kereső párhuzamosítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
kardio1
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.07.25. 22:27

kereső párhuzamosítása

Hozzászólás Szerző: kardio1 » 2010.09.11. 18:00

A következő kérdésem lenne: Újabban képtelen vagyok párhuzamosítani a keresőt a főtávcsővel (SW 150/1200 Newton). A keresőn két állítócsavar van és egy ellentartó rugó. Amennyiben lazítom az állítócsavarokat, a célobjektum közelít a szálkereszt közepe felé, de még mielőtt elérné, az állítócsavarokat már teljesen kicsavartam, és a keresőtávcső instabillá válik. Korábban ilyen gondom nem volt vele. Lehetséges, hogy az ellentartó rugó nem elég erős? van valami ötletetek a probléma orvoslására?
Másik problémám, hogy a mechanika nem tökéletes, van némi holtjátéka a deklinációs és rektatengelyek rögzítése esetén is, a dekli finomállító is egy ideig üresben mozgatható. Ez utóbbin segíthet a finomállítás motorizálása?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: kereső párhuzamosítása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.09.11. 19:04

kardio1 írta:A következő kérdésem lenne: Újabban képtelen vagyok párhuzamosítani a keresőt a főtávcsővel (SW 150/1200 Newton). A keresőn két állítócsavar van és egy ellentartó rugó. Amennyiben lazítom az állítócsavarokat, a célobjektum közelít a szálkereszt közepe felé, de még mielőtt elérné, az állítócsavarokat már teljesen kicsavartam, és a keresőtávcső instabillá válik. Korábban ilyen gondom nem volt vele. Lehetséges, hogy az ellentartó rugó nem elég erős? van valami ötletetek a probléma orvoslására?
Másik problémám, hogy a mechanika nem tökéletes, van némi holtjátéka a deklinációs és rektatengelyek rögzítése esetén is, a dekli finomállító is egy ideig üresben mozgatható. Ez utóbbin segíthet a finomállítás motorizálása?

1) A kereső papucsa két csavarral van a tubushoz rögzítve, ezt lazitsd meg és kissé forgasd el a kivánt irányba, majd rögzitsd újra.
2) A motoros vezérlésnek semmi közel a holtjátékhoz. A megfelelő csavarok pontos állításával kiszedhető. Nem túl bonyolult művelet, de legjobb ha visszaviszed a vásárlás helyére ott pillanatok alatt megcsinálják. A holtjáték a finommozgató kar minden állásánál egyforma vagy időnként kisebb-nagyobb? Utóbbi esetben valami görbe ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: kereső párhuzamosítása

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2011.06.11. 07:48

A Telrad működési elvére lennék kíváncsi.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: kereső párhuzamosítása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.06.11. 07:57

Egy uveglapon keresztul nezed az eget, amely lapra valamifele keresomintazatot vetit. Igy egyutt latod az egboltot is es a szalkeresztet/koncentrikus koroket is.

L: http://www.asterism.org/ops/iqc/Telrad%20Usage.pdf

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”