Honnan az érdeklődés?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.01. 12:40

Mint sokan mások engem is már kisgyermekként lenyűgözött a csillagok világa. Ha volt valamilyen apropó mindig csillagos könyvet kértem (karácsony, szülinap stb.) Sajnos az iskolában témába vágó szakkör nem indult, így az olvasgatás szintjén maradtam. Mint korábban írtam nekem is meghatározó élmény volt a Hale-Bopp üstökös. A mai napig tisztán él bennem a látványa. Igazán most kezdtem komolyabban foglalkozni a csillagászattal, rátaláltam a fórumra, még nem regisztrált tagként gyakran bekukucskáltam ide és saját távcsőről ábrándoztam. Majd megkaptam életem első távcsövét a születésnapomra! Csillagvároslakó lettem.
Innen meg már tudjátok....Lángra lobbant a szívem! :D

Jó eget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára f1angel 2012.05.15. 09:27-kor.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.07.01. 13:53

gyerekkoromban kezdődött, a csillagos ég mindig is lenyűgözött, nyáron, a balcsin amikor nagymamák felügyelete alatt zajlott a szünidő, szerettem kicsit tovább fenn maradni, hogy megnézhessem a csillagos eget. de még régebbi emlék, hogy néhány évesen apám kézbe vett este, kivitt megmutatni az eget és egy repcsit ami szépen araszolt a csillagok között.. aztán általánosban a szokásos ívek, astro cabinet, nagymama régi szemüveglencséi, valami csúnyán leblendézett japán kihúzós távcső. általános vége felé uránia szakkör, a 80as évek elején csbk tagság, évkönyvek és meteorok. távcső világa rongyossá olvasva. eső komolyabb műszerem egy 50/540-es zeiss kit lett, amiből apukám faragott távcsövet, fotóállványra, jött a jupiter, szaturnusz és társai. Kulin Gyuri bácsitól vettem egy 10 milis oksit a zeisshez, hogy végre nagyobb nagyítást is elérhessek (54x-es, amivel már egész szépen jöttek a jupiter sávjai, a szatyor gyűrűje). valahol 83 környékén kezdtem a jupitert rajzolni (nagy ügy, két csík a bolygó közepén, 3 - 4 pötty körülötte), aztán ennek persze nem lett folytatása. viszont nagyon elégedett lettem magamtól, amikor sikerült az évkönyv alapján azonosítani a holdjait. közben persze egy tucat csillagászati könyv (távcső világa, első 3 perc, mit üzennek a csillagok stb..). aztán pár év takarék (gimi, majd meló, család a szokásos dolgok) után megint mcse tagság, újra jöttek az évkönyvet, a meteor és egyre sűrűbben felmerült, hogy gyűjteni kellene valami komolyabb csőre. persze minden másra elment inkább a pénz, míg néhány évvel ezelőtt egy lakáscsere kellős közepén a szekrénysor (vagy gardrób) helyett inkább egy TAL 125/1125-öt vettem CAM-al (azóta se lett szekrénysor se gardrób :). majd jött még egy 200as newton, rózsika mesteri kezével felújította jó atyámtól kapott kis zeisst (új tubus, új 1,25-ös crayford), a CAM-ra egy goto kit, mindenféle okulárok, utoljára pedig egy Oiii a fátyolhoz. az elmúlt években már a holdhoz igazítom a nyaralásaimat. évekig nem voltam egy nagy táborlátogató, de az utóbbi néhány tarjánba már engem is el lehetett csalni.

a sarjak közül kislányomat érdekli jobban az ég.
Horvaista
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.09. 15:33

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Horvaista » 2010.07.11. 17:31

-"És tudod a dinoszauruszok attól pusztultak ki, hogy egy hatalmas szikla csapódott bele a Földbe!"
A nagycsoportos óvodás fiú egy képre bökött. A grafikán egy hatalmas kő zúzta ízzé-porrá a páfrányokkal és trópusi növényekkel borított talajt.
-"Honnan jött a kő?"- kérdezte nagy, tágra nyílt kék szempárral az 6 éves kislány, de válasz helyett csak egy vállrándítást kapott.
És igen, ez a kérdés indított el 13 évvel ezelőtt Világegyetem megismerése felé vezető úton. Általános iskolában a második legtöbbször látogatott hely a könyvtár volt, ahol rengeteget foglalkoztam a csillagászattal, és halálra untattam, boldog-boldogtalant az űrkorszakkal, távcsövekkel, különböző objektumok képeivel, és véget nem érő számadatokkal, így nem csoda, hogy az érdeklődés a gimnáziumban szenvedéllyé vált. Másodévesként indítottam egy szakkört az iskolámban, mondanom sem kell, hogy egyáltalán nem úgy kezdődött, ahogy vártam. Az ambiciózus, érdeklődő, alapvető fizikai ismeretekkel rendelkező tinédzserek helyett (kivéve a 8.g-s fiúkat) 11 éves 5.-eseket kaptam. Nem igazán tudtam, hogy mit kezdjek így hát az egyetlen kérdést tettem fel ami az eszembe jutott:
-"Ki szeretne csillagász lenni?"
Egyszerre 12 kéz lendült a magasba és ekkor rájöttem, hogy akkor lehet a legjobban megkedveltetni a csillagászatot, ha az alapoknál kezdi az ember. És így is lett, a szakkör 1 évig ment minden pénteken és végül a kis 5-esek tudták, mik azok az üstökösök, mik a részeik, és megértették, hogy csupán apró porszemek vagyunk az Univerzumban a hatalmas méretű csillagvárosokhoz képest ( ;) ). A nagyok pedig rájöttek, hogy mi az a spagetti-hatás és a mikrohullámú háttérsugárzás, valamint azt, hogy mi a különbség a meteor és a meteorit között. Aki már tartott előadást az tudja, hogy ez feledhetetlen élmény, felkelteni az érdeklődést és új dolgokat tanítani...
Azután 2009-ben a Galilei vetélkedő 3., valamint a Piszkéstetői pályázat 2. helyezése mutatta meg, hogy nagyon sok olyan ember van, akit tényleg érdekel a csillagászat és megvan rá az igény, hogy megismerhessék a körülöttük lévő világot. Ki asztrofotózással, ki rajzokkal, ki pedig hosszú észleléssel töltött órákkal a ragyogó égbolt alatt.
Erre a tényre 2007 nyarán döbbentem rá ténylegesen, mikor elmentem életem első csillagász táborába: Ágasvárra. Úgy érzem, hogy nemcsak sokat tanultam, de életre szóló barátságok kötődtek, és amiért köszönettel tartozom az MCSE-nek. Ezek után még további 2 alkalommal mentem ebbe a nyári táborba, ez évben pedig a kialakult baráti körrel szerveztünk egyet.
A helyzet mostani állása szerint várom, hogy elfogadják a jelentkezésem az ELTE Fizika szakára, hogy én is hivatásos csillagász lehessek. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.11. 18:48

Halló Anita. Éedekes a beszámolód! Tanukni is lehet belőle! Lajos
Horvaista
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.09. 15:33

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Horvaista » 2010.07.11. 19:00

Nagyon köszönöm, remélem 5 év múlva kibővül a diploma megszerzésének történetével :-)
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.07.12. 08:57

Ez aztán szép beszámoló volt ;) sok sikert az egyetemhez ;)
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.12. 16:13

Anitát szeretettel várjuk az ELTE fizikus szakán, valamint a bölcsész-fizikus (BÖFI) gólyatáborban!
Első zárthelyi szeptember 8-án!
:)
dgy
Horvaista
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.09. 15:33

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Horvaista » 2010.07.12. 18:34

ÓÓÓ tudtam hogy valami hiányzik az életemből :D
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.07.13. 21:24

Ááááá, dgy, miért montad el?! Így nem lesz meglepetés! Na jó, ez csak vicc volt. (Nekem az volt, de átmentem mind a kettőn.)
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.13. 21:27

KA írta:

> átmentem mind a kettőn

Kettőn????? Az első nap három zh-t kell írni! Egyet külön csak nekem!
:)
dgy

(amúgy benne lesz az értesítő levélben is, nem lesz meglepetés...)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”