Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.19. 23:37

szoja írta:
2020.05.16. 13:22
Arcturus írta:
2020.05.16. 01:05
Véleményem szerint a sok „mindentlátó„ ezen a jelentéktelenné váló fórumon látott „észleléseivel”, okoskodásaival inkább csak eltaszitja az amatőrcsillagászattól a távcsövet vásárolni kivánó, az égbolt csodái iránt érdeklődő kezdőket!
...
az ilyen mindentlátó 600x-os nagyitású mócsingok irományai nehogymár az amatőrcsillagászat iránt érdeklődő emberek első „google-keresés” találatai között szerepeljenek!
Üdv
Szabolcs
/off: Na, hát ha valami, akkor az ilyen kioktató, személyeskedő, emberhez nem méltó megnyilvánulás az, ami taszító. Nem akartam megnyilvánulni a témában, mert az egész hihetetlenül méltatlan és nem ide való, de ez azért elképesztő - hol van ilyenkor a moderátor????
Az MCSE kettőscsillag észlelő rovatában évtizedek távlatában nem szerepel a neved. Mit szeretnél? Miért kell neked moderátor?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.05.20. 08:48

" Az MCSE kettőscsillag észlelő rovatában évtizedek távlatában nem szerepel a neved."
" Nem látom a pozitív észleléseidet az MCSE honlapján..."

Szabolcs, írd már le nekem miért kellene kötelezően a rovatokba feltölteni bármit is? Úgy gondolod azzal válik hitelessé? Véleményem szerint meg azzal, hogy nem jellemző az amatőrcsillagászokra
az alakoskodás, vagy a hencegés, az állítólagos észleléseikről. Én 27 éve észlelek vizuálisan rendszeresen, meg sem fordult fejemben hogy rajzoljak, az sem hogy leírjam hogy a 0.4 " kettőst nem tudtam felbontani. ( mert mondjuk rossz időben, rossz észlelési terepen, rossz optikával, gyenge okulárral/ zenittükörrel, fáradt szemmel, kitartás nélkül , sorolhatnám még).

A zárójelben írt feltételek a nagy nagyítás alapfeltételei is, példaképpen a csillagdámból a nyugati féltekén a maximális alkalmazható nagyítás kb 200-250 X-es, van ott egy mezőgazdasági telep, télen-nyáron, a gyenge feláramló meleg levegő tönkreteszi a seeinget, míg délen-keleten simán szoktam 514 X es-el is észlelni. Ráadásúl a 0.5-0-7 es kettősök itt-ott meg is kívánják.

A Sírius B észleléshez csak egy gondolat. Legelőször a Meteorban olvastam Kurucz Jani pozitív észlelését egy nem is túlnagy eszközzel. Addig nem is nagyon próbálkoztam vele, mert a régebbi szakkönyvekben majdnem a lehetetlen kategóriába sorolták. Engem Jani ösztönzött rá, hogy próbálkozzam, köszönet is érte.

Itt még azt megjegyezném, hogy a régebbi 20-30 éves leírt kettőscsillag észlelések között zömével találni olyan negatív észlelést, amit az utóbbi években ugyanolyan műszerrel sorba felbontva láttam.

Csak nem a technika is fejlődött egy csöppet? Vagy csak egy valóban precíz optikával kell nekifogni kettősözni?
( Mint írtam már volt alkalmam 40 cm-es tükörrel nem felbontani a Lyra kettőst, Lovász András leírása alapján a 25-cm es gyári tükre ott bukott el, hogy a Castort nem mutatta kettősnek. )

Ha András 500-600 X-os nagyítású észleléseivel szkeptikus lennék, akkor inkább kérdeznek tőle. Mondjuk: András, tényleg ilyen jó helyről, jó műszerrel észlelsz? Hogy sikerült a Sírius B-t észlelni, mit ajánlasz hogy és is lássam?

A szoja nevű társunk meg szerintem ezért szólt moderátor után:
" 600x-os nagyitású mócsingok"

Szerintem itt még senki sem "mócsing" - ozott le senkit, úgyhogy Neked gratulálok!

Részemről zárva:

Tisza Csaba
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.05.20. 15:42

Arcturus írta:
2020.05.19. 23:37
Az MCSE kettőscsillag észlelő rovatában évtizedek távlatában nem szerepel a neved. Mit szeretnél? Miért kell neked moderátor?
Én úgy gondolom, alapvető elvárás kellene legyen mindenkitől, minden helyzetben, hogy az emberi kommunikációs normákat betartsa. Ennek semmi köze nincs ahhoz, ki mennyit észlelt és mit hol publikált. Amúgy ha nagyon érdekel, találhatsz tőlem is beadott észlelést, bár ennek tényleg a világon semmi köze a minősíthetetlen acsarkodáshoz, az független az MCSE-s tevékenységeinktől.

Hogy mit szeretnék? Szerintem a fentebb olvasható és ahhoz hasonló kirohanásokra is figyelnie kellene a moderátornak és figyelmeztetni a felhasználókat a közösségi alapelvek betartására. Ennyi és nem több. Mert ha ez így marad, elfogadottá válik, akkor megnézhetjük, hogy milyen lesz az itteni párbeszéd színvonala és hány aktív felhasználója lesz a fórumnak.

Elnézést a folytatólagos offért, de ha már meg lettem szólítva, válaszoltam. Részemről lezártnak tekintem a témát, további szép napot kívánok!
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.05.20. 16:57

Kettőscsillag vagy egyéb észleléshez, követéshez használ e valaki közületek Baader Micro Guide okulárt? Rendelkezésemre áll az okulárnak egy rövidített magyar fordítása. Akit érdekel a téma és használja is ezt az okulárt, szívesen elküldöm ha igényli.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.22. 04:22

pisza írta:
2020.05.20. 08:48
" Az MCSE kettőscsillag észlelő rovatában évtizedek távlatában nem szerepel a neved."
" Nem látom a pozitív észleléseidet az MCSE honlapján..."

Szabolcs, írd már le nekem miért kellene kötelezően a rovatokba feltölteni bármit is? Úgy gondolod azzal válik hitelessé? Véleményem szerint meg azzal, hogy nem jellemző az amatőrcsillagászokra
az alakoskodás, vagy a hencegés, az állítólagos észleléseikről. Én 27 éve észlelek vizuálisan rendszeresen, meg sem fordult fejemben hogy rajzoljak, az sem hogy leírjam hogy a 0.4 " kettőst nem tudtam felbontani. ( mert mondjuk rossz időben, rossz észlelési terepen, rossz optikával, gyenge okulárral/ zenittükörrel, fáradt szemmel, kitartás nélkül , sorolhatnám még).

A zárójelben írt feltételek a nagy nagyítás alapfeltételei is, példaképpen a csillagdámból a nyugati féltekén a maximális alkalmazható nagyítás kb 200-250 X-es, van ott egy mezőgazdasági telep, télen-nyáron, a gyenge feláramló meleg levegő tönkreteszi a seeinget, míg délen-keleten simán szoktam 514 X es-el is észlelni. Ráadásúl a 0.5-0-7 es kettősök itt-ott meg is kívánják.

A Sírius B észleléshez csak egy gondolat. Legelőször a Meteorban olvastam Kurucz Jani pozitív észlelését egy nem is túlnagy eszközzel. Addig nem is nagyon próbálkoztam vele, mert a régebbi szakkönyvekben majdnem a lehetetlen kategóriába sorolták. Engem Jani ösztönzött rá, hogy próbálkozzam, köszönet is érte.

Itt még azt megjegyezném, hogy a régebbi 20-30 éves leírt kettőscsillag észlelések között zömével találni olyan negatív észlelést, amit az utóbbi években ugyanolyan műszerrel sorba felbontva láttam.

Csak nem a technika is fejlődött egy csöppet? Vagy csak egy valóban precíz optikával kell nekifogni kettősözni?
( Mint írtam már volt alkalmam 40 cm-es tükörrel nem felbontani a Lyra kettőst, Lovász András leírása alapján a 25-cm es gyári tükre ott bukott el, hogy a Castort nem mutatta kettősnek. )

Ha András 500-600 X-os nagyítású észleléseivel szkeptikus lennék, akkor inkább kérdeznek tőle. Mondjuk: András, tényleg ilyen jó helyről, jó műszerrel észlelsz? Hogy sikerült a Sírius B-t észlelni, mit ajánlasz hogy és is lássam?

A szoja nevű társunk meg szerintem ezért szólt moderátor után:
" 600x-os nagyitású mócsingok"

Szerintem itt még senki sem "mócsing" - ozott le senkit, úgyhogy Neked gratulálok!

Részemről zárva:

Tisza Csaba
Sajnos egy ilyen világba érkeztünk, ahol az egyenes, direkt vélemény a liberális halmazban csak felháborodást szül. El kell fogadnom, de nem értek egyet vele. Én a 20SC-vel ritkán tudok 300x felett észlelni, a 40-es Newtont pedig egyáltalán elővenni..
Miért kell észlelést feltölteni az MCSE-hez??? Másolok egyet, ami a kedvenc kettőscsillag-észlelésem a rovatban régóta!
EZÉRT! :

https://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=73743

Őket kell megtartani, nevelni, nem az ilyen mindentlátó okostojás mócsingokat megvédeni!

Üdvözlettel:
Cziniel Szabolcs
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.22. 08:41

Szabolcs!

10 alkalomból talán egyszer jutok oda, hogy 600x-os nagyítást tudjak használni. Kizárólag a távcsövem felbontóképességének határát megközelítő, 0,5" szeparációjú kettősök felbontásához alkalmazom. Ezt is csak a zenit közelében. De sokszor még ott is "táncolnak" a csillagok, ezt te is tudod. A szokásos nagyítástartományom általában 50-255x (a kedvencem mélyegezéshez 180x-os) a 4 mm-es kis HD orthómat (300x) ritkábban tudom elővenni. Nagy nagyítással azonban - újra mondom: szoros kettősök esetén - közepes seeingnél is bepróbálkozok, hátha megnyugszik egy-egy pillanatra a levegő. Első ránézésre gyakran esélytelennek tűnik a pozitív észlelés, de volt már olyan, hogy másfél óra folyamatos szemmeresztés közben kb. 3 alkalmommal néhány tized másodpercre megnyugodott a légkör és megpillantottam a társat. Ez is hozzátartozik az igazsághoz, de ezt le is írtam akkor itt. Tehát fontos a kitartás is a pozitív észleléshez. Lehet, hogy sokan csak rápillantanak a kiszemelt objektumra és ha nem jön a várt eredmény, azonnal továbbállnak egy másik objektumra. Ebben az "instant világban" ezt simán el tudom képzelni.

Tehát nem tartom magamat "mindentlátónak". Az optikám pontos, az ég, amely alatt észlelek szerintem picit átlagon felüli, lehet, hogy a kitartásom is, nem tudom... Mócsingnak sem nevezném magamat, rendszeresen mozgok, a környezetem szerint jó irányba halad a külsőm.

Ezt a közösséget pedig nem nevezném "liberális halmaz"-nak attól még, hogy nem sértegetjük egymást.

Az észleléseimet pedig nem irigyelni kell, hanem jó ég alá menni egy jó távcsővel és kitartással szemlélni az objektumot. És nem fogok elnézést kérni azért, mert 120-300x-os tartományban láttam a Sirius B-t. Részemről ennyi.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.22. 21:27

A múlt éjjel kiváló égi viszonyok voltak még a kertváros udvarán is. Éjjelre a szél is elállt, a nyugodtság és az átlátszóság közelített a tökéleteshez. Hajnali kettő körül már elég magasan volt a Lyra és a Hattyú. Az M57 nagyon szépen, részletesen látszott a 15 cm-es Kutter Sciefspieglerben, igazi füstkarika volt, mintha selyemszálakból szőtték volna. Minden másodpercben azt vártam, hogy bevillan a központi csillaga. Nem villant be. Számtalan kettőst is megnéztem, az alapnak számító Albireo és a dupla Lyra kettős mellett a delta Cygnit is megpróbáltam. Nem kell lebecsülni 15 cm-rel ezt a kettőst véleményem szerint. Egyszerre kiváló teszt az optikának és a légkörnek. A távcső szépen bontotta, bár ehhez a 11 mm-es okulárt használtam 310x nagyítással. 175X nagyításnál nem láttam a halvány kísérőt, de az is igaz, hogy nem forszíroztam kisebb nagyításokat. Talán majd később. Sokszor próbálkoztam már ennek a kettősnek a bontásával, de most nagyon látványos volt, viszont a legkisebb légköri nyugtalanságra is beleolvadt a főcsillag képébe. Rákerestem, hogy mennyi a távolság a két csillag között, és lám, elsőre egy vitába botlottam, egy népszerű fórumon. (Nem Csillagvárosban)
https://www.cloudynights.com/topic/1701 ... refractor/
Kellene egy külön fórum a hihetetlen észlelésre képes embereknek.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.22. 23:23

mizar írta:
2020.05.22. 21:27
A múlt éjjel kiváló égi viszonyok voltak még a kertváros udvarán is. Éjjelre a szél is elállt, a nyugodtság és az átlátszóság közelített a tökéleteshez. Hajnali kettő körül már elég magasan volt a Lyra és a Hattyú. Az M57 nagyon szépen, részletesen látszott a 15 cm-es Kutter Sciefspieglerben, igazi füstkarika volt, mintha selyemszálakból szőtték volna. Minden másodpercben azt vártam, hogy bevillan a központi csillaga. Nem villant be. Számtalan kettőst is megnéztem, az alapnak számító Albireo és a dupla Lyra kettős mellett a delta Cygnit is megpróbáltam. Nem kell lebecsülni 15 cm-rel ezt a kettőst véleményem szerint. Egyszerre kiváló teszt az optikának és a légkörnek. A távcső szépen bontotta, bár ehhez a 11 mm-es okulárt használtam 310x nagyítással. 175X nagyításnál nem láttam a halvány kísérőt, de az is igaz, hogy nem forszíroztam kisebb nagyításokat. Talán majd később. Sokszor próbálkoztam már ennek a kettősnek a bontásával, de most nagyon látványos volt, viszont a legkisebb légköri nyugtalanságra is beleolvadt a főcsillag képébe. Rákerestem, hogy mennyi a távolság a két csillag között, és lám, elsőre egy vitába botlottam, egy népszerű fórumon. (Nem Csillagvárosban)
https://www.cloudynights.com/topic/1701 ... refractor/
Kellene egy külön fórum a hihetetlen észlelésre képes embereknek.
A delta cyg-nek annyi a szeparációja, mint az Izar-nak, csak nagyobb a delta mag. Majd kipróbálom a 70/900-al. Az Izart néztem vele múltkor 200-szoros nagyítással és az első diffrakciós gyűrűn volt tényleg a kísérő.
Csak pont eladtam a zoomot, pedig az erre van kitenyésztve. :D

Amúgy te is gyanús vagy ezzel a selyemszálas szöveggel. Pályázhatsz lassan a mindentlátó mócsing címre. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.23. 07:17

kazi írta:
2020.05.22. 23:23

Amúgy te is gyanús vagy ezzel a selyemszálas szöveggel. Pályázhatsz lassan a mindentlátó mócsing címre. :lol:
Basszus, először vattát akartam írni, de az olyan gáz, mintha valami eü. kelléket csinálnék belőle. :lol:

Egyébként arra gondoltam, hogy ha készen lesz a 220-as méretű verzió ebből a távcsőből, ráállok kicsit a planetárisokra.
Van ezekből lista összegyűjtve valahol?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.23. 08:08

mizar írta:
2020.05.23. 07:17
Egyébként arra gondoltam, hogy ha készen lesz a 220-as méretű verzió ebből a távcsőből, ráállok kicsit a planetárisokra.
Van ezekből lista összegyűjtve valahol?
Sőt, planetáris köd észlelő klub is van, észlelési programmal:
https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... tneb1.html

Listát pl. itt is találsz (görgess a lap aljára):
http://backbayastro.org/pn_program.php


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”