javitás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.12.04. 01:01

András én is őt ajánlanám. Szép felületet tud készíteni, és a pihentetés leteltével már küldi is vissza. Személy szerint, több tükrömet is ő gőzőlte, és szép vastag egybefűgő réteget készít! :)
Gyuricza István
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.12.04. 12:02

Okés, köszi mindkettőtöknek, megkerestem, meglátjuk.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.19. 15:50

2018 kora tavaszán egy csere útján lett egy öreg 60/840 mm-es Zeiss AS lencsém.
Kis 60mm AS.jpg
Sajnos a lencsét leszorító gyűrűt a foglalattal együtt az előző tulajdonosánál sérülés érhette. Keletkezett rajta egy ütési nyom, mely ép elég volt ahhoz, hogy a lencsét ne lehessen kiszedni a foglalatából.
kép a horpadásról.jpg
Így megtisztítani a lencsetagokat ill. a két lencse közt lévő távtartókat beállítani nem lehetett, de a lencse tagok a cellában kotyogtak is. Összességében így észlelésre használni az objektívet nem lehetett.

Amint lesz időm, folytatom a szétszedésének történetét.

üdvözlettel:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.12.19. 21:37

Gábor ha nem ilyen foglalatban lenne, akkor gondolkodás nélkül szétvágnám a helyedben. De ez a foglalat számomra annyit ér, mint a bennefoglalt üveg. Gyönyörű darab, és igazán szerencsés üzlet volt a részedről...Ehez csak gratulálni tudok! Remélem szerencsés kimenetelű lesz a javítása. :)
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.20. 13:52

A foglalat és a lencse korára való tekintettel minden féle képen el akartam kerülni a legdrasztikusabb lépést, hogy a fűrészhez nyúlnak. Próbáltam volna megtalálni azokat a lehetőségeket, amelyekkel a legkevésbé is roncsolnám ezt a második világháború előtt készült foglalatot. Legelsőnek egy amatőr csillagász barátomhoz vittem el, az ő esztergapadjába óvatosan befogva próbáltam a deformációt kihozni. Ez igen jól is sikerült, szinte kör centrikussá sikerült az egészet az esztergatokmány pofáinak a segítségével kihoznom. Igaz vagy másfél órám rá is ment, de kapkodni itt végkép nem lehetett, nehogy megpattanjon az idős, 82 évvel ezelőtt készült lencse. De a lencsét tartó gyűrű továbbra sem akart kijönni, makacsul tartotta magát... Majd egy másik, régi ismerősömtől kértem tanácsot, aki fémtárgyak restaurálásával foglalkozik az egyik múzeumban, de ő sem merte az egészet széthúzni megfelelő szerszámozottsága hiányában. Tovább irányított egy finom mechanikai műszerészhez Csongrád megyében illetve javasolta, hogy vigyem fel Budapestre, ha nem tudnak vele mit kezdeni Szegeden. Elvittem Szegedre a műszerészhez, mutatva mit kellene megcsinálni... de neki se volt olyan szerszáma, amivel boldogultunk volna, illetve a budapesti kollégájának se volt. Így egy kicsit lecsüggedve mentem haza. Kifog mindenkin egy ilyen munka, ezen járt az egész úton az eszem... eléggé lehangoló egy ilyen helyzetet átélni. Ezek után egy másik barátom adott végül is egy járhatóbb utat, ő mondta, hogy van egy ügyes kezű szakember ismerőse, aki tudja orvosolni a problémámat, neki is ő teszi rendbe a idős lencséjét. Így aztán felvettem vele a kapcsolatot, majd elküldtem neki a képeket a lencséről. Kb. jó órát beszélgettünk a lencséről én annak a javítási lehetőségeit ismertette velem. Pozitív visszajelzést kaptam a beszélgetést követően, megoldható a foglalat roncsolás mentes széthúzása. Ennek nagyon megörültem, végre megoldódik ez problémám és ismét használható lesz a kis AS lencsém. Csak egy megfelelő szerszámot kellett hozzá készíteni, amivel kiszedhető a deformálódott gyűrű a foglalatból. A mellékelt képen látható, hogy milyen lehúzó szerszámot kellett hozzá esztergálni, amikek a segítségével kezelhető lett a problémám.
received_2396914890416593.jpeg
Majd a soron következő képen válik láthatóvá, hogy a lencsét tartó sérült gyűrű, épségben kiemelésre került (ami számunkra előzőleg nem sikerült, de most már ő is kint van és ez a lényeg ). Erre mondta a kollégám, amikor mutattam neki a képeket: "a szaktudást meg kell fizetni" és tényleg milyen igaza van!
received_948809698792723.jpeg
innen folytatom majd legközelebb :D

Üdvözlettel.
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.12.20. 15:08

Gábor1967 írta:
2019.12.20. 13:52
A foglalat és a lencse korára való tekintettel minden féle képen el akartam kerülni a legdrasztikusabb lépést, hogy a fűrészhez nyúlnak. Próbáltam volna megtalálni azokat a lehetőségeket, amelyekkel a legkevésbé is roncsolnám ezt a második világháború előtt készült foglalatot. Legelsőnek egy amatőr csillagász barátomhoz vittem el, az ő esztergapadjába óvatosan befogva próbáltam a deformációt kihozni. Ez igen jól is sikerült, szinte kör centrikussá sikerült az egészet az esztergatokmány pofáinak a segítségével kihoznom. Igaz vagy másfél órám rá is ment, de kapkodni itt végkép nem lehetett, nehogy megpattanjon az idős, 82 évvel ezelőtt készült lencse. De a lencsét tartó gyűrű továbbra sem akart kijönni, makacsul tartotta magát... Majd egy másik, régi ismerősömtől kértem tanácsot, aki fémtárgyak restaurálásával foglalkozik az egyik múzeumban, de ő sem merte az egészet széthúzni megfelelő szerszámozottsága hiányában. Tovább irányított egy finom mechanikai műszerészhez Csongrád megyében illetve javasolta, hogy vigyem fel Budapestre, ha nem tudnak vele mit kezdeni Szegeden. Elvittem Szegedre a műszerészhez, mutatva mit kellene megcsinálni... de neki se volt olyan szerszáma, amivel boldogultunk volna, illetve a budapesti kollégájának se volt. Így egy kicsit lecsüggedve mentem haza. Kifog mindenkin egy ilyen munka, ezen járt az egész úton az eszem... eléggé lehangoló egy ilyen helyzetet átélni. Ezek után egy másik barátom adott végül is egy járhatóbb utat, ő mondta, hogy van egy ügyes kezű szakember ismerőse, aki tudja orvosolni a problémámat, neki is ő teszi rendbe a idős lencséjét. Így aztán felvettem vele a kapcsolatot, majd elküldtem neki a képeket a lencséről. Kb. jó órát beszélgettünk a lencséről én annak a javítási lehetőségeit ismertette velem. Pozitív visszajelzést kaptam a beszélgetést követően, megoldható a foglalat roncsolás mentes széthúzása. Ennek nagyon megörültem, végre megoldódik ez problémám és ismét használható lesz a kis AS lencsém. Csak egy megfelelő szerszámot kellett hozzá készíteni, amivel kiszedhető a deformálódott gyűrű a foglalatból. A mellékelt képen látható, hogy milyen lehúzó szerszámot kellett hozzá esztergálni, amikek a segítségével kezelhető lett a problémám.

received_2396914890416593.jpeg

Majd a soron következő képen válik láthatóvá, hogy a lencsét tartó sérült gyűrű, épségben kiemelésre került (ami számunkra előzőleg nem sikerült, de most már ő is kint van és ez a lényeg ). Erre mondta a kollégám, amikor mutattam neki a képeket: "a szaktudást meg kell fizetni" és tényleg milyen igaza van!

received_948809698792723.jpeg

innen folytatom majd legközelebb :D

Üdvözlettel.
Gábor
A szerszám belseje hogy néz ki?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.23. 09:18

Mivel a lencsét tartó gyűrűnek a belső felülete menetes volt, ezért ezt tokmányba befogni nem akartam. Elkerülve azt, hogy a megszorításnak a nyoma maradandó nyomot okozzon. Ezért egy olyan lehúzóra volt szükség, mint egy csapágy lehúzó, amivel kilehetett a gyűrűt húzni. Még szerencse az egészben, hogy a gyűrűnek a külső része sima volt és nem menetes. Nem akartam a meglévő gyűrűt kiesztergálni sem, mivel egy ugyan olyan kinézetű, korhű másolat elkészítését nem biztos, hogy elvállalták volna elkészíteni. Meg az már nem eredeti.
Gyűrű belső felülete.jpg
A lehúzó segítségével sikerült a gyűrűt kivenni, a lencse tagok felületét megtakarítani. A lencse tagok közt található távtartókat beállítani egymástól 120° távolságra, a lencse tagokat ismét helyesen össze forgatni.
received_485720985338433.jpeg
Majd következett a rézfoglalat belső felületének a felszabályozása esztergapadon:
received_2452463991467225.jpeg
A következő írásomban megmutatom, hogy mennyire sikerült a foglalatot helyre állítanunk és mutatok ismét képet a össze szerelt foglalatról :D

üdvözlettel:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.23. 09:34

Gábor1967 írta:
2019.12.23. 09:18
A következő írásomban megmutatom, hogy mennyire sikerült a foglalatot helyre állítanunk és mutatok ismét képet a össze szerelt foglalatról :D
Tökre, mint egy Forsyte Saga...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.12.23. 10:01

Úgy látom, ez a topik "write only ". :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.23. 11:13

Attila írta:
2019.12.23. 09:34

Tökre, mint egy Forsyte Saga...

MDA
Én nem ezzel a céllal írtam, hogy sorozat legyen. Képekkel szerettem volna bemutatni, hogy igenis meglehet csinálni egy ilyen feladatot, meglehet találni a megfelelő szakembert, még ha kevés is van aki ezt elvállalja. Persze egy ilyen jellegű javítás elég költséges, és nem biztos, hogy mindenki bevállalná ezt az összegnek a kifizetését.

Egyszerre csak 3 képet enged a rendszer feltüntetni, de ezt tudjuk. Ha meglehetett volna egyszerre mutatni az összes képet, egybe mutattam volna be... Tárhelyem külön nincsen, hogy linkeket adtam volna.

Más is kerülhet hasonló helyzetbe, nem csak én. De legalább akit érinthet rajtam kívül egy ilyen javítás, annak tudok segíteni, hogy hova, kihez forduljon segítségért. Építő jelleggel osztottam meg a egyes fázisok képeit, hogy valós problémáról írok, még ha sok embert nem is érint, vagy nem érdekel.

Nem akarok magyarázkodni, csak a szám járt ;)

üdvözlettel
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”