Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.16. 13:02

Vizi Péter írta:
2020.06.16. 12:52
Gábor! Ha egy fényes csillagot állítasz élesre, akkor paca lesz, nem pont, ha jól értem.
A paca kerek vagy alakos?
A JUpiter annyira alacsonyan van, hogy mostanában alig láthatunk rajta valamit, a légkör elmossa a részleteket.
Hát ezt meg kell néznem este, hogy alakos-e. A defókuszált képet próbáltam értelmezni inkább, de az nekem olyannak tűnt, mint amilyennek lennie kell.
Megpróbálok csinálni pár képet okuláron keresztül, bár nem tudom, hogy a városból van-e értelme.
A Jupitert követtem több mint egy órán át. Talán 3 óra lehetett, amikor befejeztem. OK, akkor sem volt még nagyon magasan, de a 25 mm-es képe határozottan javult. 9 mm-rel élvezhetetlen volt.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.16. 13:14

Az normális, hogy 48x-sal éles a kép, 133x-ossal meg az alacsonyan lévő objektum homályos. Zenithez közeli csillag képét nézd meg, vagy mondjuk az M13-at, ott milyen a csillagtenger, ha magig bontott a halmaz, az már jót jelent.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.06.16. 13:23

A magas légköri páratartalom, vagy a tükör környezettől eltérő hőmérséklete is okozhatja esetleg a kettő együtt halmozottan.
Ez több alkalommal jelentkező probléma volt, vagy csak egyszer próbáltad? A környezeti hatások kizárása miatt.
Ha a defókuszált képed az István baloldali képére hasonlít, az már jó kiindulási pont.
A 9mm-es okulárral azért több mint 2,5x nagyítást érsz el a 25mm-eshez képest, amit ugyan ennek a távcsőnek röhögve teljesítenie kell, ha a külső körülmények és a 9mm-es okulárod alkalmas az észlelésére.
Próbáltál már másik ilyen fókuszú okulárral észlelni? Mondjuk pl. egy BCO 10mm-el?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.16. 14:31

Egyébként a defókuszált kép olyan, amilyennek lennie kell. Inkább a baloldali. Szimetrikus és kör alaku. Gyűrük is látszanak bár fényszennyezett égen inkább csak mondjuk úgy, hogy grízes a kép. Vettem egy lézert, ami kb 1-2 mm eltérést mutatott a tökéletestől. Utána vittem a szaküzletbe. Aztán még aznap kimentem észlelni és nem volt javulás.
[/quote]

Ha olyan mint a bal oldali, akkor a jobb oldali is olyan, mivel ez egyazon optika kivül belüli képe. De mondok egy biztosabb módszer: azonos nagyságú defókuszhoz, azonos kell legyen a segéd árnyéka kivül belül...Másrészt ezzel a nagyítással- és ahogy Laci is megjegyezte,-röhögve bírnia kell. A fénykép jóötlet oklin keresztűl, de csak 5 gyűrűre!
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.17. 09:44

Mindenképpen érdemes kipróbálni más, "kevéslencsés" okulárral (ortho, plössl) és a csillagtesztet legalább 250x-es nagyítással elvégezni egy zenit környéki csillagon, mert sokkal érzékenyebb, mint kis nagyításon (figyelembe véve István instrukcióit). Egy Goldline okulár érdekes dolgokat tud produkálni, ha nincs meghúzva a nyújtótag és ferdén áll, vagy fordítva van beszerelve (mindkettőre tudok példát).
Tehát egy megbízható orthóval kiszűrhető az okulároldali probléma. Nagyon egy cipőben járunk, én anno egy 4 mm-es Fujiyama HD orthót vásároltam a probléma kiszűrésére és azóta is megvan, az egyik kedvencem :) .

A másik gond az, hogy ezeknél a távcsöveknél a főtükör foglalata alapból szoros, amely torzulást okozhat, azért kérdezte Péter, hogy "alakos"-e a csillag képe - szerintem. A segéd pedig gondolom ragasztott, amely szintén torzíthat a látott képen. De nem akarok előre szaladni, nem olcsó dolgok ezek, érdemes lépésről lépésre haladni.

De ha a delelő Deneb egy ekkora kukkerral 130x-os nagyításban "paca", akkor bizony van mit javítani a rendszeren... :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.06.17. 10:36

Lovász András írta:
2020.06.17. 09:44
De ha a delelő Deneb egy ekkora kukkerral 130x-os nagyításban "paca", akkor bizony van mit javítani a rendszeren... :?
Azért "láttam" már olyat, hogy a vevő azért panaszkodott, hogy a csillagok nem pontszerűek, hanem kis korongot lát gyűrűvel körülötte ....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.06.17. 11:28

Vagy mondta volna, hogy jééé, megtaláltam a Szaturnuszt ! :)
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.17. 12:48

SzarkaLevente írta:
2020.06.17. 10:36
Lovász András írta:
2020.06.17. 09:44
De ha a delelő Deneb egy ekkora kukkerral 130x-os nagyításban "paca", akkor bizony van mit javítani a rendszeren... :?
Azért "láttam" már olyat, hogy a vevő azért panaszkodott, hogy a csillagok nem pontszerűek, hanem kis korongot lát gyűrűvel körülötte ....
Ez azért annyira szép, hogy a problémám lehetőséget ad kedves kis anekdotázásra, hogy mennyire hülyék is a vevőid. Igazából én már simán el tudom képzelni, hogy egy ez egy hibás távcső és szándékosan küldted ki nekem Varsóba. Végül is elég messze vagyok. A mechanikához adott használati utasitás sem volt használható, mert más tipushoz készült. Ok, megoldottam. Aztán az osztott körökhöz is kaptam egy leirást és kiderült, hogy nem használható. Amikor felhivtalak, akkor majdnem kiröhögtél, hogy „dehát az csak disz” és senki nem használja. És mit találok nem is olyan rég? Mizser Attila az osztott körök használatáról beszél: https://www.youtube.com/watch?v=rV750S6GPVo
Egyébként az első távcsövemet gyerekkoromban, 85-be vettem Kürti Imrétől. Egy 100/1000-es Newtont. Előtte használtam egy katonai spektivet. Emlékeim szerint egyikkel sem voltak ilyen problémák. Most újból kedvet éreztem ehhez a hobbihoz és úgy gondoltam, hogy 35 év elteltével csak jobbat fogok kapni. Na most lehet röhögni rajtam. És rá kellett jönnöm, hogy java részt hulladékokkal vannak tele a boltok.
Egyébként az volt a tervem, hogy veszek egy komolyabb műszert, amit kb egy évig használok vizuálisan. Ebben az egy évben felfrissitem az emlékeimet, újabb tapasztalatokat szerzek, tanulok és utána egy sokkal komolyabb beruházás után fotózni fogok. Továbbra is ez a tervem, de hogy egyik magyarországi forgalmazó sem fog látni belőle egyetlen vasat sem, az biztos.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.17. 13:51

Kgabor írta:
2020.06.17. 12:48
... És rá kellett jönnöm, hogy java részt hulladékokkal vannak tele a boltok.
Egyébként az volt a tervem, hogy veszek egy komolyabb műszert, amit kb egy évig használok vizuálisan. Ebben az egy évben felfrissitem az emlékeimet, újabb tapasztalatokat szerzek, tanulok és utána egy sokkal komolyabb beruházás után fotózni fogok. Továbbra is ez a tervem, de hogy egyik magyarországi forgalmazó sem fog látni belőle egyetlen vasat sem, az biztos.
Sajnos ez - tudomásom szerint - nem egyedi eset.

Azért - védve a hazai boltokat is - vannak "profibb" cuccok is, de kevés (a fizetőképes kereslethez igazodva), és nyilván nem a kínai ársávban.
A hazai amatőrök régebben is "bütykölősek voltak", mert akkor nem az volt a probléma, hogy rossz, vagy drága amit vehetnek, hanem nem volt mit venni... (Lásd: Hobbym: a csillagos ég c. film - https://www.youtube.com/watch?v=h0kXzbD4z3A)

A "komolyabb" észlelők szerintem most is többségükben (viszonylag kevés kivétellel) vagy maguknak építettek, vagy "megbőrözték" a bolti kínai cuccukat, hogy használhatóbb legyen.

Az eladói hozzáállás már más téma, abba nem mennék most bele...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.17. 14:29

Azért - védve a hazai boltokat is - vannak "profibb" cuccok is,

MDA
[/quote]

Hát majd ott költöm el a pénzemet a profibb cuccra, ahol arcoskodás nélkül megkapom.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”