Kamerák

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.09. 22:56

cbo írta:
2020.11.09. 22:33
egy 8 bites kamera képét hiába rögzíted folyamatosan SER-be 16 biten, az nem tudja visszaadni a halvány, finom tónusátmenetket feldolgozás során, mint a 14 bites társa.
Hát pesze, hogy nem. Ezt nem is írtam.
Feldolgozás nélküli, nyers képek összehasonlításáról írtam; ott a monitorok 3x8bit-es korlátja miatt nincs jelentősége, hogy a forrás hány bites volt (persze, csak ha nagyobb, mint 3x8bit...).

cbo írta:
2020.11.09. 22:33
Attól is tartok, hogy ráadásul az élesítés során sokkal de sokkal zajosabb eredmény fog születni a 8 bites kamerával, mint a 14 bitessel.
Ez már összetettebb kérdés, szerintem.
A sötétzajnak szerintem tök mindegy, hogy hány bitre szabdalod fel a kiolvasott hasznos és sötétzaj (termikus) elektronokat.
A kiolvasási zaj (kvantálási vagy "digitális" zaj) viszont nyilván különbözik egy 8 és egy 14bit-es AD átalakító esetén (ha jól sejtem, nagyobb felbontás esetén talán kisebb?), míg a bias (analóg erősítő saját zaja) az ADU értékét növeli (de legalább konstans módon), függetlenül az utána következő AD átalakító bit-rátájától.
A jel/zaj viszonyra csupán a színmélység - a fentiek szerint - úgy gondolom, nincs jelentős hatással. Ámbár egy 14bit-es AD átalakító hőtermelése különbözhet egy 8bit-estől...

Szóval nem vagyok biztos benne, hogy melyik a zajosabb, főleg nem, hogy "sokkal"-e, és ez egy feldogozás (pl. élesítés) során mit jelent...

Az biztos, ha hozzá kell nyúlni a képhez, akkor egy nagyobb színmélységű kép esetén nagyobbak a lehetőségek (most már azt is értem, hogy miért), de abban is biztos vagyok, hogy a lineáris skálázású, "eredeti" 14 bit-es RAW képet egy-az-egyben megjelenítve a 8 bit-es monitoron semmilyen minőségi többletet nem mutat egy legalább 3x8bit-es kamerához képest.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.11.09. 23:19

Elesitesi zajrol beszelek.
Bolygoknal az van, sotetzaj itt nem nagyon jellemzo. Az elektronika meg ugy van tervezve ezeknel
a dedikalt kameraknal, hogy hutes nelkul is jo legyen a kiolvasasi zaj.

A 8 bites kamera zajosabb kepet ad, ez fix. A zajt leginkabb meg a sok keppel tudjuk ellensulyozni.

Ezek amiket mondok egyebkent mar kiprobalt dolgok evek, evtizedek ota, nem most talaljuk fel ezeket (legalabbis bolygosok). Minden komoly bolygofotos 16 bit SER-ben rogzit es vagy ASI vagy QHY kammerakat - vagy vmi hasonlot - hasznal a standard szurokkel es szoftverekkel. Lehet itt mas egyszerubb eszkozoket is kiprobalni de az eredmeny - rendszerint - elmarad az emlitettektol.

Utobbiakra jo pelda az ez evi, magyar videos Venusz eszlelesek magas szinvonala. Gyakorlatilag siman hoztak egyes eszlelok, az emlitett technikakkal a nemzetkozi szintet. Sot...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.10. 17:20

Üdv mindenkinek.
Szerencsésen megérkezett a 185MC kamerám, ami a 120mm-s utódja lett. Sajnos hosszú időre borult,felhős és ködös időt jósolnak így gyakorlati tesztről nem is álmodok a közeljövőben viszont nagyon fúrja az oldalam a kiváncsiság hogy mit is tudhat.
A ZWO weboldaláról letöltöttem két képet amik a szenzorokat jellemzik. Az egyik ugyebár a 120mm-s a másik a 185mc. Kérném abban a segítségeteket hogy megértsem egy kicsit ezeket a diagramokat.
Amit korábban megtudtam a 120mm-s-ről az az hogy a legjobb GAIN tartomány 15 és 30 között van, és én mindíg beállítottam a gaint mondjuk 20-ra és ehhez lőttem be a "záridőt" , nyilván hogy a hisztogram megfelelő legyen bolygóknál és Holdnál is.
Namármost egyrészt az érdekelne hogy a 185mc a 120-hoz képest miben mutat javulást, a grafikonokat nézve. Illetve hogy a 185-nek melyik gain tartománya az "arany középút"?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
t.vargax
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.01.19. 11:28

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: t.vargax » 2021.01.19. 11:58

Sziasztok, kérdeéssel fordulnék hozzátok.
Van egy kb 10* használt zwo asi120mm kamerám amit kovetesre hasznallok.
Tegnap történt, hogy PHD2 csak szurke zajt mutatott :/
Ilyenkor az ember rogton a focusra gondol, addig addig probalgattam allitani míg elfagytak a kezeim de semmi változás. Problagattam ujrainditani es ki be huzni midnent de nem mukodott.
Viszont a fenyre reagalt, egyszeruen csak hasznalhatatlanna vált.
Nincs esetleg valakinek tapasztalata ezzel, nem talakozott mar valaki hasonló problémával?
A válaszokat elore is koszonom.
Udv. Tibor
Labedian
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2023.09.10. 10:52

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Labedian » 2024.03.19. 13:08

Sziasztok,


Az alábbiban kérném a segítégeteket:
Szeretnénk kategóriát váltani, a Svbony SV205 kamera lecserélésével (sajnos vezető kamerának nem jó PHD2-vel sem).
Az alábbi ZWO ASI kamerákat néztem:
ASI 178 MC
ASI 678 MC
Azt tudom, hogy az ASI 678MC az ASI178 MC utódja...Mindkét kameráról olvastam pro és kontrát... az egyik ebben jobb a másik abban jobb... nem tudom eldönteni melyiket érdemes hosszú távú használatra (szerintem egy jó ideig nem lenne lecserélve) bolygózásra, bele-bele kacsintva a mélyég fotózásba...

A mélyég fotózáshoz: Vezetőtávcső + autoguider kamera majd, szintén folyamatban lesz. ;) Egyébként erre tudtok ajánlani? Vezetésre gondolom jobb a monokróm kamera...?
Amikre gondoltam: Svbony SV165 vezetőtávcső+ SV305 kamera ; vagy 32 mm-es vezetőtávcső tubusgyűrűvel + ZWO ASI 120MM mini monokróm kamera.

Válaszotokat előre is köszönöm,
Béla
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 367
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » Tegnap, 14:24

t.vargax írta:
2021.01.19. 11:58
Ilyenkor az ember rogton a focusra gondol, addig addig probalgattam allitani míg elfagytak a kezeim de semmi változás. Problagattam ujrainditani es ki be huzni midnent de nem mukodott.
Viszont a fenyre reagalt, egyszeruen csak hasznalhatatlanna vált.
Szia! Ugyanezt éltem meg 2 hete a 120mm minivel PHD2-ben, szürke kép, a fényre reagált, csillag semmi. Aztán számomra érthetetlenül egy nagyon keskeny fókusz sávban látott csillagot (fél óra bénázás után), de nem volt defokuszált kép az ideális fókuszon kívül, egyszerűen csak szürke kép. És nagyon nehéz volt megtalálni azt a fókuszpontot, amikor megjelennek a csillagok. Korábban ilyen nem volt. :?
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”