Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
pisza

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.02.21. 14:34

András,hol van az észlelőhelyed?
Már csak azért kérdem, mert a Lófej köd nagyon kívánja a frankó eget.

Csaba
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.21. 15:32

Meződpusztán, Sásdtól 3,5 km-re egy kacsatelep mellett. Éjszaka 1,5 km-es körzetben még egy gyertya se világít. Ha kicsi a páratartalom, akkor Pécs fénybúrája sem zavar be.
Legutóbb ennyire sötét és átlátszó egem tavaly márciusban volt. Viszont akkor bemutatóztam...

Amúgy a Lófej-köd esetében duplán jelent előnyt a nagy átmérő: láthatóvá teszi az IC 434-et, másrészt a nagy kilépő pupillát eredményező nagyítás nagyobb, ami kizárja a LM-ből pl. az Alnitakot.
Azonban kétségtelenül a legfontosabb "kellék" a sötét ég. :)

Üdv, András
254/1200 Dobson,
eq-platform
Ankalimon

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.22. 19:25

Lovász András írta:
2020.02.21. 08:59
Tegnap az átlátszó, sötét ég felvillantotta az Alnitak-hoz közeli Lófej-köd észlelhetőségének esélyét.
Gondoltam "nekiesek" a 10 mm-es BCO-val (120x-os nagyítás), hiszen itt a csúcsra kell járatni a kontrasztot. Próbáltam szűrő nélkül és UHC-szűrővel is (másik egyelőre nincs), de nem láttam az objektumot, inkább csak sejthető volt. Az "elméletből" csak egyetlen dolgot felejtettem ki: a kilépő pupilla méretét. Aztán ez az "aprócska" tényező eszembe jutott és betettem egy jóval kisebb nagyítást. Igaz, hogy 10 üveg állt a fény útjában (4 a kómakorrektorban, 6 az okulárban), de mégis az 5 mm-es kilépő pupillával egyértelműen látszott a háttér köd (IC 434) fénye, amelyből "kiemelkedett" a Lófej-köd sötét sziluettje. Nem olyan élesen, mint a fotókon, de egyértelműen látszott.
Mellette még 20 objektumot sikerült felkeresnem, de közöttük talán ez adta a legnagyobb sikerélményt! :D

Üdv András
Én is ugyanezzel küszködtem tegnap éjszaka, igaz én csak egy 20 centissel próbálkoztam, 67x nagyítással (3 mm kilépő pupilla), és nem jött az IC 434 még HBeta szűrővel sem. Mivel az objektum kicsi, nem próbáltam kisebb nagyítást... :(
De legközelebb kipróbálom az ötletedet egy kisebb nagyítású, nagyobb kilépő pupillájú okulárral is.

(offtopic: Egyébként azt olvastam valahol, hogy tisztán a kilépő pupillát tekintve a 2 mm környéki a legjobb a mélyegezéshez, mert állítólag így éri a legtöbb fény a szem leginkább érzékeny részét. De a Lófej-köd nagyon spéci objektum.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.22. 20:41

Tamás!-vonalszűröhöz szinte minden esetben a legnagyobb kilépőt érdemes használni. Sokat használok ilyen szűrőt: Baader H-béta és Olll 8,5nm-es, Astronomik Olll 12nm-es verziók, de nagyobb nagyításon már inkább rontanak. 240/1004-es csővel és egy 20/80mm oklival már elég jól működnek ezek a szűrők, de a 24/68Explore biztosabb eredmény produkál. Ugyan ezzel a tubussal 16/70mm oklival, már túl sötét az egész mező. Tegnap a Nagykutyában néztem az sh-2-308 ködrészletet Baader Olll szűrővel. 20mm oklival kis szemszoktatás után megjelent egy nagy leheletnyi ív. 16mm-re váltva szinte el is tünt. A lófej viszont nem is annyira kicsi és inkább a kitakart emissziós köd fénye az ami elsőre megpillantható. Majd utánna kis behatapásként egy sötétebb foltot kell megpillantani. Sok sikert hozzá Tamás! :)
Gyuricza István
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.23. 07:12

Ankalimon írta:
2020.02.22. 19:25
Én is ugyanezzel küszködtem tegnap éjszaka, igaz én csak egy 20 centissel próbálkoztam, 67x nagyítással (3 mm kilépő pupilla), és nem jött az IC 434 még HBeta szűrővel sem. Mivel az objektum kicsi, nem próbáltam kisebb nagyítást... :(
De legközelebb kipróbálom az ötletedet egy kisebb nagyítású, nagyobb kilépő pupillájú okulárral is.

(offtopic: Egyébként azt olvastam valahol, hogy tisztán a kilépő pupillát tekintve a 2 mm környéki a legjobb a mélyegezéshez, mert állítólag így éri a legtöbb fény a szem leginkább érzékeny részét. De a Lófej-köd nagyon spéci objektum.)
Igen, spéci, mivel nem egy halvány dolgot figyelünk meg, hanem a "fény hiányát", azaz a háttér fényességét kell növelni - bénán megfogalmazva. Ezt pedig kis nagyítással érhetjük el. És innentől kezdve pofonegyszerű a dolog: nagy kilépő pupilla=nagy ablak=sok fény; kis kilépő pupilla=kicsi ablak=kevés fény. Minél nagyobb az átmérő, annál nagyobb nagyítás tartozik a "nagy ablakhoz". Természetesen túlzásba sem kell vinni, mert akkor meg kiszorul a LM-ből a háttér...

Annyira megörültem a sikeres észlelésnek, hogy a kis nagyításhoz elfelejtettem UHC-szűrőt alkalmazni.
Majd legközelebb...

Üdv András
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mircea

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.02.23. 16:37

Andras

Gratulalok a Lofej-Kod sikeres eszleleshek !

Nekem nem sikerult ...de nem is probaltam komolyan mert leg tobb eszleleseket varosbol intezem.
Az ugy nevezet ''Wayback Machine'' softverel sikerult egy nagyon erdekes anyagot le tolteni :Stephen R. Waldee ''The Horse Head Project'' cikk vagyis a Lofej-kod eszlelese.
Hogy ha erdekel valakit ,el kuldhetem emailban.

Februar 18-an eszleltem a NGC 2683/UFO galaxist a Lynx csillagkepben.
Kozeleben van sok kettos csillag ,a szoros 57 Cnc/ 1.5'' a legerdekeseb.
Ott fokra Delre a UFO galaxistol van a Kopernikusz /Rho 1 Cnc 85'' tag kettos es tobb mas kettos csillag.
A nagyon kozeli 53Cnc/44'' kettosel ,Kopernikusz egy '' mas kettos-kettost'' alkot.
(Valahogy hasonlit a STF 2470/STF 2474 rendszerre....szerintem )
Negy fokra Keletre az UFO galaxistol latszik az RS Cnc narancs valtozo , 1.36 szin index.
Ket kisseb csillag halmazt eszleltem az Ikrek csillag kepben : NGC 2420 es NGC 2435.

A Leo csillagkepben eszleltem ket galaxist az HCG44 galaxis csoportbol : NGC 3189 es NGC 3193.
A NGC 3185 galaxist nem talaltam es a NGC 3187 soha sikerult latnom 200mm reflektoromal.
Ez a galaxis csoport fel tavolsagban van Algieba es Adhafera /Zeta Leo csillagok kozt.

Befejezesul rutin Leo galaxis ''lakoma'' : M95,M96,M105,NGC 3384,NGC 3377,M65,M66.
A Hamburger/ NGC 3628 galaxisal/a harmadik a Leo tripletben, ''nem vertem'' az okularomat,ez nehez targy varosbol es mar minden fagyot volt,velem egyut.

Februar 20-an ket nagy baklovesem volt : egy planetaris kod Ikrek labanal es egy masik Delre Acubesn csillagtol ,legalab masfel oran att kerestem,nem talaltam.
Visza hozta a jo kedvemet a gynyoru NGC 3169 es NGC 3166 galaxis par a Sextans csillagkepben.
246x nagyitasnal/Radian 5mm-es okularban, egy mezoben latszanak.
Imadom az ilyen latvanyokat!
A legkor nagyon nyugot,kb Pickering 7 -8 volt.
Gyonyoruen fel bontotam a 0.87'' Omega Leonis kettost es a Propus/Eta Gem 1.61'' kettost.

Udv,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”