Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.01.29. 09:21

Vizi Péter írta:
2020.01.28. 21:01
Milyen céllal cseréled le a 200-ast 250-esre?
Hát erre van egyszerű, pragmatikus válasz, de nyilván vannak mélyebb összetettebb motivációk is.

Mivel mélyegezés a fő profil nálam, alap, hogy a nagyobb átmérő egy csomó új lehetőséget hoz.
A fontolgatás, számolgatás, mérlegelés nagy része arról szólt, hogy mi az a legnagyobb átmérő, amit a kialakult észlelési metódusomhoz nagyon bevált mechanikám teherbírása elbír. A 12,5 kg-os súlyával kb. ez a tubus a maximum, amit meg merek kockáztatni.
Nyilván jelentős előrelépést egy 30 vagy 35 centis tükör jelentene, de az a 60% plusz fénygyűjtés, amit a 25 centis tükör ad, azért jelentős. Magam is néztem már 25 centis távcsőbe, meg nagyon sok beszámolót olvastam, és van egy sor terület, ahol pont ezzel léphetem át (reményeim szerint) a láthatósági küszöböt. Arra számítok, hogy egy csomó halvány ködösséget, ami eddig nem vagy éppen hogy csak, kis derengésként látszott, most jobban megfigyelhető lesz, és az is a motivációk között van, hogy talán több, közepes méretű/fényességű galaxisban bukkannak fel már részletek is. És abban is bízom, hogy a korábban is megfigyelt fényesebb alakzatok is kicsit látványosabbak, részletgazdagabbak lesznek.

Persze az is benne van bizonyára, hogy az az átlagosan havi egy-két éjszaka mellett, amit effektíven megfigyeléssel tudok tölteni, sokkal több idő megy el az álmodozással, tervezgetéssel - és ez nyilván gyakran hoz vásárlási impulzusokat is. De úgy érzem, hogy a megfigyelések tervezgetése, célpontok vadászása, műszerek tuningolása, valamilyen mértékben fontos eleme ennek a szép hobbinak. Én legalábbis ezeket az időket is magamban az amcsill életem részének tekintem.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.29. 10:12

Ankalimon írta:
2020.01.29. 08:52
gyuri17 írta:
2020.01.28. 20:21
Ha ezt valaki végigolvassa...Ezek után kiváncsi leszek hány SW csövet fognak eladni. De van jogosultsága tüsi okfejtésének! :?
A választott optika egy mindenki számára elérhető fizetős extra opció. Nem érinti, hogy a gyárilag garantált minőséget (diffrakció határolt szint a főtükörre) minden egyes terméknek hoznia kell.
A dolog arra épít, hogy a kínai gyár gyártási minősége még mindig jelentő szórást mutat (szerencsére már egy magasabb tartományban, mint korábban), és mindig vannak a garantált minőségnél lényegesen jobb darabok. Ez az opció tkp. ezeknek a levadászását jelenti.
Ha sokan élnek egy időszakban a választott optika opcióval, akkor az csak azt jelenti, hogy a normál vásárlók kicsit kisebb eséllyel jutnak a gyárilag előírtnál sokkal jobb darabokhoz. Szerintem...

A választott optika meg egyből megy Kurucz Janihoz ellenőrzésre ... ez jól mutatja , hogy mennyire lehet megbízni ebben az opcióban ;) ... de azért ezt említsd meg a boltban is , hogy tényleg vegyék a fáradságot átválogatni az optikákat :lol:
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.29. 10:44

Én arra szerettem volna rámutatni, hogy olyan igéretet nem kapott Ankalimon, amibe később bár ki is beleköthetne...Az ő kérése nem egy határozott számra irányúl, hanem egy változóra, a készlet változása függvényében. Vagyis, ha már x kérte a készletből ezt a szolgáltatást, akkor vajon mi a legjobb most a készletből? Szóva érthető, hogy Janihoz küldi bevizsgálásra.-esetleg javításra. :)
Gyuricza István
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.29. 11:04

gyuri17 írta:
2020.01.29. 10:44
Én arra szerettem volna rámutatni, hogy olyan igéretet nem kapott Ankalimon, amibe később bár ki is beleköthetne...Az ő kérése nem egy határozott számra irányúl, hanem egy változóra, a készlet változása függvényében. Vagyis, ha már x kérte a készletből ezt a szolgáltatást, akkor vajon mi a legjobb most a készletből? Szóva érthető, hogy Janihoz küldi bevizsgálásra.-esetleg javításra. :)
A gond az , hogy a szart is eladják ellenőrzés nélkül ... ráadásul ugye volt itt már olyan történet , hogy választott optikát kellett újracsiszolni , mert szar volt ... ezért érdekes ez a felárért kínált "szolgáltatás" . Az új autókat is műszakiztatni kell a vásárlás után , pedig a gyárban ellenőrzik az autót gyártás után .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.29. 11:14

Végh Zoli írta:
2020.01.29. 11:04
... volt itt már olyan történet , hogy választott optikát kellett újracsiszolni , mert szar volt ... ezért érdekes ez a felárért kínált "szolgáltatás" ...
Az is egy lehetőség (és sajnos nem biztos, hogy életszerűtlen), hogy még így is a választott üveg volt a legjobb a készleten lévők közül... :mrgreen:
Nem?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.29. 11:18

Attila írta:
2020.01.29. 11:14
Végh Zoli írta:
2020.01.29. 11:04
... volt itt már olyan történet , hogy választott optikát kellett újracsiszolni , mert szar volt ... ezért érdekes ez a felárért kínált "szolgáltatás" ...
Az is egy lehetőség (és sajnos nem biztos, hogy életszerűtlen), hogy még így is a választott üveg volt a legjobb a készleten lévők közül... :mrgreen:
Nem?

MDA
Ez az... Attila és Zoli kimondta a lényeget,hogy a biztos mért nem biztos.
Gyuricza István
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.01.29. 11:52

Ha valaki ennyire rá van gyógyulva a minőségre, akkor vásároljon neves gyártótól tükröt, de akkor nyissa is a pénztárcát,
ne nyavajogjon itt a változó minőségről (ami hozzáteszem egyre jobb a Synta-nál az utóbbi időben !).

Példaképpen: 10" f/5 Carl Zambuto (APM) csak a főtükör kb. 900 000 Ft, kb ugyanez SW foto-Newton, f/4 komplett tubus 630 000 Ft (BTC, OctoPlus kihuzattal!).
Én is ilyen utóbbit használok, jó az az optika.
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 12:48

Végh Zoli írta:
2020.01.29. 11:04
gyuri17 írta:
2020.01.29. 10:44
Én arra szerettem volna rámutatni, hogy olyan igéretet nem kapott Ankalimon, amibe később bár ki is beleköthetne...Az ő kérése nem egy határozott számra irányúl, hanem egy változóra, a készlet változása függvényében. Vagyis, ha már x kérte a készletből ezt a szolgáltatást, akkor vajon mi a legjobb most a készletből? Szóva érthető, hogy Janihoz küldi bevizsgálásra.-esetleg javításra. :)
A gond az , hogy a szart is eladják ellenőrzés nélkül ... ráadásul ugye volt itt már olyan történet , hogy választott optikát kellett újracsiszolni , mert szar volt ... ezért érdekes ez a felárért kínált "szolgáltatás" . Az új autókat is műszakiztatni kell a vásárlás után , pedig a gyárban ellenőrzik az autót gyártás után .
Most is éppen egy választott optika van Janinál. Kb. 60%-os, de 93-nak lett mérve, persze a kereskedő által! Igaz, hogy az enyém se volt jobb anno, de nem is volt "választott", mivel csak 1 db volt raktáron tekintettel arra, hogy ebből a méretből nem tizet adnak el naponta. Azaz nem fizettem érte felárat, "csak" a javítás költségét.
Szóval jól jártam, mert sokkal olcsóbb lett összességében a tubus, mint egy márkás, ami szintén Janinál kötött volna ki, merthogy ragasztott a segédje...

Ha most vennék távcsövet, a legrosszabb optikájút "választanám", lealkudnám, aztán mehet a Janihoz, mert ahhoz legalább érdemes hozzányúlni, olyan vacak - ha egyáltalán vállalja még, merthogy el van havazva. Biztos a javuló minőségi szórás miatt. 8-)

Bocs a cinizmusért, de ez a "választott optika" dolog számomra elég nevetséges. És szerintem rajtam kívül egyre több ember számára.

Viszont a jó hír az, hogy ha Tamás eladja a 200-asát, a vevő jól fog járni, mert az a tubus még Janinál is jól vizsgázott. :)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.29. 13:07

Attila írta:
2020.01.29. 11:14
Végh Zoli írta:
2020.01.29. 11:04
... volt itt már olyan történet , hogy választott optikát kellett újracsiszolni , mert szar volt ... ezért érdekes ez a felárért kínált "szolgáltatás" ...
Az is egy lehetőség (és sajnos nem biztos, hogy életszerűtlen), hogy még így is a választott üveg volt a legjobb a készleten lévők közül... :mrgreen:
Nem?

MDA
Hát igen, lehet, hogy a bolt nem tudott jobbat adni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.01.29. 13:30

Lovász András írta:
2020.01.29. 12:48
Ha most vennék távcsövet, a legrosszabb optikájút "választanám", lealkudnám, aztán mehet a Janihoz, mert ahhoz legalább érdemes hozzányúlni, olyan vacak - ha egyáltalán vállalja még, merthogy el van havazva. Biztos a javuló minőségi szórás miatt. 8-)
Még a végén az lesz, hogy bemegyünk a távcsőboltba: "A legszarabbat kérem ebből a tubusból!" :lol:

Egyébként engem is elszomorít, hogy olyat hallok, egy jónak (>90%) mért optika valójában csak 60%-os. Ez azért elgondolkodtató.
Merjünk-e bízni pl. az Orion UK l/8-as és l/10-es optikájú tubusaiban?
Ugyanis egyre jobban szemezek ezzel a csővel: https://www.orionoptics.co.uk/VX/vx6-6l.html
Bár azt nem tudom, hogy ezeknél az optikai minőség csak a főtükörre vagy az egész távcsőre (fő- és segédtükörre) együtt vonatkozik?
Ha tényleg garantálják ezt a minőséget, azt hiszem meg tudnék barátkozni a segédtükör tartólábakkal is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ruszatti 2020.01.29. 13:41-kor.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”