Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.05.07. 06:53

Nagyon jó !
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.05.07. 07:08

Szia András, nem rossz a megoldás, gondolom a teflonpogácsa a fékezés miatt kellett bele? Nekem is ezek a megoldások túlságosan könnyen mozgóak lettek, olyannyira, hogy még egy nagyobb széllökés is elmozdította a tubust.
Tanácsom: jöhet a finommozgatás. Bevált megoldás a dörzshajtásos gumigörgő a legalsó körlap oldalára feszítve. Az még csillapítja is a túlzott könnyed mozgást.
Látom használsz nagy nagyításokat is, jól jöhet a finom követés.

Tisza Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.07. 08:26

Szia Csaba!

Amikor annak idején Horváth Tamás elkészítette a zsámolyt, akartam kérni rá finomkövetést, pont olyat, mint amiről írsz. Eredetileg az ő zsámolyán is volt ilyen; csak azért beszélt le róla, mert megállításkor visszaforgást tapasztalt, ezért az övéről is lekerült. Egyébként most annyira finom a mozgása a zsámolyomnak, hogy akár platform nélkül is tudom követni az objektumokat; és nem "böködve", hanem folyamatosan! Egyszerűen megfogom a fülét és "úsztatom". Persze ez a módszer csak a meridián környékén működik, máskor a magassági csapággyal is utána kell menni. Amúgy az is hasonlóan vajpuhán mozog. 600x-osban is simán a LM közepére tudom hozni az objektumot, fölé pedig nem megyek, mert jelenleg nincs hozzá okulárom.

Igen, a fékezést és a finommozgást szolgálja a teflonkorong. A platform miatt kell elsősorban, hogy a ±8 fokos elforduláskor - azaz a végállásokhoz közel - se forduljon ki az azimutális tengely a pozíciójából.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
bmxbandita
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: bmxbandita » 2020.06.17. 11:43

Sziasztok,

Nemrég (félig-meddig) boldog tulajdonosa lettem egy Bresser Messier 6" Dobson távcsőnek. Összeszerelés közben az állvánnyal kapcsolatban felmerültek bennem félelmek, amik később sajnos be is igazolódtak:
- Az állvány stabilitása szerintem nem kielégítő. Sajos így, hogy csak egy db függőleges tartója van eléggé be tud remegni, több mp kell mire megáll a kép pl. fókuszírozás után. Vettem 2 db polctartó sarokvasat, hogy kicsit merevebbé tegyem, de még nem mertem rácsavarozni a gari miatt. Viszonyítási alapom faterom két távcsövéhez van, az egyik egy régi ruszki TAL alkor 65-ös newton, ami minden túlzás nélkül atombunker az enyémhez képest. A másik pedig a Lidl-ös távcső (ami szintén Bresser, egy 70/700-as akromát eq állványon), de még ez is stabilabbnak tűnik sajnos.
- Viszont a fő gondom a finom mozgatásokkal van. Szinte kivitelezhetetlen volt bármilyen finom mozgatás, mert akkora a kezdeti ugrás a legkissebb mozdulatokra is. Beszereztem egy wd40 PTFE sprayt, amivel befújkáltam a zsámoly teflon pogácsáit és a felületet amivel érintkeznek, valamint az alt tengelyt is (ami mellesleg semmi más, mint a falap furatában egy átlátszó műanyag henger amibe illeszkedik a kuplung tengelye). Ettől picit jobb lett, úgy fogalmaznám, hogy használhatatlanból lett kompromisszumokkal használható. Hétvégén volt lehetőségem kipróbálni élesben is, a szaturnusz és jupiter észlelésével. 166x-os nagyítást tudok maximum elérni (egy 9mm-es 'gold line' okulárral és egy 2x-es barlow lencsével), és bitang nehéz volt a követés, túl nagy erő szükséges megindítani bármelyik tengelyt, emiatt rögtön kiugrik a képből az égitest.
Ez eléggé lehangoló, ezért most arra keresek megoldást, hogy mivel tudnám csökkenteni ezt a statikus súrlódást. Sok helyen olvastam a szappanozást, ezt kipróbáltam, de nem érzem jobbnak a helyzetet. Itt írtátok a gyertyaviaszt, ez lenne a következő, amit szeretnék tesztelni, de már nem tudom mit reméljek. Arra is gondoltam, hogy kicserélném a teflon pogácsákat, hátha attól javulna a helyzet, viszont csak 1m2-es lapokat találtam mindenhol, drágábban mint a távcső maga. Hol lehetne kis mennyiségben ilyet beszerezni?
Valamint az alt tengelyre is ha tudnátok javasolni valamit annak nagyon örülnék.
De hogy írjak valami pozitívat is, magával a tubussal nagyon meg vagyok elégedve, amit láttam az viszont nagyon szép volt, és a jusztírozás is könnyen ment (pedig először csináltam).

Köszönöm előre is válaszotok,
Gergő
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.06.17. 11:58

Egy EQ platformot kell alátenni és azzal mozgatni a követéskor, persze a beállítást is még kéne ettől függetlenül javítani.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.17. 12:09

bmxbandita írta:
2020.06.17. 11:43
Sziasztok,

Nemrég (félig-meddig) boldog tulajdonosa lettem egy Bresser Messier 6" Dobson távcsőnek. Összeszerelés közben az állvánnyal kapcsolatban felmerültek bennem félelmek, amik később sajnos be is igazolódtak:
-
Gergő
Üdv Gergő!
Rákerestem a típusra, ha ez az, akkor megértem a problémád:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/BRE ... obson.html

A megoldás nem biztos, hogy egyszerű lesz.
Nekem eddig kettő vált be.
Nagyobb méretben csapágygörgők, kisebb méretben a nagyobb átmérőjű bakelit hanglemez.
Viasszal még nem próbáltam, de gagyi hintőporral igen, azzal is kiválóan csúszott, bemutattam vagy 3-4 évvel ezelőtt az MTT-n,
megnézhető videón a mutasd a távcsöved egyik részében. Olcsó, és ha nem vagy vele elégedett könnyen eltávolítható.
Jó kísérletezést, ha találtál valami új megoldást tedd fel ide.

-sch-
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.17. 15:15

Szia Gergő!

Ha visszaolvasod itt a legutóbbi megoldásomat, azt jó szívvel ajánlom. Nem kell kenegetni semmivel, nem ugrik meg, könnyű navigálni vele. Több, mint egy évi kísérletezés után jutottam ide. A gyári dobson-zsámolyokról általában csak panaszt hallok. A hanglemezes megoldást vazelinnel kenve próbáltam, az megugrós volt (és nem túl stabil).

Az alt csapágyat mindenképpen kiegészíteném még egy tartóval (nem is értem, hogyan jut valakinek eszébe egy ekkora csövet "féloldalasan" szerelni).

Nálam egy rétegelt lemezre húzott 110-es pvc-cső a "forgórész", a tartója pedig egy rétegelt lemez, amelyben egy "V"-hez hasonló kivágás van és ennek 2-szer 2 centis szakaszát illesztettem a pvc futófelületéhez. A rétegelt lemezt beitattam pillanatragasztóval, hogy jó kemény legyen, mégegyszer megcsiszoltam, majd bekentem viasszal, most vajpuhán fut.

Rengeteg anyagot és kenőanyagot kipróbáltam már, de ezek váltak be.

Ha érdekel, bátran kérdezz, nem tudom, mennyire érthető (én nem érteném) :? :roll:

Attila is tud egy jó párosítást az AZ-csapágyat illetően, érdemes nála érdeklődni, mert azt jó eredménnyel használják az 50 centi átmérőjű dobsonokon.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.17. 16:05

Lovász András írta:
2020.06.17. 15:15
Ha visszaolvasod itt a legutóbbi megoldásomat, azt jó szívvel ajánlom. Nem kell kenegetni semmivel, nem ugrik meg, könnyű navigálni vele. Több, mint egy évi kísérletezés után jutottam ide.


Nálam egy rétegelt lemezre húzott 110-es pvc-cső a "forgórész", a tartója pedig egy rétegelt lemez, amelyben egy "V"-hez hasonló kivágás van és ennek 2-szer 2 centis szakaszát illesztettem a pvc futófelületéhez. A rétegelt lemezt beitattam pillanatragasztóval, hogy jó kemény legyen, mégegyszer megcsiszoltam, majd bekentem viasszal, most vajpuhán fut.

Üdv, András
Végül mindenkinek a csapágy jön be úgy látom.
Néztem egyszer egy 200-as régi GSO dobsont, széles tűgörgő gyűrűn futott végig alul.
Na azt elfogadtam volna.
https://www.apm-telescopes.de/media/ima ... nlager.jpg
https://www.astro-shop.com/Rollenlager- ... skope.html
Erről a pvc cső megoldásról tudsz képet feltenni? Ezt megnézném én is. :!:
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.06.17. 20:18

bmxbandita írta:
2020.06.17. 11:43
Sziasztok,

Nemrég (félig-meddig) boldog tulajdonosa lettem egy Bresser Messier 6" Dobson távcsőnek. Összeszerelés közben az állvánnyal kapcsolatban felmerültek bennem félelmek, amik később sajnos be is igazolódtak:
- Az állvány stabilitása szerintem nem kielégítő. Sajos így, hogy csak egy db függőleges tartója van eléggé be tud remegni, több mp kell mire megáll a kép pl. fókuszírozás után. Vettem 2 db polctartó sarokvasat, hogy kicsit merevebbé tegyem, de még nem mertem rácsavarozni a gari miatt. Viszonyítási alapom faterom két távcsövéhez van, az egyik egy régi ruszki TAL alkor 65-ös newton, ami minden túlzás nélkül atombunker az enyémhez képest. A másik pedig a Lidl-ös távcső (ami szintén Bresser, egy 70/700-as akromát eq állványon), de még ez is stabilabbnak tűnik sajnos.
- Viszont a fő gondom a finom mozgatásokkal van. Szinte kivitelezhetetlen volt bármilyen finom mozgatás, mert akkora a kezdeti ugrás a legkissebb mozdulatokra is. Beszereztem egy wd40 PTFE sprayt, amivel befújkáltam a zsámoly teflon pogácsáit és a felületet amivel érintkeznek, valamint az alt tengelyt is (ami mellesleg semmi más, mint a falap furatában egy átlátszó műanyag henger amibe illeszkedik a kuplung tengelye). Ettől picit jobb lett, úgy fogalmaznám, hogy használhatatlanból lett kompromisszumokkal használható. Hétvégén volt lehetőségem kipróbálni élesben is, a szaturnusz és jupiter észlelésével. 166x-os nagyítást tudok maximum elérni (egy 9mm-es 'gold line' okulárral és egy 2x-es barlow lencsével), és bitang nehéz volt a követés, túl nagy erő szükséges megindítani bármelyik tengelyt, emiatt rögtön kiugrik a képből az égitest.
Ez eléggé lehangoló, ezért most arra keresek megoldást, hogy mivel tudnám csökkenteni ezt a statikus súrlódást. Sok helyen olvastam a szappanozást, ezt kipróbáltam, de nem érzem jobbnak a helyzetet. Itt írtátok a gyertyaviaszt, ez lenne a következő, amit szeretnék tesztelni, de már nem tudom mit reméljek. Arra is gondoltam, hogy kicserélném a teflon pogácsákat, hátha attól javulna a helyzet, viszont csak 1m2-es lapokat találtam mindenhol, drágábban mint a távcső maga. Hol lehetne kis mennyiségben ilyet beszerezni?
Valamint az alt tengelyre is ha tudnátok javasolni valamit annak nagyon örülnék.
De hogy írjak valami pozitívat is, magával a tubussal nagyon meg vagyok elégedve, amit láttam az viszont nagyon szép volt, és a jusztírozás is könnyen ment (pedig először csináltam).

Köszönöm előre is válaszotok,
Gergő



Nincs véletlenül az alján három gumitappancs ? Az is remegést okoz a dobsonoknál . Én mostanában háromlábú állványt csinálok a dobsonokhoz , két csapágy plusz egy teflon darabon fut a zsámoly ( fémlemezen , nem csak a bútorlapon) . A középcsavar feje alá megy egy kis talpcsapágyat teszek .

PICT2001.JPG[/attachment]
PICT2001.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.17. 20:34

Nem vagyok dobzonpárti, de a hazai igényes fejlesztéseket tudom értékelni...Szépen dolgozol Zoli! Ráadáskén fémet használva, a tartóság is megalapozott. :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”