Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.22. 07:46

Attila írta:
2020.06.21. 09:57
...Kevesen tudják ugyanis, hogy a tapadási és a mozgási súrlódás felületi nyomóerő szerint ábrázolt görbéi bizonyos anyagok esetében metszik egymást (másképp fogalmazva: csak a mozgási súrlódás válik meghatározóvá; teflon is ilyen), tehát a nyomóerő állításával teljesen kiegyenlíthető - bár alapesetben sem esik nagyon távol egymástól...
Köszönöm az infót, Attila! Ez forradalmi! :)
Tehát ha jól értem: pl. a teflontárcsák esetén az axiális erő változtatásával meg tudjuk találni ezt a "metszéspontot", ahonnan a súrlódási erő dominál; a tárcsa átmérőjének nagyságával pedig a szükséges forgatónyomatékot hangolhatjuk be. Ezt a lehetőséget különösen az EQ-platform használatakor fontos kihasználni, hiszen az sem jó, ha túl kicsi a szükséges forgatóerő, mivel általában nem függőleges pozícióban van a zsámoly és ha nincs teljesen kiegyensúlyozva a tubus, akkor elfordulhat. Ha pedig túl nagy, akkor "megránthatjuk" a platform motorját ezáltal generátorrá változtatva azt.

Ahogy visszagondolok arra, amikor a kis teflonkorongommal mászkáltam mindenfelé próbálgatva különböző anyagokon a "megugrósságot", a polírozatlan rozsdamentes acélhoz érve tapasztaltam a legkedvezőbb viszonyokat. Amikor pedig beépítettem a zsámolyba az acéllemezt, csodálkozva érzékeltem az akadozó mozgást, ezért is políroztam ki és akkor állt helyre a "rend"! Valószínűleg - ha igaz erre a párosításra is a Tőled idézett mondat - más nyomóerőt alkalmaztam a próba alkalmával, mint ami a zsámolyban a tubus súlya alatt fellépett. Ha a logikám helytálló, akkor a felületi minőség változtatásával el lehet tolni a "metszéspontot". Legalábbis a végeredmény ezt mutatja...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.22. 13:34

Lovász András írta:
2020.06.22. 07:46
Köszönöm az infót, Attila! Ez forradalmi! :) ...
Kösz, András, de azért ne essünk túlzásokba; az alább igazolásként becsatolt mérési eredmények sem ma készültek.
Ráadásul ez - legalábbis tudomásom szerint - nem általános jelenség, csak bizonyos anyagpárok esetén érhető el.
De pl. teflon/teflon (PTFE) párra nem találtam hasonló eredményeket a neten (igaz, nem is keresgéltem túl sokáig), bár régen egy egyetemi tanáromtól hallottam róla, hogy a teflon esetében is így van, ezért mertem itt leírni.

Lovász András írta:
2020.06.22. 07:46
... Ha a logikám helytálló, akkor a felületi minőség változtatásával el lehet tolni a "metszéspontot". Legalábbis a végeredmény ezt mutatja...
A felületi érdesség kulcskérdés a súrlódási viszonyokat illetően; gondoljunk csak a smirgli (csiszolóvászon) és pl. a mobiltelefon üvegfelülete közötti különbségre. (A telefonom már többször földre esett, amikor - figyelmetlenségből - csak egy kicsit is ferde felületre tettem a kijelzőjével lefelé, és szépen lassan lecsúszott...)
Szerintem a kérdés azért bonyolultabb ennél, ha már "elég sima" a felület, ott már a felületi feszültség, és az atomi szinten megjelenő erőhatások is szerepet játszanak (meg Isten tudja még micsoda), de ehhez nem értek ilyen szinten. :oops:

De kísérletezni mindenképp érdemes vele. ;)


MDA

u.i. jó hír: a hétvégén a pincében megtaláltam a Guide8.0 telepítőlemezeit; lemásoltam, és először megpróbálom majd Toldacuccot-tal elküldeni (valamikor a héten), ha úgy nem működik, akkor elküldöm a lemezeket is.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.22. 15:38

Úgy értem, nekem forradalmi. :D
És azoknak is, akik eddig még nem tudtak erről. Sok vitát és kísérletezést feleslegessé tesz. Jó, hogy bekerült ebbe topicba, köszönet érte! :)

Előre is köszönöm a progit! :P

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.06.28. 23:30

Üdv Mindenkinek!
Talán belefér a témába, végülis kifejezetten Dobsonokhoz való az EQ-platform. Az új, 300-as távcsövem alá is akartam egy megfelelő platformot, így kifejlesztettem egy újat. Fizikailag nem sokkal nagyobb, mint az elődje, mivel a CNC-gépem munkaterülete csak ennyit engedett növelni. Cserébe sokkal robusztusabb lett, vastagabb anyagból dolgoztam, illetve a korábban műanyagból mart alkatrészeket fémre cseréltem. Tulajdonképpen direkt ehhez építettem egy esztergagépet.
A platform különlegessége, hogy teszt jelleggel beépítettem egy vörös lézeres célzót is, ami párhuzamos a platform forgástengelyével, így pontosabb pólusra állást lehet megvalósítani. Összességében nagyon elégedett vagyok az elkészült prototípussal. Tegnap este az Altair volt a tesztcsillag, amely 171x-es nagyítás mellett, kb. 0,5°-os látómezővel a teljes követési ciklus (65 perc) alatt a látómező középső részén tanyázott. A maximális elmozdulása kb. 7-8 ívperc lehetett.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.28. 23:47

htamas.hun írta:
2020.06.28. 23:30
Talán belefér a témába, végülis kifejezetten Dobsonokhoz való az EQ-platform. ...
Nagyon szép, igényes darab, és látszik rajta a precizitásra törekvés is. Teljesen "ipari" kinézete van, nem "buher"...
Gratula!

Csak javaslat: talán érdemes lenne Pole Master foglalatot tenni a csúcsára, és könnyebben elérhető, kézzel állítható láb-beállítást, mert úgy 10 perc alatt szuper pontossággal pólusra lehetne lőni.
Akár talán - megfelelő motor-áttétellel, és nem túl nagy nagyítással - fotózni is lehetne a nagy Dobson-okkal; a nagy átmérő miatt rövidebb expo is elég, amit talán vezetés nélkül is le tudna követni.
Szerintem érdemes lenne próbálkozni ebbe az irányba...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.29. 07:45

htamas.hun írta:
2020.06.28. 23:30
...Az új, 300-as távcsövem alá is akartam egy megfelelő platformot, így kifejlesztettem egy újat...
Gratulálok Tamás!
Örülök, hogy ilyen jól muzsikál a cucc (megjegyzem, a "kistesója" is :) )!
A meghajtott tengelynél milyen anyagokat használtál a megcsúszást elkerülendő?
Gondolom a lézeres pólusraállást a "tető" felhelyezése előtt végzed. Mutatsz képet erről a lézerről (ha nem titok)?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.06.29. 09:15

Attila írta:
2020.06.28. 23:47
Nagyon szép, igényes darab, és látszik rajta a precizitásra törekvés is. Teljesen "ipari" kinézete van, nem "buher"...
Köszönöm Attila! A talpcsavarok áttervezésén én is gondolkodtam, de mivel úgyis távcső nélkül van felállítva a platform, így bőven megfelelő ez a megoldás.
A lézerrel nem volt több 1 percnél a beállítás, és végig, 65 percig a látómező középső részén tartotta az Altairt. Szándékosan azért választottam ezt a csillagot, mert viszonylag távolabb van a Polaristól, így a követési hiba is jobban kijönne. Vizuális célra teljesen felesleges ennél jobb követés. Fotózással meg nem foglalkozom.
Lovász András írta:
2020.06.29. 07:45
Gratulálok Tamás!
Örülök, hogy ilyen jól muzsikál a cucc (megjegyzem, a "kistesója" is :) )!
A meghajtott tengelynél milyen anyagokat használtál a megcsúszást elkerülendő?
Gondolom a lézeres pólusraállást a "tető" felhelyezése előtt végzed. Mutatsz képet erről a lézerről (ha nem titok)?
Üdv, András
Köszönöm András! Mindkét tengelyt alumíniumból esztergáltam, de a hajtottat recéztem is. Az ívek aljára 1-1 alumínium lapos rudat csavaroztam, és a hajtott oldalira csiszolópapír csíkot is ragasztottam, bár enélkül is simán hajtotta, de azért így bizosabbnak tűnik.
A lézerhez először martam egy foglalatot, aminek mind a négy oldalára menetet fúrtam a beállítócsavaroknak. Ezután a lézert belepréseltem, majd fókuszáltam a "végtelenbe". Készítettem egy tesztpadot, ami tuladonképpen 2-2 csapágy. (Egy 10 mm vastag alumínium lapra fúrtam két lyukat a lap széléhez közel, majd mindkét oldalról felcsavaroztam a 2-2 csapágyat) A lézert a 2-2 csapágyra helyezve egytengelyűen forgathattam a lézermodult. A csavarokkal addig állítgattam a lencsefoglalot, míg a második szomszéd házfalán a vörös pont egyhelyben nem maradt a forgatás hatására. Ezután a lencsefoglalatot beragasztottam, majd a csavarokat kivettem. Martam még egy tartót a lézer másik végére is. A platform déli sarkát úgy alakítottam ki, hogy abba a lézert a tartókkal együtt bele tudjam préselni, majd az egész blokkot szintén préseltem a platform alaplapjába.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.06.29. 19:15

htamas.hun írta:
2020.06.28. 23:30
Üdv Mindenkinek!
Talán belefér a témába, végülis kifejezetten Dobsonokhoz való az EQ-platform. Az új, 300-as távcsövem alá is akartam egy megfelelő platformot, így kifejlesztettem egy újat. Fizikailag nem sokkal nagyobb, mint az elődje, mivel a CNC-gépem munkaterülete csak ennyit engedett növelni. Cserébe sokkal robusztusabb lett, vastagabb anyagból dolgoztam, illetve a korábban műanyagból mart alkatrészeket fémre cseréltem. Tulajdonképpen direkt ehhez építettem egy esztergagépet.
A platform különlegessége, hogy teszt jelleggel beépítettem egy vörös lézeres célzót is, ami párhuzamos a platform forgástengelyével, így pontosabb pólusra állást lehet megvalósítani. Összességében nagyon elégedett vagyok az elkészült prototípussal. Tegnap este az Altair volt a tesztcsillag, amely 171x-es nagyítás mellett, kb. 0,5°-os látómezővel a teljes követési ciklus (65 perc) alatt a látómező középső részén tanyázott. A maximális elmozdulása kb. 7-8 ívperc lehetett.
Én már írtam neked egyszer, hogy szeretnék ilyet venni, akkor nem volt kész darab. :) Van rá esély, hogy mostanában készítesz eladásra is ismét? :) Érdekelne ez az új változat.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.06.29. 20:23

Tüsi írta:
2020.06.29. 19:15

Én már írtam neked egyszer, hogy szeretnék ilyet venni, akkor nem volt kész darab. :) Van rá esély, hogy mostanában készítesz eladásra is ismét? :) Érdekelne ez az új változat.
Ne haragudj, nem találom a leveledet. Milyen formában kerestél? Írj rám mégegyszer légyszi. Amúgy szerencséd van, mert pont eggyel többhöz rendeltem alkatrészt. Ezekben nem lesz lézer, azt csak a kísérleti példányba szántam kíváncsiságból.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.06.29. 22:05

htamas.hun írta:
2020.06.29. 20:23
Tüsi írta:
2020.06.29. 19:15

Én már írtam neked egyszer, hogy szeretnék ilyet venni, akkor nem volt kész darab. :) Van rá esély, hogy mostanában készítesz eladásra is ismét? :) Érdekelne ez az új változat.
Ne haragudj, nem találom a leveledet. Milyen formában kerestél? Írj rám mégegyszer légyszi. Amúgy szerencséd van, mert pont eggyel többhöz rendeltem alkatrészt. Ezekben nem lesz lézer, azt csak a kísérleti példányba szántam kíváncsiságból.
Január vagy februárban talán, messengeren :) Na de szuper, akkor írok újra. Bocsi az offért. :)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”