Mutasd az okulárjaidat!

kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.12.02. 19:32

Lovász András írta:
2019.12.02. 16:10
Varus írta:
2019.11.30. 12:00
Sziasztok!

26 évnyi mélyeges pályafutással a hátam mögött úgy érzem, hogy végre sikerült összeállítanom azt az okulárkészletet, amit már nem terveznék megpiszkálni. ;)
A kofferban az alábbi 1,25-ös okulárok pihennek:

32 mm Tele Vue Plössl
25 mm Tele Vue Plössl
15 mm Tele Vue Plössl
12 mm Magellan
9 mm Explore Scientific LER
8 mm Tele Vue Plössl
6 mm Tele Vue Radian (súlya alapján akár még önvédelmi eszköznek is megfelelne)
4,7 mm Explore Scientific (82 fok)
4 mm Lacerta UWA (82 fok)

1,25-ös vizuális mélyég-szűrők:

Thousand Oaks H-Beta, OIII, UHC, valamint Baader Neodymium.

A kofferban egy okulárnak még van hely, talán egyszer beruházok majd egy 20 mm-es Tele Vue Plössl példányra is.

Varus
Tyűha! Ez egy igazi kincsesláda! Egy 15 mm-es TV Plössl-ön gondolkozom. F/4,7-es Newtonhoz kellene. Használtál már a távcsöveidhez más, olcsóbb Plössl-öket is? Ha igen, mennyiben más a képük? Elsősorban a széltorzításra lennék kíváncsi fényerősebb tükrösben. Mesélj kérlek, minden infó aranyat ér! Nekem nincs sajnos tapasztalatom Plössl-ökkel kapcsolatban.

No és persze mások véleményére is kíváncsi vagyok! :P

Üdv, András
15-ösbe miért nem pl egy sky panoramat veszel? A tv szűk, mint egy ortho. Konkrétan a BCO-nak nagyobb a látómezeje... Még, ha jó is a szélén a tv, ami a tv-nek a széle, az a sky panoramanak a közép tájék még. :D
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: horadam » 2019.12.02. 22:31

Gábor1967 írta:
2019.12.02. 17:33
horadam írta:
2019.11.27. 19:39
Személy szerint én a Fujiyama HD ortho okulárjait is a legjobb márkák közé sorolnám, nálam ezeknél is megvan a hú b.meg érzés :)
További háttér információk:
http://kokusai-kohki.com/products/fujiyamaOR.html
https://kokusai-kohki.shop-pro.jp/?mode ... 449&csid=3
Köszi, ezt szoktam nézegetni a technikai adatok miatt :)
Ott a webshop-ban árulnak más márkájú okulárokat is (Baader Morpheus, Magellan), vajon ők gyártanák akkor azokat is Japánban? Bár gondolom akkor rá lenne írva, mint szinte mindegyikre.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.03. 07:43

kazi írta:
2019.12.02. 19:32
Lovász András írta:
2019.12.02. 16:10
Varus írta:
2019.11.30. 12:00
Sziasztok!

26 évnyi mélyeges pályafutással a hátam mögött úgy érzem, hogy végre sikerült összeállítanom azt az okulárkészletet, amit már nem terveznék megpiszkálni. ;)
A kofferban az alábbi 1,25-ös okulárok pihennek:

32 mm Tele Vue Plössl
25 mm Tele Vue Plössl
15 mm Tele Vue Plössl
12 mm Magellan
9 mm Explore Scientific LER
8 mm Tele Vue Plössl
6 mm Tele Vue Radian (súlya alapján akár még önvédelmi eszköznek is megfelelne)
4,7 mm Explore Scientific (82 fok)
4 mm Lacerta UWA (82 fok)

1,25-ös vizuális mélyég-szűrők:

Thousand Oaks H-Beta, OIII, UHC, valamint Baader Neodymium.

A kofferban egy okulárnak még van hely, talán egyszer beruházok majd egy 20 mm-es Tele Vue Plössl példányra is.

Varus
Tyűha! Ez egy igazi kincsesláda! Egy 15 mm-es TV Plössl-ön gondolkozom. F/4,7-es Newtonhoz kellene. Használtál már a távcsöveidhez más, olcsóbb Plössl-öket is? Ha igen, mennyiben más a képük? Elsősorban a széltorzításra lennék kíváncsi fényerősebb tükrösben. Mesélj kérlek, minden infó aranyat ér! Nekem nincs sajnos tapasztalatom Plössl-ökkel kapcsolatban.

No és persze mások véleményére is kíváncsi vagyok! :P

Üdv, András
15-ösbe miért nem pl egy sky panoramat veszel? A tv szűk, mint egy ortho. Konkrétan a BCO-nak nagyobb a látómezeje... Még, ha jó is a szélén a tv, ami a tv-nek a széle, az a sky panoramanak a közép tájék még. :D
Igen, ez logikusnak hangzik és én is gondoltam erre. Viszont ennek a nagyításnak a célobjektumai a kompaktabb nyílthalmazok és a galaxisok lennének. Tehát minél kevesebb lencse legyen benne a jó kontraszt eléréséhez. A nyílthalmazokhoz pedig jó szélkorrekció kell. A Plössl-ökről tudom, hogy síkra korrigáltak, a TV Plössl-ökről pedig sejtem (a módosítás miatt), hogy "leköveti" a fényerősebb rendszerek fókuszsíkját(?)

Szeretnék majd egyszer egy igazán széles LM-jű okulárt, de kisebb nagyításhoz.

Szóval nagy kontraszt+jó szélkorrekció=jó Plössl - szerintem. Csak az a kérdés, hogy az én nyílásviszonyomhoz elég-e egy olcsóbb Plössl, vagy tényleg észrevehetően többet tud (a széleken is) egy Televue?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2019.12.03. 12:37

Lovász András írta:
2019.12.03. 07:43
kazi írta:
2019.12.02. 19:32
Lovász András írta:
2019.12.02. 16:10

Tyűha! Ez egy igazi kincsesláda! Egy 15 mm-es TV Plössl-ön gondolkozom. F/4,7-es Newtonhoz kellene. Használtál már a távcsöveidhez más, olcsóbb Plössl-öket is? Ha igen, mennyiben más a képük? Elsősorban a széltorzításra lennék kíváncsi fényerősebb tükrösben. Mesélj kérlek, minden infó aranyat ér! Nekem nincs sajnos tapasztalatom Plössl-ökkel kapcsolatban.

No és persze mások véleményére is kíváncsi vagyok! :P

Üdv, András
15-ösbe miért nem pl egy sky panoramat veszel? A tv szűk, mint egy ortho. Konkrétan a BCO-nak nagyobb a látómezeje... Még, ha jó is a szélén a tv, ami a tv-nek a széle, az a sky panoramanak a közép tájék még. :D
Igen, ez logikusnak hangzik és én is gondoltam erre. Viszont ennek a nagyításnak a célobjektumai a kompaktabb nyílthalmazok és a galaxisok lennének. Tehát minél kevesebb lencse legyen benne a jó kontraszt eléréséhez. A nyílthalmazokhoz pedig jó szélkorrekció kell. A Plössl-ökről tudom, hogy síkra korrigáltak, a TV Plössl-ökről pedig sejtem (a módosítás miatt), hogy "leköveti" a fényerősebb rendszerek fókuszsíkját(?)

Szeretnék majd egyszer egy igazán széles LM-jű okulárt, de kisebb nagyításhoz.

Szóval nagy kontraszt+jó szélkorrekció=jó Plössl - szerintem. Csak az a kérdés, hogy az én nyílásviszonyomhoz elég-e egy olcsóbb Plössl, vagy tényleg észrevehetően többet tud (a széleken is) egy Televue?

Üdv, András
Vizuális észlelésnél az is fontos szempont, hogy át tudjuk-e látni egyszerre a látómezőt. Aki használt 82 fokos okulárokat, az tapasztalhatja, hogy ez nem egyszerű (nekem is vannak ilyen okulárjaim). Vizuális észleléshez, rajzoláshoz szerintem 60-70 fokos minőségi okulár nagyon jó választás. Ezekkel elég tág a látómező, és még egyszerre lehet látni mindent.

Varus
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.12.03. 14:18

Az én meglátásom szerint is a 60-70 fokos okulárokkal a legjobb észlelni. A nagyobb látómezejűekkel nézelődni meg gyönyörködni érdemes, a széleken úgysem észlelni fogsz pont azért, mert az odanézéshez mozgatni kell a szemgolyódat/fejedet. Gyönyörű és igéző volt vagy 10 éve a nem tudom melyik üstökös az Ikerhalmaztól kb. egy fokra. A 200/1200+13mm Ethos-szal nézve egy LM-ben voltak... De ilyen nagyon ritkán van, viszont akkor emlékezetes - mint sok más egyéb, amire nem kell százezreket kiadni :-)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.03. 17:08

Alapvetően magam is egyetértek az előttem szólókkal, ámbár nálam az észszerű (vagy inkább szubjektív???) határ a Nagler-ek és ES-ek kb. 82°-a.
A 100°-os, pláne 120°-os LM-ket "erőlködésnek" tartom. Egy 100°-os üvegem nekem is van, használom is, ennek ismeretében ez a véleményem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.03. 17:37

A 80°-ot erősen meghaladó látómező szerintem is felesleges.
Nem ad hozzá lényegi térérzet növekedést a látványhoz, mivel már szinte a fejemet is mozgatni kell, nem csak a szememet ha körbe akarom pásztázni a teljes teret.
Több pénzt lehet kérni a 100-120°-os okulárokért, és mindenki kíváncsi mit tudnak a kuriózumok. :shock:
Attilával ellentétben én nem tartottam meg a 20mm-es 100°-os APM-et.
Kipróbáltam, tetszett, de fölöslegesnek tartottam és tartom.
Ennyi.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.03. 19:27

Nekem egy db 82°-os okulárom volt, ez a TV Naglernek a 5 szériájából a 16 mm-es darab. Az okulárba való betekintést követően nem nyerte el a tetszésemet, hogy egyszerre nem látom át a teljes LM-t. Másrészt pedig számomra furcsa volt, hogy a LM széle sárga színbe úszott. Nappal mikor pedig a tájat néztem, egy enyhébb, sötétebb színbe úszott a teljes LM-ben lévő kép. Gondolom ez a lencse felületekre felvitt védőrétegek miatt van így. Nem az a megszokott, éles, világos kép tárult elém. Összességébe e miatt el is adtam az okulárt, ezt követően váltottam át a Takának a LE darabjaira ill. a TV Plössl darabjaira és a Baadernek a Genuine orthóira. Volt szerencsém táborokban nézelődni, nagyobb LM okulárokkal. Igazából én is Péter szavait tudnám ismételni.

Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.12.03. 19:49

Gábor1967 írta:
2019.12.03. 19:27
Nekem egy db 82°-os okulárom volt, ez a TV Naglernek a 5 szériájából a 16 mm-es darab. Az okulárba való betekintést követően nem nyerte el a tetszésemet, hogy egyszerre nem látom át a teljes LM-t. Másrészt pedig számomra furcsa volt, hogy a LM széle sárga színbe úszott. Nappal mikor pedig a tájat néztem, egy enyhébb, sötétebb színbe úszott a teljes LM-ben lévő kép. Gondolom ez a lencse felületekre felvitt védőrétegek miatt van így. Nem az a megszokott, éles, világos kép tárult elém. Összességébe e miatt el is adtam az okulárt, ezt követően váltottam át a Takának a LE darabjaira ill. a TV Plössl darabjaira és a Baadernek a Genuine orthóira. Volt szerencsém táborokban nézelődni, nagyobb LM okulárokkal. Igazából én is Péter szavait tudnám ismételni.

Gábor
Pont most nézelődtem a 82 fokos ES okulárral (is) és az is sárgán színezett a szélek közelében. Nagler T6-osom is volt 13mm-es, én azzal nappal nem vettem észre semmi különöset. Nekem is az nem tetszik, hogy bele kell nyomni a szemem, ha be akarom látni az egész látómezőt. Szerintem, se lehet belátni 82 fokot és fölösleges DE: 70 fokot viszont kényelmesen belátni és egy jó 82 fokos okulárnak 70 foknál jobb a képe, mint egy 70 fokosnak, az 50 fokosnál meg főleg :lol: . Szerintem ekkora különbség nincs egy nagler meg egy tv plössl vagy baader ortho képe között. Én azért összehasonlítanám ugyanabban a csőben hasonló körülmények között.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.12.03. 20:21

Köszönöm a válaszokat!
Magam is szeretem a nagyobb LM-jű okulárokat; ezért is vásároltam legutóbb 2 db 82 fokos ES-t. Panaszom nem lehet rájuk.

Viszont ehhez a nagyításhoz (70-80x-os) valami nagyon kontrasztos okli kéne. Ráadásul ami a szélek felé is korrektül képez le. Jók az ortho-k, de a 40-42 fokot kissé keveslem. Az én Newtonomba pedig hiába dugnék egy nagyobb látószögűt, az említett nagyítástartományban még kómázik a cső, ezért a széleken nem annyira lenne élvezhető a kép (korrektort viszont már nem szívesen használnék, hisz' az is plusz 4 lencsét tartalmaz). Ezért gondoltam, hogy elég lenne az 50 fok, ha legalább az esztétikus. A galaxisok miatt pedig nem tudom eléggé hangsúlyozni a kontraszt és a jó fényáteresztés fontosságát. Ezért gondoltam a Televue-ra (azon belül is a Plössl-re), mert a makszutov.hu-n az eddigi vélemények a kontrasztos és jól korrigált LM meglétét támasztják alá.
De ha egy "ócsóbb" is megtenné...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”