Optikai próbák

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.13. 08:18

gyuri17 írta:
2020.05.12. 22:07
Én nem értek félre semmit András...Nincs is baj...Csak a rendelkezésemre álló tesztek alapján próbáltam infórmácíót biztosítani a saját munkáim sikerességéről. Persze direk előrebocsájtottam, hogy ezek nem stabil lábakon álló értékek. Etekintetben Jánosbarátom már bölcsebb. De ha nem osztunk meg semmit és nem beszélgettünk róla, akkor ennek az oldalnak semmi értelme. Szóval beszélgessünk, fejtegessünk, agyaljunk azon, mitől lehetne még jobb vagy biztosabb mérésekkel hihetőbb eredményt elérni. :)
Köszönöm István, megnyugtattál! :)

Sajnos én ezt még csak a kíváncsiskodás szintjén tanulom, így érdemben hozzátenni nem tudok ehhez a topic-hoz. Régebben nem különösebben érdekelt a tükörcsiszolás, de amikor beszélgettem Janival és a tükröm javítása közben - kérésemre - minden lépésről tudósított (fotókkal illusztrálva), picit olyan volt, mintha én is benne lettem volna és ez nagyon izgalmas volt. Szóval azóta vagyok amolyan "lelkes érdeklődő".

A nulltesztről még annyit, hogy én nagyon gyorsnak és megbízhatónak tartom (a végeredményt látva). Olvastam Jani cikkét is erről egy régebbi Meteorban, de még sok a "fehér folt", ezért biztosan nem tudnám elkészíteni.

Amúgy szerintem nagy durranás lenne megvalósítani Sándor ötletét: a binokulárt! Abba én is nagyon szívesen belenéznék - engedelmeddel! :P
Szerintem nagy kihívás az elkészítése - főleg a párhuzamosítása (miközben állítható marad a személyre szabott pupillatáv mértéke). Lehet, hogy születne közben néhány találmány! :) Kompromisszumok nélkül (értem ezalatt a fényveszteséget, ami egy binobenéző használatával jár) élvezni 3D-ben 240 mm átmérővel az égbolt szépségeit - nagyon izgalmas! :shock: :o

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.15. 15:03

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.28. 23:20-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.17. 09:21

mizar írta:
2020.05.13. 07:52
István!
Elnézést, hogy éppen a te tükrödről esett a legkevesebb szó, pedig nagyon szép teljesítmény!
A magam részéről visszatérnék az optikai teszt témához.
Zónaméréshez a régi excel táblázatos módszert szoktam használni, amit még Bozsoki Jani terjesztett régen, biztosan ismered.
Érdekes lehet az eredményét összevetni a másik programmal, régebben csináltam, csak próbaképpen, hogy azonosak lesznek-e az eredmények.
Utána már csak a régi módszer szerint teszteltem.
Gondolom kipróbáltad már a nulltesztet is, nem tudom, neked mi a tapasztalatod róla, Janinak nagyon bejött, sokat beszélgettünk vele erről,
én valamit szerintem nagyon rosszul csinálok, mert nekem hol ezt, hol azt mutat eredményként, de vissza fogok térni rá, mert nagyon megkönnyítené a parabolizálást.
Maga az említet táblázatban való kiértékelési lehetőséget egy tükör felületére mint alkalmazott megoldás, már hallottam róla, de nem alkalmaztam soha. Jó a felvetés, hogy össze lehetne hasonlítani a kettő pontossítása érdekében. Ha gondolod, akkor szívessen felteszem a maszk zónáinak értékeit, a méréseket és ha van időd, akkor kiértékelhetnéd. Erre én is kiváncsi lennék milyen külömbségek lehetnek...De csak ha kedved van! :)

Kurucz János által lett tudomásom nekem is erről a null-tesztről, és ha jól számolja az illető a lencse helyét, valóban könyebb pontosabb felületet kialakítani és még méregetni sem kell a zónákat. A gömbfelület késéltesztel, a legérzékenyebb teszt az egész felületre és a legkisebb eltérés is jól kimutatható, mivel az egész felület egyszerre jól kinullázható. És ebben a tesztben a paraboid pont akkor jó, amikor tökéletes gömbmintázatot mutat a rács. De mive nincs megfelelő lencsém ehez a teszthez, ezért még mindig csak terv a teszter megépítése. De tény, hogy nagyban megkönyítené a felület beálítását.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.17. 10:06

Akkor kellenének a zónák és a hozzá tartozó mért értékek.
Valamint a fókusz, a külső átmérő és a tényleges optikai átmérő.
Feltéve, hogy álló fényforrással dolgoztál.
Valamint az, hogy privátban küldjem, vagy ide feltehetem ha készen van?
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.17. 10:19

Sándor a teszterem olyan fépítésű, hogy a ráccsal együtt mozog a fényforrá is. Ez akkor kizárja a lehetőséget? Egyébként ilyen a teszterem: a rés-fényforrás és a rács között 4mm van(ez a máodik kép).
DSC_5160.JPG
_20200517_101621.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.17. 10:29

.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.28. 23:21-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.17. 10:35

Hát ezt nagyon sajnálom, mert legalább lett volna lehetőség a biztosabb érték kimutatására a külömböző tesztek átlaga alapján. Sándor akkor ez nem jött össze nekünk! :) Sajnos én is tapasztalom a zónamérésnél amit te is...Sötétség kell hozzá, nyugodtság a műhelylevegőt illetően, és még így is meglehetősen nehézkes a leolvasás, főleg a peremet illetően.

Egyébként mi a helyzet a korábban elkezdett 400/900-as projekteddel? Ha van megosztani kívánt infód, én szívessen olvasom! :) Jómagam is kivágtam egy 350-es 25mm vastag korongot, de a fókuszt illetően még nem döntöttem. Valahol F:4-3,5 körüli érték még elfogadható lenne. Van már hozzá egy 70mm segédem, extra alacsony fókuszer, a tubushoz is van alapanyag amire majd a poliészter-üvegpaplan kopozitot felviszem, karbonszövet köpennyel befedve. Egyedül a főtükörtartó kellene még megoldanom és majd akkor nekikezdek az egésznek.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.17. 11:10

mizar írta:
2020.05.17. 10:29
Régebben Zsámba Pityu is ezzel mérte a tükreit, az eredmény a valóságot tükrözte, csak ugye kellenek a számok az embereknek, annak bűvöletében kell élni, és azt csak interferométeres mérés tud adni. De ebbe ne menjünk inkább bele. :D
Ki mit gyakorolt be, az működik.


A fizikában minden mérhető (még a kvantumfizikában is, csak ott sokszor az eredmény addig igaz, amíg éppen méred; lásd: Heisenberg... https://hu.wikipedia.org/wiki/Hat%C3%A1 ... A1ci%C3%B3), és valóban a szám a lényeg - mindenféle "bűvölet" nélkül. (Persze a "jobb agyféltekés" világra ez nem igaz: hogy melyik barátnődet szereted jobban, arra valóban nehéz lenne mérőszámot találni, de ha valaki nagyon akar erőlködni, még ott is meg lehetne nézni, hogy pl. melyiknek mennyiért veszel virágot 8-) :lol: ) Ez az ún. "közvetett mérés" :mrgreen:

Az egy másik kérdés, hogy az interferogramm-vonalak tekergőzését nem szemmel becsülöd (bár elvben megtehetnéd, ha ilyen szinten értenél hozzá), hanem van hozzá kiértékelő szoftver; ezért az "számszerűvé válik".
De minden egyéb optikai teszthez lehetne szoftveres képkiértékelést, támogatást készíteni, és akkor a Foucault-tól kezdve a null-teszten keresztül mindegyik számot adna eredményül.

Én nem tudok tükröt csiszolni (még... ;) :lol: :lol: :lol: ), de ez meggyőződésem szerint nem változtat a lényegen...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.17. 12:18

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.28. 23:21-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Optikai próbák

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.17. 12:29

Tény, hogy ha egy optika felületéről ha pontosabb mérést akarunk kapni, akkor rengeteg mérést kell végeznünk. Ha csak a maszkos módszereknél maradunk, akkor is legalább 3 mérés/pozíció és a tükröt 45fokkal elfórdítva ismételni addig, még vissza nem térünk a kiindulási irányra. Így átlagában jó eredmény kapható, persze még mindig ott vannak a hibatényezők. Viszont egy csillagteszt, már az egész felületről képet ad annak minden hibájával, de persze pontos számszerű érték itt sem kapható. Viszont itt meg közbeszól, kinek milyen a szeme, és milyen okulárt alkalmazunk; ugyanis minden okulár korigál valamerre és ezalól sem az ortho, sem a barlowos okulár sem kivételek. Szóval a csillagteszt is akkor lenne hiteles a leképező optikára, ha semilyen más elem nem lenne a fényútban. Viszont ez sem annyira cél, mert gyakorlatban az észlelők legalább egy korrektort, vagy egy barlowot, vagy a bevált okulárokat hasznáják a fényútban. Példának jómagam, a Vixen HR Planetaryhoz próbáltam belőni az egész Newton-rendszert, hogy bolygózához ez adja a legjobb korrekciót.
Sőt, a lefényképezett csillagteszthez mit korábban közöltem, egy barowot alkalmaztam, ami biztos hogy vitt bele korrekciót. És az is tény, hogy számszerüleg még mindig csak becslésről beszélhetünk, de megközelítőleg az egyforma defókusz jójel.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”