Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.04. 09:16

Lovász András írta:
2022.11.04. 08:11
vgyurma írta:
2022.11.02. 21:07
2"-os alacsony kihuzat variációk...
A helikális kínai cucc, Pista által kiegészítve, a Crayford Görög Zoltán műve. Még csak prototípusok, de már így is jók.
Ezekkel kapcsolatban 2 kérdés:
1) A Crayford típusúnak mekkora a "lökethossza"?

2) A helikális fókuszírozó mennyire felhasználóbarát? Főleg a pontosságot és a remegésmentes kezelést értem ezalatt. Amióta használom ezt a kis kiegészítőt (viewtopic.php?p=85015#p85015), azóta tudok megbízhatóan fókuszálni. Mennyire jár könnyen, vajpuhán; mennyire analóg az erőhatás az elmozdulással? (Amíg túlkorrigált volt a tükröm, addig nem értettem, miért raktak 2 sebességes fókuszert a csövemre, akkora volt a toleranciája. Most hogy éles a leképezés, nagyon parányi lett - ezért kérdezem.)

Köszi!
Ennek a példánynak 8 mm a lökethossza. Ismét kihangsúlyozom, hogy ez egy kísérleti példány, több variációja is próba alá lesz vetve.

A helikális fókuszírozó számomra felhasználóbarát. Alapból a helikális kihuzatok pontosak, finoman is jár, ha erre gondolsz remegésmentes kezelés alatt.

Ami azt illeti, én az okulár ki-be tologatásával is problémamentesen tudok fókuszálni. Ezért is lehet az, hogy sosem értettem, hogy vizuális használatra miért kell mikrofókuszírozó. Valószínűleg a szemem könnyen alkalmazkodik.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.04. 10:54

vgyurma írta:
2022.11.04. 09:16
...sosem értettem, hogy vizuális használatra miért kell mikrofókuszírozó.
Köszi a választ!

Az idézett mondatodra reagálva: amikor bolygózom, sokszor megvezet fókuszáláskor a légköri nyugtalanság. Az én optikám fókusz toleranciája szinte nulla. Egyetlen ponton éles (vagy inkább legélesebb) a kép. Amikor néha megnyugszik a levegő, akkor gyorsnak, pontosnak kell lenni. Ezt csak remegésmentes kép mellett lehet jól csinálni. CSAK mikrofókuszerrel nagy nagyításokon remeg a kép, pedig stabil zsámolyom van. Ezért most már elengedhetetlen kellék nálam az a kis hajtókar. :)
Azért tettem fel a kérdéseimet, mert ha egyszer mégis meglépném a kitakarás csökkentését, de nem tudnék rendesen (remegésmentesen) fókuszálni, akkor nem nyernék semmit.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.04. 11:15

Lovász András írta:
2022.11.04. 10:54
vgyurma írta:
2022.11.04. 09:16
...sosem értettem, hogy vizuális használatra miért kell mikrofókuszírozó.
Köszi a választ!

Az idézett mondatodra reagálva: amikor bolygózom, sokszor megvezet fókuszáláskor a légköri nyugtalanság. Az én optikám fókusz toleranciája szinte nulla. Egyetlen ponton éles (vagy inkább legélesebb) a kép. Amikor néha megnyugszik a levegő, akkor gyorsnak, pontosnak kell lenni. Ezt csak remegésmentes kép mellett lehet jól csinálni. CSAK mikrofókuszerrel nagy nagyításokon remeg a kép, pedig stabil zsámolyom van. Ezért most már elengedhetetlen kellék nálam az a kis hajtókar. :)
Azért tettem fel a kérdéseimet, mert ha egyszer mégis meglépném a kitakarás csökkentését, de nem tudnék rendesen (remegésmentesen) fókuszálni, akkor nem nyernék semmit.
Furcsa ez nekem.
Én ha más után nézek távcsőbe és elsőre életlennek is látom a képet, pilanatokon belül rááll a szemem és éles lesz.
Van aki úgy néz az okulárba, mintha "olvasna", van aki meg a "távolba néz". Ezt nem szemüveges észlelőknél is megfigyeltem.
Persze fényerős távcsöveim vannak, ezeknél könnyebb alkalmazkodni, még ha az elméleti fókusz toleranciájuk kicsi is (valójában pont ezért könnyebb).
Inkább a szemed sajátossága lehet ez szerintem. Vagy az én szememé? Mindenesetre én nem bánom, hogy nekem így működik. :)
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.04. 13:15

Valamennyire az én szemem is alkalmazkodik, de már nincs benne annyi tartalék, mint 10 éve. Másfelől pedig igen fárasztó dolog hosszú ideig "közelre nézve" szemlélni egy adott bolygót. Kihasználom, hogy a távcső dioptriát korrigál. Mindig az ellazult szememhez állítom be a fókuszt. Binobenézőnél is. A Naprendszer égitesteit ritkán bámulom 1 óránál rövidebb ideig. 600x-os fölött pedig tényleg zéró a tolerancia a fókuszernél. Pl. a Ganymedes-en vagy az Uránuszon nagyon pontosnak kell lenni, hogy részleteket pillantsunk meg - legalábbis ekkora átmérővel.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.01.03. 14:17

Kollégák!Sikerült hozzájutnom egy Carton 60/900-as objektívhez, amiből távcsövet fogok építeni.
Ha van valakinél felesleges, elfekvő 60/900-as távcső tubus, esetleg komplett távcső, jelentkezzen!
Egy jó fókuszírozó is kelleni fog...

Kösz

Vzp
Schnappy
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2022.07.20. 23:01

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Schnappy » 2023.01.24. 06:00

Sziasztok!

Távcső tubus készítés előtt állok, és kevés tapasztalatom van flextubusokkal kapcsolatban. Mi a tapasztalaitok ezzel a tubus típussal?
Kb. 300/1200 méretű a távcsőről van szó.
Márta Ervin
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.01.24. 08:06

Schnappy írta:
2023.01.24. 06:00
Sziasztok!

Távcső tubus készítés előtt állok, és kevés tapasztalatom van flextubusokkal kapcsolatban. Mi a tapasztalaitok ezzel a tubus típussal?
Kb. 300/1200 méretű a távcsőről van szó.
Szia!
Tapasztalatom ugyan nincs, csak gondolataim:

- F/4-nél biztosan nem ezt választanám az alacsony kollimációs tűrése miatt. Egy flextubus - ahogyan a neve is sugallja - valamelyest mindenképpen flexibilisebb, mint egy zárt, tubusgyűrűkkel merevített tubus. Szerintem kitelepüléskor ritka az, amikor nem kell a kollimációt korrigálni, másfelől pedig a zenithez és a horizontközeli objektumokhoz más-más beállítást kell alkalmazni a kókadás miatt. Nyilván meg lehet építeni úgy is, hogy kellően merev legyen pl. átlós merevítők beszerelésével, csakhogy ezek egyrészt plusz helyet igényélnek, másrészt plusz időt, amiből amúgy is oly kevés van. Akkor már inkább a rácsos (truss) kivitel...

- tömeget nemigen spórol az ember, mert a segédtükröt körülvevő hengerpalást plusz merevítéseket követel.

- ez az átmérő már igen érzékeny a fényútba tévedő termikus gradiensekre. Mindenképp le kell zárni valamilyen ponyvával, hogy a testhő ne jusson a fényútba (és persze a kontrasztnak sem árt, valamint a harmattól is óvja a tükröket). Ez plusz macerát jelent arról nem is beszélve, hogy egy textíliáról általában mozgatáskor mindig leválnak szöszök, porszemcsék, amik esetleg a tükrökön is landolhatnak.

- az egyetlen mellette szóló érv a kisebb helyigény. Bár egy kb. 110 centis tubus a legtöbb autóba befér.

Hozzáteszem: ez egy maximalista, vagy inkább "optimumista" véleménye. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.01.24. 08:55

A gyári SW 300/1500, sőt még a 355/1600-as flex is jól tartja a kollimációt. Szóval nem lehetetlen feladat rendesen megcsinálni.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.01.24. 10:06

Vizi Péter írta:
2023.01.24. 08:55
A gyári SW 300/1500, sőt még a 355/1600-as flex is jól tartja a kollimációt. Szóval nem lehetetlen feladat rendesen megcsinálni.
A leírásban valóban ez szerepel. Ez a TAPASZTALATOD?

Én F/4-nél biztosan használnék kómakorrektort. Egy Paracorr ll-es kollimációs tűrése 15-öde a "pucér" rendszeréhez képest. Ennél a távcsőnél ez 0,6 mm, ami egy jól megépített, zárt tubusnak is becsületére válik, ha megtartja. Persze ködöket lehet vele nézegetni, de a bolygózás/kettősözés már más kérdés.

Ha pedig a tükrök minősége csak közepes vagy még az se, akkor ezeknek nincs különösebb jelentőségük.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.01.24. 11:40

Schnappy írta:
2023.01.24. 06:00
Sziasztok!

Távcső tubus készítés előtt állok, és kevés tapasztalatom van flextubusokkal kapcsolatban. Mi a tapasztalaitok ezzel a tubus típussal?
Kb. 300/1200 méretű a távcsőről van szó.
Szia!

Ugyanekkora távcsövet használtam flex tubusban. András által leírt gondolatok megfontolandók.
Tapasztalatból azt mondom, a gyakorlatban ezek nem olyan hátrányok, amiket ne lehetne kiküszöbölni. Nekem megéri az így nyert rövidebb szállítási hossz, befér a személyautó csomagtartóba, nem kell kiszerelni a gyerekülést.
Jusztírozni mindig szoktam, amikor kitelepülök, a segéd beállítása kb. 20 másodperc (de legtöbbször ehhez nem kell hozzányúlni, a főtüköré kb. 2 perc. Ebből nem csinálok problémát, a főtükör lazán van a foglalatban (különben a 9 alátámasztásnak sem lenne értelme, ha nem engedném mozogni), elfogadom, hogy állítani kell rajta. Amíg akklimatizálódik a tükör, bőven belefér az időbe. András által említett kómakorrektoros használat közbeni érzékenységet nem tapasztaltam. Bolygózni is szoktam, és nem pocsék az optikám :)
Az árnyékolás polifoammal volt eddig megoldva.

Én nem térnék vissza zárt tubusra, sem rácsosra, a most épülő új tubus (ami még könnyebb és rövidebb lesz, mint az előző) is 3 rudas flex kialakítású lesz, igaz, nem Skywatcher, de attól sem rettennék vissza.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”