Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.03.30. 09:35

pisza írta:
2020.03.30. 08:37
A legjobb lenne ha ott sem lenne, ami egyszerűen elérhető. Ha a tükröd ugyanolyan hőmérsékletű mint a levegő, nem lesz már hőleadás, és nem lesz turbulencia.
Igen Sanyí, én valóban hűtöm a tükrömet. 4 db alumíniumlap szilikonpasztával felrakva a jó hőátadás miatt, rajta 4 db 60W-os Peltier, 4 db komolyabb ventillátor veszi el e meleget hátrafelé. Fontos az elemek szabályzása, mert akár túl is tudnád hűteni a tükröt.
{...}
A költségétől sem kell megílyedni, 30-35 ft ből kijön cakk-pakk.
Nagyon jó megoldásnak tűnik ez.
Leírnád, hogy pontosan milyen elemekből áll össze ez a szabályozott hűtőegység+ventillátor kombó (táp, érzékelők, elektronika, ventillator, stb.)? Az elektronika házi készítésű,vagy az is gyári?
Mekkora tükörre van méretezve ez a 4 Peltier+4 venti konstrukció?
Lenne értelme a korábban már emlegetett 250/35mm-es tükörre ilyen megoldást alkalmazni? (Gondolom kevesebb hűtőegység/venti kellene.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.30. 09:50

Nekem szerencsém van, mert valami miatt (talán a foglalat kialakítása, vagy esetleg azért, mert nem teljesen egyenlő körben a főtükör-terelőlemez távolsága, nem tudom) megpördül a levegő a tubus teljes hosszában, emiatt csak a falánál érzem a légáramlatot. Persze kipróbáltam a 9 cm-es nyílású maszkommal is: azt majdnem lelökte és erőteljes szél jött ki a nyíláson, azaz a felhígított melegebb levegőt betolta a kis nyílásba. Az eredmény: teljesen értékelhetetlen, szétesett kép. Ezért arra az időre lekapcsoltam a ventilátorokat, amíg a maszkkal nézelődtem.

Teljes nyílásnál bekapcsolt ventilátorokkal viszont a seeing okozta egyirányú hullámzáson kívül semmilyen más légmozgást nem érzékeltem sem intra-, sem extrafókuszban.
Igazán akkor lesz teljes a teszt, ha egy igen jó légkörű esténk lesz.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.30. 10:10

pisza írta:
2020.03.30. 08:37
...Igen Sanyí, én valóban hűtöm a tükrömet. 4 db alumíniumlap szilikonpasztával felrakva a jó hőátadás miatt, rajta 4 db 60W-os Peltier, 4 db komolyabb ventillátor veszi el e meleget hátrafelé. Fontos az elemek szabályzása, mert akár túl is tudnád hűteni a tükröt. Én ezzel az elektronikával szabályzom:

Műszer 1.png


Láthatóak az adatok rajta, addig hűti a tükröt amig 0.1 % a hőmérséklet különbség, így gyakorlatilag nincs leáramlás a tükör felületéről amit le kellene fújni.
Simán laboratóriumi körülményeket lehet vele elérni, ráadásul nem lesz poros , mert a felületét nem éri ventillátor szél.
A költségétől sem kell megílyedni, 30-35 ft ből kijön cakk-pakk...

Üdv : Csaba
Csaba, nem jártál még úgy, hogy amikor elérte a tükör hőmérséklete a környezetét, kicsapódott rajta a pára? Én már többször jártam így "passzív hűtéssel", zárt tubussal!
Én továbbra is úgy gondolom, hogy először a határréteg miatt, azután pedig a harmatvédelem miatt kell fújnunk a tükröt (legalábbis szélcsendben).

Ez komoly? 30-35 FORINTBÓL kijön a cucc???
Ankalimon írta:
2020.03.30. 09:35
...Mekkora tükörre van méretezve ez a 4 Peltier+4 venti konstrukció?
Lenne értelme a korábban már emlegetett 250/35mm-es tükörre ilyen megoldást alkalmazni? (Gondolom kevesebb hűtőegység/venti kellene.)
A 60W-os Peltier elemek combos tápot igényelnek. Tamás, ha kitelepülsz, nagyon hosszú hosszabbítót vigyél! :D

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.03.30. 10:15

"Leírnád, hogy pontosan milyen elemekből áll össze ez a szabályozott hűtőegység+ventillátor kombó (táp, érzékelők, elektronika, ventillator, stb.)? Az elektronika házi készítésű,vagy az is gyári?
Mekkora tükörre van méretezve ez a 4 Peltier+4 venti konstrukció?
Lenne értelme a korábban már emlegetett 250/35mm-es tükörre ilyen megoldást alkalmazni? (Gondolom kevesebb hűtőegység/venti kellene.)"

Szia, az elektronikát úgy építtettem egy technikussal, van rajta 2 db termisztor, az egyik a tükörnek, a másik a levegőben. Van rajta egy 2.4 Ghz rádió, okostelóval lehet programozni. Így néz ki:
Panel1.jpg
A tükör egyenletes hűtéséhez több elemre van szükség, én úgy oldottam meg hogy az 5X5 cmes peltierek egy 10X10 cm-es alumíniumlapon vannak, az osztja el a hideget nagyobb felületre. Ezek az elemek nagyon nagy teljesítményüek,egyenként kell 5A táp nekik,
Gyakorlatilag
1 db is elég lenne a hűtéshez, de akkor csak kis felületen tudná hűteni. Én ezért raktam 4-et. a 35 cm-es tükör hátoldalán így közel egyenletes a hőmérséklet elosztása, legalábbis a hőkamerával nem látszott.
A 250/35 m-es tükör szerintem pont az a határ ahol már foglalkozni kell az aktív hűtéssel. Egy havernak ilyen méretű a tükre, ott simán megfelelt egy 15X15 cmes venti, a tükör mögött, fordulatszabályzóval ellátva. Fél óra alatt jelentős mennyiséget tud hűteni. Érdemes kipróbálni egy precíz hőmérővel ( nem az infrásokkal, azok nem erre valók).
A Te esetedben is elég lehet, ha már le van hűtve a tükör, akkor ki is lehet kapcsolni, már melegedni úgysem fog vissza, megszűnt a határréteg. Max ha még éjjel nagyon esik a hőmérséklet, akkor érdemes folyamatosan járatni, de ezeket ugyis ki kell tapasztalni. Egy lényegesen nagyobb tükör esetében tuti hogy egész éjjel járathatod, ahogy Attila is írja.

Andrásnak: egy 20-as volt az elektronika, peltierek darabja 2500 Ft, egy bontott PC-táp, 4 db 5X5 cm-es venti, darabja 800 ft,
Nem volt még példa a párásodásra, lehet hogy csak azért mert a csillagdám 4 méter magas, és nem a földön van a kukker. Vagy eddig csak szerencsém volt...

Üdv Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.30. 10:26

pisza írta:
2020.03.30. 08:37

Láthatóak az adatok rajta, addig hűti a tükröt amig 0.1 % a hőmérséklet különbség, így gyakorlatilag nincs leáramlás a tükör felületéről amit le kellene fújni.
Simán laboratóriumi körülményeket lehet vele elérni, ráadásul nem lesz poros , mert a felületét nem éri ventillátor szél.

Üdv : Csaba
Csaba!
Tudtam, hogy így oldod meg, de azért köszi, hogy leírtad!
Ez legalább egy gyakorlatban bizonyított módszer, szerintem a legjobb.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.30. 10:35

Lovász András írta:
2020.03.30. 07:32
És gondolom a Kutterhez sem vastag üveget használtál, mert -ha jól emlékszem- feszítéssel éred el a megfelelő leképezést(?)


Üdv, András
Lehetne vastagabb is, nagyon keveset kell feszíteni így.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.30. 11:16

Andrásnak: egy 20-as volt az elektronika, peltierek darabja 2500 Ft, egy bontott PC-táp, 4 db 5X5 cm-es venti, darabja 800 ft,
Nem volt még példa a párásodásra, lehet hogy csak azért mert a csillagdám 4 méter magas, és nem a földön van a kukker. Vagy eddig csak szerencsém volt...

Üdv Csaba
Ja, hogy csillagdád van! Így könnyű nem párásodni! :D
A "farkasokkal táncolók"-nak, amilyen Tamás is, én is és még sokan, szerintem muszáj végig fújkálnunk.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.03.30. 12:28

Lovász András írta:
2020.03.30. 10:10
A 60W-os Peltier elemek combos tápot igényelnek. Tamás, ha kitelepülsz, nagyon hosszú hosszabbítót vigyél! :D
Oops - 60W. Akkor ez nem igazán kitelepülős cucc.

Ha csak ventillátort használok, akkor is érdemes mérni a tükör hőmérsékletét, hogy meddig kell menni a hűtésnek?
Erre jók lehetnek a kereskedelmi forgalomba kapható vezetékes szondás hőmérők? (Elvileg azok is tized fok pontossággal mérnek.)


András, tudnál írni részleteket a te ventillátoros megoldásodról: (Milyen ventillátort használsz, hogyan rögzítetted és milyen táp kell hozzá)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.30. 13:47

Ankalimon írta:
2020.03.30. 12:28
Lovász András írta:
2020.03.30. 10:10
A 60W-os Peltier elemek combos tápot igényelnek. Tamás, ha kitelepülsz, nagyon hosszú hosszabbítót vigyél! :D
Oops - 60W. Akkor ez nem igazán kitelepülős cucc.

Ha csak ventillátort használok, akkor is érdemes mérni a tükör hőmérsékletét, hogy meddig kell menni a hűtésnek?
Erre jók lehetnek a kereskedelmi forgalomba kapható vezetékes szondás hőmérők? (Elvileg azok is tized fok pontossággal mérnek.)


András, tudnál írni részleteket a te ventillátoros megoldásodról: (Milyen ventillátort használsz, hogyan rögzítetted és milyen táp kell hozzá)
Ha visszaolvasod a 2020. március 25., szerda 9:54-kor írt bejegyzésemet, akkor ott egy béna ábra kíséretében leírtam nagyvonalakban, hogyan raktam össze a cuccot. Az egyik legfontosabb szempontom az volt, hogy ne kelljen összefúrkálnom a tubust.

Ebből a ventilátorból vásároltam 3 db-ot:

https://www.hestore.hu/prod_10039381.html

Egy ilyen akkumulátorral táplálom:

https://www.zselesakkumulator.hu/reddot ... kkumulator

Ezzel töltöm:

https://www.zselesakkumulator.hu/zseles ... mul%C3%A1t

1 töltéssel 2-3 teljes éjszakát kibír folyamatos működés mellett. Felesleges hőmérőket venni hozzá. Abból, hogy kikapcsolod a ventilátorokat, rögtön rájössz, hogy van-e határréteg, vagy nincs. Korábban nem gondoltam, hogy ekkora a különbség a látott kép tekintetében. Nekünk, kitelepülőknek amúgy is mindig járatnunk kell, ha nem akarunk párát. A jó hír az, hogy nem zavaróak a rezgések nagy nagyítás mellett sem, mivel relatíve kicsik a ventik és csak 6V-on járatom őket, emiatt pedig csendesek. Még mindig nem teszteltem véresre, de az eddigiek alapján ígéretes a rendszer.

Ha valami nem világos, kérdezz nyugodtan :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.03.30. 13:53

Akkor még kérdések:
Mindhárom ventillátor szükséges a 25-ös tükörhöz? (A gyári megoldások ezt megoldják egy ventillátorral.)
Tudsz dobni egy fotót, hogy hogyan szerelted fel?

Én erősen gondolkozom ezen a gyári megoldáson:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... nians.html

Ez ugyan szív és nem fúj, de zárttá teszi a tubus végét és direktebb léáramlást ígér. (És meg tudnám hajtani a jelenlegi power bankjeimről.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”