Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.05. 15:57

Kicsit utánaolvasva:

Van egy sokat idézett elemzés Roger N. Clark "Visual astronomy of the deep sky" című könyvében, amelyben gyakorlati példával illusztrálja azt az elvet, hogy a halvány kiterjedt objektumok láthatósága a nagyítás növelésével (egy bizonyos mérettartományon belül) javul.
Az M51-et használja példaként, és azt vizsgálja, hogy milyen körülmények között látszanak a spirálkarok jobban. 27x-es nagyításnál a spirálkar látszó mérete a szem számára 13', és ebben a méretben a felületi fényességének 21,3 magnitudó/szögpercnégyzetnek kellene lennie, hogy az átlagos emberi szemnek látható legyen. Ez egy 20 centis távcsővel már nem érhető el, ezért ilyen nagyításnál a spirálkar nem igazán látszik. Viszont ha 120x-ra növeljük a nagyítást, akkor a látszó méret 60'-re nő. Ilyen méretnél a szem már a 25,7 magnitudó/szögpercnégyzet fényességet is érzékeli. A nagyítás növelése miatt ugyan a spirálkar felületi fényessége lecsökken 25 magnitudó/szögpercnégyzetre, azonban ez magasabb, mint a fenti küszöbérték, vagyis a spirálkar ennél a nagyításnál megjelenik a látómezőben.

A szemnek ez a nagyon specifkus tulajdonsága (a kiterjedés növelésével radikálisan nő a kontrasztérzékenysége) elméleti alapon is alátámasztja a saját tapasztalatomat: a 7 mm-es okulárban sokkal több részletet látok a galaxisokból, mint a 15-ösben.
És ugyan a Plössl okulároknak jobb a fényáteresztő képessége, mint az UWA-knak, de ez szerintem nem ad annyi plusz fényt, hogy a kis nagyításon átlökje a kisméretű objektumot a láthatósági minimumon.
Egyébként olvasgatva a külföldi fórumokat, galaxisokhoz legtöbbször 1-2 mm közötti kilépő pupillát, és 100-150x-es nagyítást javasolnak.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.05. 17:03

Ankalimon írta:
De ettől függetlenül: ha tényleg ennyire zavar az a minimális kép széli kóma, ami ebben a nagyítástartományban egy jó minőségű 82 fokos okulárnál jelentkezik, akkor valóban érdemes lehet "letakarni" a látómező külső részét egy szűkebb látószögű okulárral. (Egyébként ezen nem segít a kómakorrektor?)
Nagyon jó a kérdés!
Kis nagyításnál nagyon jól használható, de az okulárok nagy többsége a LM szélén asztigmiával terhelt. Plössl-el nincs tapasztalatom, de a nagylátószögűek közül pl. a 30 mm-es GSO SV a szélén nagyon asztigmiás.
Ezt egyébként nem értem: ha egy okulárt 82 fokosra terveznek, miért kell a külső 10 fokot asztigmiásra hagyni? Merthogy a 100 fokos belső 82 foka korrekt, tehát igenis lehet 82 fokot "szépre csinálni". Miért nem dolgoznak ráhagyással? A 60 fokosnak a belső 50 foka jó, a 70 fokosnak meg a belső 60... Szerintem hamar elterjedne a jóhíre egy okulárnak, ha a teljes LM-je szép lenne. Na mindegy, csak hangosan gondolkodtam...

Fontos elválasztani az objektív kómahibáját az okulár asztigmiájától. Mindkettő "maszatolja" a csillagokat a LM szélén, de másképpen. Ha mindkettő jelen van, akkor tényleg csak a kép közepe élvezhető.

Amúgy én is próbálgatni szoktam a galaxisokat mindenféle nagyítással, általános recept nincs. Igazad van abban, hogy nagyon jó az 1,5 mm-es kilépő pupilla általános nézelődésre! Nálam ezt a 6,7/82-es ES adja, ez a kedvenc gömbhalmazos okulárom. Viszont a Vadkacsa-halmazt legszebben az ES 24/68-as okulárral+korrektorral, 56x-os nagyításban láttam. 120x-osban a 10 mm-es BCO-val "fényerőtlen" volt. Pedig az Airy-korong kiterjedését még nem látjuk, az ég pedig már sötét. Szóval kell az a 70-80x-os nagyítás...

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.05. 17:12

Ankalimon írta:
2019.12.05. 15:57
Kicsit utánaolvasva:

Van egy sokat idézett elemzés Roger N. Clark "Visual astronomy of the deep sky" című könyvében, amelyben gyakorlati példával illusztrálja azt az elvet, hogy a halvány kiterjedt objektumok láthatósága a nagyítás növelésével (egy bizonyos mérettartományon belül) javul.
Az M51-et használja példaként, és azt vizsgálja, hogy milyen körülmények között látszanak a spirálkarok jobban. 27x-es nagyításnál a spirálkar látszó mérete a szem számára 13', és ebben a méretben a felületi fényességének 21,3 magnitudó/szögpercnégyzetnek kellene lennie, hogy az átlagos emberi szemnek látható legyen. Ez egy 20 centis távcsővel már nem érhető el, ezért ilyen nagyításnál a spirálkar nem igazán látszik. Viszont ha 120x-ra növeljük a nagyítást, akkor a látszó méret 60'-re nő. Ilyen méretnél a szem már a 25,7 magnitudó/szögpercnégyzet fényességet is érzékeli. A nagyítás növelése miatt ugyan a spirálkar felületi fényessége lecsökken 25 magnitudó/szögpercnégyzetre, azonban ez magasabb, mint a fenti küszöbérték, vagyis a spirálkar ennél a nagyításnál megjelenik a látómezőben.

A szemnek ez a nagyon specifkus tulajdonsága (a kiterjedés növelésével radikálisan nő a kontrasztérzékenysége) elméleti alapon is alátámasztja a saját tapasztalatomat: a 7 mm-es okulárban sokkal több részletet látok a galaxisokból, mint a 15-ösben.
És ugyan a Plössl okulároknak jobb a fényáteresztő képessége, mint az UWA-knak, de ez szerintem nem ad annyi plusz fényt, hogy a kis nagyításon átlökje a kisméretű objektumot a láthatósági minimumon.
Egyébként olvasgatva a külföldi fórumokat, galaxisokhoz legtöbbször 1-2 mm közötti kilépő pupillát, és 100-150x-es nagyítást javasolnak.
Értem. Akkor ezek szerint az általam idézett bekezdés csak részben igaz: nevezetesen a csillagokra. Akkor lehet, hogy semmilyen okulárt nem "kell" vennem? Vagy csak maximum a nyílthalmazokhoz? :?

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.05. 20:18

Lovász András írta:
2019.12.05. 17:03
Kis nagyításnál nagyon jól használható, de az okulárok nagy többsége a LM szélén asztigmiával terhelt. Plössl-el nincs tapasztalatom, de a nagylátószögűek közül pl. a 30 mm-es GSO SV a szélén nagyon asztigmiás.
És amikor kipróbáltad a 30 mm-es, 82 fokos ES-t, az is asztigmiás volt? (Én magam nem biztos, hogy szemre meg tudnám különböztetni az asztigmiás hibát a kómahibától, de számomra eddig nem volt feltűnő, hogy bármelyik 82 fokos okuláromban elnyúlttá válnának a csillagok a képmező belátható részén. De, mint írtam korábban: a látómező peremén ritkán nézelődöm.)
Lovász András írta:
2019.12.05. 17:03
Ezt egyébként nem értem: ha egy okulárt 82 fokosra terveznek, miért kell a külső 10 fokot asztigmiásra hagyni? Merthogy a 100 fokos belső 82 foka korrekt, tehát igenis lehet 82 fokot "szépre csinálni". Miért nem dolgoznak ráhagyással? A 60 fokosnak a belső 50 foka jó, a 70 fokosnak meg a belső 60... Szerintem hamar elterjedne a jóhíre egy okulárnak, ha a teljes LM-je szép lenne. Na mindegy, csak hangosan gondolkodtam...
Hát, ez egy jó kérdés. A 100 fokos okulárokban sokkal nagyobbak az üvegek, gondolom drágább a kialakításuk is. Amennyire tudom, vannak olyan okulárok, ahol ezzel a trükkel (az adott optikai kép tökéletlen külső részének elfedésével) érik el a látómező egyenletesebb optikai minőségét, de nem túl gyakori. Talán azért, mert a nagyobb lencsék nagyobb előállítási költsége nem csökken, és talán a megfigyelők nagyobb részét nem zavarja annyira ha a látás perifériáján a kép nem tökéletes, ha a lényeg a centrális területen van.
Lovász András írta:
2019.12.05. 17:12
Értem. Akkor ezek szerint az általam idézett bekezdés csak részben igaz: nevezetesen a csillagokra. Akkor lehet, hogy semmilyen okulárt nem "kell" vennem? Vagy csak maximum a nyílthalmazokhoz?
Hát, ha csak kifejezetten a galaxisok kontrasztos képe a lényeges, akkor szerintem nem nagyon fogsz jobb okulárt találni, mint a meglévő ES-ed. Én sokat használom a 15mm-es okuláromat is, de csak a fél fok körüli, vagy nagyobb DSO-khoz. (Ködökből, nyilthalmazokból van azért bőven ilyen méretű - de galaxisokból valóban csak 2-3 darab.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.06. 08:56

És amikor kipróbáltad a 30 mm-es, 82 fokos ES-t, az is asztigmiás volt?
Ez az egy okulár "kakukktojás" az általam tesztelt nagylátószögűek közül. Természetesen kómakorrektort használva jellemezhető reálisan: mindössze a külső pár fokban vettem észre asztigmatizmust, de nagyon enyhén! Kimagasló az okulárok között! Ennél tényleg éreztem azt a bizonyos űrséta-élményt! De meg lehet nézni az árcéduláját. :( Az én 24/68-asom is jobban húz a széleken!
Ilyen kis nagyításoknál persze szinte kötelező a kómakorrektor használata Newtonban. Főleg ha az ember nem csak keres, hanem kiterjedtebb objektumban (elsősorban nyílthalmazra gondolok) gyönyörködik. Egészen más az esztétikai élmény!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2019.12.06. 09:36

Sziasztok,

használt már valaki Baader Hyperion okluárt 2inchesként? Ha 1,25-ös rész le van tekerve, két lencsével kevesebbel dolgozik az okli. Arra lennék kíváncsi, van-e bármiféle minőségbeli különbség a leképzett képen. Külföldi fórumokon semmilyen infot nem találtam róla.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.12.06. 09:55

adam.gali írta:
2019.12.06. 09:36
Sziasztok,

használt már valaki Baader Hyperion okluárt 2inchesként? Ha 1,25-ös rész le van tekerve, két lencsével kevesebbel dolgozik az okli. Arra lennék kíváncsi, van-e bármiféle minőségbeli különbség a leképzett képen. Külföldi fórumokon semmilyen infot nem találtam róla.
Le ne tekerd! Nem kell két lencsét kiszedni belőle, az 1,1/4-es nyak fölött ott van a 2"os. Vagy ütközik a zenittükörbe az alja, vagy nem, de nem kell szétszedni!
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.12.06. 10:04

adam.gali írta:
2019.12.06. 09:36
Sziasztok,

használt már valaki Baader Hyperion okluárt 2inchesként? Ha 1,25-ös rész le van tekerve, két lencsével kevesebbel dolgozik az okli. Arra lennék kíváncsi, van-e bármiféle minőségbeli különbség a leképzett képen. Külföldi fórumokon semmilyen infot nem találtam róla.
A barlow taggal rendelkező okulárról azt kell tudnod, hogy a rendszerrel alkot egy egységet. Az eltávolítása következménye, hogy nem éred el a fókuszt, és a maradék lencserendszer híbákkal lesz terhelt. Biztos lehetsz abban, hogy használhatatlan lesz!

Üdv:István.
Gyuricza István
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2019.12.06. 11:36

Maczó András írta:
2019.12.06. 09:55
adam.gali írta:
2019.12.06. 09:36
Sziasztok,

használt már valaki Baader Hyperion okluárt 2inchesként? Ha 1,25-ös rész le van tekerve, két lencsével kevesebbel dolgozik az okli. Arra lennék kíváncsi, van-e bármiféle minőségbeli különbség a leképzett képen. Külföldi fórumokon semmilyen infot nem találtam róla.
Le ne tekerd! Nem kell két lencsét kiszedni belőle, az 1,1/4-es nyak fölött ott van a 2"os. Vagy ütközik a zenittükörbe az alja, vagy nem, de nem kell szétszedni!
Igen, zenittükörbe próbáltam, de ahogy hazaérek visszatekerem és meglesem a newton kihuzattal (úgyis azzal használnám), remélem jó lesz.

Köszi nektek a gyors választ.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.06. 12:27

Annak idején amikor megvettem a kis iskolatávcsövemet, egy kis hiányossággal kaptam meg. A tároló faládájában kettő darab eredeti okulár volt, ezek közül az egyik a terresztikus felépítésű. Szerettem volna a távcső megérkezését követően, hogy teljessé tegyem az okulár sorozatomat. Tudtam akkor is, hogy ennek a hiánypótlása nem lesz könnyű feladat, főleg nem ennyi év távlatából. De azért bíztam benne, hogy egyszer ez az álmom valósággá válik... annál is inkább, mivel ezek a darabok ma már többségében múzeumokban pihenik napjaikat és egyre kevesebb az esély, hogy ezeket az egyszerű felépítésű okulárokat ki is próbálhassuk, kezünkbe vegyük. Átélhessük ugyan azt az élményt, látványt, mint elődeinknek megadatott kb. 100-120 évvel ezelőtt. Persze tisztában van az ember azzal, hogy ezek az okulárok ma már nem versenyezhetnek a mai kor modern okulárjaival. De mint a történelem egy darabja, itt élnek velünk.
20191129_101858 okulárok, okulárprizma.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”