Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.02.04. 17:23

Attila írta:
2020.02.04. 11:12
általában legpontosabb, középső zónájából takarsz ki még többet...
Általában a közép a legrosszabb a (legtöbb) főtükörnél, mert mindeni azzal számol, hogy úgyis ki lesz takarva. De egy tükör vagy pontos, vagy nem. (Meg egy lencse is.) A tűrés középen nagyobb, de ez minden. Hogy a közép a legpontosabb? Általában ez nem igaz.
Mint ahogy a kitűnő, csak zónahibákból álló 300/1500-as Orion tükör se a legjobb tükör a világon. Pont egy ilyennel küzdök, érdekes élmény...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.04. 19:14

Sidius írta:
2020.02.04. 17:23
.. A tűrés középen nagyobb, de ez minden. Hogy a közép a legpontosabb? Általában ez nem igaz. ...
Érdekes ezt a két gondolatot így, közvetlenül egymás után olvasni... Nem kicsit ellentmondásos.
Merthogy, ahol ugyanazon jel értékének tűrése nagyobb, ott nagyobb valószínűséggel pontosabb a jel értéke, azaz nagyobb eséllyel kerül a tényleges érték a tűréshatárokon belülre (ez a pontosság definíciója) - kivéve, ha e miatt szándékosan nem tartja valaki a technológiát, ahogy írtad: merthogy a segéd úgyis kitakarja. De az már minősített eset.

Én ugyan egy tükröt sem csiszoltam, te pedig vagy félmilliót, így egészen biztosan értesz a csiszoláshoz, én meg nem, de a fentieknek a csiszoláshoz semmi köze.

Hogy Bucsi Gábor idézetét idézzem: "A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard (bár nem tudom, ki az az A. S. Leonard... :oops: , de Gábor talán megmondja. )

Egyébként van egy nagyon jó, legalábbis számomra elég átfogónak és részletesnek tűnő tananyag Mel Bartels oldalán tükör-csiszolók számára a neten (bár gondolom, te ismered): https://www.bbastrodesigns.com/JoyOfMir ... izing.html


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.02.04. 19:33

Attila írta:
2020.02.04. 19:14
Hogy Bucsi Gábor idézetét idézzem: "A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard (bár nem tudom, ki az az A. S. Leonard... :oops: , de Gábor talán megmondja. )

MDA

Arthur S. Leonard egy amerikai gépészmérnök professzor volt, ő tervezte a yolót az 1960-as években.

Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.04. 19:46

Gábor1967 írta:
2020.02.04. 19:33
Arthur S. Leonard egy amerikai gépészmérnök professzor volt, ő tervezte a yolót az 1960-as években.

Gábor
Két darab Yolo távcső tulajdonosa esetében ezt magamtól is kitalálhattam volna... :oops: :oops: :oops: :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.02.05. 07:45

Gyuri komám írod hogy:
"Nem rábeszélésként mondom, de lehetőségem bőven megengedné, hogy mehanikussan fogassam fel segédoptikáim. De mégsem így teszem, hanem 2mm szivacsos kétoldali ragasztószalagot használok. Amég szép szabályos a Airy-korong, nekem addig megfelelő. Szilikonnal korábban voltak gondjaim, de ezzel, max ha csámpássan ragasztottam fel. Tény, hogy majdnem megegyezik a ragasztási alap, a ráragasztandó optikával. Szóval ezzel csak aztmondom, hogy lehet ez is egy működő megoldás."

Így van, a szivacsos kétoldalas ragasztó is megfelelő, tutira nem tudja elhúzni a segédet, csak egyre vigyázz: egy idő után elöregszik a ragasztó rajta. A műgyanta kikeményedik, porózussá válik, és leeshet. Én pont így jártam, egy 50 mm-es segéd bánta , szerencsére a főtükörfoglalaton landolt. Talán 1.5 évet volt felragasztva, igaz kapott hideget-meleget. Az FBS-el nem volt még ilyen tapasztalat, igaz hogy ott is ragasztok "köldökzsinór" a tükör és a tartó közé. Biztonságiövként tartja a tükröt , még ha elválna is a ragasztó.

Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.05. 11:25

Attila írta:
2020.02.04. 19:14

Egyébként van egy nagyon jó, legalábbis számomra elég átfogónak és részletesnek tűnő tananyag Mel Bartels oldalán tükör-csiszolók számára a neten (bár gondolom, te ismered): https://www.bbastrodesigns.com/JoyOfMir ... izing.html


MDA
Ezt a virágmintás szuroktárcsát a nagyméretű vékony üvegekhez ajánlja parabolizáláskor az asztigmatizmus elkerülése miatt.
Biztosan nagyon jó tükröket is csinál az öreg, de azért legalább egynek feltehetné az interferogram mérését, mondjuk egy 40-50 centisnek.
Szépek ugyan a rácsképek is, de rácsképe az van minden tükörnek.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 14:53

Attila írta:
2020.02.04. 11:12
Nagyon ötletes és korrekt megoldás, de sajnos tönkre vágja a diffrakciós képet...
Akkor már kellene egy korong elé, ami kitakarja a beeső sugármenetből a lemezek széleit és a csavarfejeket.

De még jobb, ha néhány mm-rel nagyobb a tükör alatti alutárcsa, és annak peremén belül megoldható a tükör akasztása.
Igaz, hogy ezzel a főtükör általában legpontosabb, középső zónájából takarsz ki még többet...


MDA
Még a Szíriuszon sem veszem észre, hogy a diffrakciós képén destruktív hatást okoznának a csavarok. Picit se.
Látom a kísérőjét, ezért nem nyúlok hozzá. Idén strigulázom, hányszor látom, jelenleg 5/5-nél tartok.
Viszont érdekes, hogy a póklábak okozta d. tüskék bele tudnak rondítani az észlelésébe. Ha a platform a követés utolsó negyed órájában van, akkor könnyű a dolgom, mert a "B" ilyenkor távol van tőle. Azonban ha újraindítom alapállásból, akkor mindössze 1-2 fokra kerül a kísérő a tüskétől. Ebben az esetben vízszint környékéről indítok, vagy ha éppen nem vagyok annyira lusta, akkor meglazítom a 2 tubusgyűrűt és elfordítom a tubust. :D
Mostanában ez az észleléseim záróakkordja. :)

Kérdés, hogy ha egyszer a póklábakat lecserélném ívelt tartókra, nem csökkenne-e a kontraszt? Mert most csak a legfényesebb csillagokon veszem észre a tüskéket, de ez a fény nem "kenődne el" az egész LM-ben, kontrasztvesztést okozva?

Nálam nem a középső zóna a legpontosabb (legalábbis nanométerben kifejezve). A következő hibákra emlékszem a főtükrömön:

- túlkorrigáltság
- kopott perem
- zónahibák (a legerősebb a semleges zónában)
- 8-as alakú, polírozáskor ejtett ismétlődő nyomok, amelyeket Jani látott a csillagteszten
- a segéd takarásában volt egy nagy púp (még Quasimodo is megirigyelhette volna.)

Persze a kopott perem akkor is erőteljesebben szólt volna bele a képalkotásba, mint a középső púp, ha nem lett volna központi kitakarás, mert egészen más a tűrésük.

Ez a púp a javítás után nem tűnt el teljesen, de a kiterjedése és a magassága is jelentősen csökkent. A rácskép nyílegyenességét parányi mértékben megtöri, azonban kisebb, mint a kitakarás. Szóval ott van egy pici hiba, de kit érdekel? Ezért kár lett volna még órákig dörgölni bevállalva a karcveszélyt... Szerintem.

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.05. 17:01

Lovász András írta:
2020.02.05. 14:53
Még a Szíriuszon sem veszem észre, hogy a diffrakciós képén destruktív hatást okoznának a csavarok. Picit se. ...
Ez természetes. Vizuálisan a diffrakciós tűket is csak a legfényesebb csillagok esetén látod...
Én fotózásra értettem. Egy fényképen nagyon durván kijön minden peremhiba (és kollimálási pontatlanság) a csillagok peremének és kómájának alakjánál; pl. ezért (is) szokták a tükör legkülső néhány milliméterét egy lemezjátszó korongján megforgatva, éles peremmel matt feketére lefesteni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 18:58

Köszi, világos. Fotózáshoz ütő vagyok... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.06. 15:08

Így van, a szivacsos kétoldalas ragasztó is megfelelő, tutira nem tudja elhúzni a segédet, csak egyre vigyázz: egy idő után elöregszik a ragasztó rajta. A műgyanta kikeményedik, porózussá válik, és leeshet.

Csaba
[/quote]

Csaba nem alaptalan ez a gondolat, és jómagam is tartok tőle. Én egy zoknit húzok a segédre a használaton kívüli állapotban. A felragasztás, egy széles peremre tőrténík teljes kerületén és így, tuti hogy egyszerre nem tud elengedni. És ha egyik fele mégis kezdene leválni, az máris észrevehető lesz a jusztírban. Egyébként durván erős a ragasztás, mert a szivacsréteg szakad ketté, mintsem valahonnan lejönne a ragasztó.-nagyon jó cucc! :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”