Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.11.09. 19:13

És az igazi binodobson :lol:
5b243196e09d6e8fca09a398ca0d2bbf.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.10. 15:54

Végh Zoli írta:
2019.11.09. 19:13
És az igazi binodobson :lol: 5b243196e09d6e8fca09a398ca0d2bbf.jpg
:lol:
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.10. 16:09

Végh Zoli írta:
2019.11.09. 19:13
És az igazi binodobson :lol: 5b243196e09d6e8fca09a398ca0d2bbf.jpg
Már csak egy eq-platform kell alá és úgy 70-80 percenként legalább valami fel is ébreszti a gazdáját. :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.05. 09:03

Ide írok, mert a Dobson távcsövek általában Newtonok.

Ugyebár a gyári Newton távcsöveken általában van egy kupak egy kör alakú lyukkal. A 254/1200-asomon ez 5 cm átmérőjű és nem a kupak közepén, hanem a segédtükör és a főtükör széle között található. Már néhányszor használtam ezt a lyukat abbeli kíváncsiságomból, hogy vajon mit mutat 5 cm átmérővel, kitakarásmentesen, színhiba mentesen. Mivel meglepően jó volt az eredmény, ezért gondoltam továbblépek. Így kivágtam kartonból egy kört, amely megegyezik a távcső szabad nyílásával. Ezután kimaxolva a legnagyobb lehetséges kitakarásmentes átmérőt, vágtam rá egy 9 cm átmérőjű lyukat, amelyet úgy helyeztem el, hogy semmi ne "lógjon bele" a fényútba. Így lett egy 9 cm átmérőjű, kitakarás- és színhibamentes kukkerem is plusz tubus nélkül. Rögvest ki is próbáltam magasan járó égi kísérőnkön. Az eredmény megdöbbentően kontrasztos, tűéles kép! Természetesen a kicsiny átmérő behatárolja a képességeit, de 50x-es nagyítással indulva lépésről lépésre haladtam a nagyobb nagyítások felé. Mivel döbbenetesen éles volt a 2D (180x-os) nagyítással is a Hold, ezért bepróbálkoztam a 255x-össel is. Arra számítottam, hogy kezd majd szétesni a kép, de szinte teljesen megtartotta az élességet, pedig közel 3D nagyításról beszélek! Ezt a kísérletet a távolról sem akklimatizálódott tükörrel végeztem! A legesztétikusabb, legkontrasztosabb képet a 10 mm-es BCO-val kaptam 120x-os nagyítással és itt meg kell jegyeznem, hogy ennél a kitakarásmentes verziónál sokkal nagyobb különbséget láttam kontraszt tekintetében az ES-ek és az orthó között, mint teljes nyílással. A Platón 2 kis krátert folyamatosan láttam! Persze amikor elvettem a maszkot, akkor feltűnt még 3, de most nem a felbontásról, hanem az esztétikáról beszélek. A csillagteszt amúgy tökéletesen megegyező intra- és extrafokális képet mutatott.

Mivel közben szépen emelkedett a meridián felé a Szíriusz is, gondoltam meglesem az újdonsült 9 centis kukkeremmel a kísérőjét, hátha... Mivel már pontosan tudtam, hova kell nézni, nyugodt légköri pillanatokban látszott a halvány társ!!! Nem látszott mindig, de az idő kb. 1/4-ében láttam. Hangsúlyozom, 9 cm-rel, úgyhogy mindenkit bátorítok: lehet próbálkozni! :)
8 centis átmérővel már lehet, hogy nem láttam volna, de figyelembe kell venni azt is, hogy nem volt még sötét.
BCO-val, 120x-os nagyítással végeztem a megfigyelést.
Ezután elvettem a maszkot és hála a nyugodtságnak, a teljes további megfigyelési időtartam alatt könnyedén és szinte rezzenéstelenül látszott a "B"-tag.

Bolygókhoz is feltétlenül ki fogom próbálni, szerintem érni fognak még meglepetések!... :)

Üdv, András
Ui.: Különösen izgalmas lenne, ha ezt Attila is kipróbálná majd a fél méteres Dobsonján, 18 centis lyukkal. Akkor lenne egy 180/1800-as "APO"-ja is! :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.03.05. 09:39

Lovász András írta:
2020.03.05. 09:03
Ide írok, mert a Dobson távcsövek általában Newtonok.

Ugyebár a gyári Newton távcsöveken általában van egy kupak egy kör alakú lyukkal. A 254/1200-asomon ez 5 cm átmérőjű és nem a kupak közepén, hanem a segédtükör és a főtükör széle között található. Már néhányszor használtam ezt a lyukat abbeli kíváncsiságomból, hogy vajon mit mutat 5 cm átmérővel, kitakarásmentesen, színhiba mentesen. Mivel meglepően jó volt az eredmény, ezért gondoltam továbblépek. Így kivágtam kartonból egy kört, amely megegyezik a távcső szabad nyílásával. Ezután kimaxolva a legnagyobb lehetséges kitakarásmentes átmérőt, vágtam rá egy 9 cm átmérőjű lyukat, amelyet úgy helyeztem el, hogy semmi ne "lógjon bele" a fényútba. Így lett egy 9 cm átmérőjű, kitakarás- és színhibamentes kukkerem is plusz tubus nélkül. Rögvest ki is próbáltam magasan járó égi kísérőnkön. Az eredmény megdöbbentően kontrasztos, tűéles kép! Természetesen a kicsiny átmérő behatárolja a képességeit, de 50x-es nagyítással indulva lépésről lépésre haladtam a nagyobb nagyítások felé. Mivel döbbenetesen éles volt a 2D (180x-os) nagyítással is a Hold, ezért bepróbálkoztam a 255x-össel is. Arra számítottam, hogy kezd majd szétesni a kép, de szinte teljesen megtartotta az élességet, pedig közel 3D nagyításról beszélek! Ezt a kísérletet a távolról sem akklimatizálódott tükörrel végeztem! A legesztétikusabb, legkontrasztosabb képet a 10 mm-es BCO-val kaptam 120x-os nagyítással és itt meg kell jegyeznem, hogy ennél a kitakarásmentes verziónál sokkal nagyobb különbséget láttam kontraszt tekintetében az ES-ek és az orthó között, mint teljes nyílással. A Platón 2 kis krátert folyamatosan láttam! Persze amikor elvettem a maszkot, akkor feltűnt még 3, de most nem a felbontásról, hanem az esztétikáról beszélek. A csillagteszt amúgy tökéletesen megegyező intra- és extrafokális képet mutatott.

Mivel közben szépen emelkedett a meridián felé a Szíriusz is, gondoltam meglesem az újdonsült 9 centis kukkeremmel a kísérőjét, hátha... Mivel már pontosan tudtam, hova kell nézni, nyugodt légköri pillanatokban látszott a halvány társ!!! Nem látszott mindig, de az idő kb. 1/4-ében láttam. Hangsúlyozom, 9 cm-rel, úgyhogy mindenkit bátorítok: lehet próbálkozni! :)
8 centis átmérővel már lehet, hogy nem láttam volna, de figyelembe kell venni azt is, hogy nem volt még sötét.
BCO-val, 120x-os nagyítással végeztem a megfigyelést.
Ezután elvettem a maszkot és hála a nyugodtságnak, a teljes további megfigyelési időtartam alatt könnyedén és szinte rezzenéstelenül látszott a "B"-tag.

Bolygókhoz is feltétlenül ki fogom próbálni, szerintem érni fognak még meglepetések!... :)

Üdv, Andrá
Ui.: Különösen izgalmas lenne, ha ezt Attila is kipróbálná majd a fél méteres Dobsonján, 18 centis lyukkal. Akkor lenne egy 180/1800-as "APO"-ja is! :P



Próbáld ki a beleillő kör helyett a teljes negyed körcikket kivágva .
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.03.05. 09:55

Valahogy így? :)
mask.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.03.05. 10:30

Ilyen próbát anno én is csináltam a 200/1200-assal, ott 75 mm a szabad kitakarásmentes nyílás.
Egyértelműen a kör volt a legjobb profil és a körcikk a legrosszabb.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.05. 10:34

Lovász András írta:
2020.03.05. 09:03
Ide írok, mert a Dobson távcsövek általában Newtonok.

Az eredmény megdöbbentően kontrasztos, tűéles kép! Természetesen a kicsiny átmérő behatárolja a képességeit, de 50x-es nagyítással indulva lépésről lépésre haladtam a nagyobb nagyítások felé. Mivel döbbenetesen éles volt a 2D (180x-os) nagyítással is a Hold, ezért bepróbálkoztam a 255x-össel is.
Üdv, András
Ui.: Különösen izgalmas lenne, ha ezt Attila is kipróbálná majd a fél méteres Dobsonján, 18 centis lyukkal. Akkor lenne egy 180/1800-as "APO"-ja is! :P
Nem az eredmény a megdöbbentő, hanem az a csökevényes gondolkodás, (és ez nem neked szól András!) hogy amikor én írok erről, egy kimondottan így készült távcsővel való észlelési tapasztalataimról, akkor fikáznak orrba-szájba. De ezen nem csodálkozok már, ez a magyar mentalitás, semmi gond, örülök, hogy te is megtapasztaltad ezt az élményt. A továbblépés nyilván nem az off axis Newton, az zsákutca, attól van sokkal jobb megoldás is.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.03.05. 10:53

Vizi Péter írta:
2020.03.05. 10:30
Ilyen próbát anno én is csináltam a 200/1200-assal, ott 75 mm a szabad kitakarásmentes nyílás.
Egyértelműen a kör volt a legjobb profil és a körcikk a legrosszabb.

Most elvetted a kísérletezgetés örömét az kollégától ... :lol:
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.06. 08:05

Végh Zoli írta:
2020.03.05. 10:53
Vizi Péter írta:
2020.03.05. 10:30
Ilyen próbát anno én is csináltam a 200/1200-assal, ott 75 mm a szabad kitakarásmentes nyílás.
Egyértelműen a kör volt a legjobb profil és a körcikk a legrosszabb.

Most elvetted a kísérletezgetés örömét az kollégától ... :lol:
Gondoltam, hogy nem én találtam fel a "spanyolviaszt", csak hátha valaki még nem próbálta...
Arra nagyon figyeltem, hogy a lehető legpontosabb kör legyen az a lyuk, mert a diffrakciós kép nagyon érzékeny az ilyesmire. Sajnos azonban a Hold megfigyelésekor tapasztaltam egy hátrányt: mivel kissé "oldalról" érkezik a fény a kihuzatba, ezért az ES okliknál tapasztaltam egy ebből eredő reflexiót. A BCO-nál viszont valamiért nem.

Talán cipőkanállal belefér ebbe a topikba egy kérdés ezzel kapcslatban.
Volt ezzel a kísérlettel még egy szándékom. Mégpedig az, hogy kiterjedtebb ködöket is meg tudjak nézni egyben. Ugyanis ha el tudnám érni valahogyan az 5 mm kilépő pupillát (nagyobbra már nem vágyom a koromnál fogva), akkor 25x-ös nagyítással, az ES 24/68-assal 2,72 fokos LM-vel kiterjedtebb objektumokat is megtekinthetnék. Viszont az F/13,3 nyílásviszonnyal ezt igen nehéz megvalósítani. Először arra gondoltam, hogy egy 0,5x-ös reduktorral "felezném" a fókuszt, de Levente felvilágosított arról, hogy mivel általában túl messzire kerül az okulár lencséitől a hordó aljába csavart reduktor, ezért nem felezi, hanem csupán kb. 20%-kal csökkenti az objektív fókuszát. Másik megoldásként egy 50 mm-es Plössl pedig ugyebár csak 43 fokos LM-vel rendelkezik. Amúgy az említett ES a leghosszabb fókuszú okulárom. A minimalizálás jegyében nem akarok 2"-es oklikkal is bajlódni.
Szerintetek meg lehet oldani valahogyan és persze "óccsón" ezt a problémát?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”