Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.02. 09:34

MC_90 írta:
2020.05.02. 09:18
Szia Philippe!

>Milyen lépcsőkbe haladnátok nagyításokkal?
Egy normálisan jusztírozott távcső esetében a max. nagyítás a mm-ben mért átmérő 1,5-szerese. Ha kiváló az optika minősége, akkor 2-szeres is lehet nagyobb kontrasztveszteség nélkül. Ezek a szorzók csak átlagos gyakorlati tapasztalatok. Sok függ a szemed érzékenységétől, optikai állapotától. De a legfontosabb az észlelői gyakorlat, amit csak hosszú évek során a távcsőbe nézve lehet összeszedni változó körülmények között; nyári melegben, téli fagyban.
>a gyári darabokat le kell cserélnem, az nem kérdés
Ezt olvasom én is orrba-szájba mindenhol. Ez nekem nagyon tetszik! Valaki valamikor valahol két sör között ezt büfögte, azóta terjed ez a mondat mantraként ismételgetve, szájról-szájra terjedve. Lassan az az érzésem, hogy a kiközösítés veszélye fenyeget minden kezdő amatőrt a csillagászkodó körökből, ha ezt a mondatot kihagyná a mindenkori beköszönés után. Ilyenkor sóhajtok fel, hogy az én korosztályom mennyire szerencsés, mert amikor mi voltunk kezdők nem voltak még Barium-ok, hanem szar Zeiss-ekkel kellett bajlódnunk. :)
Ez a „gyári darabokat le kell cserélnem” kijelentés olyan, mintha azt parancsolná a vének tanácsa, hogy a legelső barátnőt azonnal el kell dobnod, és azonnal egy kiváló minőségű, drágább darabra kell cserélned.
Hát nem!
Először az első barátnővel szerezz tapasztalatokat a nőkről, és csak azután kezdj cserélgetésbe! Máskülönben nem fogod észrevenni a különbségeket és nem fogod értékelni a minőséget. De ez nem zárja ki azt sem, hogy már az első csajod is minőségi darab legyen.
Úgyhogy még ne dobd el azokat a Barium-okat! Ki lehet belőlük fogni egy-egy igazán minőségi példányt. A kifogásolható leképezés oka lehet a távcsöved is, ezt ne felejtsd el!

Üdv.
Attila
Még jó, hogy nők nem nagyon olvassák... :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
qxmd
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.05.13. 15:43

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: qxmd » 2020.05.02. 10:08

MC_90 írta:
2020.05.02. 09:18
Szia Philippe!

>Milyen lépcsőkbe haladnátok nagyításokkal?
Egy normálisan jusztírozott távcső esetében a max. nagyítás a mm-ben mért átmérő 1,5-szerese. Ha kiváló az optika minősége, akkor 2-szeres is lehet nagyobb kontrasztveszteség nélkül. Ezek a szorzók csak átlagos gyakorlati tapasztalatok. Sok függ a szemed érzékenységétől, optikai állapotától. De a legfontosabb az észlelői gyakorlat, amit csak hosszú évek során a távcsőbe nézve lehet összeszedni változó körülmények között; nyári melegben, téli fagyban.
>a gyári darabokat le kell cserélnem, az nem kérdés
Ezt olvasom én is orrba-szájba mindenhol. Ez nekem nagyon tetszik! Valaki valamikor valahol két sör között ezt büfögte, azóta terjed ez a mondat mantraként ismételgetve, szájról-szájra terjedve. Lassan az az érzésem, hogy a kiközösítés veszélye fenyeget minden kezdő amatőrt a csillagászkodó körökből, ha ezt a mondatot kihagyná a mindenkori beköszönés után. Ilyenkor sóhajtok fel, hogy az én korosztályom mennyire szerencsés, mert amikor mi voltunk kezdők nem voltak még Barium-ok, hanem szar Zeiss-ekkel kellett bajlódnunk. :)
Ez a „gyári darabokat le kell cserélnem” kijelentés olyan, mintha azt parancsolná a vének tanácsa, hogy a legelső barátnőt azonnal el kell dobnod, és azonnal egy kiváló minőségű, drágább darabra kell cserélned.
Hát nem!
Először az első barátnővel szerezz tapasztalatokat a nőkről, és csak azután kezdj cserélgetésbe! Máskülönben nem fogod észrevenni a különbségeket és nem fogod értékelni a minőséget. De ez nem zárja ki azt sem, hogy már az első csajod is minőségi darab legyen.
Úgyhogy még ne dobd el azokat a Barium-okat! Ki lehet belőlük fogni egy-egy igazán minőségi példányt. A kifogásolható leképezés oka lehet a távcsöved is, ezt ne felejtsd el!

Üdv.
Attila
Kezdőként nem nagyon tudtam másból kiindulni, csak ebből :) De persze tisztában vagyok vele, hogy amíg nem tudom használni az alapokat magabiztosan, addig pont a minőségbeli különbség észrevételének örömét (ej, de bonyolultan fogalmaztam) veszem el magamtól. Szóval nem, nem rohanok és cserélek mindent, nem véletlen az sem, hogy "csak" egy ilyen tubusom van.
Emlékszem, amikor először megpillantottam a Szaturnuszt és a gyűrűit. Apró kis korongocska volt a LM (ez ugye a látómező rövidítése?) közepén, én pedig egy apró kisgyerek voltam, amikor megpillantottam. Aztán jött a Jupiter és a néhány holdja...fantasztikus volt.
Nem sokkal később ellátogattam a sülysápi csillagvizsgálóba, és ott találkoztam komolyabb okulárokkal és csövekkel is - aztamindenit!

A 15mm Goldline-t ajándékba kaptam, tegnap meg ránéztem az árára, és elég kedvező volt - ezért felmerült a kérdés, hogy vajon boldogabb lennék-e egy 7mm-es okulárral is.
Az hogy milyen nagyításokba szeretnék haladni...na azt nem tudom, hiszen nincsen nagy tapasztalatom. Bár ha jobban belegondolok, akkor ezzel meg is válaszoltam a saját kérdésem - türelem, fognak még gyártani okulárokat.

Jelenleg a Holdat tanulmányozom (és tegnap egy rövid időre, amikor elmentek a felhők, sikerült elcsípnem az M44-et is!), a térképeket tanulom és értelmezem.

Szóval az értelmes nagyítási lépcsőkre vagyok csak kíváncsi, hogy miben érdemes gondolkodni.

A Bariumok maradnak, velük is nagy élmény az eddigi binokuláromhoz képest (ami egy ezer éves szovjet cucc, de elpusztíthatatlan és nehéz :D ).

üdv,
Philippe
114/900 - Newton, EQ2 mechanika
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.02. 20:05

Akkor ez jól át lett beszélve, gondolom megokosodtál. :D

Szerintem cserélj távcsövet, vegyél olcsón egy 150/1200-as dobsont okulárok helyett.
A jelenlegi okulárjaiddal is akkora lesz a különbség, hogy el sem hiszed.
Avatar
qxmd
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.05.13. 15:43

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: qxmd » 2020.05.03. 09:37

mizar írta:
2020.05.02. 20:05
Akkor ez jól át lett beszélve, gondolom megokosodtál. :D
:D Igen komoly mélyvíz ez egy kezdőnek, de van egy kiskanalam - azzal is át lehet lapátolni a tenger vizét :D Viccet félretéve, minden nap igyekszem valami újat tanulni és azt úgy magamévá tenni, hogy később is emlékezzek rá és össze tudjam kötni az újabb infókkal.
Az érdekel, hogy van-e valamilyen "standard" nagyítási lépcső, amit használnak, vagy mindenki az ízlése szerint kísérletezi és tapasztalja ki (csak nem. nem?)
Szerintem cserélj távcsövet, vegyél olcsón egy 150/1200-as dobsont okulárok helyett.
A jelenlegi okulárjaiddal is akkora lesz a különbség, hogy el sem hiszed.
Sajnos ez nem opció, illetve nem akarok kezdőként olyan műszereket, amiknek a felét sem tudom kihasználni. Persze szuper lenne egy EQ6-os GoTo mechanika is, meg egy hatalmas tubus is - de amikor hosszas keresgélés után megtalálom végre, amit elterveztem aznap...gondolom nem kell mondanom, mindenki emlékszik mekkora élmény volt ez neki is kezdőként :)
Szóval most marad a Newton, a mechanika majd cserélve lesz, de addig sem fogok unatkozni - térképek, nevek, csillagképek, mélyég objektumok...van mit tanulmányozni.

Ami viszont átfutott a fejemen, hogy egy Dobson zsámoly viszont nem egy elvetélt ötlet, főleg, hogy vannak itt olyanok, aki elég profik az építésben...

üdv,
Philippe
114/900 - Newton, EQ2 mechanika
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.03. 18:14

Ha csak vizuálisan észlelsz, akkor egyértelműen SOKKAL kezelhetőbb és kényelmesebb egy dobson.
Ezt úgy írom, hogy 2 éve elképzelhetetlennek tartottam, hogy valaha is dobsonom lesz (eq-5-öm volt). De tény, hogy egy gyárin alakítani kell, hogy igazán jó legyen.
(Én ismét sokat fejlesztettem az enyémen; a napokban fel is szeretném tenni a fotókat a "dobsonos" topic-ban. :) )
Bocsi az off-ért. :oops:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
qxmd
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.05.13. 15:43

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: qxmd » 2020.05.03. 20:42

Lovász András írta:
2020.05.03. 18:14
Ha csak vizuálisan észlelsz, akkor egyértelműen SOKKAL kezelhetőbb és kényelmesebb egy dobson.
Ezt úgy írom, hogy 2 éve elképzelhetetlennek tartottam, hogy valaha is dobsonom lesz (eq-5-öm volt). De tény, hogy egy gyárin alakítani kell, hogy igazán jó legyen.
(Én ismét sokat fejlesztettem az enyémen; a napokban fel is szeretném tenni a fotókat a "dobsonos" topic-ban. :) )
Bocsi az off-ért. :oops:

Üdv, András
Szia András!

Volt szerencsém egy 250/1200-es dobson-hoz egy csillagdában (Sülysápon) és valóban nagyon tetszett a könnyű kezelhetősége, illetve le is nyűgözött a látvány, amit mutatott. Gondolkodom is nagyon, hogy EQ5-ös állvány (esetleg GoTo mechanikával - bár kezdőként amennyire csábít a GoTo, annyira tartok is tőle - magam szeretném felfedezni az eget, és megtanulni), hogy stabilabb legyen a tubus vagy esetleg egy nagyobb dobson...
Talán tanuláshoz könnyebb lesz nekem az EQ mechanika (az asztró fotózásról nem is merek szólni, elnézve az ahhoz szükséges felszereléseket - bár a primér fókuszos kicsit birizgálja a tarkóm).

Láttam az EQ mechanikás dobson zsámolyod - az egészen fantasztikus! :)

üdv,
Philippe

(..off...off...)
114/900 - Newton, EQ2 mechanika
MAD
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2020.04.26. 14:43

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: MAD » 2020.07.14. 16:12

Sziasztok,

Kicsit felve kerdezek mar, a legutobbi "borozes"-es tema utan, de szivesen olvasom a hozzaszolasaitokat. :)
Adott egy 200/1200 dobson, amihez a kezdo Plossl okularok melle szeretnek egy nagyobb LM-mel rendelkezo minosegibb okulart. Tobbek kozott azert, mert vizualis megfigyeleshez kicsit tobb idot szeretnem magam elott latni az objektumot, illetve ennek a pupilla tavolsaga nekem szemuvegeskent tul rovid. (igaz a szemuvegem nelkul is tudok eszlelni egy szemmel, de hatha menne ez szemuveggel is)
Abbol indulnek ki egyebkent, hogy 6mm-s tajekon erem el a 200x nagyitast, amivel elsodlegesen bolygoznek, de persze barmit neznek amit megtalalok vele..;>
(Lehet ez 7mm [vagy 8?] is egyebkent, h a kevesbe legyen erzekeny a seeingre (?)) Most csak a kovetkezo lepcsofokot keresem a szetthez.

A verlazito kerdesem arra iranyul, hogy egy most akcios LEW goldline 6mm kb 10ezerert es egy ES 82° 6.7mm 53ezerert kozott valoban ekkora kulonbseg van eszlelesi minosegben? persze a 66fokos LM az nem 82, de legalabb tobb mint a plossl 10mm 40 fokja.

Direkt emeltem ki ketto egymastol kifejezetten tavol allo termeket a spektrumbol.

Nem varom, hogy kihozzuk a vegen, hogy persze 10ezerert azt kapom, mint 50ezerert es nyilvan nincs annyi penzem, hogy olcsot vegyek es egyeb kozhelyek, de lassuk....:)

koszonom
d
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.07.14. 18:04

Üdv MAD!
Ha plössl okulárt kaptál mellé akkor az 50 fok, ha Barium okulárt az meg nem plössl de akkor is 50 fok.
Bolygózni nagyobb nagyításnál nem indokolt a nagy látómező, hasznos lehet dobsonnál, mert a bolygó tovább marad a látótérben. Okulárnál az ár többé-kevésbé tükrözi a minőséget.
A Gold Line még a te F/6-os távcsövedben sem lesz képes csodákra, tőle a Planetary jobb választás.
Az én abszolut favoritom jelenleg ez:
https://tavcso.hu/termekcsoport/okular_uwan

Ezt kihagyni most botorság, ha éppen venni akarsz. Van belőle 7 mm.
Magasan a legjobbak egyike, szerintem ha minden távcsövedet eladod ez akkor is majd marad. :D
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.07.14. 18:21

Valóban jó okulárok, ilyen ár mellet meg pláne. Én annak idején még 54000-ért vettem darabját, de a régi szériából a 4-es 7-es van meg. Viszont szemüvegesnek nem lesz elég a putillatáv! :)
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.07.14. 18:30

mizar írta:
2020.07.14. 18:04
Üdv MAD!
Ha plössl okulárt kaptál mellé akkor az 50 fok, ha Barium okulárt az meg nem plössl de akkor is 50 fok.
Jól írta, a 10-es barium 40 fok...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”