Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.30. 10:54

Folytatva a kisérletet hogy felvegyek valami színképet a rétegek hatásairól, talán szemléltetésnek megfelel a mai dolog. A szemléltetés azért mondom, mert mennyiségek értékeiről nincs mérésem. Ebből kifolyólag csak is erre használható. Továbbá a vizuális eredmények nem vonatkoztatható egyetemessen minden okulárra!
Az első képsor antireflexiós rétegek reflexiója, fentről lefelé: Szűretlen spektrum, indigó-iboly antireflexió hatása, zöld antireflexió hatása.
DSC_3115.JPG
DSC_3100.JPG
DSC_3111.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.01.30. 11:21-kor.
Gyuricza István
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2020.01.30. 11:17

kazi írta:
2020.01.29. 22:29
Attila írta:
2020.01.29. 21:16
De több lesz, és igen, javul, mégpedig az energiamegmaradás törvénye miatt.

Ha a visszavert fénymennyiség csökken (pl. a speciális bevonat miatt), akkor az átjutó fénymennyiség megnő, mivel - konyhanyelven fogalmazva - "az üvegben nem maradhat a fény".
Kicsit "tudományosabban" fogalmazva, az üveg (és persze minden más elektromágneses sugárzásnak kitett tárgy, vagy fluidum) csak az abszorpció (energiaelnyelés) következtében melegedhet, amikor is az elnyelt elektromágneses energia hővé alakul, és disszipálódik. De az interferencia nem energia-elnyelés, hanem egy hullámjelenség. Itt (is) tetten érhető a fény kettős természete (hullám és kvatumos - azaz foton).

Csupán megjegyzésként: természetesen az abszorpció is jelentkezik a vizsgált esetben is, azaz soha nem lesz 100% az áteresztés, még egy elméletileg tökéletes rétegrend esetén sem, de az üveganyag elnyelése általában rendkívül csekély a visszaverődéses veszteség problémájához képest.

Szerintem.

Ezt az egyik korábban általam belinket anyagból ollóztam ki (olvasd el az egészet, érdemes, és jobb is, mint "nekem elhinni..." :? ):

Bevonatok.jpg
MDA
Na, ez maradt ki, hogy ami nem verődik vissza "az benne maradna, ha nem menne át rajta". :)
Köszi! Megnézem most már.
Elnézést, én még mindig nem értem teljesen.
Ideális működés esetén a lencséről és a lencse-bevonat határfelületről visszavert hullámok destruktív interferenciába lépnek, az eredő amplitúdó nulla lesz, ami azt jelenti, hogy megfelelően választott anyagú/vastagságú bevonat(ok) 100%-ban kioltják a lencsék felületeiről visszaverődő összes fényt, minden hullámhosszon (ismétlem, ideális esetben).

Ettől hogyan nő meg a hasznosítható fénymennyiség az okulárban?
Nekem ez úgy hangzik, hogy a lencsék továbbra is pont ugyanannyi fényt engednek át, mint bevonatok nélkül. Sőt, picit kevesebbet, hiszen kioltódnak azok a hullámok, amik bevonatok nélkül többszörös visszaverődés révén valahogy mégis eljutnának az okulárba (kérdés mennyire "hasznos már az ilyen foton...).
Oké, fény nem maradhat az üvegben, de akkor mi történik az kioltódott hullámokkal (ha nem az üveget fűtik)?
Mégis lesz belőlük valami kóbor foton? De hogyan, ha 0 az amplitúdó?

Még egyszer elnézést, nem a végeredményt vonom kétségbe, csak tényleg ennyire gyenge vagyok fizikából.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.30. 12:23

A következő sorozat volt a legnehezebb, mert azonos fókuszban egy zöldr réteggel ellátott okli, és egy indigó réteges okli kellett volna. Sajnos pont azonos fókuszban ilyenem nem volt, ezért a képek eltérő nagyításúak. De a kivágással próbáltam kompenzálni valamennyire! :) A spektrális transzmisszióról úgy készítettem képet, hogy a kihuzatba csak a mérni kívánt oklit tettem. A szűretlenhez olyan okulárt használtam, amiben mindkettő réteg megtalálható és kevésbé telítettek a rétegek szinezetei. A használt okulárok saját építésű, kb 20mm körüliek. Egyikben csak zöld réteg 7lencse 3csoportban, a másikban ibolya réteg, 6lencse 3csoportban. Szóval emiatt lehetnek bárkinek fentartása a hitelességet illetően. Megjegyzem, hogy a kamera ugyan fix fehéregyensúlyban működött, de magától ki tudja még mit művel. A megörökítésnél az okulárba látottal öszhangba próbáltam a helyes képet elkészíteni. Első kép a zöld csoport, a második az indigó-ibolya, a harmadik a "természetes" .
DSC_3132.JPG
DSC_3136.JPG
DSC_3139.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.31. 12:07

vadfene írta:
2020.01.30. 11:17
kazi írta:
2020.01.29. 22:29
Attila írta:
2020.01.29. 21:16
De több lesz, és igen, javul, mégpedig az energiamegmaradás törvénye miatt.

Ha a visszavert fénymennyiség csökken (pl. a speciális bevonat miatt), akkor az átjutó fénymennyiség megnő, mivel - konyhanyelven fogalmazva - "az üvegben nem maradhat a fény".
Kicsit "tudományosabban" fogalmazva, az üveg (és persze minden más elektromágneses sugárzásnak kitett tárgy, vagy fluidum) csak az abszorpció (energiaelnyelés) következtében melegedhet, amikor is az elnyelt elektromágneses energia hővé alakul, és disszipálódik. De az interferencia nem energia-elnyelés, hanem egy hullámjelenség. Itt (is) tetten érhető a fény kettős természete (hullám és kvatumos - azaz foton).

Csupán megjegyzésként: természetesen az abszorpció is jelentkezik a vizsgált esetben is, azaz soha nem lesz 100% az áteresztés, még egy elméletileg tökéletes rétegrend esetén sem, de az üveganyag elnyelése általában rendkívül csekély a visszaverődéses veszteség problémájához képest.

Szerintem.

Ezt az egyik korábban általam belinket anyagból ollóztam ki (olvasd el az egészet, érdemes, és jobb is, mint "nekem elhinni..." :? ):

Bevonatok.jpg
MDA
Na, ez maradt ki, hogy ami nem verődik vissza "az benne maradna, ha nem menne át rajta". :)
Köszi! Megnézem most már.
Elnézést, én még mindig nem értem teljesen.
Ideális működés esetén a lencséről és a lencse-bevonat határfelületről visszavert hullámok destruktív interferenciába lépnek, az eredő amplitúdó nulla lesz, ami azt jelenti, hogy megfelelően választott anyagú/vastagságú bevonat(ok) 100%-ban kioltják a lencsék felületeiről visszaverődő összes fényt, minden hullámhosszon (ismétlem, ideális esetben).

Ettől hogyan nő meg a hasznosítható fénymennyiség az okulárban?
Nekem ez úgy hangzik, hogy a lencsék továbbra is pont ugyanannyi fényt engednek át, mint bevonatok nélkül. Sőt, picit kevesebbet, hiszen kioltódnak azok a hullámok, amik bevonatok nélkül többszörös visszaverődés révén valahogy mégis eljutnának az okulárba (kérdés mennyire "hasznos már az ilyen foton...).
Oké, fény nem maradhat az üvegben, de akkor mi történik az kioltódott hullámokkal (ha nem az üveget fűtik)?
Mégis lesz belőlük valami kóbor foton? De hogyan, ha 0 az amplitúdó?

Még egyszer elnézést, nem a végeredményt vonom kétségbe, csak tényleg ennyire gyenge vagyok fizikából.
Jó a kérdés, merthogy az a hullám nem fogja azt mondani, hogy "ja, most hogy már "kioltódtam", erre nincs semmi dolgom, akkor mégiscsak visszafordulok, hogy az üvegen át hasznomat vegyék!"
Bocs a brutálisan lebutított konyhanyelvért! :oops:
Lehetséges, hogy az ellentétes irányban viszont erősítik egymást ugyanazon hullámok?
Ennél jobb magyarázat legalábbis nem jut eszembe.
És ennél a pontnál megint az energia megmaradás törvényénél lyukadunk ki, mivel ha az egyik irányban csökken a hullám impedanciája (amely irányban kioltódik a hullám), akkor a másik irányba nőnie kell (amely irányban erősítik egymást a hullámok), nem? Így lesz nagyobb a transzmisszió.
De cáfoljatok meg, ha hülyeséget írok, mert csak az akusztikai ismereteimre támaszkodom! (Gondoltam ez is hullám, az is hullám :mrgreen: )
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.31. 21:13

Az antireflexiós rétegnek igen, az volna a dolga, hogy a lencse irányába tartó nyaláb 100%-át átengedje. Viszont megtévesztő kissé a" töbletfény" kifejezés...Helyesebb úgy értelmezni, hogy a veszteség csökkentése a 100% mennyiségű fényből. Azt viszont ne feledjük, hogy ez száraz elmélet!-és nam az a célunk, hogy az elméletet igazoljuk. Az elmélet helyes, de mindig a legideálisabb helyzet írja le, és kizárólag egy db sík felültre értendő. A miesetünkben viszont, egy összetett rendszer rétegeinek gyakorlati hatását vizsgájuk, a kép tónusára nézve. Továbbá megemlítem, hogy 100%-os transzmisszió sem készíthető: részben alkalmazott üveg és rétegek vastagság miatt...Ha jólemlékszem 1cm üveg, 1,3% fényveszteséget okozhat, és a réteg a vastagságból eredően, a rétegen belüli szóródást eredményezheti. Viszont a jóhír az, hogy jól használható a kapható optikák nagyobb része, még akkor is, ha nem elméleti értékeket mutatják. :)
Gyuricza István
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2020.02.04. 11:30

Lovász András írta:
2020.01.31. 12:07
vadfene írta:
2020.01.30. 11:17
kazi írta:
2020.01.29. 22:29

Na, ez maradt ki, hogy ami nem verődik vissza "az benne maradna, ha nem menne át rajta". :)
Köszi! Megnézem most már.
Elnézést, én még mindig nem értem teljesen.
Ideális működés esetén a lencséről és a lencse-bevonat határfelületről visszavert hullámok destruktív interferenciába lépnek, az eredő amplitúdó nulla lesz, ami azt jelenti, hogy megfelelően választott anyagú/vastagságú bevonat(ok) 100%-ban kioltják a lencsék felületeiről visszaverődő összes fényt, minden hullámhosszon (ismétlem, ideális esetben).

Ettől hogyan nő meg a hasznosítható fénymennyiség az okulárban?
Nekem ez úgy hangzik, hogy a lencsék továbbra is pont ugyanannyi fényt engednek át, mint bevonatok nélkül. Sőt, picit kevesebbet, hiszen kioltódnak azok a hullámok, amik bevonatok nélkül többszörös visszaverődés révén valahogy mégis eljutnának az okulárba (kérdés mennyire "hasznos már az ilyen foton...).
Oké, fény nem maradhat az üvegben, de akkor mi történik az kioltódott hullámokkal (ha nem az üveget fűtik)?
Mégis lesz belőlük valami kóbor foton? De hogyan, ha 0 az amplitúdó?

Még egyszer elnézést, nem a végeredményt vonom kétségbe, csak tényleg ennyire gyenge vagyok fizikából.
Jó a kérdés, merthogy az a hullám nem fogja azt mondani, hogy "ja, most hogy már "kioltódtam", erre nincs semmi dolgom, akkor mégiscsak visszafordulok, hogy az üvegen át hasznomat vegyék!"
Bocs a brutálisan lebutított konyhanyelvért! :oops:
Lehetséges, hogy az ellentétes irányban viszont erősítik egymást ugyanazon hullámok?
Ennél jobb magyarázat legalábbis nem jut eszembe.
És ennél a pontnál megint az energia megmaradás törvényénél lyukadunk ki, mivel ha az egyik irányban csökken a hullám impedanciája (amely irányban kioltódik a hullám), akkor a másik irányba nőnie kell (amely irányban erősítik egymást a hullámok), nem? Így lesz nagyobb a transzmisszió.
De cáfoljatok meg, ha hülyeséget írok, mert csak az akusztikai ismereteimre támaszkodom! (Gondoltam ez is hullám, az is hullám :mrgreen: )
Azt hiszem igazad van.
Kicsit utánaolvasva úgy látom, hogy itt egy hullámjelenségen kértem számot olyasmit, amit részecskeként viselkedve értelmezhetnénk csak.
Nevezetesen arról van szó, hogy a fény nem pici golyókként halad előre és pattog össze-vissza a határfelületeken, "kigolyózva" egymást amikor destruktív interferenciáról beszélünk, hanem a hullámok észlelhetőségének valószínűsége csökken le. És persze ott nő meg, ahol nincs kioltás. Nem keletkeznek új pici golyók (fotonok), hanem az interferenciának köszönhetően "ott maradnak" abban a fénynyalábban (nő az észlelhetőségük valószínűsége), amely kilép a határfelület túloldalán - tehát nő az áteresztés. Nomeg csökken a belső tükröződés, csökken a szellemképek intenzitása, nő kontraszt stb. Meg sokkal vagányabbul néz ki a lencse.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.05. 10:34

gyuri17 írta:
2020.01.30. 10:54
Folytatva a kisérletet hogy felvegyek valami színképet a rétegek hatásairól, talán szemléltetésnek megfelel a mai dolog. A szemléltetés azért mondom, mert mennyiségek értékeiről nincs mérésem. Ebből kifolyólag csak is erre használható. Továbbá a vizuális eredmények nem vonatkoztatható egyetemessen minden okulárra!
Az első képsor antireflexiós rétegek reflexiója, fentről lefelé: Szűretlen spektrum, indigó-iboly antireflexió hatása, zöld antireflexió hatása.
DSC_3115.JPG
DSC_3100.JPGDSC_3111.JPG
Lehet, hogy butaságot kérdezek és rajtam kívül mindenkinek evidens a dolog, de ez a "visszatükrözött", vagy az "átengedett" fény spektruma?
Ja, bocsi, figyelmetlen voltam, hiszen írod, hogy "antireflexiós rétegek reflexiója"! :oops:
Amúgy viccesen hangzik ez a paradoxon! :D

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.02.06. 15:11

Lovász András írta:
2020.02.05. 10:34
gyuri17 írta:
2020.01.30. 10:54
Folytatva a kisérletet hogy felvegyek valami színképet a rétegek hatásairól, talán szemléltetésnek megfelel a mai dolog. A szemléltetés azért mondom, mert mennyiségek értékeiről nincs mérésem. Ebből kifolyólag csak is erre használható. Továbbá a vizuális eredmények nem vonatkoztatható egyetemessen minden okulárra!
Az első képsor antireflexiós rétegek reflexiója, fentről lefelé: Szűretlen spektrum, indigó-iboly antireflexió hatása, zöld antireflexió hatása.
DSC_3115.JPG
DSC_3100.JPGDSC_3111.JPG
Lehet, hogy butaságot kérdezek és rajtam kívül mindenkinek evidens a dolog, de ez a "visszatükrözött", vagy az "átengedett" fény spektruma?
Ja, bocsi, figyelmetlen voltam, hiszen írod, hogy "antireflexiós rétegek reflexiója"! :oops:
Amúgy viccesen hangzik ez a paradoxon! :D

Üdv András

Tényleg vicces, de mivel gyakorlati esetet tárgyaltunk, ezért ez megeshet. Nem nagy gond... :)
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.21. 08:38

Tegnap este sikerült megfigyelnem a nagy Orion-köd színeit. A középső régió (a "Trapéz" környéki) valóban picit zöldes árnyalatú volt, de ami sokkal jobban feltűnt az az, hogy a Trapéz "alatti" sötét folttól 2 irányban kiinduló nagy kontrasztú ködösség rózsaszínes árnyalatú volt. Ezt eddig soha nem vettem észre! :oops:
Igen átlátszó volt az ég, ez nagyban hozzájárult a sikerhez! :D
Más színt nem észleltem ebben az objektumban.

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vizuálisan megfigyelhető színek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.02.21. 08:58

Szép megfigyelés, ennél többet nem is hiszem, hogy 25 centivel el lehet kapni.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”