Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.28. 15:19

Ne haragudjatok hogy beledumálok, mivel én nem fotózom csak tájképet-lagzit, meg szalagavatókat, de egyikőtöktől sem hallottam a megoldást, ami a késleltetett expó a tükörfelcsapás után. Mire lecseng a rezgés, a tükör fennlóg, jöhet az expó..
Én 1-2 másodpercet beállítok mindíg, pedig a Manfrottóm videófejem 5db Canon 7D-t is elbír.

Csaba
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.06.28. 15:38

Próbáltam bolygót fotózni tükörreflexes géppel, sorozatfelvétel üzemben. Ott jól beállítható minden paraméter, de a "tükör felcsapás" funkció ellenére életlen lett sok felvétel. Valahogy a távcső rezonanciája is számíthatott, és elég ha periodikusan egy 3 gr-os lökést kap, máris ott a hiba. Na és lehet totózni, hogy mekkora záridővel jön ki úgy az ismétlődés, hogy nem rezonál rá a távcső, vagy a rögzítés egyik eleme. Sajnos tökéletes rezonancia nélküli felfüggesztés nincs, és ezért ha egy mód van rá, akkor el kell kerülni még a 3 grammos tükör által okozott pici, de periodikus rezgéseket is! Hosszú exponálás esetén, vezetett csővel nem érdekes, ha egy kis része bemozdul, hiszen felülírja a hosszú stabil állapot! Ezért ezeket a tükrös gépeket előszeretettel használják mélyég felvételekhez. Olykor még a próbaexponálás sokasága is bőven megéri, mielőtt a hosszúakat elkezdik. Különben érdemes egy-egy rövidebb előképet készíteni, amin már látni, hogy az a nagyon halvány köd, vajon megfelelő helyen lesz a felvételen, avagy igazítani kell rajta. Mégis jobb, biztosabb, gyorsabb az élőképes beállás, amennyiben a gép engedi. Ja, és persze a motoros fókusz, főleg videózáskor! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.28. 16:07

pisza írta:
2020.06.28. 15:19
... egyikőtöktől sem hallottam a megoldást, ami a késleltetett expó a tükörfelcsapás után.
Az összes természetfotómat - legfőképp a makrókat - úgy lövöm. :D
De ezt nem minden gép tudja, csak a profibbak.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.28. 16:17

Persze Attila, hát az ez tényleg alapfunkció. Profi gép tudja? Ezeréves Olympus e-500, Olympus e-550 is tudta már. Azt hiszem 2005 ben volt.

Csaba
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.28. 16:46

Attila írta:
2020.06.28. 16:07
pisza írta:
2020.06.28. 15:19
... egyikőtöktől sem hallottam a megoldást, ami a késleltetett expó a tükörfelcsapás után.
Az összes természetfotómat - legfőképp a makrókat - úgy lövöm. :D
De ezt nem minden gép tudja, csak a profibbak.


MDA
Az osszes Canon DSLR tudta mar regen is.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.28. 16:47

pisza írta:
2020.06.28. 16:17
... Profi gép tudja? Ezeréves Olympus e-500, Olympus e-550 is tudta már. Azt hiszem 2005 ben volt.
Én minoltás voltam (az alfa bajonett miatt most Sony vázam van), és ott - emlékeim szerint - még csak a Dynax 7 és 9 tudta ezt (és a Nikon-Canon kánonban is csak a jobbak; ja, mindez az analóg filmes 2000-ben... ;)
Ezek szerint az Olympus ekkora lemaradásban volt. :lol:

Lehet, hogy mára már alap lett (már ha nem fix üveges a gép).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.28. 16:52

cbo írta:
2020.06.28. 16:46
Az osszes Canon DSLR tudta mar regen is.
Legyünk pontosak:
"A felhasználói beállításoknál sok EOS fényképezőgépen rendelkezésre áll a tükörfelcsapás funkció."

Forrás:
https://www.canon.hu/get-inspired/tips- ... otography/

"sok" <> "összes" ;)

De a lényeg: ha van, érdemes használni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.28. 16:57

Attila írta:
2020.06.28. 16:52
cbo írta:
2020.06.28. 16:46
Az osszes Canon DSLR tudta mar regen is.
Legyünk pontosak:
"A felhasználói beállításoknál sok EOS fényképezőgépen rendelkezésre áll a tükörfelcsapás funkció."

Forrás:
https://www.canon.hu/get-inspired/tips- ... otography/

"sok" <> "összes" ;)

De a lényeg: ha van, érdemes használni.


MDA
Nekem a 20D volt az első DSLR-em 2004-ben, az tudta és az 16 éve volt. Itt DSLR-ről beszélek és Canonról. Magyarul a 20D óta az ÖSSZES DSLR tudja ezt, előtte is lehet de arról nincs személyes infóm.
Mély-égre használtam ezeket és mai társaikat ( ezzel ugye nem bolygózunk, bármennyire is erőltetik ezt egyesek), ugyanis a Canon ma is az egyik legjobb - ha nem a legjobb - mély-egező DSLR gép.
Jó lehet még a Nikon de az macerás, Sony alkalmatlan nincs normális RAW-ja. De ez most nem téma.
Joc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.05.11. 09:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Joc » 2020.06.28. 18:19

cbo írta:
2020.06.28. 16:57
Attila írta:
2020.06.28. 16:52
cbo írta:
2020.06.28. 16:46
Az osszes Canon DSLR tudta mar regen is.
Legyünk pontosak:
"A felhasználói beállításoknál sok EOS fényképezőgépen rendelkezésre áll a tükörfelcsapás funkció."

Forrás:
https://www.canon.hu/get-inspired/tips- ... otography/

"sok" <> "összes" ;)

De a lényeg: ha van, érdemes használni.


MDA
Nekem a 20D volt az első DSLR-em 2004-ben, az tudta és az 16 éve volt. Itt DSLR-ről beszélek és Canonról. Magyarul a 20D óta az ÖSSZES DSLR tudja ezt, előtte is lehet de arról nincs személyes infóm.
Mély-égre használtam ezeket és mai társaikat ( ezzel ugye nem bolygózunk, bármennyire is erőltetik ezt egyesek), ugyanis a Canon ma is az egyik legjobb - ha nem a legjobb - mély-egező DSLR gép.
Jó lehet még a Nikon de az macerás, Sony alkalmatlan nincs normális RAW-ja. De ez most nem téma.
nem irtam nehogy reklám legyen ,de igen a canon gépemet idéztem (450D,majd 77D) igy arrol van infom más márkát nem használtam ,de most ahogy utána néztem sok régebbi dslr nem rendelkezik ilyen funkcióval és persze hogy ne legyen könnyű a fotos dolga 3-4 kategoriát készitenek a gyártok és egy ff csúcs gép mindig is jobb lesz mint egy aps-c belépő pénznyelő :D mindenesetre a lényeg hogy ha valaki fényképezőgépet vásárol akkor alaposan utána kell nézni a specifikációnak .én speciel canon párti vagyok.ha snake esetleg gépet cserél/cserélsz akkor ha sok a nikon kiegészitő akkor érdemes a korábbi márkánál maradni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.28. 18:49

cbo írta:
2020.06.28. 16:57
... a Canon ma is az egyik legjobb - ha nem a legjobb - mély-egező DSLR gép.
Jó lehet még a Nikon de az macerás, Sony alkalmatlan nincs normális RAW-ja. De ez most nem téma.
A Sony Alfa 850-es gépemmel soha nem fényképeztem az eget; nem is ahhoz vettem.
Egy szó szerint hátizsáknyi optikát nem akartam lecserélni (iszonyatos pénz lett volna...), amikor a Minolta megszűnt, így az alfa bajonett miatt vettem a Sony ff vázat, ami nagyon jó, egyáltalán nem bántam meg (ráadásul a beépített stabilizátora miatt gyakorlatilag az összes lencsém egy csapásra "stabilizátoros lett") - igaz, asztro-fotózáshoz nem optimális. Arra a célra inkább ún. csillagászati kamerákat használok. :D

A Canon nagyon jó, kiszajú érzékelőket fejleszt, míg a Nikon - tudomásom szerint - Sony szenzorokat épít a gépeibe, ráadásul mostanság már back-illuminated típusokat. Az viszont nagyon érdekes, hogy a Nikon nem ritkán sokkal jobb képeket produkál a Sony szenzorokkal, mint maga a Sony a saját vázaiban... Bár a legújabb fix üveges Sony-k azért már nagyon ott vannak a szeren! :lol:

Csak érdekességképpen, a DP Review 2020-as best of kamerái holtversenyben a Sony a7R IV és a Nikon D850:
https://www.dpreview.com/reviews/buying ... -over-2000

A Canon-ra azt írják "Also available". :lol:
Igaz, nem csak csillagászati fotózás szempontjából tesztelték...



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”