Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.25. 20:36

mizar írta:
2021.02.25. 20:17
Köszi, Laci!
Sajnos két ok is van, ami miatt nem hiszem, hogy valahová elviszem.
Az egyik az, hogy meglehetősen méretes lett, inkább kívánja a fix telepítést mint a mozgatást.
A másik, hogy ebben a nyitott rendszerben hiába próbáltam védeni a tükröket a táborban, mégis megsérültek, a rengeteg por
és a reggeli harmat elintézte őket, főleg a segédet. Most, hogy készen van az új, majd újra lesz aluzva egyszer.
Ezt igazán sajnálom, mert ez egy igazi kuriózum.
Nem minden nap nézhet ilyenbe az ember.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.02.25. 21:26

Sándor, örömteli dolognak tartom, hogy egy újabb amatőr műszer kapott életet a kezeid között. Nagyon becsülöm a kitartásod, hogy ebben a mai modern világban, még mindig hajlandóságot mutatva, Te is magad építed eszközeidet. Elismerésem, és gratulálok! :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.25. 21:43

gyuri17 írta:
2021.02.25. 21:26
Sándor, örömteli dolognak tartom, hogy egy újabb amatőr műszer kapott életet a kezeid között. Nagyon becsülöm a kitartásod, hogy ebben a mai modern világban, még mindig hajlandóságot mutatva, Te is magad építed eszközeidet. Elismerésem, és gratulálok! :)
Köszönöm István!
Azt hiszem, ezzel a dologgal már így leszek, ha 40 év alatt nem változott meg a szemléletem. :D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.25. 21:45

Vizi Péter írta:
2021.02.25. 20:18
Jó nagy munka a mechanikai szerelés is...
Mindenképpen érdekelnek a tapasztalatok.
Kicsit gyengécske, a 150-es alá csináltam, ehhez egy masszívabb kell.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.02.25. 22:37

mizar írta:
2021.02.25. 19:53
Elkészült a nagy Kutter Schiefspiegler távcsövem. Nem végleges, de jól használható a platform.
Gratulálok hozzá, nagyon komoly ! Bocsánat, de engem leginkább egy bazi nagy spektroszkópra emlékeztet.

Zsolt
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.26. 05:53

Szintén gratulálok, Sándor! Nagyon különleges látványt nyújt! :)
Ügyesen megoldottad az árnyékolást! Ez gondolom nappali megfigyelésre is simán alkalmassá teszi.

Hová fogod telepíteni? Épületben (mármint csillagdában) lesz? Ha esetleg kint, hogyan oldod meg a páramentesítést?

Nagyon várom a tapasztalataidat!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.26. 09:24

Köszönöm, fiúk az elismerő szavakat!
Ezt csak azért írjátok, mert nem nektek kell feltenni a cuccot a mechanikára. :lol:
A viccet félre téve, ha ennyi lesz az összes negatívum amit elmondhatok róla, akkor elégedett leszek.
A lényeg a lényegben, hogy pár napja új mottóm van:
Ne a mérési eredményt nézd, hanem az eget. A csillagok nem hazudnak!
Szó szerint a szemünkbe tolják a kíméletlen valóságot.
A Kutter Schiefspiegler. Régi vágya teljesült a csillagokat néző (nem teljesen normális) embereknek (mint jómagam is, akik alvás helyett inkább szeretjük egy lyukba préselni a szemünket) azzal, hogy a főtükör előtt szabaddá vált az út a fény számára. El kell kicsit ferdíteni a főtükröt, és blabla- blabla, innen a történetet nagyjából mindenki ismeri. Nem Kutter találmánya ez, de neki jobb a píárja.
A modern technika lehetővé tette számunkra, hogy ne kelljen papíron kiszámolni képletekkel egy ilyen távcső tervét, mert akkor sok nem készült volna az biztos. A modellező programokkal viszont korlátlanul lehet tervezni mindenféle őrült optikai rendszereket. A júzer amatőr örül, már csak meg kell csinálni és övé lehet álmai távcsöve. Ez nagyjából így is van, de ahhoz úgy kell megcsinálni, ahogyan a program írja. A siker tehát a jó tervezésen és a kivitelezésen múlik, de ez általában igaz, bármit csinálunk. Viszont a vágyak és a realitás sokszor nem azonos úton jár, ezt az utat kell eltalálni.
A sok rizsa után jöjjenek a tények, mert a lényeget már tudom, gondolhatjátok, hogy nem a Hold, hanem egy csillag volt az első célpont.
A tükrökről.: Két azonos korong, az anyag, az évjárat, (valahol a 70-es évek) minden megegyezik, így a hőtágulás munka közben egyforma. Soha ilyen kemény üveget még nem csiszoltam, csiszolás közben éreztem a jellegzetes égett szagot, mint amikor két kavicsot összeütünk. Az eredmény nem maradt el, a felület gyönyörű sima, bárhogy néztem Lyot teszttel, semmi érdesség. Más üvegnél bizony nem így van. Minden tükörnek rosszabb a pereme, ennek is. A segédnek is. Nem gond, mert eleve túl vannak méretezve más ok miatt is. Már a kisebb távcsőnél kiderült, hogy a lefogató karmok jelentősen rontják a diffrakciós képet. Ezt a hatást most megszüntettem, letakartam, így a peremhibák is megoldódtak. Nem bűn ez, a mechanikus feszítés sajnos kellemetlen veszteségekkel jár. A valós átmérő így 200 mm lett, a tényleges 214 ről. Lehetett volna kisebb feszítőkarom, vagy más megoldás, de ez ilyen lett. A segédtükör nagyobb tűréssel elkészíthető, a kontaktteszt szerint gömb. Mindkettő rácsképét lefotóztam természetesen, és legalább abban biztos vagyok, hogy a tükrök miatt nem kell aggódnom, ha valami nem stimmel. Ez nagyon fontos ennél a rendszernél, mert a java ezután jön igazán.
A java: A program által adott paraméterekkel meg kell építeni, be kell állítani.
Kóma az nincs, ez csodálatos. Van viszont asztigmatizmus, nem is kevés, és kell is, hogy legyen!
A főtükör döntésének függvényében ez a sok és nagyon sok értékeket veheti fel. Na ez az igazi feladvány, ennek a kompenzálása. Az én esetemben ezt a főtükör mechanikus feszítésével érem el, ami ilyenkor jó esetben egy toroid formát vesz fel. És felveszi! Jó esetben. :D
Már sikerült beállítani az egészet úgy, hogy majdnem tökéletes lett! Ilyenkor tényleg APO szerű a látvány csillagok esetén. Csupán a légkör zavarása látszik. Nyilván az a célom, hogy ezt a beállítást standard módon tudjam produkálni. Kevésbé pontos beállítás esetén sincs különösebb gond, ez így volt a 15 centis Kutternél is. Most a perfekcionizmust célozgatom egy olyan rendszernél amely a határokat feszegeti az átmérő - fényerő függvényében, a hordozhatóságban és több tényezőben egyaránt.
Nem hiszem, hogy átépítem, mert az igazság méretben a kettő között van, és nem nyitott, hanem zárt rendszerben. Ez lesz a Yolo binokulár, az előkészületeket megkezdtem, de addig a pár évig ameddig elkészül ezt a nagy Kuttert fogom használni, mert igazán meggyőző a képe ha jól sikerül a beállítás, és edzésnek is megfelelő.
Meglátjuk, egy hónap múlva változik-e a véleményem.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.26. 10:45

mizar írta:
2021.02.26. 09:24
...pár napja új mottóm van:
Ne a mérési eredményt nézd, hanem az eget. A csillagok nem hazudnak!
Üdv az IF-szkeptikusok táborában! :mrgreen:

Köszi a részletezést! Végre én is értettem valamit! :oops: :lol:

Ui.: Majd azért ugye megválaszolod a korábbi kérdéseimet? :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.26. 11:41

Lovász András írta:
2021.02.26. 05:53

Ügyesen megoldottad az árnyékolást! Ez gondolom nappali megfigyelésre is simán alkalmassá teszi.

Hová fogod telepíteni? Épületben (mármint csillagdában) lesz? Ha esetleg kint, hogyan oldod meg a páramentesítést?

Nagyon várom a tapasztalataidat!
Igazság szerint valami csőbe vagy hasonló zárt térbe kellene telepíteni a segédet és a fókuszírozót, ez a hagyományos megoldás. A súly és a hordozhatóság miatt csináltam ezt is modul rendszerűre, mert a kitelepülésről még nem mondtam le. Az a vicces, hogy ez a távcső bolygókra van optimalizálva, viszont annyira szépen lehet mélyegezni vele, hogy ezt a nagyot arra készítettem. Nyilván a hosszú fókusz adott, az okulárral lehet operálni nagyítás terén, de gondolnom kell a jövőre is ami moderáltabb fókusz lesz, így egy 40 mm-es GSO-ban gondolkodom, hogy később párban ne legyen húzós, de a minőség jó legyen. Ezek az okulárok nagyon jól teljesítenek ezekben a távcsövekben. Egy ilyen 40 mm-es okulárral 105x lesz most a nagyításom, ami még mindig nem igazán mélyegezős nagyítás. Később a binoban már ez az okulár 55x nagyítást fog adni. Kisebb nagyítást jelenleg majd házi barkács okulárokkal tudok elérni a saját zenittükrömmel. Minden nem megy egyszerre. :D
De mi is volt a kérdés? Ja a pára. A segéd párásodott ősszel, egy karton lappal legyeztem, az elég volt. Aztán meguntam és bementem aludni. Erre vonatkozóan várom az ötleteket, de 220V nélkül.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.26. 17:10

Ebben a nagy eufóriában majdnem elfelejtettem, hogy ez a projekt (sem) jött volna létre, ha Kurucz Jani nem végez ilyen gyönyörű alumíniumozást. Ismét külön köszönet érte!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”