Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.02.04. 08:13

Végh Zoli írta:
2020.02.03. 09:26
pisza írta:
2020.02.03. 08:24
Sziasztok, szerintetek ha minden új távcső vételárához hozzácsapnának mondjuk 10.000 ft-ot, és kötelezően mindegyikhez járna egy hiteles jegyzőkönyv, mennyivel lenne kevesebb értékesítése a kereskedőnek ?
Lehet hogy semmivel, csak nyugodtabban vásárolna az ember.
Egy 200 000 ft-os műszernél a minőségbiztosításra szánt összeg csak 5%. Szerintem vastagon megéri.

Csaba

Épp a hozzászólásod alatt van a sztori , hogy a mérési jegyzőkönyvvel a zsebében mindenre gondolt , csak arra nem , hogy szar a főtükör ... szóval visszajutunk a bizalomvesztéshez , hogy mennyire valós az a mérési jegyzőkönyv .
Zoli, felvetésemben a lényeg : HITELES jegyzőkönyv.
Ha hitelt érdemlően lenne a jegyzőkönyv kiállítva igenis hiszem, hogy egy idő után kialakulhatna az a feltétlen bizalom a kereskedők iránt.

A csillagteszttel meg az a bibi, hogy pont a szenzitív jellegéből adódóan nem kevés rutin kell hozzá. Nyílván a nagyon ordas felületi hibákat ki lehet szúrni, de egy 80%-és 95% közötti minőségkülönbséget meglátni már gyakorlat kell.

"Az említett eset, ha igaz, az konkrétan csalás, be kell bizonyítani és fel kell jelenteni aki tette." Sanyi te is tudod az interferométerrel ha akarom jó eredményt kapok , ha akarom rosszat.
Ezt írtam már régebben, hogy egy amatőr optikus hitelesebben fogja megmérni a saját készítésű tükrét, mert nyílván nem akarja magát átcseszni, vagy abba ringatni magát, hogy mi ügyes vagyok én a 99.99 % optikámmal....

Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.04. 12:09

pisza írta:
2020.02.04. 08:13

A csillagteszttel meg az a bibi, hogy pont a szenzitív jellegéből adódóan nem kevés rutin kell hozzá. Nyílván a nagyon ordas felületi hibákat ki lehet szúrni, de egy 80%-és 95% közötti minőségkülönbséget meglátni már gyakorlat kell.


Csaba
Azért egy kicsit félresiklott a dolog.
Olyan optikákról volt szó, amelyek képet is alig adnak, nincs normális fókusz, nincs korrekt csillagkép. A bolygókról nem is beszélve.
Nem a 86%-os tükröt kell a 90-től megkülönböztetni....

A többi részt töröltem, bocs a nem ideillő hangvételért.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2020.02.04. 17:02-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.02.04. 12:15

mizar írta:
2020.02.04. 12:09
pisza írta:
2020.02.04. 08:13

A csillagteszttel meg az a bibi, hogy pont a szenzitív jellegéből adódóan nem kevés rutin kell hozzá. Nyílván a nagyon ordas felületi hibákat ki lehet szúrni, de egy 80%-és 95% közötti minőségkülönbséget meglátni már gyakorlat kell.


Csaba
Azért egy kicsit félresiklott a dolog.
Olyan optikákról volt szó, amelyek képet is alig adnak, nincs normális fókusz, nincs korrekt csillagkép. A bolygókról nem is beszélve.
Nem a 86%-os tükröt kell a 90-től megkülönböztetni.
Értem én, hogy ami régen hétköznapi rutin volt, és vizuálisan egy alsós gyerek is látja, ha lényeges különbség van az intrafókusz és extrafókusz kép között, (mert rossz tükörnél az intra elmosódik mint a szar) ma minden nehéz és bonyolult. Ma járni sem tudnak az emberek, felállnak egy guruló f@szságra, egy ujjukat tudják használni, azzal is a telefont nyomkodják, azon keresztül akarják megoldani még azt is, hogy egy pohár vizet megigyanak. Ez nem vicc, rengetegen a telefon utasítására isznak. Ilyen elmebeteg világban élünk. Ám legyen, kérlek benneteket,
SOHA NE CSINÁLJATOK CSILLAGTESZTET! Nagyon bonyolult!!!. Legalább 2 ujj kell hozzá, és a saját szemünk. No meg csillag az égen. Azt a legnehezebb megtalálni, csak megfelelő telefonos appal lehet.
Aki pedig több éves távcsöves múltal 5 évig nézegeti az eget egy szar tükörrel, az olvasson Méreit.
Ajánlott ez a rész:
http://www.jgypk.hu/mentorhalo/tananyag ... matok.html



Most ez mennyiben változtat azon , hogy a kereskedő simán eladja a szart is ( akár fals mérési jegyzőkönyvvel ) ? A kínai minőségbiztosítás hibáit nem eladás előtt kellene orvosolni ?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.04. 12:22

Végh Zoli írta:
2020.02.04. 12:15

Most ez mennyiben változtat azon , hogy a kereskedő simán eladja a szart is ( akár fals mérési jegyzőkönyvvel ) ? A kínai minőségbiztosítás hibáit nem eladás előtt kellene orvosolni ?
Akkor nevezd meg a kereskedőt, bizonyítsd be, és ki kell borítani a bilit.
Tedd ide a hamis és a korrekt mérési eredményt, a reklamáció hiteles másolatát,
meg a fogyasztóvédelmi feljelentést.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.02.04. 14:03

Végh Zoli írta:
2020.02.04. 12:15
Most ez mennyiben változtat azon , hogy a kereskedő simán eladja a szart is ( akár fals mérési jegyzőkönyvvel ) ? A kínai minőségbiztosítás hibáit nem eladás előtt kellene orvosolni ?
Jelezted a kereskedőnek, hogy szerinted a tükör nem éri el a jegyzőkönyben szereplő minőséget, kéred, hogy nézzék meg nem valami hiba csúszott be? Ha igen, mit válaszoltak? Ha nem, akkor miért nem szóltál?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.04. 17:58

SzarkaLevente írta:
2020.02.04. 14:03
Végh Zoli írta:
2020.02.04. 12:15
Most ez mennyiben változtat azon , hogy a kereskedő simán eladja a szart is ( akár fals mérési jegyzőkönyvvel ) ? A kínai minőségbiztosítás hibáit nem eladás előtt kellene orvosolni ?
Jelezted a kereskedőnek, hogy szerinted a tükör nem éri el a jegyzőkönyben szereplő minőséget, kéred, hogy nézzék meg nem valami hiba csúszott be? Ha igen, mit válaszoltak? Ha nem, akkor miért nem szóltál?
Levente! Ha már így bejöttél a csőbe. :D
Van nálad lehetőség kipróbálni egy binobenézőt mielőtt megveszi az ember? Mert azok meg kettőzni szoktak.
Olyanra gondolok, hogy pl beletenni egy kis mak-ba az üzlet előtt és ránézni egy távolabbi valamire. Esetleg két szálkeresztes okulárral... :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2020.02.04. 18:12

Kedves Levente!

Mivel a napok óta tartó diskurzus kezd egy retardált Monthy pyton darab szürreális groteszkjére hasonlítani, ezért csak címszavakban a válasz a feltett kérdéseidre.

- Nem jeleztem a kereskedőnek semmit, mivel jelentős időbe telt, mire rájöttem, hogy lenne mit jelezni.
- Azért egy 305/1500 Orion Skyquest Intelliscopot választottam, mert abban a tévedésben éltem, hogy nem járok úgy, ahogy jártam.
- Autodidakta kezdtem el távcsőbe nézni, egyedül, összehasonlítás nélkül.
- Vásárlás előtt távcsőtípusokról, előnyükről-hátrányukról és az eltérő átmérőből adódó teljesítménykülönbségről sikerült tájékozódni, de az azonos távcsőtípuson belüli jelentős minőségi eltérésről nem. Negyvenötször kerültem meg eddig a Napot, de még soha nem találkoztam azzal a jelenséggel használati tárgyak esetében, hogy egyazon terméktípus minősége a tökéletes és a használhatatlan-élvezhetetlen között mozogjon. Ezt egy leírás sem említi.
- A távcső éppen javítás ill. befejezés alatt van, lehetnek ezért is ekézők, én ezt az utat választottam.
Üdvözletem.

Az optikai elemek részeredménye:
Főtükör: túl mély hiperboloid
Segédtükör: felragasztott állapotában tesztelhetetlen
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.04. 19:22

Kis segédlet a Sanyi (mizar) által méltán népszerűsített csillagteszt "megtanulásához" Mel Bartels-től:
https://www.bbastrodesigns.com/JoyOfMir ... sting.html

(Az én blogomban csak egy nagyon minimális "jó/nem jó" teszthez készítettem egy rövid ismertetőt, de ez sokkal részletesebb.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.04. 21:25

Úgy gondolom, hogy érdemes néhány érdekes elgondolásról, és annak normalittásáról beszélni. Időről időre, felmerűl a nem megfelelő minőség, kivitelezés, stabilittás és még ki tudja milyen problémák kérdése. Persze ezekről úgy beszél a legtöbb ember, hogy tudatában van annak, hogy a legolcsóbb márkákat válassztva, vagy külömböző országokban más neveken és a valutából való eltérések miatt, más árazás alatt is ugyan az a kínai tömegcikről beszélünk. Lehet elfelejtettük de nálunk, ezért az árért amiért az SW komplett műszert biztosít, más nemes gyártó csak szimpla részegységért kérnek ennyit. Nem véddek én senkit, de a bolt biztosít cserélhetőséget vagy visszatérést? Ez ugyan úgy működik az elektronikai cikkekkel, a bútorokkal, autóval vagy bármivel. De ha véletlen felbukkan egy kidolgozott, precízen megmunkált prémium műszer 8-10x áron, máris jön az kérdés:mitől kerűl ennyibe és mit tud ezért az árért.-megéri egyáltalán? Ebből az jön le nekem, hogy fizetni ugyan nem akarunk,-pedig van kínálat-de olcsóhúsért, azért reklamálunk hosszú oldalakon keresztül. Fel kellene tenni a kérdést: vajon MDA, cbo, mizar, Sidius vagy a többi nagynevű amatőr, miért fizettek vagy szenvednek olyan optikáért, vagy komplett műszerért, ami minden szempontból biztosítja számukra a kompromiszum nélküli minőséget.-hiszen megvehetnék az SW-t is. Egyett tudok:azért a pénzért amiért kapható egy komplett műszer az SW-nél, lehetetlen azon az áron nem hogy jobbatt, de hasonlót összehozni. Ha nincs annyi pénzünk, vagy nem akarunk kemény összegeket fizetni profi műszerért vagy hibátlan optikáért, akkor vegyűk tudomásul, hogy csak kompromisszumos műszerre van lehetőség. Korábban lehetett olyanokat is olvasni: csináltatna új optikát, de azt mire bealuzzák annyiba fog kerüli, hogy vehet az ember egy komplett csövet...Megin ugyan ott vagyunk:kínálat ugyan van, de fizetni ilymódon mégsem, inkább mégis a Kínai. Tudom hogy az tetszene az embernek, hogy Kínai áron vetekedjen egy méregdrága APO-val vagy egy tehetséges csiszoló távcsővével...De hát ilyen a mesében sincs! A interneten vagy itt is már annyian írtak a minőségről, csövekről, külömböző műszerekről, hogy biztonságosan felhasználhatóak a leírtak. Viszont most már túl sok a negatívum több oldalon keresztül... És ez nagyon nem jó az idelátogatónak! A végén még az jön le, hogy Magyarországon nem szabad távcsövet venni. Ha valami használhatlanúl rossz, tessék visszaküldeni és élni a jogokkal, vagy megfizetni az itthoni optikusainkat és javítatni! Ezek a megoldások amik biztosra működnek.

Ui:bocsánat ha valakit megsértettem, de van ennek a hobbinak szép oldala is, amitől most épp nem hangos a fórum.
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.04. 21:35

gyuri17 írta:
2020.02.04. 21:25
Úgy gondolom, hogy érdemes néhány érdekes elgondolásról, és annak normalittásáról beszélni. Időről időre, felmerűl a nem megfelelő minőség, kivitelezés, stabilittás és még ki tudja milyen problémák kérdése. Persze ezekről úgy beszél a legtöbb ember, hogy tudatában van annak, hogy a legolcsóbb márkákat válassztva, vagy külömböző országokban más neveken és a valutából való eltérések miatt, más árazás alatt is ugyan az a kínai tömegcikről beszélünk. Lehet elfelejtettük de nálunk, ezért az árért amiért az SW komplett műszert biztosít, más nemes gyártó csak szimpla részegységért kérnek ennyit. Nem véddek én senkit, de a bolt biztosít cserélhetőséget vagy visszatérést? Ez ugyan úgy működik az elektronikai cikkekkel, a bútorokkal, autóval vagy bármivel. De ha véletlen felbukkan egy kidolgozott, precízen megmunkált prémium műszer 8-10x áron, máris jön az kérdés:mitől kerűl ennyibe és mit tud ezért az árért.-megéri egyáltalán? Ebből az jön le nekem, hogy fizetni ugyan nem akarunk,-pedig van kínálat-de olcsóhúsért, azért reklamálunk hosszú oldalakon keresztül. Fel kellene tenni a kérdést: vajon MDA, cbo, mizar, Sidius vagy a többi nagynevű amatőr, miért fizettek vagy szenvednek olyan optikáért, vagy komplett műszerért, ami minden szempontból biztosítja számukra a kompromiszum nélküli minőséget.-hiszen megvehetnék az SW-t is. Egyett tudok:azért a pénzért amiért kapható egy komplett műszer az SW-nél, lehetetlen azon az áron nem hogy jobbatt, de hasonlót összehozni. Ha nincs annyi pénzünk, vagy nem akarunk kemény összegeket fizetni profi műszerért vagy hibátlan optikáért, akkor vegyűk tudomásul, hogy csak kompromisszumos műszerre van lehetőség. Korábban lehetett olyanokat is olvasni: csináltatna új optikát, de azt mire bealuzzák annyiba fog kerüli, hogy vehet az ember egy komplett csövet...Megin ugyan ott vagyunk:kínálat ugyan van, de fizetni ilymódon mégsem, inkább mégis a Kínai. Tudom hogy az tetszene az embernek, hogy Kínai áron vetekedjen egy méregdrága APO-val vagy egy tehetséges csiszoló távcsővével...De hát ilyen a mesében sincs! A interneten vagy itt is már annyian írtak a minőségről, csövekről, külömböző műszerekről, hogy biztonságosan felhasználhatóak a leírtak. Viszont most már túl sok a negatívum több oldalon keresztül... És ez nagyon nem jó az idelátogatónak! A végén még az jön le, hogy Magyarországon nem szabad távcsövet venni. Ha valami használhatlanúl rossz, tessék visszaküldeni és élni a jogokkal, vagy megfizetni az itthoni optikusainkat és javítatni! Ezek a megoldások amik biztosra működnek.

Ui:bocsánat ha valakit megsértettem, de van ennek a hobbinak szép oldala is, amitől most épp nem hangos a fórum.
Ezt a kijavítást mindig említitek. Elérhető ez mindenki számára? Ha igen, milyen határidővel és mennyiért kb?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”