Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.05. 10:03

Lovász András írta:
2020.02.05. 09:11
Attila, biztos, hogy "távcsövet" akartál írni és nem főtükröt?
Csak azért kérdezem, mert én még nem láttam soha egyik hazai bolt oldalán sem, hogy SW Newton tubusra diffrakcióhatároltságot garantálnának.
Akkor lehet, hogy sok lenne a visszáru Kínába! :mrgreen:

Amúgy nagyon üdvözölném a kezdeményezést! :D
Az emberek 99%-a (csak becsültem, de nem hinném, hogy nagyot tévednék) távcsövet vesz, és nem főtükröt. Vagy még inkább: jó vizuális képet akar az égről, és ezért fizet. Mint ahogy Te is igazából lyukat veszel, amikor fúróért mégy a boltba...
Mennyire örülnél egy rozoga Trabantnak Merci motorral??? Akkor már inkább egy minden szempontból kifogástalan Ford vagy Opel.

A visszárut pedig - kereskedők esetében - mindig megelőzi egy nem kellően alapos "beáru" átvétel...
Nem kell átvenni a lószart, és akkor visszalapátolni sem kell a lóba.

Jó, tudom, ez nem kis naivitás, megértem én a boltosok sírását, és valóban nem egyszerű ügy, ismerve a kínai termelés és a hazai piac méreteit, sajátosságait.
De a megoldás mégiscsak ebben az irányban van!!! Ha már kaparunk, legalább felfelé kaparjunk, és ne egyre mélyebbre...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 10:23

Totál egyetértek, ezért is írtam az utolsó mondatomat.
Magam is folyton ezt hangsúlyozom: nem a főtükör minősége csak a lényeg - bár jelentősen hozzájárul a végeredményhez - hanem az egész tubusé...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Sidius

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.02.05. 11:02

Ez a föntebbi nagyon igaz, bár a rozoga próbatubusomban (aminem még rendes kihuzata sincs) is lehet jó képet kapni jó tükörrel. Nem jó tükrökkel viszont semelyik tubusban se lesz jó kép.
Ez a javítgatás viszont nem feltétlenül nagy opció. Most is van itt kettő db. 300-as korong 40 mm-es üvegből. Ez a 40 mm nagyon sok, tekintet nélkül az üveganyagra, és gyanakszom, hogy esetleg eleve terhelt korongok lehetnek Megnézni persze nem tudom, mert annyira nem átlátszók, csak annyit látok, hogy öntött üvegek.
Szóval a javítás nagyon egyedre szabott folyamat, mivel nem következetesen ugyanazokkal a hibákkal készülnek az optikák. A hibák mértéke és iránya se mindegy, az meg nagyon nem, hogy elég simogatni, vagy csiszolászni is kell. Ez utóbbi esetben pl. van egy korongom, amiből az üveg nagyja már el lett távolítva, és nyertem két-három órát egy új tükör csiszolásához képest. Határidőre meg mondjuk egy CNC tud dolgozni adott darabszámban, miközben pl. egy hat hónap kihordású turmixgép komoly alkatrészét faragja. Ami tükröt javítani kell, az is határidőre készült. Azért kell javítani.
A középső púpok/lyukak kapcsán meg azt látom, hogy ezek többnyire nem járnak egyedül, vagyis az illető korongnak általában pont az a legkisebb hibája, ha letakarjuk, ha nem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.05. 11:14

Lovász András írta:
2020.02.05. 10:23
Totál egyetértek, ezért is írtam az utolsó mondatomat.
Magam is folyton ezt hangsúlyozom: nem a főtükör minősége csak a lényeg - bár jelentősen hozzájárul a végeredményhez - hanem az egész tubusé...
Mindenkinek más szempontok a fontosak. Más annak aki asztrofotózik és más annak aki vizualizál.
Nekem egy darab deszkán is azt mutatja a bolygókból a távcső mint gyémántokkal kirakott űrtechnikán, tehát kizárólag az optika minősége a fontos.
A többi legfeljebb hab a tortán, extra kényelem, miegymás. Másnak kevésbé fontos az optika minősége, lényegesebb a mechanika, a feldolgozó program, a kamera. Nekem felesleges 100 ezer forintos fókuszírozó, de elhiszem, hogy aki fotózik annak létkérdés. És még árnyalhatjuk a dolgot, de nyilván arra törekszik az ember, hogy a lehetőségeihez mérten minden a legjobb legyen.
Nem hiszek az univerzális távcsövekben, ami mindenre jó, az csak korlátozottan jó mindenre. A többségnek nyilván megfelel az is, akinek több kell az viszont szerintem válogathat a lehetőségek közül,
Csak nem kell azt hinni, hogy ötezerért tele tudunk tankolni.
És ne felejtsetek el csillagtesztet csinálni! :D
(vagy vegyetek eVscope távcsövet)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 11:55

Attila írta:
2020.02.04. 19:22
Kis segédlet a Sanyi (mizar) által méltán népszerűsített csillagteszt "megtanulásához" Mel Bartels-től:
https://www.bbastrodesigns.com/JoyOfMir ... sting.html
Hálás köszönet érte! :)
Bár kissé meggyűlt a bajom a fordítással - akarom mondani a "gugli-fordítóval" :oops: - sokat tanultam belőle!
Sándor, remélem megdicsérsz! :D

Amúgy - amikor már órák óta észlelek - és csereberélem a (többnyire nem parfokális) okulárokat, "sportból" megpróbálom megsaccolni, hogy intra-, vagy extrafokális-e a látott kép.
Bizony sokszor tévesztem el, annyira egyformák! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.05. 13:15

mizar írta:
2020.02.05. 11:14
Mindenkinek más szempontok a fontosak. ...
Igen. Vannak férfiak, akik a nőkben csak a vaginát látják, és vannak, akik csak az ún. "belső értékeket". :lol:
Szerintem egyik sem egészséges, bár tudom, én meg génhibás vagyok... 8-)

De nem elviccelve a dolog lényegét: egy "általánosan megfelelő", használhatósági minimum mértéket minden eladott cuccnak el kellene érnie. Ez a 85%-os Strehl, azaz a diffrakció-határoltság, de rendszer szinten. Csupán erről van szó.
Természetes, hogy a minőségi fényképezéshez jóval erősebb a minőségi szűrő is.

Ugyanakkor a mechanikák esetében sokkal komolyabb a probléma, mert ott nincs egy darab jól megfogható (még ha nehezen is mérhető) mérőszám...



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.05. 19:19

Lovász András írta:
2020.02.05. 09:53
Tüsi írta:
2020.02.04. 23:48
Na igen, nekem fogalmam sincs a tükröm minőségéről, de nem is fontos perpillanat, mert még ha szar is, nekem sok szép dolgot mutat: a Hold, a nyílthalmazok, Orion-köd, Androméda, stb. Én még ezektől is hasraesek, és hívom ki a páromat a kertbe, hogy nézze meg ő is. :) Ráérek még azon zsörtölődni később is, hogy miért csak 80, vagy 85%-os a tükröm. :lol:
Csaba, a minőségtől függetlenül érdemes fűtetlen helyiségben tárolni a tubust, az már önmagában fél siker! Ez főleg akkor látszik, ha növeled a nagyítást!
Ugyanis ha télvíz idején a meleg szobából kiviszed a -5 fokba és még be is kapcsolod a hátsó ventilátort, akkor nemcsak vibráló képpel fogsz szembesülni, hanem el is megy az optikai felület a hirtelen egyoldalú hűtés miatt.
Nem vagyok optikus, de nálam kompetensebbektől úgy tudom, hogy ilyenkor jelentős feszültség generálódik az üvegben. Persze ez függ a vastagságtól is.

Üdv András
Köszi a tippet, olvastam már ezt, úgyhogy a fűtetlen garázsban van (ráadásul önálló épület). :)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Sidius

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.02.07. 21:04

Meg még azzal is szembesülhetsz, hogy a hátsó ventillátor ugyan a helyén van, de nem sok értelme van. Viszont komolyabbank tűnik tőle a távcső! Ma meg ugye fontosabb, hogy milyennek tűnik, (akármiről is beszélünk) mint hogy valójában milyen is amiről szó van.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.02.07. 21:30

Sidius írta:
2020.02.07. 21:04
Meg még azzal is szembesülhetsz, hogy a hátsó ventillátor ugyan a helyén van, de nem sok értelme van. Viszont komolyabbank tűnik tőle a távcső! Ma meg ugye fontosabb, hogy milyennek tűnik, (akármiről is beszélünk) mint hogy valójában milyen is amiről szó van.
Még egyszer sem kapcsoltam be. :lol: Van időm kitenni időben, nincs rá nagy szükség.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Sidius

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.02.10. 18:07

Ja, az más! Akkor bizony jó helyen van a kényszerhűtő! :)
De ha mégis használnád, akkor a vélhetően silány üveganyag nevében is a határréteget próbáld elsöpörni. Persze nem baj, ha közben a hátfelület is kap légáramot. Bár D/5 körüli vastagság aránynál ez se sokat segít. Kb. orvosi szike gyurmából felállás.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”