Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.26. 10:33

Vizi Péter írta:
2020.05.26. 07:59
Tamás, egyértelműen klasszisokkal jobb az ég állapota a járvány előttihez képest. Szentendrén a távcsöves hmg legalább 0,6-0,8 magnitúdót javult, illetve a kontraszt is lényegesen keményebb lett.
Tegnap is elkaptam a Vénuszt szabad szemmel is, immár csak 2,9%-os fázissal. Pedig igen kritikus helyen, a Naptól csak 14 fokra, a horizont felett 10 fokra volt. Régebben ez szinte biztosan nem jöhetett volna össze a légköri por+füsttartalom miatt. Tudom, korábban sokszor megpróbáltam már.
Ha ez így van, akkor én tényleg szívesen aláírnék egy tiltakozást a légiközlekedés ellen is...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Ankalimon 2020.05.26. 13:04-kor.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.26. 11:38

Lovász András írta:
2020.05.26. 07:40
Csütörtökön a Virgo-halmazban kószálva volt, hogy a LM-ben (1,36 fok) 8 galaxist számoltam meg. Ezeket láttam határozottan, de közöttük is inhomogén volt az ég fényessége, gondolom azok is galaxisok voltak...
Most én is sokat barangoltam az Oroszlán és a Szűz galaxishalmazaiban. Nálam is egy csomószor előfordult, hogy a tervezett galaxis közelében több más, nem tervezett halvány galaxist találtam, és aztán sikerült is beazonosítani őket és naplózni az észlelésüket.
Lovász András írta:
2020.05.26. 07:40
Milyen adatbázis(ok)ból készülsz az észlelésre?
A SkySafari Prót használom mind az észlelések előzetes tervezésére, mind a helyszínen a távcső vezérlésére, sőt ebben csinálom az észlelések naplózását is.
Ennek elképesztően gazdag és pontos a mélyég katalógusa is, a fontosabb objektumoknál részletes leírásokkal, fényképekkel. (DSS kép minden mélyég objektumnál elérhető). Alapból tartalmaz 31 ezer mélyég objektumot, ami még kiegészül egy 740 ezres galaxis katalógussal (18 magnitúdóig). Ezek a források.

Van néhány állandóan bővített észlelési listám (mélyég objektumok, RFT objektumok). Ezek mellett minden hónapban csinálok egy aktuális listát, ahol külön kiválogatom azokat a korábban még nem észlelt objektumokat, amik abban az időszakban vannak ideális észlelési helyzetben, illetve ekkor veszem fel az aktuális üstökösöket, meg azokat a DSO-kat, amiket szeretnék még egyszer megnézni.
Kint az ég alatt aztán kiválasztom az észlelési listát, és a planetárium programban megjelennek az objektumok a térképen. Aztán kiválasztok egy égterületet, és elkezdem észlelni az azon a területen a megjelölt célpontokat.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.26. 15:49

Ha már a tervezett észleléseknél tartunk, én az egyszerűbb, ám annál alaposabb megoldást választottam. Atlaszból dolgozom és az adott csillagképekben-mert egy éjszaka esetleg több is lehet-mindent kiészlelek, amit a térkép 12,5mg ig megjelölt. Ezt a módszer meglehetősen hatékonynak tartom, mert gyakran a következő objektumok, csak pár látómezőnyire van. Ami számomra viszont a leg lényegesebb az az, hogy egyszer legalább így mindent végignéz az ember-vagy legalábbis túlnyomórészt. :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.27. 10:16

Tamás, István, köszönöm!
Én sokszor beleesek abba a hibába, hogy a "kedvenceimet" végigbámulom és már azoknál úgy leragadok, hogy nem marad időm a betervezett "újakra", vagy csak részben. :oops: Elképesztően repül az idő ilyenkor!

Mindkettőtök módszere nagyon tetszik! :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.28. 11:20

Lovász András írta:
2020.05.27. 10:16
Tamás, István, köszönöm!
Én sokszor beleesek abba a hibába, hogy a "kedvenceimet" végigbámulom és már azoknál úgy leragadok, hogy nem marad időm a betervezett "újakra", vagy csak részben. :oops: Elképesztően repül az idő ilyenkor!

Mindkettőtök módszere nagyon tetszik! :)

Üdv, András
Igen, ez egy valós veszély - nálam is sokszor előfordult. Ezért csinálok most már olyan listát, amin vegyesen vannak az érdekes, újranézendő, és a vadonatúj objektumok. Nekem ez most bejön. De István módszere is nagyon imponáló - több önfegyelmet igényel... ;)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.28. 11:23

Vizi Péter írta:
2020.05.26. 07:59
Tamás, egyértelműen klasszisokkal jobb az ég állapota a járvány előttihez képest. Szentendrén a távcsöves hmg legalább 0,6-0,8 magnitúdót javult, illetve a kontraszt is lényegesen keményebb lett.
Tegnap is elkaptam a Vénuszt szabad szemmel is, immár csak 2,9%-os fázissal. Pedig igen kritikus helyen, a Naptól csak 14 fokra, a horizont felett 10 fokra volt. Régebben ez szinte biztosan nem jöhetett volna össze a légköri por+füsttartalom miatt. Tudom, korábban sokszor megpróbáltam már.
Nos, visszajött az eredmény az SQM műszerről: azt mondták, hogy tökéletes állapotban volt, és gratuláltak a sötét egemhez... :)

Vagyis, akkor mérésekkel igazoltan: a járvány miatti leállás következtében Somogyban és a Hortobágyon Bortle 3-as az ég - majdnem eléri a Bortle 2-t.
Tudom, hogy ez nagyon önző - de nagyon jó lenne ha júliusig így maradna, hogy a nyári Tejút-látványosságok kiélvezhetők legyenek itthonról is...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.28. 19:41

Ankalimon írta:
2020.05.28. 11:23
Nos, visszajött az eredmény az SQM műszerről: azt mondták, hogy tökéletes állapotban volt, és gratuláltak a sötét egemhez... :)
Ez nagyon jó hír...

Viszont a ventilátoros teszt-eredményedet nagyon várom! :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.28. 21:40

András az a szép ebben a hobbiban, hogy nem kötelezvény szerű a megfigyelési szisztéma. Jómagam sem nézem minden alkalomma listaszerüen... Kell, hogy az ember ebben is megtalálja a harmóniát, ami sokáig tartja bennünk az ámulatot. Egy évig nyomtam a monitorozást az égen, és töltöttem az ehez készített lapokat mire körbeértem. De még az melett is volt idő a legszebbekre.
Az öröm fontos. :)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.05.28. 22:55-kor.
Gyuricza István
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.05.28. 21:52

Attila írta:
2020.05.28. 19:41
Viszont a ventilátoros teszt-eredményedet nagyon várom! :D
Még mindig nem tudok fotózni...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.28. 22:23

Ankalimon írta:
2020.05.28. 11:23

Tudom, hogy ez nagyon önző - de nagyon jó lenne ha júliusig így maradna, hogy a nyári Tejút-látványosságok kiélvezhetők legyenek itthonról is...
Az elég is lenne. Mármint 2050. júliusig...
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”