Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.04.30. 01:23

Lovász András írta:
2020.04.29. 08:06
Lehet, hogy én értettem valamit félre, de - amikor még a 150/750-esben gondolkodtam - megkérdeztem, bemérik-e az optikát. A válasz az volt, hogy - nem emlékszem a pontos összegre - huszonezerért igen. Én ezt úgy értelmeztem, hogy kérésre minden tükröt ennyiért bemérnek. Tehát ha én válogatós vagyok és csak mondjuk az 5. tükör felel meg az elvárásaimnak, akkor minimum 100.000 Ft "felárat" fizetek az egyébként tokkal-vonóval 144.000-be kerülő távcsőért. Na, én ettől megijedtem és nem kértem a bemérést, inkább vettem egy nagyobb kukkert gondolván, arra biztosan alapból jobban odafigyelnek. "Választott" optikáról csak Tőletek hallottam először.
Pont a Synta 150/750 méret volt anno amire egészen egyszerűen nem vállaltam strehl >92% garanciát. Ritka volt az ilyen, mint a fehér holló ....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.30. 09:01

SzarkaLevente írta:
2020.04.30. 01:10
... az évek során csökkent a 92%-os strehl értéket elérő/meghaladó tükrök aránya, volt amikor 5 db-ot is be kellett mérnem, hogy legyen egy ilyen. ... Szerencsére a bemért tükrök stabilan hozták a 84-88%-os strehl értéket, de 90% felett nagyon kevés akadt a végén horogra.
Ezt lehet, hogy sokan negatív hírként értékelik, de szerintem nagyon is jó!!! :D Azt mutatja ugyanis, hogy végre talán kezd a kínai gyártás minősége is stabilizálódni, ami nagyon fontos lenne. :!:
Az egy másik kérdés, hogy ezzel gyakorlatilag megszűnik az "olcsón prémium optikába belenyúlás" szerencsés esélye is, de - remélhetően - a használhatatlan távcsövek eladása is csökkenni fog.
Így végre mindenki azt kaphatja, amiért fizet - mindenféle "sundám-bundám üzletelés" nélkül. (És csak remélni tudom, hogy ezt a trendet a SW mechanikák is követni fogják, amire szintén egy-két apróbb jelet már én is láttam/hallottam... :? )

De hogy a prémiumra vágyók se maradjanak lehetőség nélkül, talán érdemes lenne ilyen gyártókat is felkutatni a SW mellé - természetesen nem SW áron...
Prémium refraktorok már vannak a hazai kínálatban (nyilván borsosabb árakon), de "csúcs tükröst" - a hazai manufaktúrális "hobbi-csiszolókon" kívül - még nem nagyon látok (bár lehet, hogy csak én nem követem elég mélyen a kereskedelmi felhozatal változását). :oops:

Ha a Sky Watcher helyében lennék, akkor a prémiumra sikerült cuccokra kihoznék egy másik brand-et, némileg magasabb árszabással - de szigorú minőség-ellenőrzés mellett, minőségi garanciával.
Pl. Star-test Watcher... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.30. 10:04

Egyet kell értenem veled Attila.
Az utolsó mondatodban megfogalmazott gondolat alternatíváját én a hazai forgalmazókkal gondoltam megvalósíttatni, de Levente elmondása szerint amiatt az évi 1-2 igényesebb vásárló miatt ez nem éri meg. Ő legalább reagál ezekre a felvetésekre, pedig Ő dolgozik kisebb létszámú csapattal.
Ez sajnos egyben azt is jelenti az én olvasatomban, hogy ellenőrzés nélkül bármi kikerülhet, legfeljebb a várárlói reklamáció világít rá a hibára.
Így aki magasabb minőséget céloz meg, valószínűleg külföldi, vagy más forrásokat keres.
Ezzel a kör be is zárult, a kígyó a farkába harapott. :cry:
Nem találtam fel a spanyolviaszt. ;)
Erről ennyit.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.04.30. 12:26

D.Laci írta:
2020.04.30. 10:04
Egyet kell értenem veled Attila.
Az utolsó mondatodban megfogalmazott gondolat alternatíváját én a hazai forgalmazókkal gondoltam megvalósíttatni, de Levente elmondása szerint amiatt az évi 1-2 igényesebb vásárló miatt ez nem éri meg. Ő legalább reagál ezekre a felvetésekre, pedig Ő dolgozik kisebb létszámú csapattal.
Ez sajnos egyben azt is jelenti az én olvasatomban, hogy ellenőrzés nélkül bármi kikerülhet, legfeljebb a várárlói reklamáció világít rá a hibára.
Így aki magasabb minőséget céloz meg, valószínűleg külföldi, vagy más forrásokat keres.
Ezzel a kör be is zárult, a kígyó a farkába harapott. :cry:
Nem találtam fel a spanyolviaszt. ;)
Erről ennyit.

D.Laci
Már ha van reklamáció :? a kezdő belenéz , lópikulát lát , azt is elmosódva ... aztán csalódottan lemond az egészről ... :|
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.30. 12:42

Akkor még eredményesebbek voltunk a csapatépítés terén.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.04.30. 12:49

Végh Zoli írta:
2020.04.30. 12:26
Már ha van reklamáció :? a kezdő belenéz , lópikulát lát , azt is elmosódva ... aztán csalódottan lemond az egészről ... :|
...és megjelenik az apróban egy kétszerhasználtam, egyszervoltazégalatt, újállapotú teleszkóp minden kiegészítőjével, szigorúan kihasználatlanság miatt.
140/890 GPU
150/930 newton
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.04.30. 20:11

Kedves urak,
lenne egy kérdésem a nálam sokkal tapasztaltabbakhoz (hozzám képest mindenki az:): a múltkor említettem, hogy tervezek szintet lépni az eddigi sw 90/900-onhoz képest, és jelenleg úgy néz ki, egy newton 200/1000 felé billen a mérleg (hiába, csak vonz a mélyég). A kérdésem, hogy bolygózáshoz mekkora az a nagyítás, amit ez a newton észszerűen elbír? Jelenleg van egy 5mm planetarym, egy 10 és és egy 25 mm-es plössl, meg egy 2x barlow-m. Elég ennyi a 200/1000-es maximális nagyítás kihasználáshoz, vagy szerezzek be hozzá egy 3-as vagy 4-es planetaryt, esetleg a meglévőkhöz egy 3x barlow-t? Névelegesen a 200/1000-es ugye 400x -ra képes, de nyilván ez irreális (vagy nem?), valahol azt olvastam, hogy mifelénk 250x fölé nemigen lehet menni. A válaszokat előre is köszönöm!

Üdvök,
Róbert
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.30. 23:18

Nos stephanus a helyzet az, hogy ha mostanában olvastad a fórumot, akkor sokmindent hallhattál az optikai minőséggel kapcsolatban. De tételezzükk fel a legjobbakat, hogy hibával nem terhelt az kinézett távcső. Ebben az esetben, elegendő a felsorolt okulárojaid és minőségre is megfelelnek. - persze azért van jobb is! Gyakorlatilag, szimplán a 200x-os nagyítás adó 5mm planetáry, már elegendő bolygózásra. Kipróbálhatod plusz barlowal, de nem mindig hoz jó eredményt pláne, hogy ilyenkor már 400x nagyításnál jársz, ami már nagy ugrás. Gyakorlatban te magad is eldőntheted, hogy mikor mi sok vagy mi fokozható: ha valami romlik az előző látványhoz mérten, nyílván már sok. Hogy mitől sok egy nagyítás, az fűghet az légkör állapotától és az optikai minőségektő is. De ha minde jó, akkor a 400x-t is bírnia kell! :)
Gyuricza István
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.05.01. 02:39

stephanus írta:
2020.04.30. 20:11
Kedves urak,
lenne egy kérdésem a nálam sokkal tapasztaltabbakhoz (hozzám képest mindenki az:): a múltkor említettem, hogy tervezek szintet lépni az eddigi sw 90/900-onhoz képest, és jelenleg úgy néz ki, egy newton 200/1000 felé billen a mérleg (hiába, csak vonz a mélyég). A kérdésem, hogy bolygózáshoz mekkora az a nagyítás, amit ez a newton észszerűen elbír? Jelenleg van egy 5mm planetarym, egy 10 és és egy 25 mm-es plössl, meg egy 2x barlow-m. Elég ennyi a 200/1000-es maximális nagyítás kihasználáshoz, vagy szerezzek be hozzá egy 3-as vagy 4-es planetaryt, esetleg a meglévőkhöz egy 3x barlow-t? Névelegesen a 200/1000-es ugye 400x -ra képes, de nyilván ez irreális (vagy nem?), valahol azt olvastam, hogy mifelénk 250x fölé nemigen lehet menni. A válaszokat előre is köszönöm!

Üdvök,
Róbert
100x-os nagyítás felett nem lesz több részlet a képben, ennyit tud az optika felbontani. E nagyítást meghaladóan a légkörön és a te ízlésedet múlik, hogy nagyobb de életlenebb, vagy kisebb de élesebb képet preferálsz. Ekkora műszerben 250x-es nagyítás felett ritkán találtam elég jónak az égboltot, hogy "szép" képet kapjak.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.05.01. 05:07

gyuri17 írta:
2020.04.30. 23:18
Nos stephanus a helyzet az, hogy ha mostanában olvastad a fórumot, akkor sokmindent hallhattál az optikai minőséggel kapcsolatban. De tételezzükk fel a legjobbakat, hogy hibával nem terhelt az kinézett távcső.
Kedves István,
köszönöm a véleményed, és hát igen, bízzunk a jó optikában, hogy szerencsém lesz. Különben sokáig a Bresser 127/1200 volt a favorit, csak hát a mély ég...

Üdv,
Róbert
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”