Planetárisok észlelése

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.27. 13:02

gyuri17 írta:
2020.05.27. 11:16
.Viszon a neten sikerült egy képet beszerezni, amin rajta van már minden környező csillag fényrendel.
A felhasznált eszközök: 12/80 Lacerta(sajátfejlesztésű), 7/80 Lacerta, 5/60(sajátfejlesztésű planetáry)
A kép az M57 környezetéről! :)
Screenshot_2020-05-27-11-11-27.png
Üdv!
Ez nagyon hasznos, én is kerestem már valami támpontot erre a csillagkörnyezetre. A 15 T-vel is jön több halvány csillag, legalább így be lehet azonosítani, de a fényesebb 13-as az látványosan látszik városból is.
Tudnál képeket feltenni ezekről az eszközökről?
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.27. 13:11

Pontosan melyik érdekel Sándor? :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.27. 15:14

gyuri17 írta:
2020.05.27. 13:11
Pontosan melyik érdekel Sándor? :)
Amiket idéztem.
12/80 Lacerta(sajátfejlesztésű), 7/80 Lacerta, 5/60(sajátfejlesztésű planetáry)
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.27. 15:47

A 12/80-as Lacerta eredetileg egy 7mm volt,majd ebből a barlow ki lett cserélve egy GSO ED3x tagjára, és az valamivel mélyebben is ül az eredetinél.
DSC_5175.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.27. 16:03

A planetary már bonyolultabb mert az eredeti egytagú szemlencsét, két meniszkuszra cseréltem és homorulattal egymának 2mm légközzel szereltem. Ugyan azt a diszperziót eredményezte és mellet a fókusz is maradt. A mező felöli barlow egy 6mm planetáryé volt, így az valamivel meszebb is kellett hogy kerűljön, hogy meglegyen az 5mm. A házát magam esztergáltam a kellő méret érdekében....
DSC_5171.JPG
DSC_5173.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.27. 19:30

Köszönöm a képeket! Szépen elkészítetted a Planetary klónt. Érdekes megoldás a két meniszkusz meg a többi lencse összepárosítása. Thomas B. Zemax programmal elbíbelődött egy darabig az eredeti Planetaryval, saját bevallása szerint közel tökéletes lett az eredmény. Ma már az eredeti Planetary sehol sem készül, a Burgess Optical állítja, hogy még ők készítik a 6mm-es okulárt.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.27. 19:43

Pedig jó okulár, nekem az egyik kedvencem ez az épített verzió... Ugyan 6lencse 4 csoportba és ettől már lehet nem is planetary, de mint korrekcíóra, kényelemre, áteresztésre sokat használom Gx-ra Pl-ra. Amúgy a Vixenem is planetary rebdszer-bár a 40fok látómezővel, kissé lemarad a megszokott 58foktól. Az hogy közel tökéletes a rendszer, a kereskedelemben kapható olcsó klonokról olvasott vélemények, sajnos kissé ellentmondanak. Viszont Planetáris-ködökhöz jól jön a kevés lencse közepessen nagy látómező...Gyakrabban is lehet-kell nagyobb nagyításon dolgozni, mint kissebben. Bár vannak nagy és halvány planetárisok, amik a szűrőzés miatt a kisnagyítást igénylik: ilyen az Aqváriusban, a Pegazusban, Linxben, Cancerban, Hydrában lévők.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.28. 10:47

gyuri17 írta:
2020.05.27. 19:43
Az hogy közel tökéletes a rendszer, a kereskedelemben kapható olcsó klonokról olvasott vélemények, sajnos kissé ellentmondanak.
Éppen erre próbáltam célozgatni. A saját 6mm-es planetarymmal optikailag soha nem volt különösebb gondom, de az, hogy nyeli a fényt az első perctől nem tetszett. A 32mm-es plössl (SW) a Kutterben azt a nagyítást adja mint a 6mm-es Planetary a Newtonban. A két távcső átmérője azonos. Mégis, jelentős a különbség határmagnitudóban. Az előbbiben a Szaturnus 2-3 holdja már javában látszik, amikor a Newtonban a legfényesebb csak ímmel-ámmal. Most hasonlót tapasztaltam az M57 környezetében is. Amkor friss volt a Newtonon az aluréteg akkor is ezt tapasztaltam, hogy a Planetary eszi a fényt. Persze, mondhatnánk, ez bolygózó okulár, de szerintem csak okulár van. Meg távcső van. Nincs külön okulár bolygóra, galaxisra, Fátyol ködre. Ezért furcsa, hogy az eredeti Thomas B. által kreált Planetary a cikkek szerint egy minden szempontból nagyon korrekt okulár volt, csak később ezt is kínai ninőséggé alacsonyították.
Viszont érdekes, hogy a belőle kicsavart barlow tag, ami nem sima kéttagú barlow, hanem egy Smyth lencse, jól együtt működik egyéb lencsékkel mint a hozzá tervezett viszonylag nagy gömbi hibával terhelt lencsepárral.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.28. 11:54

mizar írta:
2020.05.28. 10:47
gyuri17 írta:
2020.05.27. 19:43
Az hogy közel tökéletes a rendszer, a kereskedelemben kapható olcsó klonokról olvasott vélemények, sajnos kissé ellentmondanak.
Éppen erre próbáltam célozgatni. A saját 6mm-es planetarymmal optikailag soha nem volt különösebb gondom, de az, hogy nyeli a fényt az első perctől nem tetszett. A 32mm-es plössl (SW) a Kutterben azt a nagyítást adja mint a 6mm-es Planetary a Newtonban. A két távcső átmérője azonos. Mégis, jelentős a különbség határmagnitudóban. Az előbbiben a Szaturnus 2-3 holdja már javában látszik, amikor a Newtonban a legfényesebb csak ímmel-ámmal. Most hasonlót tapasztaltam az M57 környezetében is. Amkor friss volt a Newtonon az aluréteg akkor is ezt tapasztaltam, hogy a Planetary eszi a fényt. Persze, mondhatnánk, ez bolygózó okulár, de szerintem csak okulár van. Meg távcső van. Nincs külön okulár bolygóra, galaxisra, Fátyol ködre. Ezért furcsa, hogy az eredeti Thomas B. által kreált Planetary a cikkek szerint egy minden szempontból nagyon korrekt okulár volt, csak később ezt is kínai ninőséggé alacsonyították.
Viszont érdekes, hogy a belőle kicsavart barlow tag, ami nem sima kéttagú barlow, hanem egy Smyth lencse, jól együtt működik egyéb lencsékkel mint a hozzá tervezett viszonylag nagy gömbi hibával terhelt lencsepárral.
Azért csak jobb lenne egy másik 6mm-essel összehasonlítani ugyanabban a távcsőben...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Planetárisok észlelése

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.06.10. 01:03

mizar írta:
2020.05.28. 10:47
gyuri17 írta:
2020.05.27. 19:43
Az hogy közel tökéletes a rendszer, a kereskedelemben kapható olcsó klonokról olvasott vélemények, sajnos kissé ellentmondanak.
Éppen erre próbáltam célozgatni. A saját 6mm-es planetarymmal optikailag soha nem volt különösebb gondom, de az, hogy nyeli a fényt az első perctől nem tetszett. A 32mm-es plössl (SW) a Kutterben azt a nagyítást adja mint a 6mm-es Planetary a Newtonban. A két távcső átmérője azonos. Mégis, jelentős a különbség határmagnitudóban. Az előbbiben a Szaturnus 2-3 holdja már javában látszik, amikor a Newtonban a legfényesebb csak ímmel-ámmal. Most hasonlót tapasztaltam az M57 környezetében is. Amkor friss volt a Newtonon az aluréteg akkor is ezt tapasztaltam, hogy a Planetary eszi a fényt. Persze, mondhatnánk, ez bolygózó okulár, de szerintem csak okulár van. Meg távcső van. Nincs külön okulár bolygóra, galaxisra, Fátyol ködre. Ezért furcsa, hogy az eredeti Thomas B. által kreált Planetary a cikkek szerint egy minden szempontból nagyon korrekt okulár volt, csak később ezt is kínai ninőséggé alacsonyították.
Viszont érdekes, hogy a belőle kicsavart barlow tag, ami nem sima kéttagú barlow, hanem egy Smyth lencse, jól együtt működik egyéb lencsékkel mint a hozzá tervezett viszonylag nagy gömbi hibával terhelt lencsepárral.
Ez a csillagváros tényleg ilyen nárcisztikus, mindentudó amatőrcsillagász-huszárok önkifejező fórumává vált??? Kár! Mizar, javaslom az ortho okulárt....
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”