Mutasd az okulárjaidat!

kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.28. 21:19

Érdekes, az én 11-esemre 'fully multi-coated' van írva erre meg EMD...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.29. 07:03

Ankalimon írta:
2020.02.28. 18:16
Új szerzemények - ma lesz a First Light...

IMG_20200228_175044.jpg

A 4,7mm-essel a korábbi Lacerta 4 mm-est cserélem le. A 11 mm-es meg kitölti a lyukat a 7 mm-es és a 15 mm-es között. Egyben végre összehasonlítom, hogy az ES-ek mennyivel jobbak, mint a Sky Panorama oklik.
Gtatulálok, remek választás!
A legnagyobb erényük valóban a fókuszsík-görbület toleranciájuk - ahogy Attila is írja - azonban van még néhány előnyös tulajdonságuk, amelyek a hasonló "versenytársak" fölé emelik őket.
Pl.: rendszeres használat mellett várhatóan 10 év múlva is ugyanúgy ott fognak virítani a feliratok az oldalukon, mint újkorukban. A gumi szemkagyló sem fog leszakadni/letörni, hacsak nem éri őket extrém fizikai behatás.
Igen stabil építmények, a tömítettség miatt tényleg soha nem párásodnak és nem is porosodnak belül. Amikor még Goldline-jaim voltak, előfordult, hogy az okulár belső párásodása miatt kellett abbahagynom az észlelést. Szóval ez is fontos szempont nálam.

Csaba, a marketingszöveg szerint az argonatom a nagyobb mérete miatt tovább bent marad az okulárban, mint a nitrogén. Rossz nyelvek szerint azonban semmi különbség nincs közöttük a gyakorlatban; csak azért váltottak - ha jól emlékszem - 2012 körül, hogy drágábban adhassák el az argontöltetű okulárokat. Nekem mindkettőből van a tulajdonomban: egyaránt remekül működnek.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.02.29. 08:48

Ankalimon írta:
2020.02.28. 18:16
A 4,7mm-essel a korábbi Lacerta 4 mm-est cserélem le. A 11 mm-es meg kitölti a lyukat a 7 mm-es és a 15 mm-es között. Egyben végre összehasonlítom, hogy az ES-ek mennyivel jobbak, mint a Sky Panorama oklik.
Ezek szuper jó oklik, szeretni fogod őket! A 4.7 nálam is a 4-es Lacertát váltotta annak idején, a 11-es viszont nincs már meg, 8.8-ra cseréltem. Jó ez az egész széria :) (legalábbis, amikhez szerencsém volt). Ha nincs az embernek szemüvege, a betekintési távolság sem vészes.

üdv,
Tamás
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.29. 16:36

szoja írta:
2020.02.29. 08:48
Ezek szuper jó oklik, szeretni fogod őket! ...
Nagler klónok, így nem kérdés...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.02.29. 17:42

Nah, akkor first light utáni első tapasztalatok a tegnap éjszakai mélyég party alapján:

Ezek nagy-nagyon jó okulárok. Nem tudom, hogy milyen lehet egy Nagler, de nekem ez most teljesen meggyőző volt.

Szerettem a Lacerta Uwan 4 mm-est, de ahhoz képest ez a 4,7-es érezhetően jobb. Korábban ritkán tudtam használni ezt a nagyítás tartományt, most (annak ellenére, hogy a seeing nem volt az igazi) majd minden célpontot érdemes volt megvizsgálni ezzel is. (Igaz, hogy a mostani árakon az ES több mint kétszer annyiba fáj, mint a Lacerta - és ekkora különbség azért nincs...)

Az SW Sky Panorámákkal már érdekesebb az összehasonlítás. Múltkor Attilánál a nagy APO-val tényleg kiderült, hogy a szélkorrekcióban egyértelműen jobbak az ES-ek, de ez a probléma igazából a hosszú fókuszú okulároknál és refraktoroknál jelentkezik. Tegnap folyamatosan egy sorozatban használtam a 82 fokos 4,7mm (ES), 7mm (SkyPanorama), 11mm (ES) és 15mm (SkyPanorama) okulárokat mélyég célpontokhoz egy 200/1000-es newtonban, és alapélményként nem volt markáns különbség, sem szélkorrekcióban (kóma, élesség, stb) sem az objektumok látványában. Egy vak tesztnél simán elhittem volna, hogy egy sorozatot alkotnak, legfeljebb a 11 mm-es egy kicsit jobban sikerült darab a sorban (a 4,7-esnél a sor többi tagjához képest még ilyen különbség sem volt, mivel a rossz seeing miatt ez a nagyítás a kép finom részletei tekintetében eleve hátrányban volt a 7 mm-eshez képest).
Az is igaz viszont, hogy volt néhány objektum, amely egyértelműen a 11mm-es ES-ben hozta a legjobb látványt még akkor is, ha egyébként a 7 mm-es vagy a 15 mm-es SW látómezeje is alkalmas volt a megfigyelésükre - gondos tanulmányozásnál tisztább, részletgazdagabb volt némiképp a kép (szerintem ez inkább a jobb bevonatoknak köszönhető, hiszen az ES-ekben több az üveg) - bár nem tudom, hogy ennek nem lehet-e az az oka, hogy egyszerűn több olyan objektum van, amelynek a 100x környéki nagyítás az ideális.
Vagyis összegészében azt hiszem, hogy van akkora különbség a minőségben, hogy talán megéri a 25%-kal magasabb ár a Sky Panorámákhoz képest egy új vásárlásnál, ha belefér a keretbe - de most pusztán a minőség-különbség miatt nem érzek erős késztetést, hogy lecseréljem a 7mm-es és a 15 mm-es SW-ket egy-egy ES-re. (Maximum a többé-kevésbé parafokális voltuk gondolkodtat el igazából, hogy hosszú távon mégis egységes sorozatom legyen)

Ez nem feltétlenül igaz a széles látómezejű, hosszabb fókuszú tartományra: az általam használt fényerős akromátnak konstrukciójánál fogva különösen nagy a képsík-görbülete, és ott biztosan szignifikáns különbséget jelentene a látványban ES 30mm/82 fokos, vagy a 25mm/100 fokos darabja, mivel a meglévő SkyPanorama 24 mm-es és a 32 mm-es Omegon okulárok is szép képet adnak, de az egész látómezőt egyszerre nem lehet tökéletesen fókuszálni. Igaz itt az árkülönbség már nem 25 %, hanem kétszeres, háromszoros, vagy akár négyszeres árról beszélhetünk az ES esetén. Egyszer nagyon szívesen kipróbálnék egy ilyen nagy látómezejű, hosszú fókuszú ES okulárt, hogy eldöntsem, érdemes-e ebbe az irányba fejleszteni a készletemet.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.29. 18:35

Attila írta:
2020.02.29. 16:36
szoja írta:
2020.02.29. 08:48
Ezek szuper jó oklik, szeretni fogod őket! ...
Nagler klónok, így nem kérdés...

MDA
Nekem azért van bajom a 11-essel. A szélek felé nagyon színez. Persze, középre állítjuk, amit látni alkarunk, de akkor is.. Mélyégnél ez nem látszik, arra nekem is bevált.
Ezt meg mondtátok már, hogy nagler klónok, de ducibbak is meg több, mint másfélszer nehezebbek. Akkor hogy lehetnke klónok?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.29. 18:50

kazi írta:
2020.02.29. 18:35
... Ezt meg mondtátok már, hogy nagler klónok, de ducibbak is meg több, mint másfélszer nehezebbek. Akkor hogy lehetnke klónok?
Ez egy Ethos és egy 100°-os ES röntgenképének egymásra másolt animációja (pedig kívülről ezek is különböznek...):

Schnittanimation_k.gif
A Nagler-ekről és a 82%-os ES-ekről nem tudok ilyet mutatni, de számomra hitelesnek tűnő (és nem hazai) forrásból hallottam.
De ettől függetlenül a nyakamat nem teszem rá, mert nem én sk. hasonlítottam őket össze... :?


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.29. 19:03

Attila írta:
2020.02.29. 18:50
kazi írta:
2020.02.29. 18:35
... Ezt meg mondtátok már, hogy nagler klónok, de ducibbak is meg több, mint másfélszer nehezebbek. Akkor hogy lehetnke klónok?
Ez egy Ethos és egy 100°-os ES röntgenképének egymásra másolt animációja (pedig kívülről ezek is különböznek...):


Schnittanimation_k.gif

A Nagler-ekről és a 82%-os ES-ekről nem tudok ilyet mutatni, de számomra hitelesnek tűnő (és nem hazai) forrásból hallottam.
De ettől függetlenül a nyakamat nem teszem rá, mert nem én sk. hasonlítottam őket össze...


MDA
Ethos még nem volt a kezemben, de azok lehet, hogy jobban hasonlítanak kívülről is ill. súlyra, nem tom... De egy 11-es nagler asszem 190g körül van az ES meg 280g és nagyobb is, ezért kételkedem ennél a két típusnál.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.03.01. 11:51

szoja írta:
2020.03.01. 11:20
Gábor1967 írta:
2020.03.01. 06:15
Szia Tamás,

Az ebay oldalon most hirdetnek eladásra egy TV Radián okulárt, 3 mm fókusszal. Ha érdekel, akkor keress rá :-)
Gábor
Köszönöm, Gábor! Jó drágán adja :o Igazából volt egy, amit a legutóbbi tubusváltásnál eladtam, azóta is bánom. Időközben beszereztem egy Nagler Zoom-ot, szóval már nem aktuális. Egyedül a 60 fokos látómező hiányzik picit :)

üdv,
Tamás
Áthoztam a témát ide és itt válaszolnék, ha nem baj. A piaci árakban mindig van mind két irányba ármozgás, ezért sokszor várni kell, ha nem sürgős egy egy vásárlás. Főleg a használt piacon. Örülök, hogy vettél egy Nagler Zoom okulárt, de kép minőségben egy leheletnyit elmarad a sima Naglertől. De gondolom ezzel tisztában voltál, amikor a zoom okulárt részesítetted előnyben. Persze vannak előnyei is... Rendben van vele minden, jól működik? Vagy még csak ezután fog megérkezni? A kisebb, 50° látómezőt meg kell szokni pl. a 60°-t adó Radián után. Hidd el menni fog, csak használni kell az okulárt :mrgreen:

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.01. 16:11

Ankalimon írta:
2020.02.29. 17:42
...Egyszer nagyon szívesen kipróbálnék egy ilyen nagy látómezejű, hosszú fókuszú ES okulárt, hogy eldöntsem, érdemes-e ebbe az irányba fejleszteni a készletemet.
Ha van rávaló, én csak bátorítani tudlak ebbe az irányba.
Az a 30/82-es ES, amit egyszer alkalmam volt kipróbálni, egyszerűen tökéletes volt az én távcsövemhez - ami ugyebár ugyanolyan, mint a Te új távcsöved lesz.
Egyetlen hátránya a tetemes tömege. De az optikai teljesítményébe nem tudtam belekötni. (Majd' elfelejtem: kómakorrektorral!!! :) )

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”