Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.01.13. 11:43

Csillagos Pisti írta:
2020.01.12. 18:11
Mircea akkori javaslatára próbálkoztam 50mm-re blendézett refivel a Rigellel és társával 100x-os nagyításon.
Sajnos nem látszott a társ, viszont 70mm-en, 100x igen szépen!
A japán 60mm-est majd "rá uszítom" :mrgreen: az mit csinál vele kíváncsi vagyok.
Próbálkozott valaki már 5L-el a Rigelen?
Nagyon meg lennék lepve, ha a 6 centis japán (Towa, ha jól emlékszem) refraktorodon kifogna a Rigel kettős. ;)
Mondjuk a halvány társak észlelésénél (ha csak nincsenek nagyon közel a főcsillaghoz) nagyon fontos a jó átlátszóság, holdmentes, tiszta légkör.
Persze a jó nyugodtság sem árt, de azért kisebb műszerrel könnyebb dolgunk van ebből a szempontból.
Lehet nekem is meg kéne próbálnom a Rigel kísérőt az 50/500-as Galileoscope akromáttal, ha sikerül valahogy rávarázsolni valamelyik mechanikámra. :?
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.01.13. 13:07

Pisti,ruszatti

Hat akkor itt al az alku,probaljuk felbontani a Rigelt kiss tavcsovekel.

Egyet ertek azal hogy nagyon fontosak az eszlelesi korulmenyek ,fontos az antireflexios bevonat is.
De William Kitchiner refraktoranak az 1800+ evekben nem volt semi fele bevonat ,megis sikerult felbontani Rigelt 45mm tavcsovel.
A kiss rovid 45mm F/6.7 refraktorom nem kepes ilyen teljesitmenyre ,de 45mm-re blendezet 60mmx828mm refraktor igen.
Mar regota nem toltotem az eszleleseket Excel archivumban .
De Majus 2008 -Februar 2018 kozt eszleleseim ott vannak.
Ki szurtem a feljegyzett Rigel eszleleseimet ,csatolom az ernyot.
Rigel.JPG
Egy kicsit meg lepet a 28 Februar 2013 eszleles mikor bontotam a Rigelt a 76mm reflektoral 55x nagyitasnal, SuperSimetric 12.8mm okularban. :shock:
Ez egy triplet /harom ragasztot lencse ,hasonlit a Hastings okularra.
Erol az eszlelesrol el is felejtkeztem.
Elenoriztem a reszletezett eszlelesi riportomat es ugy van feljegyezve.
Soha nem ''szepitem'' az eszlelesi riportokat de ez meg lep engem is ,ujra probalnom kell.
Nagyon ritkan hasznaltam az SS 12.8mm-es okulart mert tul hoszu a fokusza,kicsi a nagyitas.
De a Mikulas hozot egy Hyperion 2.25x Barlow lencset is ,gyakraban foggom hasznalni az SS12.8mm okulart.

Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.06. 20:21

Üdv! Tegnap jó ég volt itt mifelénk, és némi Vénusz, hold észlelés után gondoltam, megpróbálom sokak által emlegetet mérföldkővet a Sirius B-t. A 140/880-as Newton volt használatba, így hát ezzel is mentem neki a feladatnak. Elsőre még az Orionba lévő Alnitakra gyorsan rápillantottam 176x nagyítással, egy RKE 5mm oklival. Szépen szeparált, eltérő nagyságú szabályos kis korongok mutatkoztak.- nagyon szép kettős. Nem egy nagyon nyugodt légmozgás volt, de kihasználható volt bőve ez a nagyítás. Beírányoztam a Siriust, és maradva az alkalmazott nagyításnál, mered szemtapasztással figyeltem a látómezőn áthaladó Siriust. Töbször újra és újra áthaladó Sirius melletta nem igazán sikerült biztosra kivenni a halványabb társat. Töbszöri körbejárá után egy nyugodtabb pillanatban halványan, de mintha bevilant egy kis pöty. A helyet megjegyezve és arra fókuszálva, már töbször belvillant. Áttértem 245x nagyításra azzal, hogy talán ezzel stabilabb képet mutat a társról. Az előzőekben megfigyelt helyen, már egyértelműen mutatkozott a Sirius-B. A nyitotabb páros ellenére(kb10") ezzel az átmérővel nem könnyű célpont átlagos nyugodság mellett, de valószínűleg egy nagyon jó nyugodt éjjelen könyebb a látvány. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.03.07. 14:31-kor.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.07. 07:29

gyuri17 írta:
2020.03.06. 20:21
Üdv! Tegnap jó ég volt itt mifelénk, és némi Vénusz, hold észlelés után gondoltam, megpróbálom sokak által emlegetet mérföldkővet a Sirius B-t. Beírányoztam a Siriust,...Töbszöri körbejárá után egy nyugodtabb pillanatban halványan, de mintha bevilant egy kis pöty. A helyet megjegyezve és arra fókuszálva, már töbször belvillant. Áttértem 245x nagyításra azzal, hogy talán ezzel stabilabb képet mutat a társról. Az előzőekben megfigyelt helyen, már egyértelműen mutatkozott a Sirius-B. A nyitotabb páros ellenére(kb10') ezzel az átmérővel nem könnyű célpont átlagos nyugodság mellett, de valószínűleg egy nagyon jó nyugodt éjjelen könyebb a látvány. :)
Nagyon örülök István, hogy Te is kedvet kaptál hozzá! Jó optikával, közepes seeing fölött muszáj látszania annak a "pötty"-nek! Épp nemrég írtam a "Dobsonos" topikban, hogy 9 centis nyílással is látható nyugodt égen.

Ez a cső, amivel láttad, milyen állványon van? Nem tudod megoldani a követést? Úgy sokkal könnyebb észlelni a "B"-t, ha a LM közepén tudod tartani, hiszen ott legjobb a leképezés. :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.03.07. 09:43

Gratulálok a Szíriusz kísérő sikeres észleléséhez!

Én magam néhány évvel ezelőtt (2013 vagy 2014) próbálkoztam vele 150/750 N-nal, de sajnos nem jártam sikerrel. De most olvasom, hogy már 9 centivel is megpillantható.
Való igaz, hogy mostanában van a kísérő a legtávolabb a főcsillagtól (kb. 11"-re), tehát ilyenkor van a legnagyobb esély a megpillantására. Az egyedüli problémát az okozza, hogy a kísérő kb. 10000-szer halványabb a főcsillagnál.

https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=27936
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.07. 10:39

Igen, olvastam András a kis beszáolód, és gondoltam én is rápróbálok közepes átmérővel. Egyébként ezen az álványon van követés, de nagyobb nagyításon már észrevenni a lépéseket így mellőzőm ezen használatát. Van eq5 goto is nagyobb tubussal, de szeretem használni ezt az átmérőt, mert töbszőr esztétikusabb a képe a nyugodság ellenére. Jelen állásban a Sirius fénygócán kívül van a társ így azt nem nyeli el, viszont a nyugtalan levegő elkenheti a kis korongot ami megnehezíti az észrevételét. A Sirius kb 6-7"-es foltot foglalt el egy átlagos nyugodságtól kicsivel jobb körülménynél. Ez azért fontos, mert ha ettől nagyobb a csillag elfoglalt helye, akkor valószínűleg nem lehetne már észrevenni. Russatti ha próbálod, akkor a nyugodtság segithet! :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.03.07. 14:31-kor.
Gyuricza István
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.03.07. 11:27

gyuri17 írta:
2020.03.07. 10:39
... Russatti ha próbálod, akkor a nyugodtság segithet! :)
Hát igen, az sem utolsó szempont természetesen. :)
A kis 6 centis lencsésemmel azért én nem fűzök hozzá sok reményt. De lehet azért ránézek majd.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.07. 13:07

gyuri17 írta:
2020.03.06. 20:21
Üdv! Tegnap jó ég volt itt mifelénk, és némi Vénusz, hold észlelés után gondoltam, megpróbálom sokak által emlegetet mérföldkővet a Sirius B-t. A 140/880-as Newton volt használatba, így hát ezzel is mentem neki a feladatnak. Elsőre még az Orionba lévő Alnitakra gyorsan rápillantottam 176x nagyítással, egy RKE 5mm oklival. Szépen szeparált, eltérő nagyságú szabályos kis korongok mutatkoztak.- nagyon szép kettős. Nem egy nagyon nyugodt légmozgás volt, de kihasználható volt bőve ez a nagyítás. Beírányoztam a Siriust, és maradva az alkalmazott nagyításnál, mered szemtapasztással figyeltem a látómezőn áthaladó Siriust. Töbször újra és újra áthaladó Sirius melletta nem igazán sikerült biztosra kivenni a halványabb társat. Töbszöri körbejárá után egy nyugodtabb pillanatban halványan, de mintha bevilant egy kis pöty. A helyet megjegyezve és arra fókuszálva, már töbször belvillant. Áttértem 245x nagyításra azzal, hogy talán ezzel stabilabb képet mutat a társról. Az előzőekben megfigyelt helyen, már egyértelműen mutatkozott a Sirius-B. A nyitotabb páros ellenére(kb10') ezzel az átmérővel nem könnyű célpont átlagos nyugodság mellett, de valószínűleg egy nagyon jó nyugodt éjjelen könyebb a látvány. :)
Én is hasonló tapasztalatokat szereztem 15 centi átmérővel, az, hogy 9-10 centivel látható, azt szívesen megnézném magam is,
de nem nagyon látok beszámolókat nagyobb apokromátokkal való Sirius B észlelésről sem.
Ennek számtalan oka lehet nyilván, én magam is úgy vagyok, hogy biztosan látszik az még a 70/500 gagyiszkóppal is, (mert lassan itt tartunk) csak éppen akkor nem nézi senki az eget. :D
Amikor kezdtem tükröt csiszolni, alapmű volt számomra Schné Attila által közzétett Texereau könyv kivonata.
Abból szinte beégett az a megjegyzés, hogy nagyon-nagyon jól ki kell polírozni a tükröt, és a Sirius B volt a példa, hogy az elégtelen polírozáskor azt lehetetlen észlelni, mert összemosódik a főcsillag fényével. Tehát, könnyen lehet, hogy ezen múlik a dolog.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.07. 14:56

Elnézést kollégák, de a távolságokat szögpercben jelöltem mikor azok szögmásodpercek.
Sajnos nem tudom hogy mennyire látható ez az alany kisebb átmérővel, de a 140-esnek már már határeset ha nem próbálgatjuk külömböző égi viszonyok mellett. Viszont az is lehet, hogy azon ritka időszakokban mikor kiváló minden tényező, játszav megfigyelhető lenne ugyanezzel a mérettel is.
Gyuricza István
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.03.07. 15:14

Szia Sanyi, a full polírozás evidens a tükröknél a lehető legnagyobb kontraszt miatt, de mi a vélemény egy ugyanolyan átmérőjű lencsénél? Ott ugye polírozási hibáról nem beszélhetünk.
Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”