Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.11. 21:08

Hát igen, ezt a döntést nem kéne elkapkodni. :?
Ha csak a zsámoly a problémás, akkor célszerű valamilyen furfanggal kikönnyíteni, vagy összecsukhatóvá tenni, ahogy Attila is írta. Ha meg vagy elégedve a 355-ös Newton képével, akkor kár lenne túladni rajta. Viszont nem minden a fénygyűjtés; egyszer az ember megunja a sok cipelést...
Nekem pl. bőven elég a 25 centist hurcolászni, nem vágyom nagyobbra. Persze nem vagyunk egyformák ;) Szóval tényleg sok szempont van, amit érdemes megfontolni...

A távcsőbolttal nem lehet megbeszélni a mikrofókuszírozót érték egyeztetéssel? Gondolom, kérésre fel is szerelik, nem?

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: chip » 2019.12.13. 16:01

a cipekedést én is meguntam néhány év után, bár én gyorsan átalakítottam a dobson zsámolyom talicskázhatóvá, de azért is építettem inkább csillagdát. a dobsonnal mondjuk nem volt semmi bajom, de egyszer találtam egy jó és olcsó alapanyag mechanikát (illetve kiderült róla, hogy egy tákolmány, de ezt orvosoltam), kapott egy régi heq5 kéttengelyes vezérlést, a 30-as 23 kilogramját könnyedén mozgatja, szerintem + 5 kiló tubus súly még biztosan belefér, de mivel ugye a tengelykereszttől távolabb esne a súlypontja, ellensúlyból ez több, mint 5 kg-ot jelentene. az igazi célom egy ultrakönnyű 40-es lenne, de amennyit mostanában használtam a 30-ast, jelenleg egy új 40-est fölösleges pénzkidobásnak éreznék.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.12.23. 09:43

Sziasztok!

Lenne itt még egy komoly távcső amely piszkálgatja a gondolataimat, egy olyan modell, amelyről keveset beszélünk. Hazai teszteket nem olvasni róla, pedig tudom, párat eladtak már belőle. Ez a távcső a SW 190/1000 Makszutov-Newton. Mi az erőssége és gyengesége ennek a távcsőnek optikailag? Úgy olvastam, hogy a tubus 12 kg. körül van. Egy dobson zsámolyt építtetni hozzá, illetve a komoly kihuzatára egy szűrőváltót szerelve nagyon komoly vizuális mélyeges távcső lehetne belőle.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.23. 10:06

Szerintem ez egy életre szóló műszer lehet! Gömbtükör (talán nem rontják el), pókláb-mentesség, korrigált LM, mégis viszonylag nagy nyílásviszony, ezért hordozható: rendkívül vonzó tulajdonságok! :P
Ennél picit lehetne nagyobb az átmérője, akkor egy igazán univerzális távcső lenne...
Sajnos még ilyenbe nem néztem, de rosszat nem hallottam róla! :)

Ja és egy kérdés: a katadioptrikus műszereknél megmarad a színi hiba mentesség annak ellenére, hogy lencsét is tartalmaznak? Vagy csak észrevehetetlen mértékű generálódik? :roll:

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.23. 11:13

Lovász András írta:
2019.12.23. 10:06


Ja és egy kérdés: a katadioptrikus műszereknél megmarad a színi hiba mentesség annak ellenére, hogy lencsét is tartalmaznak? Vagy csak észrevehetetlen mértékű generálódik? :roll:

Üdv András

127-es MC esetében nincs színihiba, ha van is, azt max egy Amici prizma teszi hozzá. (Próbáltam azzal, kb 200x-nál kezdett észrevehetővé, és zavaróvá válni, de korantsem oly mértékben, hogy kidobjam a prizmát. Jupiteren, és a Hold peremén, és a terminátori árnyékokon látszott, hogy anélkül nincs színezés. (Jupiternél most ugyan bejatszott a horizonti színezés, de az másféle). Az MC-ben a Hold kőzet színei is jobban látszanak, többek közt. pl Mare Frigoris narancsos színe.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.23. 11:30

Lovász András írta:
2019.12.23. 10:06
Ja és egy kérdés: a katadioptrikus műszereknél megmarad a színi hiba mentesség annak ellenére, hogy lencsét is tartalmaznak? Vagy csak észrevehetetlen mértékű generálódik? :roll:
A Makszutov rendszerek esetében elvileg is kizárt a színi hiba, mert nem "lencsét" tartalmaznak.

A lencse fogalma alatt - legalábbis konvencionális értelemben - a fényt koncentrikusan gyűjtő vagy szóró üvegdarabokat értünk, de a Makszutov távcső korrekciós lemeze nem ilyen. Az egy ún. meniszkusz, ami azt jelenti, hogy egy gömbsüveg alakra formált plán-paralel üveglap (de "jó vastag" és "erős görbületekkel"). A működésének a lényege, hogy a végtelenből párhuzamosan beérkező fénysugarakat az optikai tengelytől távolodva körkörösen, arányosan (de nem lineáris arányban!) és önmagukkal párhuzamosan kijjebb tolja éppen annyival, hogy a mögötte lévő gömbfelületű tükör ugyanabba a fókuszpontba verje vissza, mint a korrekciós lemez nélküli forgási paraboloid. S mivel a belépési szög és a kilépési szög minden "elemi fénysugárra" megegyezik, csak ellentétes irányú, ezért a belépéskor szóródó színek a kilépéskor újra egyesülnek (pontosan, mint a ferde állású plán-paralel üveglemez esetében). A korrekció mértékét a gömbsüveg vastagságával és görbületi sugarával lehet beállítani a szükséges mértékűre a tervezés során. Sajnos a nagyobb átmérők esetében ezek a paraméterek már "nagyon elszállnak", azaz túl vastag és nagy görbületű üveg kellene a kukker orrába a szükséges korrekció beállításához, ezért 20-25cm-nél nagyobb átmérőjűeket nem nagyon készítenek.

Talán mondhatjuk, hogy a meniszkusz a beeső fény fluxusát (felület-egységre eső fényáramát) csökkenti (sugár-függő mértékben), vagyis nem lineárisan, de körcentrikusan hígítja a fénysűrűséget... :D

Ezért a klasszikus Makszutov rendszerek NEM színezhetnek.
(Legalábbis én így tanultam, és el is hiszem, mert logikusnak tűnik...)

És nagyon örvendetes, hogy Csillagos Pisti gyakorlati megfigyelése is alátámasztja ezt!!! ;) :lol:

A Makszutov Newton-okat - egy elhíresült mondás alapján - a szegény ember APO-jának is tartják, mert APO-szerű, tökéletes képalkotásra képes, de nem milliókért (bár azért az sem olcsó).
Legismertebb (és eddigi legjobb minőségű) gyártójuk az Intes volt.

Mivel csak és kizárólag gömbfelületeket (és persze egy sík segédtükröt) tartalmaz, talán a SW sem tudja nagyon elrontani (de erre azért nem vennék mérget... :mrgreen: )


MDA

u.i.: Vigyázat!!! Ez nem általános katadioptikus tulajdonság! Pl. a Schmidt rendszer negyedrendű felülettel bíró korrekciós lemeze már "lencse" (igaz, nagyon speciális görbülettel), azaz színeire is bontja a fényt, de nagyon minimális, a gyakorlatban elhanyagolható mértékben, mivel a görbületei is nagyon kicsik (a Schmidt rendszer lencséje nem képalkotó, hanem csak képalkotást korrigáló célú).
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.23. 13:05

Köszi a részletes válaszokat! :idea: Én eddig mindig azt gondoltam (nem tudom miért), hogy a Makszutov meniszkuszának görbületei különböző jellegűek. :oops:
Ezek szerint - ha jól értem - egy Makszutov-Cassegrain rendszerben a segédtükör is gömb felületű? Ezek után magától értetődik a kérdés: egy MC-távcsövet kell egyáltalán jusztírozni? Gondolom, ahhoz elég durván el kell "mászniuk" az optikai elemeknek, hogy az a képalkotásban észrevehető legyen.(?)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.23. 16:43

Lovász András írta:
2019.12.23. 13:05
Köszi a részletes válaszokat! :idea: Én eddig mindig azt gondoltam (nem tudom miért), hogy a Makszutov meniszkuszának görbületei különböző jellegűek. :oops:
Az "originális", Dimitríj Makszutov-féle szabadalomban szerepel a gömbsüveg, azaz all-spherical "meniscus corrector plate", tehát az az "igazi" Makszutov-távcső. De később készítettek enyhén negatív görbületű meniszkuszokat is, különböző pozíciókban elhelyezve a korrekciós tagot. Az alapötlet azoknál is az, amit korábban írtam, de a leképezés egyéb hibáit tovább javították ezekkel a módosításokkal.

De a lényeg, hogy a módosított Makszutov csövek sem színeznek, mert ott is nagyon kicsi az eltérés a törési szögekben (egy képalkotó lencséhez képest).

Az MC-ket - eddigi ismereteim szerint - többféle nyújtó segédtükörrel is készítik, a meniszkuszra gőzölt gömbsüvegtől kezdve a külön foglalatban csücsülő egyedi felületekig.
Őszintén szólva én már nem is tudom követni a Makszutov-ok és Schmidt-ek különböző variációinak számát...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.23. 19:58

Attila írta:
2019.12.23. 16:43
...Az MC-ket - eddigi ismereteim szerint - többféle nyújtó segédtükörrel is készítik, a meniszkuszra gőzölt gömbsüvegtől kezdve a külön foglalatban csücsülő egyedi felületekig...


MDA
Ez nagyon izgalmas! :)
Pl. a klasszikus Cassegrain-ben hiperboloid segéd van. A főtükör adott fókusz mellett egyféle - többféle módon is ellenőrizhető - paraboloid felületet tartalmazhat. Hiperboloidból viszont végtelen féle lehetséges! Pestiesen szólva nem semmi lehet a megfelelő görbületet megtalálni és ellenőrizni, merthogy önálló képalkotásra nem képes! Az MC-ben ráadásul még bonyolítja a helyzetet a meniszkusz is...

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.23. 21:51

Lovász András írta:
2019.12.23. 19:58
Ez nagyon izgalmas! :)
Valóban, de ebben már nem vagyok jártas ilyen részletesen...
Talán Gyulai Pali, de még inkább Kuruc Jani tudna értelmesen hozzászólni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”