Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.25. 06:37

Köszi a "Sirius B-észlelők Klubja" nevében is! :D
A halvány társsal mostanában érdemes próbálkozni a kedvező szeparáció miatt. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.05.03. 19:06

Aprilisban jo sokat eszleltem, kettos csillagokat is.

Mult ev Oktober 19-en a kiss 125mm-es Dobson tavcsovel az egi ocean/Mely Eg porondra szaltam le.
A Cepheus-ban a STF 13 / HR 55 kettos csillagot bontotam,a szeparacio 0.96'' .
A kozeli STF 13 / HR 20/ 0.93'' kettos csillagnal hianyzot a fekete sav,a kulonallo Airy korongok erintkeztek fedes nelkul, ''8'' szam alakban latszotak.
Ezzel ki jelenthetem hogy a kiss Dobson tavcsovem felbontasi hatarat elertem.

2020 Aprilisban a 200mm F/6.16 Dobson tavcsovel felbontotam a STT 229, egy 0.61'' kettos csillag.
Ez negy kulon alkalomal sikerult, egyszer fekete resel,harom alkalomal erintkezo Airy korongokat lattam.
Ezzel ''Bingo''-t kialtottam mert a 200mm-es tavcsovemel is sikerult a Mely Eg ocean aljara szalni.

Persze nagyon tavcsovel,tovab lehet menni.
Sajnos,nagyob tavcsovem nem hiszem hogy lesz mert az nehezeb.
Van a klubunknak egy Orion 305 mm-es Dobson de en azzal a monstrumal nem birkozok.
Szamomra az ut tovab az jelenti hogy tobb kettos csillagokat eszlelni.
Peldaul kezd erdekelni az a tema hogy milyen halvany kiserot eszlelhetek a tavcsovemel.
Fel hivta a figyelmemet erre a temara a Kappa Aqr kettos: a kulombseg a fo es a kisero kozt valamivel nagyob mint 7mv.
Nalatok mi volt a legnagyob ''delta mag'' ?

Mircea
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.06. 19:17

Nalatok mi volt a legnagyob ''delta mag'' ?
Nálam a Sirius-páros. 10 magnitudó közöttük a különbség.

Jó kis távcső az a 20 centis dobson! 0,6"-es szeparációjú kettős bontásához ebben az átmérőben igen jó optika kell és persze kitartás! :)
Gratulálok, Mircea!

Egyébként hányszoros nagyítást használtál? Ilyen szoros kettősöket én 500-600x-os nagyítással tudok felbontva észlelni.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.05.07. 14:23

Andras

Koszonom a hozaszolast es a kedves szavakat,biztatnak tovab muvelni a kettos csillagok eszleleseket !

Tag kettosoknel ,peldaul 1'' vagy nagyob szeparacioval,meg elegedek a Baader Mark III zoom okularral ,154x nagyitasal.
1'' alat a Radian 6mm /205x-es vagy Radian 5mm /246x-es nagyitast hasznalom.

Felbe voltam szakitva ez a hozaszolas irasnal, most par perc meg erkezet a Hyperyon 2.25x Barlow lencsem.
Mivel akarom hasznalni mas okularokal ,nem csak a zoom Mark III-al,vettem hoza 1.25'' adaptert.
Tarolasra ,az eredeti karton doboz helyet a fekete muanyag kontenert foggom hasznalni.
Atol tartok hogy sokal gyakraban foggom hasznalni az uj Barlow lencset kiss tavcsoveken mint a 200mm Dobson tavcsoven.
A legkor leg tobszor nem enged nagyob nagyitast mint 250x.
De meg azt sem nem mindenkor.

Udv, Mircea
Hyperion 2.25x Barlow.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.15. 00:00

"Köszi a "Sirius B-észlelők Klubja" nevében is! :D
A halvány társsal mostanában érdemes próbálkozni a kedvező szeparáció miatt. :)"

Te Vaskúti Györgynek mondod meg, mikor érdemes próbálkozni a SiriusB-vel..???
Ahogy olvasom, Te egy introvertált kis okoskodó vagy itt a fórumon! Nem láttam soha egyetlen észlelésed sem az MCSE észlelésfeltöltőjén a kettőscsillag rovatban!
Szerintem próbáld meg az észleléseidet a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján vállalni!!!
Üdv
Dr Cziniel Szabolcs
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.05.15. 00:28

"Egyébként hányszoros nagyítást használtál? Ilyen szoros kettősöket én 500-600x-os nagyítással tudok felbontva észlelni.
Üdv, András"
😂 600x... Nevetséges vagy Lovász. Nem látom a pozitív észleléseidet az MCSE honlapján... Küldd el, hadd olvassuk! Hátha befér a szilveszteri rovatba... 😂
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.15. 07:52

Arcturus írta:
2020.05.15. 00:00
Te Vaskúti Györgynek mondod meg, mikor érdemes próbálkozni a SiriusB-vel..???
Ahogy olvasom, Te egy introvertált kis okoskodó vagy itt a fórumon! Nem láttam soha egyetlen észlelésed sem az MCSE észlelésfeltöltőjén a kettőscsillag rovatban!
Szerintem próbáld meg az észleléseidet a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján vállalni!!!
Üdv
Dr Cziniel Szabolcs
Mivel többünknek sikerült észlelni a szóban forgó kettőst, mindössze buzdításképpen írtam a hozzászólásomat, mert azt látom, sokan lehetetlennek tartják az észlelését. A bejegyzésem nyilvánosan történt, ezért nem kimondottan Vaskúti Györgynek szólt, hanem mindenkinek, aki próbálkozik. Szóval senkinek nem kell feladnia, mert sikerülhet, mostanában kedvezőbbek a körülmények.

Nem fotózom, ezért nem tudok képet feltölteni sem az MCsE észlelésfeltöltőjébe, sem máshova. De mint tudjuk, a fotó nem ugyanaz, mint a vizuális észlelés, tehát az sem lenne "hiteles bizonyíték". Persze be tudnék rajzolni egy fényes és egy halvány pöttyöt is, de azzal megint ugyanaz lenne a helyzet. Pusztán leírom amit láttam, nincs bizonyítási kényszerem, aki elhiszi az jól teszi, aki pedig nem, annak is szabad akarata van ezt tenni.

Továbbra is csak azt tudom mondani, hogy senki ne keressen ott rosszindulatot, ahol nincs. Soha senki felé nem közelítettem cinikusan, gúnyosan, lekezelően és a jövőben sem kívánom ezt tenni. Ha valaki mégis ezt olvassa ki a bejegyzéseimből, az nyilván nem ismer.

Amúgy bárhol, bárki előtt vállalom az észleléseimet. Nem vagyok MCsE-tag, ezért nem próbálkoztam a feltöltéssel, de ezt a fórumot úgy tudom szabadon látogathatom, ezért írtam le itt.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.15. 08:12

Arcturus írta:
2020.05.15. 00:28
"Egyébként hányszoros nagyítást használtál? Ilyen szoros kettősöket én 500-600x-os nagyítással tudok felbontva észlelni.
Üdv, András"
😂 600x... Nevetséges vagy Lovász. Nem látom a pozitív észleléseidet az MCSE honlapján... Küldd el, hadd olvassuk! Hátha befér a szilveszteri rovatba... 😂
Miért nevetséges? Sidius időnként 800x-ost is használ 249 mm átmérővel, Attila pedig 577x-est 160 mm átmérővel. Ha jó az optika, akkor miért ne? Zenit környékén gyakran megadatik ez a lehetőség. Én túl picinek találtam 300x-os nagyításban az Airy-korongokat ahhoz, hogy egy fél ívmásodperc szeparációjú kettőst biztonsággal szét tudjak választani. Lehet, hogy a szemem nem olyan jó, mint másé, de nekem szükségem van bizonyos esetekben ilyen nagy nagyítás alkalmazására.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.05.15. 08:47

András, a válaszodban ott a kulcsszó, ugyan úgy, ahogy Kurucz Jani írta régebben: jó optika

Észleltem olyan 20 cm tükrös távcsővel amellyel már 100X -os nagyításon kezdett a kép szétesni, de olyannal is amivel a 400 X-os nagyítás fölött is élvezhető maradt a kép.
Több tucat távcsővel volt dolgom, sokkal csak tesztre, volt köztük sok olyan hogy nem volt egyszerűen fókusza, 1-mm ki-be a fókuszírozóval: nem változik a kép.
Na ilyennel próbálj kettősözni, meg Sírius B-észlelni. Ja és ilyen volt példáúl egy 20 cm-es SC. Egy 40 cm-es Newtonnal ( SW-Flex, szándékosan kiírva!!) az Lyra dupla kettősét sem lehetett felbontani Tarjánban zenitben.

Kedves doktor Úr, a saját 14 collos tükrömmel többször sikeresen észleltem a Sirius B-t, ( igaz leblendézve kb 28 cm -re a túlsok fény miatt) Gond nélkül jött, de kb minden tizedik próbálkozás után egyszer.
Kiváló nyugodtság, kiváló optikai, türelmes észlelő, kb ennyi kell hozzá...

Tisza Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.15. 09:34

Köszönöm a megerősítést, Csaba! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”