövével meg 2,24 lenne az okulár fókusza, az nekem használhatatlan. Kéne valami közdarab, amivel 1,3-1,5 között tudnám nyújtani a fókuszt.
Attól tartok (legalábbis így, látatlanban), ennyire spéci elemet jó eséllyel csak csináltatni tudsz egy esztergályossal...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.05. 13:23

Attila írta:
2019.07.05. 12:53
kazi írta:
2019.07.05. 12:01
Attól tartok (legalábbis így, látatlanban), ennyire spéci elemet jó eséllyel csak csináltatni tudsz egy esztergályossal...

MDA
Hát ez szomorú. Akkor le kell szoknom a barlow-zásról... :D
AndrewBoy

Hozzászólás Szerző: AndrewBoy » 2019.07.08. 18:28

Sziasztok!

Van ket newton tavcsovem es egy 2x barlow lencsem t2es menettel. Ha a barlowba barmilyen okkulart rakok barmelyik tavcsoben ugy teljesen szep kepet kapok, elvezheto minoseg. Szeretnek fotozgatni is, viszont amint a gepet rarakom a barlowra a kozepso resz feheres paca lesz, probalkoztam mar a tavcso kitakarasaval, vagy szuro feltevesevel, de valamennyire a folt ott marad. A gep sajat obijaival szep kepet csinal es barlow nelkul is szep kepet csinal. Az a baj, hogy a lencset kiszedve a barlow csove meg mindig tul hosszu igy elesre nem tudom huzni az optikat. A 2 colos kihuzatba illesztve viszont pazar kepet kapok, de optikai nagyitast szeretnek elerni. A nagy tavcsovon van 2 colos kihuzat igy ott a barlow nelkuli foto megoldott, de a picirol szeretnek fotozni es kozben a nagyon eloben nezni az "esemenyeket".

A barlow lencseje ranezesre tiszta, par mini karcttol eltekintve, letezik valami anomalia amiatt a fenykepezom nem jo ezzel a barlowal, vagy vak vagyok es ez a karc hibaja? Addig eljutottam, hogy a paca forog a lencse forgatasakor, tehat koze lesz hozza.

Vegyek egy uj lencset? T2es felfogatassal 20-30e korul mit tudtok javasolni? 1.25 col lenne a nyero, 2 col nem megy be a kis tavcsobe, de persze ennyi penzert ilyet ugysem kapok;D

A kicsi tavcso egy 100/350 bresser, a nagy egy 150/750 skywatcher. Fenykepezo egy sony nex5.

Koszonom!
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”