Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.12.26. 18:59

Hozzám került egy 114/500-as Newton, 9 és 29mm-es 2 tagú okulárokkal, meg egy gyenge rezgő állvánnyal (mechanikának inkább nem nevezném). Tulajdonosa sosem használta, évek óta állt nála. Gondoltam amíg nem megyek a sajátomért (200/1200 dobson), addig próbálgatom, ma meg szép este van itt Dunakeszi felett, szikráznak a csillagok, szabad szemmel is elvoltam sokáig.

Egy nem működő red dot finder van rajta, mint kereső, de a tartója nyeklik összevissza, használhatatlan, világítás nélkül meg pláne. Szóval a két szép szemem volt a kereső.

Siker végülis volt, az alacsonyan járó Orion-ködöt, és a Plejádokat elkaptam. Előbbiből halvány derengést lehetett látni, de felismerhető volt jellegzetes alakja.

A távcsövet fel fogom ajánlani az MCsE-nek, hátha kezdenek vele valamit (vagy odaadják annak, aki még egy ilyet sem tud megvenni), de egyébként nem ajánlom, igazából semmire sem jó: mélyegezni kicsi az átmérő, bolygászni pedig kevés a fókuszhossz. Amúgy szépen kipucoltam, tükrök le lettek mosva, okulárok szétszedve szintén megtisztítva minden lencsetag. A légrésben konkrétan állt a por.

Várom, hogy mehessek a Dobsonért... majd akkor újra jelentkezem. :) Remélem ti nagyobb sikerrel (és jobb műszerekkel) észleltek ma. :)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.12.26. 19:35

Tüsi írta:
2019.12.26. 18:59
Hozzám került egy 114/500-as Newton, 9 és 29mm-es 2 tagú okulárokkal, meg egy gyenge rezgő állvánnyal (mechanikának inkább nem nevezném). Tulajdonosa sosem használta, évek óta állt nála. Gondoltam amíg nem megyek a sajátomért (200/1200 dobson), addig próbálgatom, ma meg szép este van itt Dunakeszi felett, szikráznak a csillagok, szabad szemmel is elvoltam sokáig.

Egy nem működő red dot finder van rajta, mint kereső, de a tartója nyeklik összevissza, használhatatlan, világítás nélkül meg pláne. Szóval a két szép szemem volt a kereső.

Siker végülis volt, az alacsonyan járó Orion-ködöt, és a Plejádokat elkaptam. Előbbiből halvány derengést lehetett látni, de felismerhető volt jellegzetes alakja.

A távcsövet fel fogom ajánlani az MCsE-nek, hátha kezdenek vele valamit (vagy odaadják annak, aki még egy ilyet sem tud megvenni), de egyébként nem ajánlom, igazából semmire sem jó: mélyegezni kicsi az átmérő, bolygászni pedig kevés a fókuszhossz. Amúgy szépen kipucoltam, tükrök le lettek mosva, okulárok szétszedve szintén megtisztítva minden lencsetag. A légrésben konkrétan állt a por.

Várom, hogy mehessek a Dobsonért... majd akkor újra jelentkezem. :) Remélem ti nagyobb sikerrel (és jobb műszerekkel) észleltek ma. :)
A Omegon PRO (GSO Deluxe) Dobson nekem is szimpatikusabb a Skywatcher-nél.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.26. 19:46

Tüsi írta:
2019.12.26. 18:59
Hozzám került egy 114/500-as Newton, 9 és 29mm-es 2 tagú okulárokkal, meg egy gyenge rezgő állvánnyal (mechanikának inkább nem nevezném). Tulajdonosa sosem használta, évek óta állt nála. Gondoltam amíg nem megyek a sajátomért (200/1200 dobson), addig próbálgatom, ma meg szép este van itt Dunakeszi felett, szikráznak a csillagok, szabad szemmel is elvoltam sokáig.

Egy nem működő red dot finder van rajta, mint kereső, de a tartója nyeklik összevissza, használhatatlan, világítás nélkül meg pláne. Szóval a két szép szemem volt a kereső.

Siker végülis volt, az alacsonyan járó Orion-ködöt, és a Plejádokat elkaptam. Előbbiből halvány derengést lehetett látni, de felismerhető volt jellegzetes alakja.

A távcsövet fel fogom ajánlani az MCsE-nek, hátha kezdenek vele valamit (vagy odaadják annak, aki még egy ilyet sem tud megvenni), de egyébként nem ajánlom, igazából semmire sem jó: mélyegezni kicsi az átmérő, bolygászni pedig kevés a fókuszhossz. Amúgy szépen kipucoltam, tükrök le lettek mosva, okulárok szétszedve szintén megtisztítva minden lencsetag. A légrésben konkrétan állt a por.

Várom, hogy mehessek a Dobsonért... majd akkor újra jelentkezem. :) Remélem ti nagyobb sikerrel (és jobb műszerekkel) észleltek ma. :)

Nyílthalmazozni, tágabb kettősökre, változózni szerintem hasznalható azért, persze egy jobb állványon.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.12.26. 19:55

Mozdonyos írta:
2019.12.26. 19:35
A Omegon PRO (GSO Deluxe) Dobson nekem is szimpatikusabb a Skywatcher-nél.
Ugye? :)
Csillagos Pisti írta:
2019.12.26. 19:46
Nyílthalmazozni, tágabb kettősökre, változózni szerintem hasznalható azért, persze egy jobb állványon.
Leginkább ez a gond, ma még kimegyek vele kicsit később, minél többet kínlódok vele, annál nagyobb élmény lesz a normális távcső. :lol:
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.26. 20:02

Tüsi írta:
2019.12.26. 19:55
Mozdonyos írta:
2019.12.26. 19:35
A Omegon PRO (GSO Deluxe) Dobson nekem is szimpatikusabb a Skywatcher-nél.
Ugye? :)
Csillagos Pisti írta:
2019.12.26. 19:46
Nyílthalmazozni, tágabb kettősökre, változózni szerintem hasznalható azért, persze egy jobb állványon.
Leginkább ez a gond, ma még kimegyek vele kicsit később, minél többet kínlódok vele, annál nagyobb élmény lesz a normális távcső. :lol:
Már ha a starlink buli meghagyja neked azt az örömöt! :?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.12.26. 23:36

Tüsi írta:
2019.12.26. 18:59
Hozzám került egy 114/500-as Newton, 9 és 29mm-es 2 tagú okulárokkal, meg egy gyenge rezgő állvánnyal (mechanikának inkább nem nevezném). Tulajdonosa sosem használta, évek óta állt nála. Gondoltam amíg nem megyek a sajátomért (200/1200 dobson), addig próbálgatom, ma meg szép este van itt Dunakeszi felett, szikráznak a csillagok, szabad szemmel is elvoltam sokáig.

Egy nem működő red dot finder van rajta, mint kereső, de a tartója nyeklik összevissza, használhatatlan, világítás nélkül meg pláne. Szóval a két szép szemem volt a kereső.

Siker végülis volt, az alacsonyan járó Orion-ködöt, és a Plejádokat elkaptam. Előbbiből halvány derengést lehetett látni, de felismerhető volt jellegzetes alakja.

A távcsövet fel fogom ajánlani az MCsE-nek, hátha kezdenek vele valamit (vagy odaadják annak, aki még egy ilyet sem tud megvenni), de egyébként nem ajánlom, igazából semmire sem jó: mélyegezni kicsi az átmérő, bolygászni pedig kevés a fókuszhossz. Amúgy szépen kipucoltam, tükrök le lettek mosva, okulárok szétszedve szintén megtisztítva minden lencsetag. A légrésben konkrétan állt a por.

Várom, hogy mehessek a Dobsonért... majd akkor újra jelentkezem. :) Remélem ti nagyobb sikerrel (és jobb műszerekkel) észleltek ma. :)
Én egy sw 120/600-al támadtam. :)

Ezeket néztem:
Orion-köd, kettős halmaz, M31-32-110, M37, M36, M38, M45: ezeket mindig megnézem.
M35-NGC2158 A 2158 halvány pacaként látszott.
NGC2244-2239 A Rosette-köd csak OIII szűrővel látszott.
M33
M1 Szűrő nélkül is látszott.
Észak-amerika köd: Nem volt túl magasan, de OIII-al mégis előjött.

Amit még szerettem volna az a C/2017 T2 (Panstarrs) és sikerült is elcsípni. 9,6 magnis most.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.27. 15:39

Mircea írta:
2019.12.24. 23:27
Milyen tavcsovel eszlelsz ?
Kedves Mircea!

Áldott karácsonyt kívánok én is, így utólag.
Két távcsövet használok: egy kicsit feltunningolt SW 200/1000-es Newtont és egy 120/600-as SW akromátot, közös mechanikán (AZ-EQ5) párhuzamosítva.

Én is csinálok kettőscsillag észlelést is, de ritkábban, inkább holdfényes éjszakákon, mert a holdmentes időszakokban inkább a halvány objektumokra koncentrálok.


Szép környezetben van az észlelőhelyetek. De Arad környékén a hegyek felé vannak egészen sötét egű, fényszennyezésmentes észlelőhelyek is. Oda is szoktatok kijárni?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2019.12.27. 16:38

Tamas

Koszonom a valaszt.
120 mm-es akromatal nem volt szerencsem eszlelni de SW 200x1000mm-es Newton reflektoral igen , jo muszer.
Armand haverom volt felderitesben es talalt egy fekete eg eszlelo helyet,masfel ora kocsival,oda is fogunk meni eszlelni.

O'Meara ''Deep Sky Companion'' konyveket nem hasznalod ?

Daniel klub kolegam kuldte ezt a linket - bocsanat hogy ha nem ujdonsag ,nekem ujdonsag - most foggom le tolteni :

http://www.olle-eriksson.com/night-sky-maps/

Udv,Mircea
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.12.27. 20:31

Mircea, ezek nagyon jók!
90/910 SW EQ2
Avatar
Szilágyi Zsolt
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2020.01.14. 07:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi Zsolt » 2020.01.25. 15:01

Üdv mindenkinek!

Szerda éjjel végre felszállt a köd, napközben már láttam, hogy szép, tiszta esténk lesz, így már olyan 5 körül kiraktam a távcsövemet, hogy szépen lehűljön.

8 körül én is kiültem és egy nagyjából 20-25 perces üldögélés és "szabadszemezés" után elkezdtem a nézelődés. Pólusra állás után, felkerestem az Oriont és benne az M42-t, majd egy jó fél óra vizsgálódás után váltottam az Androméda-ködre, amit 36x-os nagyítás áll csak egy elnyújtottt pacának láttam, világosabb középső részletekkel. Nekem már ez is lenyűgoző volt.

Ezután az Eszkimó - ködöt próbáltam felfedezni, úgy ítéltem meg hogy elég jó az ég, de sajnos nem sikerült lencsevégre kapnom a ködöt.

Utána váltottam és egy pár kettőscsillagot, majd nyílthalmazokat kerestem fel, és hát teljes mértékben le voltam döbbenve ezeken az alakzatokon, melyek számokra kis ékszerdobozok az égbolton.

Hatalmas élmény volt újra kimenni, nagyjából éjfélig el is repült az idő, utána már viszont nagyon fáztam így betelepültem.


Remélem Nektek is sikerült valamit látnotok az elmúlt éjszakákon.

Zsolt
Egy lelkes újonc és egy SW 80/900 Refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”