Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.03.25. 22:28

cbo írta:
2020.03.25. 20:12
mizar írta:
2020.03.25. 20:04
cbo írta:
2020.03.25. 19:36

Az a helyzet, hogy régen, 66-szor meggondoltuk ám, hogy mit közlünk és mit nem pl. a Meteor-ban vagy előadáson. Csak egy bizonyos szint ment át a magunk állította szűrőn. Ma ez nem így van.
Zsolti!
Ez a te cikkeidre igaz, és általában a többire is, de van bőven blődség azért benne.
És ezek éppen a bolygórajzok, azon belül főleg a Vénusz. (Meg a többi)
Hmmm, igen... igazad lehet.
Elnézve az észlelésfeltöltőre beküldött mostani Vénusz rajzok csodálatos "részleteit" ámulatba ejt a dolog, hogy mások mit látnak és én meg akárhogy "görcsölök" is nem látom kb. a tizedét se.
Igaz én legalább helyesen tüntetem fel az É-i irányt, nem úgy a mint a rajzokon látszik... :-)

Szerencse hogy én ilyen hibát nem vétek ha rajzolok :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.03.25. 22:35

Rá fogok állni a Vénuszra a hajnali égen, kiváncsi vagyok, behatóbban mit mutat a 127MC színszűrve rajta.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.03.25. 23:19

mizar írta:
2020.03.25. 20:04
cbo írta:
2020.03.25. 19:36

Az a helyzet, hogy régen, 66-szor meggondoltuk ám, hogy mit közlünk és mit nem pl. a Meteor-ban vagy előadáson. Csak egy bizonyos szint ment át a magunk állította szűrőn. Ma ez nem így van.
Zsolti!
Ez a te cikkeidre igaz, és általában a többire is, de van bőven blődség azért benne.
És ezek éppen a bolygórajzok, azon belül főleg a Vénusz. (Meg a többi)


Melyik többire gondolsz? Remélem nem állítjuk be a rajzolókat képzelgőkké. Van néhány rajz, ami nekem is furcsa, főleg a Pallas vagy Vesta, vagy melyik kisbolygós, de bizonyára a többség nem ilyen. Meg lehet nézni pl Görgei Zoli milyen szép Jupiter sorozatokat rajzolt, teljesen reálisak. Csörgits Gáborról nem is beszélve. Ha valami nem valós, a rovatvezetőnek kéne törölnie, jeleznie.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.03.25. 23:23

Személy szerint én a szöveges részét hiányolom de nagyon a vizuális észleléskor. Sokat adna hozzá, ha olvashatnánk a megfigyelő benyomásait is. Erről a 90mm-es MC Vénusz sorozatról nem tudom mit gondoljak! Cseh Viktor 80/900-al is látott részleteket a vénuszi felhőkön. Ő egy eléggé precíz észlelő.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.26. 08:08

Csillagos Pisti írta:
2020.03.25. 23:19

Melyik többire gondolsz? Remélem nem állítjuk be a rajzolókat képzelgőkké.
Tágabb értelemben a válsz, igen. Mert a rajzolás (nem a műszaki rajz) az képzelgés. Képalkotás, és éppen ez a lényege.
Nem lehet célja a realitás, mert alkalmatlan rá. Ez így van mióta az első barlangrajzok elkészültek.
Az, hogy ez a képzelgés mennyire túlzó a valósághoz képest, itt nem lehet bebizonyítani. Nyilván törekszik mindenki reálisnak maradni,
de valahol szubjektív élményrajz lesz minden bolygó és mély ég objektum megörökítése. Ezzel nincs is baj, csak senki ne tekintse őket etalonnak.
Eleve nem reális a borsónyi méretű bolygót akkorának rajzolni, mint egy dió. A nagyításkor a látott és a látni vélt részletek az alkotói szabadságban fellazulva, átírva kerülnek a képre. Mivel egyénfüggő az egész, így nem lehet reálisan értékelni egyiket sem, ellentétben a fotókkal, amik eszközfüggőek. Ott a szubjektivitást jobban ki lehet zárni, de mint a mellékelt vita mutatja, azért vannak ellenpéldák ott is. Viszont a fotónál az azonos időben, de más eszközökről készült felvételekből viszonylag reális képet nyerhetünk. A rajzokról ezt nem lehet elmondani.
Ennek ellenére aki szereti az rajzoljon minél többet, mert kiváló kikapcsolódás.
És mutassa is meg a rajzokat. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.03.26. 08:54

Ezt a témát javaslom, tegyük át a "Rajz és objektivitás" topic-ba, mert oda tartozik, és magam is ott reagálnék rá, mert alapvetően érdekel a felvetés. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.28. 01:21

Végre ma estére kiderült, bár a nyugodtság alig érte el a közepest, így a Vénusz sem mutatott túl sok részletet.
A spektrum viszont a szokásos.
Venus_spectrum_Venus_images_20200327_1280px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.28. 21:10

Vénusz és Hold

Ma estére nyugodott meg a légkör a napközbeni turbulenciák után, egész délután fátyolfelhők jöttek-mentek de napnyugta körül egy nyugodt óra következett. Ekkor készültek az alábbi képek.

Az egyre növekvő bolygókorong mérete már nagyobb, mint a Szaturnuszé.

Az észlelés közben kortyolgatott tea mellé jól illett a kupolarésen hangulatosan bevilágító Hold és Vénusz.
Venus_20200328_1802_1811UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_UV_17C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
CBO_20200328_Venus_Moon.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
MC_90
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.03.28. 23:23

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: MC_90 » 2020.03.29. 00:15

Szia cbo!
Több napod volt az önrevízióra, de nem tetted. Így kénytelen vagyok válaszolni a rajzaimmal kapcsolatos kifogásaidra.

cbo írta:
"én meg akárhogy "görcsölök" is nem látom kb. a tizedét se."

Ha azon a szép nagy távcsövön keresztül nem látod a tizedét sem, akkor biztos lehetsz abban, hogy nem a távcsövedben van a hiba. Úgyhogy ki ne dobd! :)
Utólag is elnézésedet kell kérnem, hogy a frászt hoztam rád azzal a kis 9 centis kukkerrel. Hidd el, nem volt szándékos.

cbo írta:
"Elnézve az észlelésfeltöltőre beküldött mostani Vénusz rajzok csodálatos "részleteit" ámulatba ejt a dolog, hogy mások mit látnak"

Nem kell messze menned cbo, mert ugyanazon az oldalon keresd meg a pár évvel ezelőtti kistávcsöves Vénusz rajzokat! Lehet ámulatba fogsz esni ismét.
Vannak a kisebb átmérőknek előnyei is a nagyokkal szemben. Gondolom, ezt te is tudod.
És ajánlom figyelmedbe - ha még nem láttad - a rovatvezető kiváló előadását a Vénusz észlelés módszertanáról:
https://www.youtube.com/watch?v=xe0E6DMB3c4

cbo írta:
"Igaz én legalább helyesen tüntetem fel az É-i irányt, nem úgy a mint a rajzokon látszik... :-)"

Ez a mondatod viszont engem ejtett ámulatba. Azt hittem, hogy a humorérzékedet villantod meg előttünk. De nem, te ezt komolyan gondoltad.
És csatlakozott hozzád, megerősítve kijelentésedet egy másik amatőr:
"Szerencse hogy én ilyen hibát nem vétek ha rajzolok"
Ebből láttam, hogy nálad ez véresen komoly megállapítás. El is bizonytalanodtam rendesen, hiszen Imre fényképeinek fikázása után én is a szőnyeg szélére állhattam.
Ha egy kezdő amatőr lennél beszélhetnél akármit, a kutya sem figyelne rád. Viszont rád sokan figyelnek, ezért nem bánhatsz másokkal lekezelően.
Kijelentéseidnek súlya van cbo. Ezt a súlyt a mögötted álló több évtized észlelői tapasztalata és a több mázsányi csillagászati műszerpark adja.
Ezzel a tetemes túlsúllyal könnyen magaddal rántottad Pistit is, aki mögéd állva annyira nevetett a szerinte is helytelenül feltüntetett északi irányon, hogy kifogyott tollából a nevető jel.
Megmondom őszintén, hogy ekkor már én is nevettem veletek együtt, de teljesen más okból.
Ennyi műszerrel a tarsolyotokban, biztos néztetek legalább egyszer zenittükrös okulárkihuzatba. Na, és belenézve mit tapasztal mindenki?
Felcserélődik a jobb a bal oldallal. Még véletlenül sem az északi irány lenne hibás, hanem a kelet-nyugati iránnyal lehetne csak gond. De most azzal sincs gond.
Mondd kedves cbo! Mekkora betűkkel legyen ez a „zenittükör” szó a rajzra írva, hogy meglásd?
Lehet ez a "nem látás" az igazi oka a "tizedét se" jelenségnek? :)
De visszatérve az északi irányra.
Látszik a rajzokon, hogy a déli pólus sapkája nagyobb, mint az északi. Kedves cbo, nem kell a japán oldalakig ehhez elmenned, elegendő a saját felvételeidet megnézned, azokon is a déli pólussapka a nagyobb. Akkor a saját képeiden is hibás az észak jele? Vagy még sincs baj azzal az észak jellel? Ha iskolában lennénk, ezekért a kijelentéseidért dupla fekete pontot kapnál. :)

Távol állt tőlem, hogy bántó szándékkal írjak neked. Ha mégis sértőnek találod a válaszaimat, akkor bocs. Túl magas labdákat adtál, nem hagyhattam ki.

A pénteki észleléshez cbo írta:
"így a Vénusz sem mutatott túl sok részletet"
Szerintem mutatott, és a spanyol Jovani szerint is.
http://alpo-j.sakura.ne.jp/kk20/v200327z.htm
Igaz, ő fél órával később exponált, mint én, de ettől még vannak hasonlóságok az ő félméteres UV-s, és az én 9 centis látható kékben készült észlelésem között.
Ha vannak még kérdéseid a rajzaimmal kapcsolatban, akkor szívesen válaszolok.
Venus200327_Jovani.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.29. 01:12

Hello MC_90 vagy kicsoda... !

Logikai alapon ugye te lehetsz a Kőszegi Attila akinek az első észlelései talán pár hónapja jelentek meg az észlelésfeltöltőn?
Csak azért mert se avatart, se nevet nem látok, nagy dumát annál többet. Azt se tudom ki vagy? ismeretlennel vitázzak?
Igazából nekem fogalmam sincs, hogy ismerhetlek-e személyesen, találkoztunk talán valaha bármely előadásomon, táborban, mert nem ugrik be.

És micsoda első bemutatkozás itt a csillagvárosban! Felidegesített a karantén vagy ténylegesen elvesztetted a valódi É-i irányt, hogy így kinyílt a bicska a zsebedben?
Nem szoktunk mi régi amatőr-csillagászok egymásnak esni íly hirtelen és ennyire :-) de legalább tudom, hogy téged hova kell tenni, hidd el nem gáz nekem,
láttam én már ilyesmit 4 évtized ég alatt eltöltött időszak alatt, nem is keveset. A tudományt szerencsére alázattal írják és kevesebb aggresszióval.

Ha már így éjnek idején észlelésről betérve megszólítottál, rövid leszek, mert van még C/2019 Y4 (ATLAS) expóm kint:
- szerintem a Vénusz rajzaid jók, kellően részletesek, tetszenek, csodálkoztam is elsőre ezek minőségén, annál is inkább mert én a C14-et nem használom vizuális észlelésre, annál
inkább a 130-as TMB-met, illetve ha fent van akkor a 100-as Espiritet. A 200-as GPU APO még nincs még kész - most készül - így abba még nem tudok betekinteni.
-a Vénuszt és sok más objektumot ezeken keresztül szoktam nézegetni, és bár be be villannak részletek én nem töltök ezzel túl sok időt, mert elég sok időmet elveszi a bolygó videózása és újabban spektrális észlelése,
ha lenne időm, mint ahogy tettem ezt legutóbb a Marssal, Szatyorral és Jupiterrel biztos egy komplett Damien Peach-nyi részletezettség ugrana be, de mint írtam én nem ezt a területet preferálom,
- a rajzaidon nekem az tűnt fel csupán, hogy amit északi iránynak megadsz az szerintem nem lehet a valós észak, ugyanis a bolygó "terminátora" - nem mértem - de talán kb. 20 fokot dől a rekta irányhoz, nálad pedig szinte függőleges a "terminátor".
Ezt észrevettem az ALPO Japan-on (kevesen tudják, de aminek amúgy semmi köze az ALPO-hoz) is, hogy sokan függőlegesen tájolják a bolygót, bár ugye az szögben áll a K-NY-i irányultsághoz képest. Nekem ugye könnyű dolgom van szinte fok pontosan nyugat-keletre betájolni a bolygót, mert a RA iránygombokkal szinte pár másodperc lehet ezt ellenőrizni a laptopon a LM-ben. Tehát én mindig - equatoriális - É-D függőlegesen tájolt látómező képet készítek (ezt szoktam meg a CCD-s érából), amin HELYESEK az irányok, mint ellenőriztem ezt nem egyszer az Uránusz holdas képeimen. Remélem érthető amit mondani szeretnék. Ha nem vagy biztos a valós északkal kapcsolatban, javaslom tekintsd meg a bolygót pl. egy planetárium progiban - Sky Safari Pro megvan? - nagy képkivágatban. És amúgy meg honnan tudjuk, hogy melyik koordináta rendszer szerint adod meg a tájolást, ha egy kanyi magyarázat nincs ott egy észlelésednél se. Általaban ugye equatoriálisra tájolunk, ha csak nem tüntetjük fel külön az ettől eltérőt, pl. topcentrikus, stb.
Szóval bármennyire is "hülyének" akarsz nézni, NEM a zenittükröddel meg a részletesnek látszó rajzaiddal volt a gondom, hanem a pontatlan észak megadással majd pedig a teljes frontos lerohanásoddal. De tudod mit, hagyd ezt figyelmem kívül és azt rajzolsz és írsz a rajzaidra, amit akarsz, hiszen ez egy szabad ország ! :-)
- azzal meg, hogy személyeskedve ide kevered Imrét, a felvételeit, (amit te fikázásnak minősítesz, bár ezt épp más szándékkal írtam), illetve több mázsányi műszert és "mittuoménmégmit ", épp nem tudok mit kezdeni ugyanis ez irreleváns a pontatlan északi jelöléshez képest,
- az meg, hogy az én kamerám teljesen más légköri feltételeknél mit lát és a te rajzaidon kb. ugyanakkor mi jelenik meg azt ugye nem kell magyarázzam, hogy függ össze? Én nem szoktam hasonlítgatni az észleléseimet utólag máséhoz... Ha valaha készítettél ilyen képeket mint én akkor tudod, hogy megy ez és kb. mi befolyásolja. Ma épp kedvező volt a nyugodtság így ma részletesebb kép lett, mint láthatod kettővel feljebb. És hihetetlen, hogy te bármilyen seeingnél mindig mindent látsz ! ... ;-) vagy mégsem?! ;-)

A további vitázás elkerülése és a fórum OFF-olása helyett, javaslom ahogy a Matula igazgatója mondta a vacsoránál az Abigélben: "Koncentráljunk inkább a gombócra..." :-)

Magánban szívesen folytatom ha kívánod, de a fórumtársakra való tekintettel itt már nem, ez ugyanis a VÉNUSZ és nem a "merre van észak" topik. :-)

Üdv:
Zsolt, CBO
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”