Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.02. 11:26

Igen, ugyanolyan. Kösz a tippet, meg fogom faragni a kivágott lemezt. ;)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.09. 18:50

Megérkezett minden elem. Hétvégén összeszerelem a hűtést.
IMG_20200409_183750_c.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.13. 23:28

Elkészült a végeredmény.

A terelőlemez fekete plexi, velúrbevonattal, két öntapadó szigetelőcsíkkal kiékelve. Mivel a ventilátort végül célszerűbb volt befújásra irányítva beszerelni, az András által alkalmazott, a tükörtől másfél centire történő elhelyezést használtam én is.
IMG_20200413_161305_.jpg

A ventilátor egy méretre vágott, a főtükörtartó végéhez pontosan illeszkedő, a kollimáló csavarokat szabadon hagyó, plexi formára van rögzítve, szigetelőcsíkokkal légmentesítve. A tápellátás szabványos csatlakozáson megy, és tettem rá ki/be kapcsoló gombot is. A ventilátortartó körben tépőzárral van rögzítve a tükörtartóhoz: az egész könnyen, gyorsan levehető-visszahelyezhető.
Végül beszereltem egy kis, olcsó kettős hőmérőt is: egy vezetékes szondával mérem a tükör hátlapjának hőmérsékletét és egyidőben a kinti levegő hőmérsékletét is.
IMG_20200413_161501_.jpg
A 14 centis, nagyteljesítményű, de alacsony rezgésű és csendes ventilátor egy kapcsolóval 3 sebességfokozatban állítható 1200 és 600 fordulat/perc között. A nagy fordulatszámon gyorsan lehűthető a tükör, az alacsony, teljesen rezgésmentes fordulatszámon meg akár végig működtethető a megfigyelés alatt.

IMG_20200413_162159_.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.04.14. 08:13

Csillagos 5-ös!
Sose értettem, hogy gyárilag miért nem jönnek ezek ki így. Nem kellene utólagosan hebrákolni velük.
Csaba
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.14. 09:34

Igen.
Az egész, így, egyedi gyártással, kisipari módszerekkel is 10 ezer Ft körül volt - amibe benne volt 3 különböző házhozszállítási költség is. Kínai gyártási árakon mennyi lenne ez?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.14. 09:38

Ankalimon írta:
2020.04.14. 09:34
... Az egész, így, egyedi gyártással, kisipari módszerekkel is 10 ezer Ft körül volt - amibe benne volt 3 különböző házhozszállítási költség is. ...
Én legfőképp arra lennék kíváncsi (ha majd a felhőzet elvonul), hogy a gyakorlatban ez mennyit javít.
András összehasonlító tesztjeihez hasonló, egy melegebb nap estéjén elvégzett "előtte-közben-utána" vagy "kikapcsolva-bekapcsolva-kikapcsolva" élményfolyamot tudnál közre adni itt? (Ha a mért hőmérsékleteket is megadnád, az már csak hab lenne a tortán... :!: )
Nagyon tanulságos lehetne... ;)


MDA

u.i.: egyébként - véleményem szerint - a legnagyobb különbség abban van, hogy van-e kényszer-keringetés (ventilátor) a tükör körül vagy nincs. Hogy milyen irányban, és hogy fúj-e vagy szív, egy vagy több, az már - úgy gondolom - kisebb különbségeket jelent (bár biztosan van különbség abban is).
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.15. 08:57

Az utolsó Vénusz észlelésnál már nálam volt a hőmérő, de a hűtés még nem működött.
A távcső összeszerelése után (kb. 20 percet már hűlt a tubus) a külső hőmérséklet 11,7 fok volt, a tükör hőmérséklete 18,1.
Másfél óra múlva a kinti hőmérséklet lement 9,4 fokra, de a tükör még mindig másfél fokkal melegebb volt. Az volt a gond, hogy ennyi idő alatt a Vénusz pont annyival ment lejjebb, a horizont közeli trutyiba, hogy az sokat rontott a képen - vagyis igazán nem tudtam megnézni ez előtte/utána állapotot.


Amikor legközelebb kimegyek, megnézem, hogy a hűtéssel együtt mennyi idő alatt áll be a hőmérsékleti egyensúly. (Az itthoni tesztek alapján 10-15 percre tippelem.) Ennyi idő alatt remélem nagyjából azonos marad a célobjektum láthatósága.

Milyen objektumot javasoltok, amelyiken leginkább le lehet tesztelni (esetleg okulárprojekcióval le is lehet fényképezni) a különbséget?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.15. 10:47

Ankalimon írta:
2020.04.15. 08:57
Milyen objektumot javasoltok, amelyiken leginkább le lehet tesztelni (esetleg okulárprojekcióval le is lehet fényképezni) a különbséget?
A magam részéről a csillagtesztet tartom a legjobb eszköznek bármilyen csillagászati megfigyelő rendszer képalkotásának vizsgálatához. Ráadásul - a mérés közbeni idő múlása ellenére is - mindig lehet megfelelő fényességű csillagot találni zenit-közelben (mivel így minimalizálni lehet a magaslégköri zavarás hatását, s így az kevesebbet ad hozzá a rendszeren belüli seeing-hez). Sőt, a spontán feláramlás is jobban a közel függőlegesen álló optikai tengelyen marad, ami nyilvánvalóbb elemzést tesz lehetővé. A legjobb vizsgálatot vizuális megfigyeléssel lehet végezni, de egy elég gyors video-felvétel is jó (min 15fps, de 30-40 ideális, a fölött már folyamatos mozgóképnek látja az agyunk). Ha csak hoszabb expozíciós idejű állóképet készítesz, akkor pedig a FWHM-et kell mérni (pontosabban annak átmérőjét), de ugyanazon körülmények között (égi pozíció, exp. idő stb.).

A holdi (vagy bolygó) alakzatok mozgása és élessége is látványos teszt, de az sokkal szubjektívebb.

Amit semmiképp sem javaslok, az a mélyég-objektumokon történő tesztelés.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.17. 19:53

Ankalimon írta:
2020.04.15. 08:57
Az utolsó Vénusz észlelésnál már nálam volt a hőmérő, de a hűtés még nem működött.
A távcső összeszerelése után (kb. 20 percet már hűlt a tubus) a külső hőmérséklet 11,7 fok volt, a tükör hőmérséklete 18,1.
Másfél óra múlva a kinti hőmérséklet lement 9,4 fokra, de a tükör még mindig másfél fokkal melegebb volt. Az volt a gond, hogy ennyi idő alatt a Vénusz pont annyival ment lejjebb, a horizont közeli trutyiba, hogy az sokat rontott a képen - vagyis igazán nem tudtam megnézni ez előtte/utána állapotot.


Amikor legközelebb kimegyek, megnézem, hogy a hűtéssel együtt mennyi idő alatt áll be a hőmérsékleti egyensúly. (Az itthoni tesztek alapján 10-15 percre tippelem.) Ennyi idő alatt remélem nagyjából azonos marad a célobjektum láthatósága.

Milyen objektumot javasoltok, amelyiken leginkább le lehet tesztelni (esetleg okulárprojekcióval le is lehet fényképezni) a különbséget?
Tamás!

Láttam videókat, amelyeken jól látszott, hogy 2 celsius-fok alatti hőmérséklet-különbség esetén is rombolta a képet a határréteg. Passzív hűtéssel - ha jól emlékszem - kb. 2,5 óra alatt mérséklődött az állapot erre a szintre úgy, hogy a kezdeti különbség 18 fok körüli volt (Fahrenheit-ben volt megadva, csak fejben számolgattam). Nyilván ez akkor reális példa, ha valaki a fűtött lakásból viszi ki a kukkert. Azonban ezek az adatok 15 centis tükörre vonatkoznak!

Az én tapasztalatom az, hogy amikor 4,5 celsius-fok volt a tükör és a környezete közötti különbség és ventilátorokkal hűtöttem több, mint egy órát, ha kikapcsoltam azokat, kb. 10 másodperc után kezdett elmosódni a Vénusz! A tűéles, kontrasztos perem körül fokozatosan egyre nagyobb halo lett az erősödő, lassú hullámzás mellett. A távcsöveink ugyanolyan méretű főtükröt tartalmaznak, ezért ez a folyamat nálad is pontosan így zajlik le. Amikor visszakapcsoltam a ventiket, rövid időn belül újra feljavult a kép!

A tapasztalatom az, hogy több fok különbség esetén is jobb képet kapok AZONNALI bevetés esetén ventilátorokkal, mint passzív hűtéssel másfél óra után!!! Ugyanis sikeresen szétmorzsolják a határréteget. Viszont az is igaz, hogy 75 perc ventilátoros hűtés után is megjelenik a határréteg, ha leállítom azokat!!! Tehát a becsült 15 perc nem helytálló, hiszen közben folyamatosan hűl a levegő.

Szóval nálam mindig mennek a ventik. És ami jó hír még, hogy a segédet (is) tényleg szárazon tartják. Kipróbáltam: ráleheltem és pár mp alatt leszáradt.

Attilával messzemenőkig egyetértve a csillagteszt a legalkalmasabb a jelenség megfigyelésére, de a Vénuszon is igen szembetűnő! Kollimálni is sokkal könnyebb járó ventilátorok mellett egy elfókuszált csillaggal: nem egy folyamatosan változó "amőbát" látok, hanem egy gyönyörű, koncentrikus "céltáblát".:)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.04.18. 07:25

Szeretem Andrástól ezeket a jelzőket, mint pl, "ropogós fókusz" meg " koncentrikus céltábla" :D :D :D
A fennti hozzászólásod maximálisan alá tudom támasztani, nekem egy 26 cm-es ( ám vékony üvegű) tükrömmel kb ugyanazok az idők jöttek, mint írtad, ám én mértem is hőmérővel.
Igaz nem feltétlen csillagteszttel néztem, hanem csak az extra/intrafokális képen a lineáris hullámzás megszűnését figyeltem. Ventillátor kikapcsolása után ( 4 db 4cm-es volt rajta) már nem jött elő fennt említett hatás, igaz már éjfél volt és nem hűlt tovább a levegő.
Tisza Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”