EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.01.17. 19:50

Attila írta:
2020.01.17. 19:16
cbo írta:
2020.01.17. 13:12
5 nagy terhelhetosegu mechanika leirassal:

https://www.amateurastrophotography.com ... ist-mounts
Már vagy 10 éve "rágom a fülét" Palinak, hogy készítsen már a meglévő Fornax RA hajtóművekre (legalábbis a nagyobbakra) villás dekli vázat. A meglévő dekli hajtóművet egy-az-egyben felteheti a villa egyik végébe, csak a villát kellene külön megcsinálni, és a rekta-tengely tetejére aplikálni. Szerintem aratna vele a nemzetközi piacon, mert nagyon kevés a tubus-független villás mechanika, ami meg van, az meg horror áron kapható. Egyetlen "huncutság" van benne, hogy olyan megoldású villák kellenek, amit legalább egy minimális tól-ig átmérőjű, és súlypont-magaságú műszerhez adaptálni lehet a merevség megtartása mellett. Nem egyszerű, de nem is lehetetlen.

Nem is értem, hogy miért nem jött ki már ilyennel...
40cm-es tükör-átmérő fölött már annyira farnehezek a Newton tubusok, hogy tökéletesen adja magát a villás szerelés ("elegendően" rövid a villahossz). Ráadásul az ilyen nagy műszereket legtöbbször már fixen telepítik kupoldába, ahol pedig a középpontos elhelyezkedésű villás szerelés SOKKAL helytakarékosabb, mint a kupolarésen ferdén kikukucskáló tubus egy német szerelés oldalán.


MDA
Jogos mondás Attila, csak már megvalósult. Létezik villás Fornax, csak talán még nem széria, bár lehet.
Viszont a farnehéz Newtonokra alkalmazza Pali az excenteres ellensúlypárokat, nekem is ilyen van, egyszerű és nagyszerű :-)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.17. 20:42

cbo írta:
2020.01.17. 19:50
... Létezik villás Fornax, csak talán még nem széria, bár lehet. ...
Ezt nem tudtam, de örülök, ha így van! :D
cbo írta:
2020.01.17. 19:50
Viszont a farnehéz Newtonokra alkalmazza Pali az excenteres ellensúlypárokat, nekem is ilyen van, egyszerű és nagyszerű :-)
Azt ismerem, és jó ötlet; segítettem is beállítani már néhány távcsőnél, de a német szerelés oldalra kitolt tubus-pozícióján nem változtat.
A farnehézséget csak azért írtam, mert ahhoz rövid villahossz kell, amit sokkal könnyebb merevre elkészíteni, mintha a tubus felénél lenne a súlypont.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.01.17. 21:02

Attila írta:
2020.01.17. 20:42
Azt ismerem, és jó ötlet; segítettem is beállítani már néhány távcsőnél, de a német szerelés oldalra kitolt tubus-pozícióján nem változtat.
A farnehézséget csak azért írtam, mert ahhoz rövid villahossz kell, amit sokkal könnyebb merevre elkészíteni, mintha a tubus felénél lenne a súlypont.

MDA
Aki valaha használt már villás mechanikát és pl egy SCT-t a pólus környékén na az elküldte a villás mecha terezőjét a jó bü... fran.. az tuti, mint pl én.
Konkrétan nem fordul el a CCD-től a mechanika ha a CCD fej egy kicsit nagyobb, egy spektrográf meg tuti nem. Tehát itt a villás, főleg meg nem a rövid villás nem ok.
Szerintem Newtonnál sem kisebb méretű kupolában. Sok villást használtam már, de én német mechanika hívő vagyok.

Két napja épp Szitkay Gabi 406-os Newtonjával (szerintem a legjobb 40 centis Newton itthon !) néztük az Uránuszt Fornax 100 !!! mechanikán.
Vitte mint a vajat, pedig 2 mm-es acélcső a tubus, na ott is az excenteres ellensúly segít a dögnehéz tükrön. Ha villás lenne a mechanikája Gábornak
konkrétan nem férne el a Newton f/5-s csöve a 4,2 méteres kupolájában !!! Pedig az a kupi nem kicsi (én csináltam azt is).
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.17. 21:35

cbo írta:
2020.01.17. 21:02
... Ha villás lenne a mechanikája Gábornak
konkrétan nem férne el a Newton f/5-s csöve a 4,2 méteres kupolájában !!! Pedig az a kupi nem kicsi (én csináltam azt is).
Ugyanaz a távcső ugyanabba a kupolába német mechanikán befér, villáson meg nem fér be? Hát ez meg hogy??? :shock: Inkább fordítva...
Az enyémet meg én terveztem és csináltam, és "kicsi", ezért tudom, hogy villáson befér az a Newton, ami német szereléssel nem. Ez geometria: az átmérő a leghosszabb húr (vagy szelő) egy körben.

SC-hez (és minden "fenék-kihuzatos" rendszerhez) valóban nem ideális a villás, de nem is arról írtam.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.01.17. 21:51

Attila írta:
2020.01.17. 21:35
cbo írta:
2020.01.17. 21:02
... Ha villás lenne a mechanikája Gábornak
konkrétan nem férne el a Newton f/5-s csöve a 4,2 méteres kupolájában !!! Pedig az a kupi nem kicsi (én csináltam azt is).
Ugyanaz a távcső ugyanabba a kupolába német mechanikán befér, villáson meg nem fér be? Hát ez meg hogy??? :shock: Inkább fordítva...
Az enyémet meg én terveztem és csináltam, és "kicsi", ezért tudom, hogy villáson befér az a Newton, ami német szereléssel nem. Ez geometria: az átmérő a leghosszabb húr (vagy szelő) egy körben.

SC-hez (és minden "fenék-kihuzatos" rendszerhez) valóban nem ideális a villás, de nem is arról írtam.

MDA
Hát pl úgy, hogy a németnél az excenteres ellensúlyok segítségével, erős túlzással majdnem padlóig tudjuk levinni a Newton fenekét az oszlop tetejéhez képest,
ergo a hosszú Newton tubus is elfordul a kupolában.
A villás mechanika pedig kb olyan magasan van mint a német (hogy ugye kilássunk horizontra) ezért ha Newtont kiegyensúlyozva akarjuk
a villásba feltenni akkor - a padlóhoz képest - emelni kell rajta vagyis a vége a kupola héjazatához közelít. Hosszabb tubusnál előfordulhat
olyan helyzet, hogy nem fér be a kupolába. A villásnál a dekli megfogási pontját úgy kell elhelyezni, hogy:
1. kilásson a távcső a horizontra
2. a Newton elforduljon benne.

Ez utóbbi a gond mert magasabbra kell tenni, mint a német szerelés esetén. Pólus környéki megfigyelésnél konkrétan majdnem az égbe kell létrázni
ha bele akarsz nézni. Mondom: ha egyáltalán befér a kupóba a nagy cucc. Kicsinél mindegy.

Konkrétan a Gábor 40 cm-es Newtonját az ő kupolájában nem tudnánk rátenni egy villásra se mert nem fér el a kupolában.
Az meg a másik, hogy távcsőcsokornál nagyon idegesítő tud lenni a villa esetén a magasra mászkálás, mert általában csak a fő távcsőre
tudjuk tenni a többi cuccot. Ilyen villásokkal szórakoztam vagy 10-15 évig, na elég is volt belőlük, rohadtul nem gyakorlatias.
Egy német mechanika+Newton kombó esetén meg a Newtont úgy tologatom ahogy akarom a mechanikán le-fel, de a villásnál ezt nem lehet.

Itt egy példa (természetesen képzeld el ezt a normál magasságú oszlopon a kupolában... na az a gáz):
https://astromart.com/classifieds/astro ... -newtonian
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.17. 22:20

cbo írta:
2020.01.17. 21:51
... Egy német mechanika+Newton kombó esetén meg a Newtont úgy tologatom ahogy akarom a mechanikán. ...
Ezt én értem (amennyi az excentrikus ellensúly "játékába" belefér), de hogy mindkét szerelés lássa a horizontot, ahhoz a dekli forgáspontja azonos magasságban kell legyen mindkét esetben (déli horizont), ráadásul minél közelebb a kupola-gömb középpontjához, még ha a villáson jobban ki is nyúlik. Ez tehát nem különbség - bár a hosszabb kinyúlás miatt valóban kritikus lehet a kupolamagasság.

A Newton kihuzata is valóban magasan van a zenit körül, ami vizuális megfigyeléshez nem kényelmes (létrázni kell), CCD-nél viszont közömbös.

De mindegy is: az én kupimba a tervezett 500/F3.6-os csak és kizárólag villáson fér be, német szereléssel meg nem. Ez biztos.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.01.21. 14:15

Ez az excentrikus ellensúly megragadta a figyelmemet.
Elnézést, hogy kicsit félreviszem a beszélgetést, de hadd legyen egy közbevető kérdésem a szakértőkhöz:

Én most a kitelepüléseknél azimutális módban használom a mechanikámat, a főműszer egy newton, és az ellensúlytengelyen meg egy fényerős akromát van. Az egyik probléma ezzel a megoldással, hogy a betekintés kényelme értelemszerűen más két műszernél: a newtonnál jobb lenne egy kicsit alacsonyabbra állítani az állványt, hogy ülve lehessen belenézni zenit közelében is, az akromátnál meg jó lenne magasabbra helyezni a tengelyeket, hogy a horizont közelében ne kelljen a földön gubbasztva megfigyelni.
A két távcsövet eddig is úgy állítottam be, hogy egyenként nem a súlypontjuknál van a tengely: az akromát maximálisan előre (felfelé) van tolva, a newton meg ennek ellensúlyozására hátra (lefelé) - így a teljes szerelék egyensúlyban van, de mindkét műszernek kicsit optimálisabb a betekintése. Azonban az akromát excentricitásának korlátja a vixen sín illetve tubus rövidsége. Most arra gondoltam, hogyha rögzítenék némi plusz súlyt az akromát objektív felőli részére (mondjuk a vixen sin tengelytől távolabbi végére), akkor megnövekedne a súlypontkülönbség, és a Newton csövet még lejjebb lehetne állítani. Úgy számoltam, hogy egy 10x4x5 cm-es szögletes acél elem 1,5 kg excentrikus súlyt adna, amivel sokkal jobb pozicióba lehetne rögzíteni a nagyobb távcsövet.

Egyrészt kérdezném, hogy ez vajon mennyire beteg ötlet?
Másrészt, hogy vajon milyen módon lehetne ezt legegyszerűbben és nem túl magas költséggel kivitelezni? Vajon lehet találni olyan szerelvényt, vasalatot (lapos acél, négyzetacél,acélösszekötő?) amiből kis barkácsolással ki lehetne hozni a megfelelő méretű, tömegű és rögzíthetőségű excentrikus súlyt? Vagy ezt egyedileg kellene legyártatni?
(Arra is gondoltam korábban, hogy az akromátra hosszabb, a tubuson túlnyúló sínt teszek, és ezzel az egész tubust messzebbre tudom tenni a tengelytől, de félek, hogy így már beremegne, belengene a kisebbik tubus is.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2020.08.30. 08:58

Sziasztok,

Ha valaki szedett már szét Gemini G10 mechanikát, talán tud segíteni.
Nemrég vettem használtan, és sajnos valamelyik korábbi tulaj elég mostohán bánt ezzel a gyönyörűséggel.
A finommozgató kar el van görbülve (ahogy a fényképen is látszik), a csigaorsó csapágyai is elég darabosan járnak, valamint mindkét tengely kotyog.
Először csak a kotyogást akartam kihézagolni, ami sikerült is egy vékony fémlemezzel. Aztán gondoltam, hogy a csigaorso csapágyait is kicserélem.
A gond az, hogy a jobb oldali csapágyat nem tudom leszedni. Ez egy 625Z csapágy, és a belső átmérője 5 mm. Viszont az a réz (vagy bronz?) rúd 6 mm átmérőjű, vagyis jobb oldalra nem lehet lehúzni a csapágyat.
Vajon a réz tengely bele van ütve a menetes részbe? Hogyan lehetne onnan kiszedni? A bal oldalon meg csak egy kis csonk van, oda egy hosszabb tengely kellene, hogy tudjak rakni arra is tekerőt.
Ez itt a rekta orsó, de a másik is hasonló állapotban van:
G10_rekta_orso1.jpg
Köszi,
Gábor.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Vadkan
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2020.08.16. 21:32

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vadkan » 2020.08.30. 09:18

ammonita írta:
2020.08.30. 08:58
Sziasztok,

Ha valaki szedett már szét Gemini G10 mechanikát, talán tud segíteni.
Nemrég vettem használtan, és sajnos valamelyik korábbi tulaj elég mostohán bánt ezzel a gyönyörűséggel.
A finommozgató kar el van görbülve (ahogy a fényképen is látszik), a csigaorsó csapágyai is elég darabosan járnak, valamint mindkét tengely kotyog.
Először csak a kotyogást akartam kihézagolni, ami sikerült is egy vékony fémlemezzel. Aztán gondoltam, hogy a csapágyakat is kicserélem.
A gond az, hogy a jobb oldali csapágyat nem tudom leszedni. Ez egy 625Z csapágy, és a belső átmérője 5 mm. Viszont az a réz (vagy bronz?) rúd 6 mm átmérőjű, vagyis jobb oldalra nem lehet lehúzni a csapágyat.
Vajon a réz tengely bele van ütve a menetes részbe? Hogyan lehetne onnan kiszedni? A bal oldalon meg csak egy kis csonk van, oda egy hosszabb tengely kellene, hogy tudjak rakni arra is tekerőt.
Ez itt a rekta orsó, de a másik is hasonló állapotban van:
G10_rekta_orso1.jpg

Köszi,
Gábor.
Előre bocsátom, nem szedtem még szét ilyen mechanikát, de én a következőképpen járnék el.
A csigaorsót felmelegíteném, akkor le kellenne jönnie onnan. Ha lejött a csapágy leüt. Összerakni meg úgy kellene, hogy a tengely be a mélyhűtőbe, a csapágyat, orsót, felmelegíteni és úgy összerakni.
Borbás Tamás
SW 150/1200 Dobson
SW 70/500+AZ3
10x50 Scopium bino
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2020.08.30. 09:35

Szia,
Ez volt a megoldas:) A csigaorsot felmelegitettem gazon, a tengelyt meg belemartottam egy pohar hidegvizbe. Ket fogoval csavargatva szet tudtam huzni.
Koszi.
Gabor.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”