Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.07.17. 14:15

gyuri17 írta:
2020.07.17. 13:38
Külföldi oldalakon is beszámolnak 100mm átmérő mellett, ekkora nagyításról. Nyílván a Vénusz, Hold megfigyelése mellett lehetséges ez...De a 130-as is, ezen a nagyításon szépen muzsikált alkalmadtán. Tehát a "sok" nyilván tág megharározás és nem is mindenre igaz, de általánosságba mégis... A 100/1300-as nem egy általános műszer, mint ahogy egy 90/1250-es Makszutov - ra sem érthető ez az elgondolás...
Beszámolni be lehet, de egy 100mm-es távcső kb 60-szoros nagyítás mellett tudja az emberi szem felbontását. Persze nincs általában az embereknek tökéletes szeme ill. a részletek megfigyeléséhez nem a felbontás határon szoktunk nézelődni. De ha vesszük ennek a dupláját, az is még csak 120x. És 120x fölött már észre lehet venni a felbontás csökkenését azért mondjuka 2d nagyítással összehasonlítva. 300-fölötti nagyítás 100mm átmérővel már elméletben sem adhat éles képet. Egyedül kettősöknél van értelme, de ott már nem képet néz az meber, hanem airy korongokat...
Én azon szoktam csodálkozni, amikor egy 60-as csővel azt mondják, hogy 250-szeres nagyításnál tű éles volt a kép.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.07.17. 14:34

Zoli értem én, és ezen nem is fogunk összekapni. Én magam részéről szeretem a nagy nagyításokat, és a 2,4mm HR Vixen sem disznek vettem. Magam is próbáltam elméleti határon bolygót nézni, (1D)de a vakító fényesség és a zsúfoltság miatt, a halvány részletek elvesztek a 130-asban. Mondod, hogy 2D-nél már észrevehetően csökken az élesség... Ezt nem is vitatja senki, de nem is ez a fontos, hanem még mi marad látható? Egy lágyabb megjelenés is tud kellemes, és hasznos lenni a részletek szempontjából...A kis izzó bolygókorong, kifárasztja a szemet és koncetrálási problémát okoz a megfigyelésnél. De kinek mi tetszik...

András tetszene ezek az okulárok: szép letisztult külső, számomra ezek a tetszetős formák! :)
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.07.17. 15:52

gyuri17 írta:
2020.07.17. 14:34
Zoli értem én, és ezen nem is fogunk összekapni. Én magam részéről szeretem a nagy nagyításokat, és a 2,4mm HR Vixen sem disznek vettem. Magam is próbáltam elméleti határon bolygót nézni, (1D)de a vakító fényesség és a zsúfoltság miatt, a halvány részletek elvesztek a 130-asban. Mondod, hogy 2D-nél már észrevehetően csökken az élesség... Ezt nem is vitatja senki, de nem is ez a fontos, hanem még mi marad látható? Egy lágyabb megjelenés is tud kellemes, és hasznos lenni a részletek szempontjából...A kis izzó bolygókorong, kifárasztja a szemet és koncetrálási problémát okoz a megfigyelésnél. De kinek mi tetszik...

András tetszene ezek az okulárok: szép letisztult külső, számomra ezek a tetszetős formák! :)
Igazából a kilépő pupilla dönti ezt el. Nekem 0,5 alatt már kevés a fény a jó kontraszthoz ill. az úszkálók is kezdenek zavaróak lenni. Kettősök kivételek itt is.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.07.17. 16:47

Ez igaz; a gyakorlat és egyéni izlés dönt... :)
Gyuricza István
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.07.17. 19:10

Maczó András írta:
2020.07.17. 14:13
gyuri17 írta:
2020.07.16. 18:49
Vixen LV? - ezek annó meglehetősen híres darabok voltak. Milyen képe van egy ilyen oklinak? Akartam venni 5mm körili fókuszban magam is, de nem igazán van belőle eladó...Lehet nem terjedt el itthon annyira?
Van két okulárom, ami Soligor márkanév alatt fut, NEM, nem a méltán népszerűtlen ED sorozat, aminél sokkal vackabbat nem láttam még, hanem a HP-vel jelölt. Ezek Japánban készültek, és ez kívül-belül látszik is rajtuk, és több netes forrás is említi, hogy a gyártósor ugyanaz, mint amin a Vixen LV sorozata készült. Talán ugyanaz más néven, talán egyszerűbb bevonatokkal (az enyémben zöld és liláspiros bevonatok vannak) és a fókusztávok is kicsit másak, de annyit mondhatok, eszem ágában nem lesz eladni őket. És nemcsak azért, mert igen jó áron vettem, hanem mert valóban kiváló okulárok.
Nekem is van egy 9.5mm-es Soligor HP oklim. Régebben gondolkoztam is rajta, hogy eladom, de végül nem tettem. Aztán lett egy 9-es Fujiyama HD Ortho-m is, aminek azért kissé élesebb a képe, természetesebb színekkel. A Soligor HP-nak egy kicsit zöldessárgás képe van és fényesebb dolgoknál észre lehet venni egy pici tükröződést is, de mindezek ellenére én is jó okulárnak tartom, mert képélességben alig-alig marad el az ortho-tól és annál sokkal kényelmesebben használható.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
MAD
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2020.04.26. 14:43

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: MAD » 2020.07.21. 08:15

mizar írta:
2020.07.15. 18:20

Kíváncsi vagyok majd a véleményedre, ha sikerül jó ég mellett használni. A 170x nagyítás jó lehet több alkalommal bolygóknál mint a nagyobb.
Az M27 szerintem pazar látvány lesz benne. Nekem ez legtöbbet használt nagyítási tartomány Holdra és a bolygókra.
Nos, kezhez vettem a Lacerta 7mm-t. Tegnap ki is pakoltam a muszert a teraszra meg a gyerekek furdetese elott, bar voltak felhok, de termeszetesen optimista voltam az estet illetoen (ok, inkabb csak turelmetlen) Nem kell mondanom, hogy kesobbre beborult es megjott az eso. Mar lefekveshez keszulodven kimentem, hogy visszahozzam a helyere a tavcsovet es lam, az egbolt jelentos resze teljesen kitisztult. Ott viritott a Jupiter es a Szaturnusz. Ennel jobb elso proba nem is kellett, hogy osszehasonlitsam az eddig hasznalt oklival.
Teljesen tapasztalatlan kezdokent nem tudom semmi egyebhez hasonlitani sajnos, a Plosslhez viszonyitani pedig kb ertelmetlen. Szenzacios volt. Az LM egy mozivaszon. A reszletek..reszletesebbek;> Meg szemuveggel is kenyelmesen lehet hasznalni, de szerencsere tudok anelkul is, ugyhogy a gumiperem "moge" bebujva....aztaku...tya. :)
Varom a kovetkezo alkalmat, hogy eszlelhessek, mint egy kisgyerek.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.07.21. 08:47

Szóval akkor elnyerte a tetszésedet...Sokat használt darab lesz, az biztos. :) Viszont érdekes, hogy a sorozatnak ez a legjobb darabja, aminek nem igazán értem a miértjét. De ez most mellékes...
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.07.21. 13:16

MAD írta:
2020.07.21. 08:15

Teljesen tapasztalatlan kezdokent nem tudom semmi egyebhez hasonlitani sajnos, a Plosslhez viszonyitani pedig kb ertelmetlen. Szenzacios volt. Az LM egy mozivaszon. A reszletek..reszletesebbek;> Meg szemuveggel is kenyelmesen lehet hasznalni, de szerencsere tudok anelkul is, ugyhogy a gumiperem "moge" bebujva....aztaku...tya. :)
Varom a kovetkezo alkalmat, hogy eszlelhessek, mint egy kisgyerek.
Üdv!
Örülök, hogy jó tanácsot adtunk és elégedett vagy az új szerzeményeddel.
A jóhoz hamar hozzá lehet szokni. :D
Gabor78
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2020.04.13. 14:44

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Gabor78 » 2020.09.15. 23:14

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni vásárlás előtt.
Távcsövemhez szeretnék egy harmadik okulárt venni, a gyári 10 és 20mm-es Bariumok mellé.

Amit néztem az talán SW 7,5mm super plössl vagy GSO 6mm plössl.
Valamint esetleges harmadikként a SW 7mm planetary az előzőekhez képest megéri e a nagyjából kétszeres árat a "kényelem"? (ha jól értem akkor a planetary típusoknál nem kell annyira "belenyomni" a szemünket az okulárba)

A távcsövem egy használtan vásárolt 60/900 mm Skywatcher.

Köszönöm szépen!
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.09.16. 07:59

Ebben az árkategóriában a 6 mm-es Goldline-t ajánlom. Éles kép, jó szélkorrekció jellemzi és TÉNYLEG 66 fokos a LM-je. Sokat észleltem vele az F/4,7-es newtonommal. Az első okulárkészletem része volt, azóta többször cseréltem okulárokat egyre jobbakra, de ezt megtartottam. Persze az is benne van a pakliban, hogy kifogtam egy jót, de nemrég néztem egy 7 mm-es Planetary-ba és bizony semmivel nem maradt el tőle, sőt! Mintha a Goldline jobban gazdálkodna a fénnyel. Kényelmes a betekintési távolsága és könnyű okulár. Szerintem a sorozat legjobb tagja.

Igaz, hogy a nagyítás, amit adna már az elméleti maximum (120x) fölött van, de ha jó a távcső, miért ne? Ebből a nyílásviszonyból simán kinézem...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”