Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.09. 18:29

Vizuálisan néztem ma én is a Vénuszt délután 4 körül. Látszott, hogy nem homogén a felszín, a kép UV szűrős kék tónusú napszemüveggel volt a legjobb, hasonlított a Pro Planet szűrő képéhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.02.09. 18:33

Köszönöm fiúk!

De most itt Magyarországon a "lavórban" a seeing és a horizont feletti magasság számít.
Ezt akkor is tartom, ha egyesek mást mondanak.
Hiába jó a seeing ha az "ojjektum" 20 fok magasan van és fordítva.

Azaz: "jó Jupiter képet csak magas pozíciónál és jó seeingnél- fogunk készíteni itthon." - idézet magamtól.
És ez a többi bolygóra is érvényes.

Viszont ha a bolygó magasan van és jó a seeing, na ott jön a nagy átmérőjű, jó (!) optika vitathatatlan előnye, mert akkor
az átmérő a felbontás és a sok fény miatt"agyonver" bármit.

Más.
A WinJUPOS-nak van egy funkciója, ami az egyes bolygóknál megjelenít egyfajta "előre várható" felszíni grafikát.
A Vénusznál is van ilyen funkció. Na már most jutottak eszembe azonnal a szakcsillagászaink, hogy nekik lenne
valami véleményük erről? Ugyanis én azt gondolom, hogy egy kaotikus viselkedésű, egzaktul vagy zárt formában
matematikailag nem leírható -bármely- bolygó légkör mintázatot hogy és ki tud előrejelezni, úgy hogy ezt még a Föld esetében se
tudjuk igazán megtenni. Ráadásul a Vénusz esetében se napi szintű (nemhogy óra pontos...) meteorológiai műholdkép sem áll rendelkezésre,
illetve erősen bezavar a Vénusz még ma se ismert dinamikájú, de a légkőrét erősen befolyásoló ún. szuper-rotáció (azaz olyan felső légköri szelek melyek
60 szoros forgási sebességgel fújnak és szélességfüggők).
Magyarul azt kérdezném a profiktól, hogy mennyire van jogosultsága a WinJUPOS ilyen irányú grafikájának? (Én azt gondolom, hogy nem túl sok, bár azt
meg el kell ismerjem, hogy van hasonlóság a valós kép és a grafika között. Kb nem értem....)

És most ideteszem a délutáni képemet és a hozzá tartozó WinJUPOS grafikát.
Venus_20200209_1600UT_C14_EdgeHD_ASI1600MMPro_PP807_UVenus_9C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary_2.jpg
Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.02.10. 10:19

Zsolt, teljesen igazad van mindenben, amit fent leírtál.
20 fok alatt vagy gyenge seeingnél nem érdemes bolygászni, csak ha az ember már nem bírja tovább...
A feltett fotók fantasztikusak, nem gondoltam, hogy otthonról ilyet valaha is tud majd egy "amatőr".
Mivel ismereteim szerint nem figyeljük semmivel folyamatosan a Vénusz felhőzetét és éppen ezért nincs róla modellünk, a Winjupos csak kedvcsináló lehet, tudományos alapja nincs.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.02.10. 11:33

A winJupos a Vénusz esetében csak imitálja a felhőzetet, nem érdemes csatolni, de ha kicserélik a felszín infravörös képére az imitált felhőképet, akkor már használható az infravörösben készített felvételek mellett. Ez a kép igen lassan változik, szinte áll, hiszen a felszínnel együtt forog, át kell állítani a forgásidőt is a programban! Ez a kép egy valódi infravörös felvétel, kiterített, fokban skálázva. Van már felszíni radarkép is, amely az igencsak változó, helyenként sok ezer km magas és mély felszín képét mutatja hamis-színesben. Ezt betéve a programba szintén használható képet kapunk. Ennek a képnek segítségével néha eldönthető, hogy a saját infravörös felvételen látszódik-e a magas felszín egy-egy részlete, avagy sem. Természetesen a felszín magasabb része fölött kissé vékonyabb a felhőréteg, és ezért a forró felszín jobban kitűnik, tehát az infravörös sávban felvételezve valamelyest hasonlítani fog a Vénusz valódi felszínéhez. Az UV fényben készült felvételeknek semmi köze a felszínhez, mert kizárólag a gázok pillanatnyi eloszlását és keveredését mutatják. Teljesen véletlen módon örvénylenek, és a Jupos is csak imitálja, hogy valami képünk legyen a sokkal gyorsabb felhőmozgásról. Az UV felvételek is azt mutatják, hogy hogyan áramlik a sűrű felhőzet. Az ultraibolya fényben is lehet többféle sávban felvételt készíteni, amely nem azonos mintázatot mutat. Felteszem, hogy a felhőgázok UV elnyelése nem azonos az egyes összetevők esetében, és ez mutat mintázatot. Most pl. igen erőteljes változásokat, örvényeket lehet fényképezni a Vénusz felszínén. A dichotomia állapot után már infrában az árnyékos oldalt is érdemes figyelni, esetleg kitakarva a fényeset, mert a felszín hősugárzását is lehet majd fényképezni. 1-5 mikron hullámhosszú érzékeny kamera kellene és a szűrő, de már 800 nm-től érzékeny aluláteresztő szűrővel, hagyományos kamerával is lehet látni részleteket. A látható fényt alaposan le kell vágni, és a maradék fényben készített felvételen alapos spektrumerősítést kell végezni, akárcsak az UV felvételek esetében. Szerencsére a Vénusz látható mérete gyorsan növekszik, és fényessége is igen alkalmas a viszonylag zajtalan felvételek készítéséhez. Nagyon fontos a légkör nyugodtsága, és átlátszósága. Napnyugta után közvetlenül adta nálam a legjobb nyugodtságot, és delelésekor a legjobb felbontást. Majdnem egybeesik most a kettő időpont, tehát napnyugta elött egy órával már érdemes élesben figyelni. Kisebb távcsövek előnye, hogy sokkal nyugodtabb a képük, de UV és IR fényben keveset gyűjtenek. A színi hiba itt nem dominál, tehát akromat is jó, 100 mm feletti átmérővel. A lényeg, hogy a kamera elötti bokkszűrőt el kell távolítani, mert gátolja azt a fényt, amit használni kell. UV sávszűrő is jó ha van többféle, 250, 300, 340, 390 nm középhullámhosszú, és minél szélesebb, 80-100 nm áteresztésű. Ez már elegendő fényt adhat, főként a nagyobb tükrökkel használva. Infrában meg minél hosszabb hullámhosszon legyen érzékeny a kameránk. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.02.10. 21:40

A 2020. januári - februári láthatóság talán legjobban sikerült hamis színes felvételei a Vénuszról, most először így egyben.
Venus_2020_january_february_false_colorized_Zsolt_Kereszty_CBO_Hungary_Gyor.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.02.10. 23:05-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.02.10. 22:01

Ilyet még nem láttam. Hű.
Gratulálok!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.02.10. 22:27

Vizi Péter írta:
2020.02.10. 22:01
Ilyet még nem láttam. Hű.
Gratulálok!
Ilyet még én sem ... :-)
Köszönöm Péter.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.11. 03:52

cbo írta:
2020.02.10. 21:40
A 2020. januári - februári láthatóság talán legjobban sikerült hamis színes felvételei a Vénuszról, most először így egyben.
Damian Peach a Pic du Midi-ről, egy 105cm-es f/17-es kukkerral készítette ezt a képet (2017-es):
https://pbs.twimg.com/media/DGFOTGRXUAA ... ame=medium

Ahhoz képest nem is olyan nagy a különbség...

Ezeket meg Barbados-ról, szintén C14-gyel:
http://www.damianpeach.com/barbados07/v ... _04seq.jpg


A Kárpát-medencéből ez teljesen király.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.11. 12:50

Mivel nagyon tiszta a levegő, megkerestem binokulárral és utána már sikerült elcsípni szabad szemmel is 12:40-kor(UT11:40). :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.11. 17:41

kazi írta:
2020.02.11. 12:50
Mivel nagyon tiszta a levegő, megkerestem binokulárral és utána már sikerült elcsípni szabad szemmel is 12:40-kor(UT11:40). :)
A fázisát is be tudtad azonosítani?
Mekkora a binoklid?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”