Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.22. 21:14

Elfogadom a véleményeteket, nem akarok okosabb lenni, mint amit szerény ismereteim megengednek.
Ettől függetlenül erről a témáról ez az álláspontom.
Az emberi tevékenység nagymértékben hozzájárul a pusztuláshoz.
Az utóbbi 150 évben az autók a repülőgépek és az ipari szennyezés nem tett jót.
Szerintem ez nem megkérdőjelezhető.
És a fényszennyezés hatása az még csak ez után jön.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.12.22. 21:36

D.Laci írta:
2019.12.22. 21:14
Az emberi tevékenység nagymértékben hozzájárul a pusztuláshoz.
Az utóbbi 150 évben az autók a repülőgépek és az ipari szennyezés nem tett jót.
Szerintem ez nem megkérdőjelezhető.
És a fényszennyezés hatása az még csak ez után jön.

D.Laci
Laci, ezt senki sem kérdőjelezte meg eddig se.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.22. 21:40

cbo írta:
2019.12.22. 20:06
... És igenis van szövegértési probléma is , mert egy mondaton belül összeugrasztasz NASA-t és hazai kutatót, holott ilyet csak TE állítasz. ...
Na, akkor nézzük azt a fránya szövegértést...

Ezt írtad:
"A CO2 es a mostani (!) felmelegedes kozotti korrelaciot nem minden kutato fogadja el, ezt be kell latnunk. Magyar vezeto kutatok kozul is nem egy szimplan termeszetes eredetunek tartja a klimavaltozast. Es szerintuk ez ellen kuzdeni csak a CO2-t okolvan ezert vicc."

Erre a NASA-tól idéztem betű szerint (igaz, angolul, de szerintem ez neked nem probléma):
"Scientific Consensus
Ninety-seven percent of climate scientists agree that climate-warming trends over the past century are extremely likely due to human activities, and most of the leading scientific organizations worldwide have issued public statements endorsing this position.
Click here for a partial list of these public statements and related resources."

A "szimplán természetes eredetű" és a "extremely likely due to human activities" hogy fér meg békében egymás mellett??? Ezt én antagonisztikusan különböző álláspontnak olvasom. Te hogyan értelmezed? Én ugrasztottam össze őket??? N em gondolsz Te túl sokat rólam? :shock:
És a többi kirohanásra nem reagálok így, Karácsonyhoz közeledvén... :D

De azt még megkérdezném tőletek (Petitől is), hogy úgy egyébként elolvastátok, amit írtam?
Meg is értettétek a lényegét?
Ahhoz van érdemi hozzáfűznivalótok? (Azon kívül, hogy a földi klíma bonyolult rendszer, meg hogy térde imához az akadémikusok előtt. Egyébként természetesen magam is tisztelem a tudásukat, de nem az épület miatt...)

Bartha Lajos idézett mondatával pedig mélységesen nem értek egyet; a kreativitás elnyomásával nem tudok egyetérteni, még egy félművelt indián esetében sem. Tisztelem és nagyra becsülöm őt, nagyon sok mindenért, hatalmas az életműve, ez nem vita tárgya, de számomra ez még nem ok arra, hogy "minden tüsszentését letüdőzzem". A legkisebb mértékben sem vagyok tekintély elvű. Ugyanakkor magam is beszélgettem amatőrökkel (vagy talán néha inkább "lelkes gondolkozókkal"), akikek az elméletein sokszor magam is jókat mosolyogtam, de igyekeztem őket nem letörni, sokkal inkább racionális érvekkel "irányba állítani". És soha, de soha sem tekintély elvek alapján... Az is lehet, hogy igaza van, csak én nem értem???
Persze, értem én, hogy mire gondolt: a vak tyúk többnyire csak a szólásban talál szemet; tehetség, tudás, kitartó munka és szorgalom kell a sikerhez. 99%-ban...

Mindazonáltal én itt nem egy új tudományos elméletet gyártottam, és nem mérem magam az akadémikusokhoz, de még egy egyetemi adjunktushoz sem. Ha elolvastátok volna, amit írtam, de azzal a szándékkal, hogy meg is értsétek, akkor nem kellene itt most megint egy fél órát görnyednem a gép előtt.

De nagyon egyszerű: cáfoljátok meg. Konkrétan: milyen, az elmúlt 150 évben bekövetkezett természeti folyamat volt/lehetett képes az emberi jelenlét és tevékenység nélkül a mért értékkel megemelni a földi légkör CO2 szintjét, ill. ezáltal az átlaghőmérsékletét?

Ahhoz nem kell akadémikusnak lenned, hogy merj gondolkozni...


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.12.22. 21:42-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.12.22. 21:41

gyuri17 írta:
2019.12.22. 21:12
Azt gondolom, mindenkép érdemes úgy tekinteni erre a kialakult klima helyzetre, hogy magunkba nézve feltegyük a kérdést: vajon mi magunk nem tehetnénk semmit? Szerintem nem kell ahoz szakértői vélemény, hogy lássuk milyen világpusztító módon élünk. Csak a környezetemet és az itt élő embereket tanulmányozva, jól tapasztalható, hogy iszonyatos a pazarlás és a környezetpúsztítás. Ennek nyílvánvaló, hogy értéke van és az is nyílvánvaló, hogy mutatkoznia is kell. Szóval én magam is azt gondolom, hogy tényként kezelhető az, hogy emberiség keze benne van ebben a folyamatban. De ennek ellenére, túl sok idő megy el az okfejtegetéssel, miközben ténylegesen semmi sem tőrténik. Jó lenne(miközben a tudosvilág agyal) valahogy megoldani, hogy tovább már ne pusztítsuk világunka. De az biztos, hogy nehéz döntések és idők előtt áll az emberiség...És az is biztos, hogy emberek önmaguktól nem fognak semmiről sem lemondani, ami eddig megvolt.
Ezekben is többnyire egyetértés van közöttünk, úgy vélem. Ellenben nem azért nem történik semmi, mert a "tudósvilág agyal" - ez egy nagyon félrevezető gondolat - hanem mert a politika, illetve a gazdasági érdekek erősebbek. Nézd meg Kínát. Vagy az USA autóparkját. Sorolhatnánk, ugye? Nem a tudósokkal van baj. Ők végzik a dolgukat. A pénz is, és ez a baj, ez a változás kulcsa.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.12.22. 22:47

Valóban: így igaz Péter, ahogy mondod... Nem a tudósvilág a hibás.-bár bizonyos ágazatának van benne része.. Csak arra szerettem volna utalni, hogy nem is kell várni az ő véleményükre ahoz, hogy valamit cselekedjünk. Egyébként korábbi hozzászolaimban, a gazdasági tényezőre mint akadájozó proplémára, már töbször utaltam jómagam is. És most is az a véleményem, hogy egy gazdasági világban, nehéz lesz más irányt venni az emberiségnek. Egyszerűen azért, mert erre épűl az életünk hétköznapjai.
Gyuricza István
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.12.26. 22:35

Lassíthatja az ózonlyuk gyógyulását a friss CFC-kibocsátás

https://ng.hu/fold/2019/12/25/lassithat ... ibocsatas/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.01.14. 12:59

kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.14. 20:28

Végignéztem, pedig nem akartam. :) Én is inkább ezt hiszem el.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.01.16. 11:22

NASA: Ez volt Földünk legmelegebb évtizede

https://index.hu/techtud/2020/01/15/201 ... _idojaras/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.01.17. 13:10

Sir David Attenborough ismét tettekre sarkall a klímaváltozás ügyében

https://ng.hu/fold/2020/01/16/sir-david ... s-ugyeben/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”