Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.23. 09:36

Attila írta:
2020.05.23. 08:08
mizar írta:
2020.05.23. 07:17
Egyébként arra gondoltam, hogy ha készen lesz a 220-as méretű verzió ebből a távcsőből, ráállok kicsit a planetárisokra.
Van ezekből lista összegyűjtve valahol?
Sőt, planetáris köd észlelő klub is van, észlelési programmal:
https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... tneb1.html

Listát pl. itt is találsz (görgess a lap aljára):
http://backbayastro.org/pn_program.php


MDA
Köszönöm, röviden beleolvastam, nagyon jók!
A vizuálisan fellelhető (északi félteke) 110 planetárist levadászni szép kihívás, természetesen GOTO nélkül.
Úgy tervezem, hogy a régebbi Meteorokból kikeresem a régi PL. észleléseket, és összevetem a saját megfigyeléseimmel.
Egy darabig kitart, és legalább célirányos program.
Kinek van kedve csatlakozni egy hazai planetáris észlelő programhoz? :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.23. 14:58

mizar írta:
2020.05.23. 09:36
Köszönöm, ... Kinek van kedve csatlakozni egy hazai planetáris észlelő programhoz? :D
Szívesen!
Ugyanakkor felhívnám a figyelmed ezen Fórum Mély-ég fejezetén belül található "Planetárisok észlelése" topic-ra... :mrgreen: ;) :lol:

Egyébként ez azért (is) jó terület, mert a reflexiós ködökhöz és galaxisokhoz képest (a sötét ködökről nem is beszélve... :lol: :lol: :lol: ) általában és relatíve nagyobb felületi fényességük miatt városból (na jó, inkább város-határból 8-) ) is elkaphatók a fényesebbek és nagyobbak. És mivel ezek emissziós ködök, ezért keskenysávú szűrőkkel (pl. OIII) jól kiemelhetők, míg a háttérfény csökkenthető. A szűrős keresgéléshez viszont nagyobb átmérő kell, mert a fény igen jelentős része ott "kiszűrődik". Ja, és persze nagy nagyítás, mert ezek a cuccok többnyire nagyon picinkék. :(


MDA

u.i.: a 16 centis kukkeremmel lehet, hogy néhány fényesebbet majd bepróbálok vizuálisan. ;)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.05.23. 15:31-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.23. 15:27

kazi írta:
2020.05.22. 23:23
...Pályázhatsz lassan a mindentlátó mócsing címre. :lol:
Hááát, az már foglalt :oops: :mrgreen:
De ha Sándornak bevillant volna az M57 központi csillaga, akkor én már csak ezüstérmes lennék, mivel még soha nem láttam...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.23. 15:46

Attila írta:
2020.05.23. 14:58

Szívesen!
Ugyanakkor felhívnám a figyelmed ezen Fórum Mély-ég fejezetén belül található "Planetárisok észlelése" topic-ra... :mrgreen: ;) :lol:

Tudom, hogy ez itt off, gondolom ezért írtad nem pedig a több kötetet megtöltő tartalma miatt. :mrgreen:
Kicsit elhanyagolt terület úgy látom.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.23. 15:52

mizar írta:
2020.05.23. 15:46
Tudom, hogy ez itt off, gondolom ezért írtad nem pedig a több kötetet megtöltő tartalma miatt. :mrgreen:
Kicsit elhanyagolt terület úgy látom.
Igen és igen. :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.24. 02:19

Lovász András írta:
2020.05.22. 08:41
Szabolcs!

10 alkalomból talán egyszer jutok oda, hogy 600x-os nagyítást tudjak használni. Kizárólag a távcsövem felbontóképességének határát megközelítő, 0,5" szeparációjú kettősök felbontásához alkalmazom. Ezt is csak a zenit közelében. De sokszor még ott is "táncolnak" a csillagok, ezt te is tudod. A szokásos nagyítástartományom általában 50-255x (a kedvencem mélyegezéshez 180x-os) a 4 mm-es kis HD orthómat (300x) ritkábban tudom elővenni. Nagy nagyítással azonban - újra mondom: szoros kettősök esetén - közepes seeingnél is bepróbálkozok, hátha megnyugszik egy-egy pillanatra a levegő. Első ránézésre gyakran esélytelennek tűnik a pozitív észlelés, de volt már olyan, hogy másfél óra folyamatos szemmeresztés közben kb. 3 alkalmommal néhány tized másodpercre megnyugodott a légkör és megpillantottam a társat. Ez is hozzátartozik az igazsághoz, de ezt le is írtam akkor itt. Tehát fontos a kitartás is a pozitív észleléshez. Lehet, hogy sokan csak rápillantanak a kiszemelt objektumra és ha nem jön a várt eredmény, azonnal továbbállnak egy másik objektumra. Ebben az "instant világban" ezt simán el tudom képzelni.

Tehát nem tartom magamat "mindentlátónak". Az optikám pontos, az ég, amely alatt észlelek szerintem picit átlagon felüli, lehet, hogy a kitartásom is, nem tudom... Mócsingnak sem nevezném magamat, rendszeresen mozgok, a környezetem szerint jó irányba halad a külsőm.

Ezt a közösséget pedig nem nevezném "liberális halmaz"-nak attól még, hogy nem sértegetjük egymást.

Az észleléseimet pedig nem irigyelni kell, hanem jó ég alá menni egy jó távcsővel és kitartással szemlélni az objektumot. És nem fogok elnézést kérni azért, mert 120-300x-os tartományban láttam a Sirius B-t. Részemről ennyi.

Üdv, András
Na végre, mertél válaszolni, de ehhez kellett pár téged védő nagytudású kollégád védőbeszéde, hogy elő merj bújni..!
Tudod a "mócsing" jelző egyáltalán nem a testalkatodra utalt, hanem arra a mai liberális világban -és sajnos már az itteni fórumon is megjelenő eszetlen buborékban - megbújó, megrághatatlan véleménytömegre, amit te itt képviselsz!
Egyáltalán nem irigykedem a SiriusB-re, gratulálok az észleléséhez, csak nem látom! Kérlek, hogy mások is láthassák a pozitiv észleléseidet, töltsd, töltsétek fel az mcse honlapjára! A minden tizedik 600x-os, és 1000x-es észleléseiddel egyetemben!
A planetárisokat értem... Ha bármiben tudok segiteni Mádainak, vagy Mizarnak, irjatok... Egy jó távcső még nem tesz Amatőrcsillagásszá titeket!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.05.24. 08:32

Na ez egy igazi tipikus troll. :mrgreen:

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.24. 08:43

Szabolcs!

1000x-esről szó sem volt, a jelenlegi készletemmel 600x a maximum. Nem kombinálnod kéne, hanem FIGYELNI!
De azért örülök, hogy MDA 1200x-es nagyításával nincs problémád...

Az észlelseim itt is ugyanúgy nyilvánosak, mint amennyire az észlelésfeltöltőn lennének.
Egyszerűen minden racionalitást és logikát nélkülöznek az állításaid, ezért sem válaszoltam egy ideig, meg azért sem, mert nem NEKEM írtál, hanem másoknak RÓLAM. Pl. Attilának, de ő sem válaszolt és szerintem jól tette, hogy nem ereszkedett le erre a szintre.
Én sem teszem, most itt tényleg befejezem, ilyen méltatlan stílusú hozzászólásokra többé nem reagálok. Remélem, most figyeltél.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.24. 10:02

Arcturus írta:
2020.05.24. 02:19

A planetárisokat értem... Ha bármiben tudok segiteni Mádainak, vagy Mizarnak, irjatok... Egy jó távcső még nem tesz Amatőrcsillagásszá titeket!
Üdv Szabolcs!
Sokat látott régi motoros vagy már te, jócskán találkoztál feltöltött 1000 és 1200x-os észlelésekkel, én is láttam
ott részletrajzokat a Titánon stb. A sok éves tapasztalataidat szívesen olvasnám, szerintem ne húzd fel ennyire magad.
Baráti üdvözlettel.

- sch-
Ulpius Tamás
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.07.02. 17:21

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Ulpius Tamás » 2020.05.24. 10:59

A fórum mérlege; aki nem gyűlölködik az liberális, aki frusztrált és Csernus mögé bújva gyűlölködik az őszinte.
Szomorú, hogy már egy "szabolcsi" :!: falusi kocsma szintjére esett le a színvonal.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”