Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.05.09. 17:48

justincase81 írta:
2020.05.09. 09:42
Módosítottam a hozzászólást, mert nem ide való dolog volt benne (adok-veszek téma).
Mégis levetted a hozzászólásod, de nem baj, én itt reagálok.

"If I were you" mondaná a jól szituált orosz, én biztosan megtartanám azt a kis refraktort, mert egy nagyon jó kis bolygózó távcső.
Tudom, most azt mondod, hogy a mélyég ami izgat, de biztos vagyok benne, hogy ez változni fog még és mellette érdekelni fognak a planéták is.
Mizar Sanyi kollégának igaza van "Én biztos, hogy nem válnék meg tőle. Vissza fogod sírni később."
Tudod milyen sokan elkövettünk már hasonló baklövéseket?
Attila és Péter előttem már mondta, hogy ne kapkodj, gondold át mit szeretnél. A kapkodás mindig meggondolatlan pénzköltéssel jár.
Lehetőleg először nézz bele egy olyan távcsőbe amit kinéztél magadnak, hogy ne érjen később csalódás.
Erre nagyon jók a csillagászati táborok és közös észlelések az amatőr-társakkal.
Lehet, hogy adott távcsőre nézve túlzott elvárásaid vannak az elérhető látvány tekintetében. (Az okulárban ne várd az interneten keringő agyonmanipulált színes mélyég fotók megjelenését.)
Keress a környezetedben amatőröket, biztosan szívesen megmutatják saját eszközeiket és segítenek.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
justincase81
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.05.08. 00:48

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: justincase81 » 2020.05.09. 22:56

Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat. Második nekifutásra sokkal-sokkal megfontoltabb leszek!
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.23. 12:51

Kissé offtopik leszek, bár nem konkrétan asztrofotózásról írnék, csak szimplán távcső mögé dugott dslr problémáról. Bocsánat, ha már volt tárgyalva.

Van egy MC 127/1500 távcsövem és egy régi, de jól működő Nikon D40 tükörreflexes gépem. Gondoltam a távcsövet mint fix teleobjektívet használom. Vettem is egy T2- Nikon bajonettes adaptert, szépen ráapplikáltam a kihuzatra, de az első képek életlenek lettek. Ma volt egy kis időm többet próbálgatni, de az istennek sem lett egy éles kép sem. A probléma szerintem az, hogy a Nikon érzékelője túl messze esik a tubustól. A kihuzat kb 50 mm, az érzékelő pedig (tükröt felcsapva mértem) kb 42 mm a bajonettzártól. A kettő együtt tehát 90-92 mm. A keresőprizmában nézve a célpontot még éles képet kapok, de a felvételen életlen lesz. Gondolom a tükör még beleesik abba a távolságtartományba, ahol a Maksutov még éles képet produkál.
Kíváncsiságból lőttem egy 20-as sorozatot az éles beállás alá és fölé egyaránt. A fókuszírozót képenként kissé odébb tekertem. Lightroom-ban megnéztem az eredményt és szépen látszik, hogy mind az éles alá, mind pedig a fölé lőtt képeknél veszít az élességből a kép, ahogy távolodom a kiindulási (prizmában még éles) ponttól.
Mivel a kamerán nem tudok változtatni, valamint új gépet sem szeretnék venni, ezért úgy gondolom az lenne a legegyszerűbb megoldás, ha a kihuzat hosszát csökkenteném valamennyivel. Létezik a Maksutovhoz a gyárinál valamivel rövidebb kihuzat, vagy marad a fűrész meg a menetvágás? :)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.23. 15:35

snake írta:
2020.06.23. 12:51
Kissé offtopik leszek, bár nem konkrétan asztrofotózásról írnék, csak szimplán távcső mögé dugott dslr problémáról. Bocsánat, ha már volt tárgyalva.

Van egy MC 127/1500 távcsövem és egy régi, de jól működő Nikon D40 tükörreflexes gépem. Gondoltam a távcsövet mint fix teleobjektívet használom. Vettem is egy T2- Nikon bajonettes adaptert, szépen ráapplikáltam a kihuzatra, de az első képek életlenek lettek. Ma volt egy kis időm többet próbálgatni, de az istennek sem lett egy éles kép sem. A probléma szerintem az, hogy a Nikon érzékelője túl messze esik a tubustól. A kihuzat kb 50 mm, az érzékelő pedig (tükröt felcsapva mértem) kb 42 mm a bajonettzártól. A kettő együtt tehát 90-92 mm. A keresőprizmában nézve a célpontot még éles képet kapok, de a felvételen életlen lesz. Gondolom a tükör még beleesik abba a távolságtartományba, ahol a Maksutov még éles képet produkál.
Kíváncsiságból lőttem egy 20-as sorozatot az éles beállás alá és fölé egyaránt. A fókuszírozót képenként kissé odébb tekertem. Lightroom-ban megnéztem az eredményt és szépen látszik, hogy mind az éles alá, mind pedig a fölé lőtt képeknél veszít az élességből a kép, ahogy távolodom a kiindulási (prizmában még éles) ponttól.
Mivel a kamerán nem tudok változtatni, valamint új gépet sem szeretnék venni, ezért úgy gondolom az lenne a legegyszerűbb megoldás, ha a kihuzat hosszát csökkenteném valamennyivel. Létezik a Maksutovhoz a gyárinál valamivel rövidebb kihuzat, vagy marad a fűrész meg a menetvágás? :)
Élőképen kell fókuszálni DSLR-t. A keresőben látott kép téveszt.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.23. 16:36

Sajnos a Nikon D40 gépen nincs live view, marad a kereső. De mint említettem is, kis lépésekkel lőttem alá-fölé, sosem volt éles.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.24. 06:52

Válaszolok magamnak ezen a pörgős fórumon.:-)
A tegnap hevenyészve mért 42 mm Nikonos bázistávolság az inkább erős 46 mm. Primitív papírlapos módszerrel nézve a Maksutov kb 30-35 mm környékén adja az éles képet (kihuzat végétől). Nyilván a zenittükör közepe sem véletlenül van ekkora távolságra a kihuzattól. Szóval szerintem a maksutov_dslr kombóból sosem lesz éles kép primer fókuszos próbálkozásnál. Ez nagyjából gyártófüggetlenül így lehet, mert a tükrös gépek esetén a bázistávolságok a tükör miatt rendre 40 mm felett alakulnak.
A milc gépeknél a tükör hiánya miatt a bázistávolságok jóval kevesebbek, úgy gondolom a maksutovokat azokkal lehetne jól párosítani primer fókusz használata esetén.
Vagy marad a kihuzat kurtítása, ha mindenképp tükrös gépet akarunk a kihúzta végén látni.
Szerintem.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.06.24. 07:14

snake írta:
2020.06.24. 06:52
Válaszolok magamnak ezen a pörgős fórumon.:-)
A tegnap hevenyészve mért 42 mm Nikonos bázistávolság az inkább erős 46 mm. Primitív papírlapos módszerrel nézve a Maksutov kb 30-35 mm környékén adja az éles képet (kihuzat végétől). Nyilván a zenittükör közepe sem véletlenül van ekkora távolságra a kihuzattól. Szóval szerintem a maksutov_dslr kombóból sosem lesz éles kép primer fókuszos próbálkozásnál. Ez nagyjából gyártófüggetlenül így lehet, mert a tükrös gépek esetén a bázistávolságok a tükör miatt rendre 40 mm felett alakulnak.
A milc gépeknél a tükör hiánya miatt a bázistávolságok jóval kevesebbek, úgy gondolom a maksutovokat azokkal lehetne jól párosítani primer fókusz használata esetén.
Vagy marad a kihuzat kurtítása, ha mindenképp tükrös gépet akarunk a kihúzta végén látni.
Szerintem.
Üdv. Szerintem próbálgatnod kellene még a fókuszálást 1-1 fényképpel , mondjuk a Polaris csillagon. Nekem SC-m van nem MC de hasonló a fókuszírozójuk, ebből kifolyólag merem azt állítani hogy szerintem akármivel lehet fókuszt találni olyan nagy a fókusztartománya ezeknek a műszereknek.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.06.24. 08:28

Nem akartam beleszólni, lévén nem értek a maksutov rendszerekhez, de a probléma ismerős volt a dobsonommal. A DSLR gépeknél általánosan 55mm-t kell rászámolni a fényútra, nekem ennyivel kellett “beljebb” engedni a kihuzatban. Én egy “extra low profile” kihuzatot vettem erre a célra és azzal már sikerült fókuszt kapnom úgy, hogy nem kellett a tubust barkàcsolnom. Nem tudom neked van-e erre lehetőség. Járt hozzá egy 50mm-es fix toldó is, amivel 2 másodperc alatt “visszavarázsolhatom” az eredeti távolságot vizuális megfigyeléshez.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.24. 17:03

snake írta:
2020.06.24. 06:52
Válaszolok magamnak ezen a pörgős fórumon.:-)
Bevallom, nem igazán értem a problémát.
A Cassegrain rendszer "allotróp módosulatainak" (MC és SC) a főtükrét tologatják (egyébként eléggé el nem ítélhető módon...) előre-hátra meglehetősen nagy hosszon, így a fókusz-lökete orbitálisan nagy.
Nem értem, hogy miért nem kapsz éles fókuszt vele - a DSLR nagy backfocus-a ellenére. Szerintem előbb kezd el vignettálni a LM szűkülése miatt, semmint ütközzön még a fókuszsík elérése előtt.

De nekem nincs ilyen cuccom (bár dolgom már többször is volt ilyennel), ezért most "in situ" nem tudom ellenőrizni a fentieket, a magam részéről ezért nem reagáltam, de számomra gyanús, hogy talán valami más probléma lehet ott.
Pl. Kereszty Zsolt több ilyen rendszerű távcsövet is fárasztott már, talán ő többet tudhat róla...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.24. 19:50

Nekifutok a dolognak ismét, csak ne lenne annyi egyéb más teendőm! Legszívesebben ezzel tölteném az egész napot. :)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”