Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.15. 09:51

Lovász András írta:
2020.05.15. 08:12
... Attila pedig 577x-est 160 mm átmérővel. ...
Bocs, András, pontosítanom kell...

Amikor a 140/1200-as GPU-m elkészült (ha jól emlékszem, talán 2008-2009 környékén, amikor még 100 emberből 99 minden létező fórumon fikázta Gyulai Pali APO lencséit, hasonlóan a Papp Pistával közösen fejlesztett TDM-ünkhöz - jól emlékszem rá...), Palival együtt néztük meg, hogy mit tud az ég alatt (egy viszonylag nyugodt légkört sikerült kifognunk, az igaz). Akkor még megvolt a TV 5X Powermate nyújtóm, és az 5mm-es Baader Genuine Ortho-val nézelődtünk vele az égen. Tehát 1200x-os nagyításon!!! :shock:

Jelentem: a képnek az égvilágon semmi baja nem volt, két dolgot kivéve:
- hullázott a Hold felszíne mint állat, és
- nem voltak már éles peremek a kráterek képén, csak lágyabb átmenetek.

A fenti "hibáktól" eltekintve a kép tökéletesen látható, sőt, élvezhető maradt, egyáltalán nem volt "összemosva", stb.

Most 160/1308-as GPU-m (vagy ha úgy jobban tetszik: CFF lencsém) van, és bár az 5x TV PM-et eladtam (hülye fejjel...), de a 2x TV PM még megvan, de a nagyításnak nem a műszerem szab határt, hanem csakis a seeing.
Ennyi múlik az ún. "optikai minőség"-en... :lol:


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.05.15. 10:22-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.15. 10:17

Arcturus írta:
2020.05.15. 00:28
😂 600x... Nevetséges vagy Lovász. Nem látom a pozitív észleléseidet az MCSE honlapján... Küldd el, hadd olvassuk! Hátha befér a szilveszteri rovatba... 😂
Kedves Szabolcs!

Őszintén érdekelne, hogy mi váltotta ki belőled ezt a hozzászólást.
Nekem is volt már vitám Andrással, de sohasem mentem el eddig... Ráadásul nem látom, hogy András korábban írt volna bármi elmarasztalót, pláne sértőt rád nézve, ami ilyen személyes hangvételű támadást igazolhatna.

Megnéztem az eddigi fórumos bejegyzéseidet; nem volt nehéz dolgom, mert csak néhányat kellett elolvasnom.
Mindegyik, kivétel nélkül (!!!) elégedetlen, ellenséges, vagy ha udvariasan akarok fogalmazni: "kritikus" volt.

Azzal egyetértek, hogy jó lenne, ha minél többen töltetének fel tényszerű, "tudományos igényességre törekvő" méréseket, észleléseket (jelentsen ez bármit is) az MCSE észlelés-feltöltőjén keresztül. De ez miért zárná ki annak lehetőségét, hogy bárki a "saját gyönyörűségére" nézze az eget, és itt beszámoljon az élményeiről???

Kérlek, gondold át a fentieket.


Amcsill üdvözlettel,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.15. 10:20

Lovász András írta:
2020.05.15. 07:52
... Nem vagyok MCsE-tag, ...
:shock: Ezt azért nem gondoltam volna...

Miért nem? Fogd föl támogatásként. Ennyit megérdemelne a hazai amatőrcsillagászat, nem? :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.15. 10:26

Simán elhiszem!
Veled kapcsolatban eddig az 577x-es nagyítást olvastam kétszer, ezért emlékeztem erre. Arra viszont már nem, hogy ezt milyen kombóval kaptad.

Igen, a seeing... Ritkán nagyon jó is tud lenni, még a zenittől picit távolabb is. :)
Tisztán emlékszem a Jupiter 20 sávjára 25 fok alatti bolygóállásnál...
De ez itt off, bocsi... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.15. 10:30

Attila írta:
2020.05.15. 10:20
Lovász András írta:
2020.05.15. 07:52
... Nem vagyok MCsE-tag, ...
:shock: Ezt azért nem gondoltam volna...

Miért nem? Fogd föl támogatásként. Ennyit megérdemelne a hazai amatőrcsillagászat, nem? :oops:


MDA
Igazad van, ami késik, nem múlik... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.05.15. 10:44

Távcső fejlesztési ötletem kettősök könnyebb felbontására:

- a tükörre kell egy olyan bevonat, amely a beesési szögtől függően más arányban veri vissza a fényt, mint merőlegesen, ezzel a nem célban levő korongot ki lehet szűrni és marad csak a kísérő
- nagyítás növelési lehetőségre, hogy a fényerő is maradjon pedig egy fotonsokszorozó réteg kell, ami megnöveli s fényerőt nagyban ... :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.15. 11:51

Lovász András írta:
2020.05.15. 10:26
Simán elhiszem!
Veled kapcsolatban eddig az 577x-es nagyítást olvastam kétszer, ezért emlékeztem erre. Arra viszont már nem, hogy ezt milyen kombóval kaptad.
Egészen pontosan 557x az a bizonyos 577x nagyítás ;) , jelenleg ez a maximumom: 1308x2/4.7 azaz 1308-as fókusz, 2x Powermate és a 4.7mm-es ES okli.
Van 3mm-es ES LER oklim (872x) is, de azt nem nagyon használom, mert a minősége elmarad a várakozásaimtól... :oops:

A fentiek miatt egy ilyet szívesen megkóstolnék (már régebb óta szemezek vele), és ha valóban jó, talán rá is startolnék, de - egyelőre - van fontosabb a családi budzsében: https://tavcso.hu/termek/LuntXWA3


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.16. 01:05

Attila írta:
2020.05.15. 10:17
Arcturus írta:
2020.05.15. 00:28
😂 600x... Nevetséges vagy Lovász. Nem látom a pozitív észleléseidet az MCSE honlapján... Küldd el, hadd olvassuk! Hátha befér a szilveszteri rovatba... 😂
Kedves Szabolcs!

Őszintén érdekelne, hogy mi váltotta ki belőled ezt a hozzászólást.
Nekem is volt már vitám Andrással, de sohasem mentem el eddig... Ráadásul nem látom, hogy András korábban írt volna bármi elmarasztalót, pláne sértőt rád nézve, ami ilyen személyes hangvételű támadást igazolhatna.

Megnéztem az eddigi fórumos bejegyzéseidet; nem volt nehéz dolgom, mert csak néhányat kellett elolvasnom.
Mindegyik, kivétel nélkül (!!!) elégedetlen, ellenséges, vagy ha udvariasan akarok fogalmazni: "kritikus" volt.

Azzal egyetértek, hogy jó lenne, ha minél többen töltetének fel tényszerű, "tudományos igényességre törekvő" méréseket, észleléseket (jelentsen ez bármit is) az MCSE észlelés-feltöltőjén keresztül. De ez miért zárná ki annak lehetőségét, hogy bárki a "saját gyönyörűségére" nézze az eget, és itt beszámoljon az élményeiről???

Kérlek, gondold át a fentieket.


Amcsill üdvözlettel,
MDA

Kedves Attila!

Mindig jó, ha gondolkodó, csillagászati, fizikai, és matematikai tudományokban jártas Emberrel válthatok szót!
Véleményem szerint a sok „mindentlátó„ ezen a jelentéktelenné váló fórumon látott „észleléseivel”, okoskodásaival inkább csak eltaszitja az amatőrcsillagászattól a távcsövet vásárolni kivánó, az égbolt csodái iránt érdeklődő kezdőket!
Az Általad emlitett „kritikus” bejegyzéseimet a mai napig vállalom!
Semmi baj sincs azzal, ha valaki a saját gyönyörűségére nézi az eget, de az a felszines okoskodó buta báj, amit Lovász képvisel, az nálam kiveri a biztositékot, és nem hiszem, hogy az amatőrcsillagászat népszerűsitését szolgálja!
Veled bármikor hajlandó vagyok bármilyen, akár csillagászati, akár behaviorista vitában részt venni, de az ilyen mindentlátó 600x-os nagyitású mócsingok irományai nehogymár az amatőrcsillagászat iránt érdeklődő emberek első „google-keresés” találatai között szerepeljenek!
Üdv
Szabolcs
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.05.16. 13:22

Arcturus írta:
2020.05.16. 01:05
Véleményem szerint a sok „mindentlátó„ ezen a jelentéktelenné váló fórumon látott „észleléseivel”, okoskodásaival inkább csak eltaszitja az amatőrcsillagászattól a távcsövet vásárolni kivánó, az égbolt csodái iránt érdeklődő kezdőket!
...
az ilyen mindentlátó 600x-os nagyitású mócsingok irományai nehogymár az amatőrcsillagászat iránt érdeklődő emberek első „google-keresés” találatai között szerepeljenek!
Üdv
Szabolcs
/off: Na, hát ha valami, akkor az ilyen kioktató, személyeskedő, emberhez nem méltó megnyilvánulás az, ami taszító. Nem akartam megnyilvánulni a témában, mert az egész hihetetlenül méltatlan és nem ide való, de ez azért elképesztő - hol van ilyenkor a moderátor????
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.19. 22:50

szoja írta:
2020.05.16. 13:22
Arcturus írta:
2020.05.16. 01:05
Véleményem szerint a sok „mindentlátó„ ezen a jelentéktelenné váló fórumon látott „észleléseivel”, okoskodásaival inkább csak eltaszitja az amatőrcsillagászattól a távcsövet vásárolni kivánó, az égbolt csodái iránt érdeklődő kezdőket!
...
az ilyen mindentlátó 600x-os nagyitású mócsingok irományai nehogymár az amatőrcsillagászat iránt érdeklődő emberek első „google-keresés” találatai között szerepeljenek!
Üdv
Szabolcs
/off: Na, hát ha valami, akkor az ilyen kioktató, személyeskedő, emberhez nem méltó megnyilvánulás az, ami taszító. Nem akartam megnyilvánulni a témában, mert az egész hihetetlenül méltatlan és nem ide való, de ez azért elképesztő - hol van ilyenkor a moderátor????
Sajnálom, ha nem tetszik neked ez a "csernusstílus", de ha jól látom, a kritikád a téma lényegét nem érinti..
Az szerinted rendben van, ha az ilyen mindentlátó Gyurcsók-palánták végeláthatatlanul osztják az észt az MCSE honlapján nem vállalt 600-1000x nagyítású "észleléseikkel", de az már baj, ha ezt valaki - a sok-sok hülyeség olvasása után- nem kellő udvariasságal megjegyzi...
Szívesen észlelnék a Lovásszal egy helyen, hogy lássam, ő mit lát, és én mit csinálok rosszul közel 30 év távcsövezés után!
A vizuális észlelések tekintetében rendkívül fontos az őszinteség a kezdő amatőrcsillagászok felé!
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”