Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.30. 11:41

Ankalimon írta:
2020.01.30. 10:49
...Azt meg egyszerűen nem hiszem el, hogy a mindannyiunk által ismert amcsill kollégák, akik most éppen egy távcsőbolt alkalmazottai, emiatt levetnék az alapvető tisztességüket, szakmai szolidaritásukat és nyíltan szemünkbe hazudva, tudatosan hamis mérési eredményekkel próbálnának ránk sózni eszközöket. De lehet, hogy naiv vagyok...
Ezt én sem feltételezem. Csak hát nemigen tudok mit kezdeni egy ennyire félremért paraméterrel (0,6 helyett 0,93 Strehl). Ha nincs mögötte szándékosság, akkor az IF használatát kellene megtanulni, mert onnantól kezdve tök mindegy, hogy az optika választott-e vagy sem, ha a kereskedő (vagy az általa megbízott személy) megmérni sem tudja azt.
Nyilván az sokat elárul, ha a csillagok vattagombócokként jelennek meg a LM-ben (nálam ez volt), de az meg nem egzakt adat.
Az is kérdés, hogy esetleg hányadik alkalommal sikerül az elvárásoknak megfelelő tubust találni, ha esetleg az elsőnél nincs szerencséje a vásárlónak? Addig hányszor kell független optikushoz menni? Az egésznek mennyi az átfutási ideje, valamint az anyagi vonzata? Arról nem beszélve, ha az illető közben esetleg igen ritka és pótolhatatlan csillagászati jelenségről marad le: pénzben nem is lehet kifejezni...

Más aspektusból nézve pedig ahogy feljebb megyünk a méreteket tekintve, annál nehezebb "választani". Szóval ez nem olyan, mint mikor Vizi Péter beállított egy szatyornyi 8 centis akromát-objektívvel Babcsán Gáborhoz és együtt megnézték, megmérték mindegyiket. Én ezt nevezem "választott optikának".

Lehet, hogy ezt a csontot most már tényleg teljesen lerágtuk. :oops:

Bocs, megint elfelejtettem bevenni a "fogalmazásgátlómat". :oops: :lol:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.01.30. 16:50

[/quote]

Merjünk-e bízni pl. az Orion UK l/8-as és l/10-es optikájú tubusaiban?
Ugyanis egyre jobban szemezek ezzel a csővel: https://www.orionoptics.co.uk/VX/vx6-6l.html
Bár azt nem tudom, hogy ezeknél az optikai minőség csak a főtükörre vagy az egész távcsőre (fő- és segédtükörre) együtt vonatkozik?
Ha tényleg garantálják ezt a minőséget, azt hiszem meg tudnék barátkozni a segédtükör tartólábakkal is.
[/quote]

Nekem Orion Optics UK l/6-os 200/1200 van, interferogrammal, és pont azt tudja, amit a papír és a gyár ígér. De ez nem minden optikájuknál van így, a 300-as vagy nagyobbaknál hallottam eddig kifogásokat.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.01.30. 17:02

Vizi Péter írta:
2020.01.30. 16:50
1200 van, interferogrammal, és pont azt tudja, amit a papír és a gyár ígér. De ez nem minden optikájuknál van így, a 300-as vagy nagyobbaknál hallottam eddig kifogásokat.
Engem is elkedvetlenített egy kicsit, hogy míg korábban minden beszámoló szerint nagyon jó minőségben csináltak mindent, de változott az optikus csapat, és állítólag az utóbbi időben több a minőségi kifogás.

(Egyébként azt hallottam, hogy nagy átlagban az SW-nél is jobbak a 30 centi alatti tükrök.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.01.30. 17:48

Vizi Péter, Füzessy Tamás: Köszönöm az eddigi infókat.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.30. 18:35

Sziasztok !
Kolléga kérdezi:

"Merjünk-e bízni pl. az Orion UK l/8-as és l/10-es optikájú tubusaiban?
Ugyanis egyre jobban szemezek ezzel a csővel: https://www.orionoptics.co.uk/VX/vx6-6l.html
Bár azt nem tudom, hogy ezeknél az optikai minőség csak a főtükörre vagy az egész távcsőre (fő- és segédtükörre) együtt vonatkozik?"

Cinikusan kérdezem, tud e valaki olyan forgalmazót aki a teljes Newton tubusra vállalja a HITELES mérési jegyzőkönyv kiállítását?
Aki tud, annak jövő héten egy minőségi pezsgő megy ajándékba :lol: :lol:
Két dolgot emelnék ki:

1. Mi a hitelt érdemlő mérés? Lehet találgatni...
2. Miért csak a főtükör minőség merik megmérni, és azzal reklámozni a minőséget?

( Akár az otthoni vérnyomásmérésnél, addig méred jobb-bal kézen míg elfogadható lesz, és már meg is nyugszol :D :D )

Üdv:
Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.30. 19:36

pisza írta:
2020.01.30. 18:35
Sziasztok !
Kolléga kérdezi:

"Merjünk-e bízni pl. az Orion UK l/8-as és l/10-es optikájú tubusaiban?
Ugyanis egyre jobban szemezek ezzel a csővel: https://www.orionoptics.co.uk/VX/vx6-6l.html
Bár azt nem tudom, hogy ezeknél az optikai minőség csak a főtükörre vagy az egész távcsőre (fő- és segédtükörre) együtt vonatkozik?"

Cinikusan kérdezem, tud e valaki olyan forgalmazót aki a teljes Newton tubusra vállalja a HITELES mérési jegyzőkönyv kiállítását?
Aki tud, annak jövő héten egy minőségi pezsgő megy ajándékba :lol: :lol:
Két dolgot emelnék ki:

1. Mi a hitelt érdemlő mérés? Lehet találgatni...
2. Miért csak a főtükör minőség merik megmérni, és azzal reklámozni a minőséget?

( Akár az otthoni vérnyomásmérésnél, addig méred jobb-bal kézen míg elfogadható lesz, és már meg is nyugszol :D :D )

Üdv:
Csaba
Egyre síkosabb a talaj, kényes területre tévedtél, Csaba!
Beletenyereltél a lényegbe! :D
Mert bizony a teljes tubus a lényeg!
Úgy gondolom, ha egy Newton-tubus hozza a diffrakcióhatárolt szintet, azzal igazán elégedettek lehetünk.
Igaz, ezt nem könnyű elérni.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.30. 19:44

Lovász András írta:
2020.01.30. 19:36
pisza írta:
2020.01.30. 18:35
Sziasztok !
Kolléga kérdezi:

"Merjünk-e bízni pl. az Orion UK l/8-as és l/10-es optikájú tubusaiban?
Ugyanis egyre jobban szemezek ezzel a csővel: https://www.orionoptics.co.uk/VX/vx6-6l.html
Bár azt nem tudom, hogy ezeknél az optikai minőség csak a főtükörre vagy az egész távcsőre (fő- és segédtükörre) együtt vonatkozik?"

Cinikusan kérdezem, tud e valaki olyan forgalmazót aki a teljes Newton tubusra vállalja a HITELES mérési jegyzőkönyv kiállítását?
Aki tud, annak jövő héten egy minőségi pezsgő megy ajándékba :lol: :lol:
Két dolgot emelnék ki:

1. Mi a hitelt érdemlő mérés? Lehet találgatni...
2. Miért csak a főtükör minőség merik megmérni, és azzal reklámozni a minőséget?

( Akár az otthoni vérnyomásmérésnél, addig méred jobb-bal kézen míg elfogadható lesz, és már meg is nyugszol :D :D )

Üdv:
Csaba
Egyre síkosabb a talaj, kényes területre tévedtél, Csaba!
Beletenyereltél a lényegbe! :D
Mert bizony a teljes tubus a lényeg!
Úgy gondolom, ha egy Newton-tubus hozza a diffrakcióhatárolt szintet, azzal igazán elégedettek lehetünk.
Igaz, ezt nem könnyű elérni.

...azért egy segédtükröt könnyebb jóra cserélni...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.30. 20:01

"...azért egy segédtükröt könnyebb jóra cserélni..."

Zoltán, egy Jó segédtükör ára kb egy jó főtükör árával egyezik meg.
És itt megint megjegyzem azt a szabályt, hogy a segédtükör felületének legalább 1.5 -szeres pontosságot kell tudni a főtükörhöz képest, hogy jelentősen (!)
ne rontson a képalkotáson.
A jelentősen után nem véletlen az a felkiáltójel. Ebbe akár a segéd felfogatását is lehet érteni.

Jó éjt:

Csaba
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.01.30. 21:18

Kollégák! Azért itt érdemes megállni és kicsit magasabbról ránézni a vizsgálódás tárgyára.
Az amatőrcsillagászok zöme még azt az optikai minőséget sem használja ki, amit a meglévő - rendszerint tömegáru kínai - távcsöve tudna. Mert vacak a légkör, mert vacak remegős a mechanika, bevilágít az utcai lámpa, stb. Meg NINCS észlelési gyakorlata.
Egyébként is igen kevesen vannak, akik egyáltalán érdemben észreveszik a különbséget egy 80%-os és egy 95%-os optika között.
Másrészt lássuk azt is, hogy hihetetlenül megjavult a fotók minősége, miközben ma már alig vannak vizuális észlelők, mindenki azonnal fotózik. A kínai tömegcuccokkal...

Mindent összevetve azt mondom, hogy mi itt elnyammoghatunk a perfekcionizmuson bármeddig, de a gyakorlatban ennek haszna nincs. A mai bolti távcsövek teljesítményét kellene kihasználni, és mindenki boldog volna, ha már ott tartana.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.01.30. 21:38

pisza írta:
2020.01.30. 18:35
Cinikusan kérdezem, tud e valaki olyan forgalmazót aki a teljes Newton tubusra vállalja a HITELES mérési jegyzőkönyv kiállítását?
Aki tud, annak jövő héten egy minőségi pezsgő megy ajándékba :lol: :lol:
Két dolgot emelnék ki:

1. Mi a hitelt érdemlő mérés? Lehet találgatni...
2. Miért csak a főtükör minőség merik megmérni, és azzal reklámozni a minőséget?

( Akár az otthoni vérnyomásmérésnél, addig méred jobb-bal kézen míg elfogadható lesz, és már meg is nyugszol :D :D )

Üdv:
Csaba
Csaba, minden csak pénz kérdése. A komplett tubus mérését autokollimációban lehet megcsinálni, amihez nagy pontosságú siktükör kell olyan átmérőben, mint a főtükör. Egy 30 cm-es newton távcső bemérése ugyanekkora síktükröt igényel, ami nagyságrendileg fél millió forint. Egy egyszerűbb Bath-interferométer - ami csak Newton távcső főtükröt tud mérni - néhány tízezer forintból kihozható. Ehhez vedd azt, hogy a legutolsó tapasztalatom szerint az f4-f5-ös 20-25 cm-es SkyWatcher newton távcsövek főtükre kb 20%-os eséllyel jobb, mint strehl 90%, valamint azt, hogy egy mérés, kiértékelés, távcső csomagolás stb. min. kb 1 óra.

Most akkor lehet számolni megtérülést, gazdaságosságot, költséget stb. de nem hiszem, hogy egy interferogrammal alátámasztott komplett tubus bemérése a fenti peremfeltételek mellett piaci áron 50e Ft alatt kijönne.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”