Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.30. 11:51

Sándor, én egyet szétvágtam üvegvággással, de ennek a csőnek matt a belső fala, még a por alatt is. Szóval az általam vizsgált, a Vénusz megfigyeléséhe biztos, hogy nem fog működni. :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.30. 12:18

gyuri17 írta:
2020.03.30. 11:51
Sándor, én egyet szétvágtam üvegvággással, de ennek a csőnek matt a belső fala, még a por alatt is. Szóval az általam vizsgált, a Vénusz megfigyeléséhe biztos, hogy nem fog működni. :)
Ami nekem van az gyönyörű sima fényes kívül-belül.
Ha kell, küldök egy darabot valamikor, ha lehet menni a postára.
Ill. lehet menni, de én most inkább nem mennék. :(
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.30. 12:50

Az emberben mindig felcsillan a remény egy lehetőség gyanánt, hogy hátha valahogy összejön drága eszközök megvétele nélkül is...Ezek a minőségi szűrők méregdrágák és tisztelem azokat, akik áldoztak egy ilyen szűrő beszerése érdekében, hogy minél nívosabb képet készítsenek. Lehet Sándor, hogy nekünk is be kell szerezni, ha netán nem jön össze a mutatvány. :) Köszönöm azérz a felajánlást! :)
Gyuricza István
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lac » 2020.03.30. 13:54

mizar írta:
2020.03.30. 12:18
ha lehet menni a postára.
Offtopic, de nekem a Foxpost nagyon bevált. Nem kell találkozni senkivel, egy automata postaládába berakod és kész. Néhány gombot kell megérinteni, de arra találták ki a kesztyűt.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.30. 14:23

Lac írta:
2020.03.30. 13:54
mizar írta:
2020.03.30. 12:18
ha lehet menni a postára.
Offtopic, de nekem a Foxpost nagyon bevált. Nem kell találkozni senkivel, egy automata postaládába berakod és kész. Néhány gombot kell megérinteni, de arra találták ki a kesztyűt.
Jó lenne, ha lenne. ;)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.30. 19:18

mizar írta:
2020.03.30. 10:03
Üdv!

Egy régi black light UV fénycsőnek megadtam a kegyelemdöfést.
Kaptam sok ibolya szűrőt. Szabad szemmel gyönyörű ibolya benne az ég, a felhők szálasan bomlanak szét a bágyadt Nap körül, miközben nélküle nem látok semmit.
A kamera viszont sokkal érzékenyebben reagál, jóval több mindent lát. Csupán egy szimpla ibolya szűrőt kaptam, vagy valami mást? Az sem baj, ha nem tud többet mint a sima szűrő, kipróbálom majd ha lesz Vénusz.
2.JPG
Gratulálok! Nagyszerű ötlet! Nekem van #W47 szűrőm. Azzal is lehet némi halvány foltokat látni, de a szemem kékre sajnos már nem annyira jó. Ha fényképezni is akar valaki ezzel, akkor ajánlom az UHC vagy Nebula szűrő párosításával tegye, ugyanis ezzel a kombinációval a kék-ibolya tartományban működő sávszűrőt kap. Ezt főleg a kis átmérőjű távcsövekhez ajánlom, mert sokkal kisebb a csillapítása, mint az UV szűrőnek. Igaz, hogy többet enged be a kék fényből, de az a csekélyke többlet nem nyomja el az UV fényt, ami a részleteket hordozza! Sötétkék, vagy ibolya szűrőből kétféle is használható. Kísérletileg meghatározható, hogy melyikkel lehet több részletet fényképezni! A lényeg, hogy a két egymás után tett szűrő ne csillapítsa az UV fényt! Esetleg jó szemmel is láthatók felhőminták, de csak alkonyat után, és sötét égen érdemes próbálkozni. Való igaz, hogy a Napkorona szálai is láthatók jobban a #W47 szűrőn keresztül. UHC szűrőből van sokféle, és mindegyik gyártmány eltérő szűrésű, tehát más-más eredményt fog adni! Ha több szűrőt teszünk egymás után, akkor lényeges a sorrend is! Nem a fény mennyisége, hanem a tükröződés mértéke fogja befolyásolni az eredményt! Jegyezzük fel, hogy mi a helyes sorrend! Vannak síma felületű anyagában színezett fényszóró előtétek is, azokkal is érdemes kísérletezni. Egy színtelen is lehet jó a fotózáshoz, ha UV fényben meredeken vág! Néhány polárszűrő fólia is lehet alkalmas. Nem mindegy a fény áthaladási iránya sem! Van olyan, amely körpolarizál! Van amelyik lineáris, de olyan is, ami egyik irányban kör, a másikból nézve síkpolarizátor! Ezzel is lehet próbálkozni. 300 Ft. körüli áron adja a sztereó mozi, zárt csomagolásban karcmentesen. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.03.30. 19:56

Imre írta:
2020.03.30. 19:18

Üdv!Való igaz, hogy a Napkorona szálai is láthatók jobban a #W47 szűrőn keresztül.
A napkorona szálai?
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.30. 20:04

CBO által készített Vénusz spektrumot tanulmányoztam, és több kérdésem is lenne. Két mérést egyeztettem, és azt tapasztaltam, hogy merőben mást mutat. A grafikonon nincsenek egységek feltüntetve, sem hullámhossz, sem intenzitás, és ezért az egyeztetést az alatta látható színes spektrum szerint tudtam csak elvégezni, ugyanis a megjelölt azonosítások sem teljesen egyeznek. Feltehetően a skála sem lineáris. A Vénusz spektruma viszont néhány nap alatt ennyit nem változhat, hogy egyik esetben a zöldben van a maximum, a másik grafikonon meg a minimum. Hogy is van ez, melyik az igazi? Az ALPO-n is ezek vannak fenn, ott, ahol nagyon sok csillagász és amatőr is látja, tehát nem mindegy, hogy egy grafikon mindenféle egység nélkül, vagy azzal kerül oda. Ez már mérés, tehát illik megadni az egységeket is pontosan. Ha valaki olvassa, hogy ez egy obszervatorium alkotása, akkor az már egy névjegy, és nem csak egy lelkes amatőr produkciója, igaz? Ha én beküldenék egy hasonlót, akkor legyintenének, de ha meglátják, hogy egy komoly intézet küldte be, akkor azt másként értékelik. Azt javaslom, hogy vagy csak saját névvel küldjed, vagy az egységeket is megadva, mint ahogy azt egy obszervatóriumban szokták. Különben leírhatnád azt is, hogy abban a szerkezetben mi is van benne, amivel a spektrumot megmérted, hátha mást is érdekel. Azt már nem is merem kérni, hogy a belső felépítéséről fényképet is tegyél ide. Kérdésem lenne, hogy mivel hitelesíted a mérés hullámhosszát? Hogyan határozod meg az intenzitás mértékét? Várom a választ, mert nagyon érdekel a két mérés eltérésének oka. Előre is köszönöm válaszodat! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.30. 20:06

Maczó András írta:
2020.03.30. 19:56
Imre írta:
2020.03.30. 19:18

Üdv!Való igaz, hogy a Napkorona szálai is láthatók jobban a #W47 szűrőn keresztül.
A napkorona szálai?
Lehet, de ha nem az, akkor valami más, mondjuk a fénysugarai??? Nem vagyok szakértője, majd valaki javítja, ha nem stimmel. Szálaknak látszanak....
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.03.30. 20:22

Imre írta:
2020.03.30. 20:06
Maczó András írta:
2020.03.30. 19:56
Imre írta:
2020.03.30. 19:18

Üdv!Való igaz, hogy a Napkorona szálai is láthatók jobban a #W47 szűrőn keresztül.
A napkorona szálai?
Lehet, de ha nem az, akkor valami más, mondjuk a fénysugarai??? Nem vagyok szakértője, majd valaki javítja, ha nem stimmel. Szálaknak látszanak....
Imre! Soha ne nézzél a Napba megfelelő védőfelszerelés/szűrő nélkül! Ez könnyen vakságot okozhat!

(nem bírtam kihagyni: ))
140/890 GPU
150/930 newton
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”