Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.25. 00:06

Attila írta:
2020.06.24. 17:03

Pl. Kereszty Zsolt több ilyen rendszerű távcsövet is fárasztott már, talán ő többet tudhat róla...

MDA
Ok Ok Attila, de mit mondjak?
Hogy miért nem talál fókuszt egy olyan rendszerrel amelyiknek az egyik leghosszabb a fókusz útja?
Fogalmam sincs. 1994-ben volt az első SC-m egy fekete C8, akkor és azóta is találok fókuszpozíciót mindig.
De az biztos, hogy előkép nélküli DSLR-t én kukáznék egyből. Soha nem fókuszálunk keresőben.

Próbálj először Holdra fókuszálni.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.25. 23:42

Szép napot!
Ma ismét tudtam egy órácskát szánni a MC-dslr dologra délelőtt, földi célponton próbáltam a tubust a Nikonnal.
A keresőben élesre álltam egy kb 80- 100 méterre lévő tetővel, majd kissé hosszabbra defókuszáltam, hogy elmosódottabbnak látsszon, mint amit jónak gondolnék. Innen nagyon apró tekerésekkel mentem az optimálisig, majd tovább, ahol ismét elmosódott volt a kép. Minden állásnál exponáltam egyet.
A sorozaton szépen látszik, ahogy az életlenebbtől haladunk az élesebb (de nem éles) felé, majd ismét életlenednek a képek. Tehát a rendszernek végül is van fókusza, viszont az ott látott képet az én értékrendem szerint nem nevezném élesnek. A kamera tud éles képeket lőni, tizenéve használom, ergo akkor csak a távcső lehet a gyengébb láncszem.
Azt tudom, hogy a kitakarás miatt a Maksutovoknak lágyabb a képalkotása, mint mondjuk egy lencsésnek. Viszonyítási alapom ellenben semmi, fogalmam nincs, hogy mi a legjobb elvárható kép egy mc-től, mit lehet kihozni belőle primer fókuszos fotózással.
Ez lett még a legjobb, módosítva nem lett: https://photos.app.goo.gl/wJ2tHER7AJyXq2eJ6
A képen látható „lágyság” az pl. valóban az-e és teljesen rendben van ez egy Maksutovtól, törődjek bele, ez ilyen? Vagy szimplán életlen, az eszköz képes lenne ettől valamivel élesebb, kontrasztosabb képalkotásra is, csak valami nincs tökéletesen beállítva? Mondjuk a maksutovokról azt olvastam, hogy nem nagyon kell hozzányúlni. Aki már többet látott, gyakorlott, az nyilván meg tudja ítélni.
Persze vásárláskor tudtam, hogy nem egy Zeiss obit veszek, de valahogy ettől kicsit mégis többet vártam. Fészbukra kicsiben, szódával elmenne a kép, de kb ennyi.
Az viszont igaz, hogy a témát a keresőprizmán keresztül „élesre” állítani nehéz, a végeredmény tekintetében olyan, mint a lutri. Vagy bejön, vagy nem. Tehát a legjobb vagy mindjárt csekkolni a fotóapparát kijelzőjén az elkészült képet (belenagyítva), vagy a másik verzió: olyan vázat beszerezni, ami tud live view módot, ne adj isten még forgatható / kihajtható a kijelző is rajta. Nyilván esetemben az első macerásabb, cserébe ingyen van, a második kényelmesebb, viszont újabb kiadást jelentene.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.26. 07:22

Kora reggel ismét próbálgattam (valamikor tán aludni is kellene), de ez ilyen. Ha nagyon odafigyelek az élesség beállításnál, akkor ki lehet hozni olyan alapanyagot, amivel már pl a Lightroom tud kezdeni valamit (mondjuk épp az élesség állítására nem ez a szoftver a legjobb választás). Majd gyakorlom a fókuszálást, meg idővel hozzászokom a tubus képalkotásához. Az mondjuk továbbra is érdekel, hogy a linkelt képen a mc default lágysága látható, vagy egyéb, nem szabványos dolog.
Istvan88
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2019.11.03. 20:30

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Istvan88 » 2020.06.26. 09:14

Szia!

Van némi tükörobi/MC tapasztalatom: nekem úgy tűnik mintha bemozdult volna inkább a kép.
Ekkora gyújtótávolságnál már a lgkisebb rezgés is meglátszik a képen és úgy tűnhet, hogy hibás a fókusz.. Próbáld nagyon stabil állványról, magasabb ISO-val, rövidebb expo idővel, esetleg késleltetett kioldássál, hogy az exponálógomb lenyomása se zavarjon be . A fókuszálás mindenképpen belenagyított élőképen történjen, ezt nem tudod megúszni, esetleg akkor ha csillagra fókuszálsz bahtinov maszkkal.
A legjobb távkioldóval exponálni, és hidd el jó képeket fogsz lőni. Az emlegetett lágyságot csak akkor látod, ha mindezeket a problémáket már kiküszöbölted, és nagyon megerőlteted a szemed...:-) Aránylag könnyen javítható bármelyik képszerkesztő programban. Mindezek előtt, közben és utána: TÜRELEM :)
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.26. 19:10

Üdv!

Hétvégén lecsekkolom bemozdulásra is a rendszert. Mozgásra nem is gondoltam, a legjobb forgatókönyv az lenne.
Az állvány stabil, masszív, 13 kilós Berlebach. Valószínűleg (remélem) nem ez lesz a probléma forrása. Inkább arra gondolnék, hogy a BTC-től vásárolt T2 - Nikon adapter (nyilván valami utángyártott szerkezet) lesz a ludas, ha valóban bemozdult a kép. Ugyanis a bajonettzár nem illeszkedik pontosan a fényképezőgépre, kissé lötyög rajta. Persze nem szó szerint, csak nem olyan masszív a kapcsolat, mint az objektívek és a gép közt, van egy kis holtjáték, apró kottyanás.
A próbáknál kézzel nyomtam az exponálót ( nem tudom milyen rejtélyes okból kifolyólag, ugyanis két távirányítóm is van a géphez), ezért el tudom képzelni, hogy a kissé bő adapter engedett ennyit mozdulni. Ezt gyorsan tudom csekkolni a távirányító használatával. Ha kell, akkor a T2 adapter csatlakozását is masszívabbá teszem valami fóliával ( ezt még nem találtam ki, mi legyen, ha arra kerül a sor).
Élőkép hiányában ideiglenesen azt hiszem a sorozatkép lesz a megoldás, miközben a fókuszírozót lassan csavarom. Tudom, lutri, mert ugye hozzá kell érni, de talán még mindig így jobb, mint a prizmán keresztül bénázni. Persze kell egy nagyobb háttértár a témánkénti 10-20 kép miatt.
Aztán ha ez is kevés, akkor nézek valami élőképes / kihajthatós milc vázat, elektromos fókuszálót (127-es MC-hez van egyáltalán? Nagyobbakhoz láttam), stb. Feneketlen kút ez is, de tetszik! :lol:
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.06.27. 11:44

Nagyon utálom a tükörcsapkodó fényképezőgépeket! Azokkal mindig baj lesz. Nincs olyan stabil távcső, amely 300-szoros nagyításnál ne rezdülne akkorát, hogy a kép ne válna bemozdulttá. Nem jó megoldás, a túl nagy érzékenység, mert zajos lesz a kép, a rövid idő sem jó, mert csökken a fényerő, és a nagy átmérőjű távcső sem megoldás, mert a levegő turbolenciára igen érzékeny a bolygózáskor. A megoldás a távexponálás, egy élőképes géppel, hogy ne kelljen a távcsőre szerelt géphez nyúlni! Elektronikus fókusz, amely nem kézzel tekergethető. Ez kis kiadással jár, de komolyabb fényképezéshez elengedhetetlen. Bolygó videózáshoz amúgy inkább hűtött kamera kell, ha van pénz rá. Mély-égre talán jó, ha pontosan vezetett a távcső, mert nagyon hosszú, 5-10 perces exponálással kell dolgozni. Ott az sem számít, ha kézzel indítják, de a távcső vezetése kritikus, és a stabilitása igen magas szinten kell legyen! Ez természetesen komoly milliós szerkezeteket igényel, de e nélkül csak kísérletezni lehet, és a több rossz közül a kisebbet választani legfeljebb. Aki szeret kísérletezgetni, és nincs pénze a komoly szerkezetekre, az persze mindent ki fog próbálni, hátha mondjuk két hiba szerencsésen csökkenti egymást. Ez viszont a legtöbb esetben nem sikerül, és a közbenső patkolgatós megoldások eredménye a sok felesleges dologra eredménytelenül elköltött pénz lesz. Ha komoly a szándék, akkor egyből a legjobb megoldást kell választani, és a többitől akár féláron is megszabadulni. A másik megoldás, hogy megelégszik mindenki azzal, amije van, és használja. Nem kell feltétlenül eldobni a kiváló régi szerkezeteket, mert tanulás céljára elajándékozható egy rokonnak, ismerősnek, barátnak, aki örül neki, mert még ilyenre sem telik neki! A régiek még emlékeznek a szemüveg lencsés távcsövekre, és azzal is lehetett 6x6-os filmes géppel a Holdat fényképezni kb. 50 éve. Hol volt akkor a mai technika? Még talán a tervező asztalon sem, hiszen akkor nem filmes géppel mentek volna a Holdra! 1999-es napfogyatkozást még VHS kamerával rögzítettem, maximális zoom-al, és kézi "habverő üstös" vezetéssel. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.27. 21:46

snake írta:
2020.06.26. 19:10
Üdv!

Hétvégén lecsekkolom bemozdulásra is a rendszert. Mozgásra nem is gondoltam, a legjobb forgatókönyv az lenne.
Az állvány stabil, masszív, 13 kilós Berlebach. Valószínűleg (remélem) nem ez lesz a probléma forrása. Inkább arra gondolnék, hogy a BTC-től vásárolt T2 - Nikon adapter (nyilván valami utángyártott szerkezet) lesz a ludas, ha valóban bemozdult a kép. Ugyanis a bajonettzár nem illeszkedik pontosan a fényképezőgépre, kissé lötyög rajta. Persze nem szó szerint, csak nem olyan masszív a kapcsolat, mint az objektívek és a gép közt, van egy kis holtjáték, apró kottyanás.
A próbáknál kézzel nyomtam az exponálót ( nem tudom milyen rejtélyes okból kifolyólag, ugyanis két távirányítóm is van a géphez), ezért el tudom képzelni, hogy a kissé bő adapter engedett ennyit mozdulni. Ezt gyorsan tudom csekkolni a távirányító használatával. Ha kell, akkor a T2 adapter csatlakozását is masszívabbá teszem valami fóliával ( ezt még nem találtam ki, mi legyen, ha arra kerül a sor).
Élőkép hiányában ideiglenesen azt hiszem a sorozatkép lesz a megoldás, miközben a fókuszírozót lassan csavarom. Tudom, lutri, mert ugye hozzá kell érni, de talán még mindig így jobb, mint a prizmán keresztül bénázni. Persze kell egy nagyobb háttértár a témánkénti 10-20 kép miatt.
Aztán ha ez is kevés, akkor nézek valami élőképes / kihajthatós milc vázat, elektromos fókuszálót (127-es MC-hez van egyáltalán? Nagyobbakhoz láttam), stb. Feneketlen kút ez is, de tetszik! :lol:
Szerintem vedd meg "A digitális asztrofotózás ABC-je" című könyvet, mert alapvető ismeretek hiányát látom a próbálkozásaidban. A könyvet gyakorló asztrofotósok írták, mindenki számára érthetően. Többet érsz vele mint ezzel a fórummal és csak előnyödre válik, hidd el.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.28. 12:26

Imre írta:
2020.06.27. 11:44
Nagyon utálom a tükörcsapkodó fényképezőgépeket! Azokkal mindig baj lesz. Nincs olyan stabil távcső, amely 300-szoros nagyításnál ne rezdülne akkorát, hogy a kép ne válna bemozdulttá. Nem jó megoldás, a túl nagy érzékenység, mert zajos lesz a kép, a rövid idő sem jó, mert csökken a fényerő, és a nagy átmérőjű távcső sem megoldás, mert a levegő turbolenciára igen érzékeny a bolygózáskor. A megoldás a távexponálás, egy élőképes géppel, hogy ne kelljen a távcsőre szerelt géphez nyúlni! Elektronikus fókusz, amely nem kézzel tekergethető. Ez kis kiadással jár, de komolyabb fényképezéshez elengedhetetlen. Bolygó videózáshoz amúgy inkább hűtött kamera kell, ha van pénz rá. Mély-égre talán jó, ha pontosan vezetett a távcső, mert nagyon hosszú, 5-10 perces exponálással kell dolgozni. Ott az sem számít, ha kézzel indítják, de a távcső vezetése kritikus, és a stabilitása igen magas szinten kell legyen! Ez természetesen komoly milliós szerkezeteket igényel, de e nélkül csak kísérletezni lehet, és a több rossz közül a kisebbet választani legfeljebb. Aki szeret kísérletezgetni, és nincs pénze a komoly szerkezetekre, az persze mindent ki fog próbálni, hátha mondjuk két hiba szerencsésen csökkenti egymást. Ez viszont a legtöbb esetben nem sikerül, és a közbenső patkolgatós megoldások eredménye a sok felesleges dologra eredménytelenül elköltött pénz lesz. Ha komoly a szándék, akkor egyből a legjobb megoldást kell választani, és a többitől akár féláron is megszabadulni. A másik megoldás, hogy megelégszik mindenki azzal, amije van, és használja. Nem kell feltétlenül eldobni a kiváló régi szerkezeteket, mert tanulás céljára elajándékozható egy rokonnak, ismerősnek, barátnak, aki örül neki, mert még ilyenre sem telik neki! A régiek még emlékeznek a szemüveg lencsés távcsövekre, és azzal is lehetett 6x6-os filmes géppel a Holdat fényképezni kb. 50 éve. Hol volt akkor a mai technika? Még talán a tervező asztalon sem, hiszen akkor nem filmes géppel mentek volna a Holdra! 1999-es napfogyatkozást még VHS kamerával rögzítettem, maximális zoom-al, és kézi "habverő üstös" vezetéssel. Üdv. Imre
Ma délelőtti próbálkozás eredményeképp kb ugyanezekre a konklúziókra jutottam. A fő probléma maga a fényképezőgépben lévő tükör, illetve annak mozgása. Ilyen hosszú fókusznál ez már úgy látszik nem fér bele. Próbáltam sokféleképp, rawban, iso feljebb, záridő rövidebbre, távirányítóval, késleltetve, de nem segített semmi. A tükör csapódásakor egy szemmel alig észrevehető vibráció generálódik a gépben, valószínűleg ez látszódik a képeken. Eddig jóval rövidebb fókuszú objektíveket használtam, azokkal nem volt gond, illetve a képeken jómagam nem láttam ilyesféle vibrációra utaló elváltozást.
Első körben úgy gondolom, hogy egy milc vázat kell beszereznem, ahol nincs mechanikus mozgás exponáláskor, már ha mindenképp teleobiként szeretném használni a makszutovot. Elképzelhető, hogy az ajánlott szakirodalmat is beszerzem. Igaz ugyan, hogy vagy 30 éve fotózom, de biztos nem tudok mindent, mindig tanulhat az ember valami újat.
Joc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.05.11. 09:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Joc » 2020.06.28. 12:49

snake írta:
2020.06.28. 12:26
Imre írta:
2020.06.27. 11:44
Nagyon utálom a tükörcsapkodó fényképezőgépeket! Azokkal mindig baj lesz. Nincs olyan stabil távcső, amely 300-szoros nagyításnál ne rezdülne akkorát, hogy a kép ne válna bemozdulttá. Nem jó megoldás, a túl nagy érzékenység, mert zajos lesz a kép, a rövid idő sem jó, mert csökken a fényerő, és a nagy átmérőjű távcső sem megoldás, mert a levegő turbolenciára igen érzékeny a bolygózáskor. A megoldás a távexponálás, egy élőképes géppel, hogy ne kelljen a távcsőre szerelt géphez nyúlni! Elektronikus fókusz, amely nem kézzel tekergethető. Ez kis kiadással jár, de komolyabb fényképezéshez elengedhetetlen. Bolygó videózáshoz amúgy inkább hűtött kamera kell, ha van pénz rá. Mély-égre talán jó, ha pontosan vezetett a távcső, mert nagyon hosszú, 5-10 perces exponálással kell dolgozni. Ott az sem számít, ha kézzel indítják, de a távcső vezetése kritikus, és a stabilitása igen magas szinten kell legyen! Ez természetesen komoly milliós szerkezeteket igényel, de e nélkül csak kísérletezni lehet, és a több rossz közül a kisebbet választani legfeljebb. Aki szeret kísérletezgetni, és nincs pénze a komoly szerkezetekre, az persze mindent ki fog próbálni, hátha mondjuk két hiba szerencsésen csökkenti egymást. Ez viszont a legtöbb esetben nem sikerül, és a közbenső patkolgatós megoldások eredménye a sok felesleges dologra eredménytelenül elköltött pénz lesz. Ha komoly a szándék, akkor egyből a legjobb megoldást kell választani, és a többitől akár féláron is megszabadulni. A másik megoldás, hogy megelégszik mindenki azzal, amije van, és használja. Nem kell feltétlenül eldobni a kiváló régi szerkezeteket, mert tanulás céljára elajándékozható egy rokonnak, ismerősnek, barátnak, aki örül neki, mert még ilyenre sem telik neki! A régiek még emlékeznek a szemüveg lencsés távcsövekre, és azzal is lehetett 6x6-os filmes géppel a Holdat fényképezni kb. 50 éve. Hol volt akkor a mai technika? Még talán a tervező asztalon sem, hiszen akkor nem filmes géppel mentek volna a Holdra! 1999-es napfogyatkozást még VHS kamerával rögzítettem, maximális zoom-al, és kézi "habverő üstös" vezetéssel. Üdv. Imre
Ma délelőtti próbálkozás eredményeképp kb ugyanezekre a konklúziókra jutottam. A fő probléma maga a fényképezőgépben lévő tükör, illetve annak mozgása. Ilyen hosszú fókusznál ez már úgy látszik nem fér bele. Próbáltam sokféleképp, rawban, iso feljebb, záridő rövidebbre, távirányítóval, késleltetve, de nem segített semmi. A tükör csapódásakor egy szemmel alig észrevehető vibráció generálódik a gépben, valószínűleg ez látszódik a képeken. Eddig jóval rövidebb fókuszú objektíveket használtam, azokkal nem volt gond, illetve a képeken jómagam nem láttam ilyesféle vibrációra utaló elváltozást.
Első körben úgy gondolom, hogy egy milc vázat kell beszereznem, ahol nincs mechanikus mozgás exponáláskor, már ha mindenképp teleobiként szeretném használni a makszutovot. Elképzelhető, hogy az ajánlott szakirodalmat is beszerzem. Igaz ugyan, hogy vagy 30 éve fotózom, de biztos nem tudok mindent, mindig tanulhat az ember valami újat.
üdv! jók a dslr gépek ,de mint minden más ezek is folyamatosan fejlödnek szerintem javasolt a nikon d40 cseréje én milcet csak másod gépnek használnék ,de ez szubjektív pl.az én gépemen van tükörfelcsapás funkció és nfc igy akár mobilrol is kezelhető a gép és ezek lassan alap funkciók a mai gépeknél,élőkép kiváltására pedig elönyös egy külsö kontroll monitor .ez egy drága hobbi és valóban határ a csillagos ég :( :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.28. 13:58

Csak két gondolat a tükörfelcsapás negatív hatásának eltúlzása ellen:

- egy makro-optikával felszerelt DSLR egy gömbfejen valóban képes lehet bemozdulni a néhány grammos tükör mozgása/ütközése miatt (sok természetfotót készítettem magam is), de egy 10-20kg-os távcső tömegét azért nem könnyű berázni egy háromgrammos hópihével (feltéve, hogy szilárd a kamera rögzítése a távcsőhöz)...

- az a rezgés, ami egy 1/500s expóval látható bemozdulást okoz (ahol a rezgés csillapodásának időállandója összevethető a teljes expozíció hosszával), az éjszakai objektumok hosszú expozíciójú fotózása esetén, 120s mellett már láthatatlan elmosódást okoz.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”