Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.10. 16:13

És ami még érdekes, hogy idővel nem lejjebb, hanem még följebb fog menni az értéke, használtan is - szerintem.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.10. 16:26

Lovász András írta:
2019.11.10. 16:13
És ami még érdekes, hogy idővel nem lejjebb, hanem még följebb fog menni az értéke, használtan is - szerintem.
Szóval akkor befektetésnek is jó,csak akkor marad a vitrinben :) .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.10. 17:36

Főleg Nálad. :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.10. 17:39

Lovász András írta:
2019.11.10. 17:36
Főleg Nálad. :D
Igen :oops: .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.10. 18:50

Hát uraim, nagy a dilemmám.
Pont elterveztem, hogy veszek egy ES 4,7/82-es okulárt, erre kiadják a 4,5/82-es LER-t több, mint 2 mm-rel hosszabb pupillatávval. Volt alkalmam belenézni 4,7/82-esbe, tökéletesen elégedett voltam a képével. Egyetlen hátránya a rövid szemtávolság. Mivel a Newtonom F/4,7-es nyílásviszonyú, ezért pont "D" nagyítást adna. Azon gondolkodom, vajon milyen változtatásokat eszközöltek a 4,5-ös fókuszún? Vagy picit mások a görbületek, vagy a lencsék közötti távolságok, vagy mindkettő, nem tudom. Attól még persze lehet jó a képe. Mindenesetre feltűnően nagyobb a szemlencse betekintő lyukának kivágása. Lehet, hogy önmagában ez már megoldja, hogy nő a pupillatáv? (Tehát hogy messzebbről be lehet látni a teljes LM-et.) Általában az a bajom a LER okulárokkal, hogy a szemlencséhez közelítve mire belátnám a teljes látómezőt, addigra már jelentkezik a vesebab effektus. Vagyis azt érzem, hogy ha nagyobb lenne a 4,7/82-es betekintő nyílása, messzebbről beláthatnám a LM-t úgy, hogy még nem jelentkezne az említett elsötétedés. Ráadásul ha még hozzávesszük azt is, hogy sem Attila, sem Tamás nincs oda az ES 3 mm-es LER-ért, (tudom persze, az más rendszer) akkor már teljes a bizonytalanság a fejemben, hogy melyiket válasszam. Ha kiderülne utólag, hogy maradt a kitűnő optikai minőség, akkor bánnám, hogy nem az újat (4,5 mm-est) vettem meg. Ha viszont a hosszabb szemtávolság bármilyen más optikai jellemzőt negatívan befolyásolna, akkor a régi verzió (4,7 mm-es) felé hajlanék.

Ez csak amolyan latolgatás, "hangosan gondolkodás" a részemről. A makszutov.hu-n már kaphatóak ugyan ezek a vadonatúj tervezésű LER-üvegek, de nem írnak semmi pluszt róluk - a szemtávolságon kívül.

Akik járatosabbak vagytok az okulárok felépítése terén, kérlek, osszátok meg a gondolataitokat ezzel kapcsolatban!

Ti melyiket választanátok?

Köszönöm!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.10. 20:49

András!
Én biztosan a régebbi modellt, a 4,7mm-es rövidebb pupillatávolságú okulárt választanám.
Bár nincs ilyenem, Attila viszont optikailag méltatta és adok a véleményére.
Saját tapasztalatom szerint, borzasztóan zavaró és idegesítő, amikor az igazi észlelés helyett állandóan a szempozícióra kell összpontosítanom, közben meg sem mozdulhatok, mert elsötétedik a kép és helyesbítenem kell a betekintési helyzetemet.
Egy idő után olyan idegesítő tud lenni, hogy félreteszem ezt az okulárt.
Ráadásul, mivel ezzel a fókusszal nagy nagyítást használok és a légköri mozgások sokszor rövid időszakokra engednek szép tiszta képet alkotni, ezeket a pillanatokat nem szabad azzal elszalasztani, hogy az ember keresgéli a legjobb szempozíciót.
Szerintem.
Nekem úgy általában két dolog miatt nem tetszenek az ES okulárok. Az egyik a nyak kiképzése, a másik az enyhe sárgás színtónus, de ez egyéni szoc. probléma csak úgy mint, hogy nem szimpatizálok a binobenézőkkel. :?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.10. 21:24

Sajnos nem vagyok optikai szakértő, de van egy elméletem. ;)
Úgy gondolom, hogy a LER okulárokat "szükségből" tervezték. Azaz a kényelmi szempontokat az optikai teljesítmény elé helyezték.
Ha nem így lenne, akkor már eleve nagyobb szemtávolsággal tervezték volna, merthogy kevés optikus mazochista.

Ennyi nekem már majdnem elég, hogy ne szeressem őket; de ha nem lenne elég, akkor egynek (ES 3mm/52° LER) már adtam esélyt, hogy meggyőzzön az ellenkezőjéről, de nem sikerült neki, csak áll a szekrényemben... :mrgreen:
Újabb LER-t már biztosan nem veszek, csak ha előtte ronggyá teszteltem, és még mindig tetszik... :lol:


MDA

u.i.: a Laci által említett ES 4.7mm/82° viszont tényleg szuper!!! (Nem LER.)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.10. 22:07

Köszönöm szépen a gyors válaszokat!
Magam is a régi felé hajlok már csak azért is, mert már kipróbáltam és nagyon tetszett a képe.
Csak hát tudjátok, kell néha egy kis "fenékbe billentés", hogy átbillenjen az ember a holtponton :)

Köszi, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: szoja » 2019.11.11. 08:19

Sziasztok,

András, nekem ugyan nincs tapasztalatom a 82 fokos LER-el csak az 52-essel és Attilával egyetértésben nekem sem jött be. Nekem személyesen nem volt szerencsém a 62 fokos változathoz, azt sokan szeretik, mivel súlyban és kiterjedésben is kicsinek számít, de ha jól emlékszem, ott 5,5 mm a legrövidebb fókuszú. Én már csak azért sem annyira bíznék az új, 82 fokos LER-ekben, mert új szériának számít és még nincs róla megfelelő mennyiségű tapasztalat. E téren óvatos duhaj vagyok, nem szoktam beleugrani ilyen újdonságok megvételébe (a kivétel erősíti a szabályt, jól meg is szívtam :)), szóval én mindenképp várnék legalább egy évet. A korábbi 82 fokos széria számomra hibátlanül teljesít, a 4.7, 6.7 és 8.8 milliméteresek vannak birtokomban, illetve korábban volt egy 11 mm-es is, ami most már Kazinál van - mind megbecsült darabja a készletemnek és nem tervezem őket eladni.

üdv,
Tamás
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.11. 10:58

Köszönöm, nekem is van egy 6,7/82-es okulárom, használtan vettem és nagyon elégedett vagyok vele. Bár csak 180x-os nagyítást ad, mégis bolygókhoz, GH-okhoz a kedvencem a tűéles képével. Érzem, hogy sokat fogom használni a 4,7-est is :)
Ahogy így gondolkodtam ezen a szemtávolság-dolgon, arra jöttem rá, hogy nem is a lencse közelsége a bajom, hanem a "vesebab" (bocs, nem jut eszembe jobb kifejezés, de talán ezt mindenki érti), amely ha kicsit beljebb jelentkezne, mint az a pozíció, amikor már belátom az egész látómezőt, akkor lenne egy kis mozgástere a szememnek. Ebből következik, hogy ha 4,7-esre nagyobb betekintő nyílást vágnánk (nem fogom megtenni :oops: ), akkor megoldódna ez a probléma. (Az imént több okulárnál kipróbáltam, hogy közelítek a szemlencséhez és arra jutottam, hogy leginkább ez a nyílás határolja le a LM-t.) Lehet, hogy azért ennél picit többet változtattak a régi verzión. Azaz ha kijjebb került a "vesebab" pozíciója, akkor nem nyerünk vele semmit, mindössze annyit, hogy nem pislogjuk össze az üveget.
Érdekes, amit írsz, hogy ha várnék mondjuk egy évet, akkor talán összegyűlne annyi vélemény, ami alapján határozott döntést lehet hozni. Rájöttem, én nem ilyen vagyok. Morpheusra hajtottam, sok jó véleményt olvastam róla, de mégse mertem megvenni, pedig az tényleg "LER". De van, aki pont emiatt elveszíti rendszeresen a szempozícióját (nálam tapasztaltabbak) és ez kissé elriasztott.
Közben megadatott, hogy kipróbálhattam többet is a 82 fokos sorozatból és akkor azt mondtam: ez nekem tökéletesen megfelel! :P Szóval nálam a próba 1000 véleményt is überel.
Úgyhogy még mindig a 4,7-eshez húzok.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”