Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.07. 08:43

Mozdonyos!

Pusztán gyarló emberi kíváncsiságból kérdezem: mióta próbál neked a Csillagváros - sajnos nem túl népes, de szinte - teljes tábora távcsövet ajánlani? :?
Erre már azt sem lehet mondani, hogy "nehéz szülés" lesz, mert ahogy látom, ez a gyerek már meg sem akar születni, csak beszélünk róla... :lol:

Ha ezek után végül csak veszel valami cuccot, akkor aztán egy rossz szót se róla!!! :mrgreen:


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.11.07. 09:14-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.07. 08:46

Lovász András írta:
2019.11.07. 08:41
Ankalimon írta:
...Nekem egyébként eddig 4 SW műszerem volt, 2 tükrös és 2 lencsés - mindegyik teljesen jó optikai minőségben érkezett...
Nyugodtan lehetne a nickneved "Mr. Mázlista" :lol:
Az is lehet kérdés, hogy Tamás számára mi számít "teljesen jó optikai minőségnek".
Az igényesség, tolerancia mértéke szubjektív. Nem mindenki maximalista!

Sokan a csillagtesztet sem ismerik, vagy - elegendő tapasztalat híján - nem tudják, hogy mit kell nézni rajta, vagy milyennek kellene lennie.
Természetesen nem állítom, hogy Tamás tapasztalatlan vagy főleg, hogy igénytelen lenne, hisz nem is ismerem, de pl. egy Takahashi-ba, Astro-Physics-be vagy TMB-be nézett-e már?
Vagy Vizi Peti Orion Optics UK Newtonjába?

Végül azt sem zárom ki, hogy mind a négy SW valóban perfekt optika volt, és tökéletesen kollimálva érkezett. Mint utolsó lehetőség... :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.07. 09:33

Nekem - mint "külsősnek" - csak Tamás legutóbbi 200/1000-es Newtonjáról van infóm. Kurucz Jani nézte meg, ő azt mondta rá, hogy jó. A szakértelme számomra garancia. A többiről - ahogy említettem - nincs infóm.
Azonban így már Tamás - viszonyítási alap lévén - jó eséllyel tud ítéletet mondani...szerintem.

Amúgy - már megint - beletenyereltél a lényegbe: sokan nem tudják, hogy selejttel észlelnek...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.11.07. 11:02

Attila írta:
2019.11.07. 08:46
Az is lehet kérdés, hogy Tamás számára mi számít "teljesen jó optikai minőségnek".
Az igényesség, tolerancia mértéke szubjektív. Nem mindenki maximalista!

Sokan a csillagtesztet sem ismerik, vagy - elegendő tapasztalat híján - nem tudják, hogy mit kell nézni rajta, vagy milyennek kellene lennie.
Természetesen nem állítom, hogy Tamás tapasztalatlan vagy főleg, hogy igénytelen lenne, hisz nem is ismerem, de pl. egy Takahashi-ba, Astro-Physics-be vagy TMB-be nézett-e már?
Vagy Vizi Peti Orion Optics UK Newtonjába?

Végül azt sem zárom ki, hogy mind a négy SW valóban perfekt optika volt, és tökéletesen kollimálva érkezett. Mint utolsó lehetőség...
Nem állítottam, hogy perfekt volt az összes: nekem messze nincs olyan nagy tapasztalatom, hogy ilyen értékitéletet megkockáztathassak. De az biztos, hogy azoktól a borzasztó optikai hibáktól mentesek voltak, amik pl. András SW tükrét jellemezték. Ezekkel a műszerrekel mindent láttam/látok, amit a leírások szerint kellene, az általam ismert optikai hibák nem jelennek meg látványosan. Az első Newtonom jól kollimáltan érkezett, és egy év használat után is megőrizte a kollimációját (legalábbis a boltban mindkét alkalommal ezt mondták - akkor még nem volt saját jusztír eszközöm.) A nagyobbik Newtont kollimálni kellett már érkezéskor, és kollimálni kell majdnem minden alkalommal (meglehetősen rázós földutakon jutok el a kedvenc megfigyelési helyeimre.) A lencsés távcsövek közül a másodiknál én ellenőriztem a jusztírt, mert gyanús volt, hogy nem olyan szép a kép, mint kellene, és így derült ki, hogy rosszul állt az objektív, de szétszedve és helyesen betekerve, most már rendben van az optikai tengely itt is.
A 200/1000-est bevizsgáltattam a nálamnál sokkal-sokkal tapasztaltabb Kuruc Janival, mind műszerrel, mind ég alatti csillagtesztes megfigyeléssel, és ő azt mondta rá, hogy még nem látott ilyen jó minőségű gyári tükröt, és hogy nem csak maga a tükör, hanem a segédtükörrel, kitakarással együtt az egész rendszer is hozza a diffrakció határolt szintet. Azóta le lett gőzölve 97%-os bevonattal - most éppen nagyon elégedett vagyok a minőségével, sötét égen egészen meglepő, a 200 mm-es tükör elvi megfigyelési határán levő objektum-részletek is látszanak (kár, hogy házi tuninggal az átmérőt nem lehet tovább növelni... ;) )

Ezzel együtt is,szerintem csodák nincsenek: nem hiszem, hogy itt még legjobb esetben is a prémium minőségű optikákkal való összevethetőségről beszélhetnénk. Azok nyilván más kategóriát alkotnak.
De azért a gyári távcsöveknél is van egy nagy, és a legtöbb hétköznapi amcsill számára fontos közbülső minőségi szint a teljesen elrontott, akár selejtesnek is nevezhető termékek és a nagyon drága, tökéletes perfekt optikájú prémium műszerek között. Szerintem nekem sikerült ilyen, közepes, elfogadható távcsöveket kapnom.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.11.07. 11:16

Mozdonyos írta:
2019.11.07. 06:48
Végh Zoli írta:
2019.11.06. 22:47
Mozdonyos írta:
2019.11.06. 22:39

Nálam a kurtítás kimarad :) .
Ne fetisizáld a távcsöveket , vágni , fúrni-faragni kell , hogy azzal használd , amivel te szeretnéd . 8-)
Erre a fókuszdologra gondolhatna a Skywatcher.
Nem olyan könnyű ez a dolog: vannak dolgok amikhez hosszabbítani kell a kihuzatot, van amihez rövidíteni. Az extrém felhasználási módok mindkét irányban kilóghatnak a beállítási tartományból.

Nekem a 120/600-asnál a nagy 2"-es zenittükörhöz és a 2"-es szűrőváltóhoz már nem lett volt elég az eredeti fókuszírózó, de az upgradelt TS alkatrésszel és némi legózással (a zenittükör és a szűrőváltó közvetlen összecsavarozásával) már működik a dolog. Viszont most gondolkozom egy vizuális flattener beszerzésén, és ezt már biztosan nem tudom máshogy használatba venni, csak ha némiképpen megkurtítom a csövet.
Nyilván keresek majd egy megfelelő szerszámokkal rendelkező szakembert, és alaposan kiszámolok mindent, de nem érzek komoly problémának egy ilyen átalakítást, mivel tudom, hogy ezt a műszert ebben a konfigurációban szeretném használni.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.07. 11:52

Attila írta:
2019.11.07. 08:43
Mozdonyos!

Pusztán gyarló emberi kíváncsiságból kérdezem: mióta próbál neked a Csillagváros - sajnos nem túl népes, de szinte - teljes tábora távcsövet ajánlani? :?
Erre már azt sem lehet mondani, hogy "nehéz szülés" lesz, mert ahogy látom, ez a gyerek már meg sem akar születni, csak beszélünk róla... :lol:

Ha ezek után végül csak veszel valami cuccot, akkor aztán egy rossz szót se róla!!! :mrgreen:


MDA
Mozdonyos!
Na úgy érzem, itt van az a biztosíték ami " ki van verve".
Sok oldallal ezelőtt erről beszéltem. ( Péterrel vállvetve). Akkor még a többiek toleráltak.
Neked az Isten se tud jószagút sz@rni, már megbocsáss. (Felénk ezt így mondják.)
Sok sikert a vásárláshoz!
Én itt befejeztem.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.07. 11:59

D.Laci írta:
2019.11.07. 11:52
Na úgy érzem, itt van az a biztosíték ami " ki van verve".
Én nem vagyok kiakadva, kicsit sem, csak röhögök itt magamban...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.07. 12:03

Attila írta:
2019.11.07. 11:59
D.Laci írta:
2019.11.07. 11:52
Na úgy érzem, itt van az a biztosíték ami " ki van verve".
Én nem vagyok kiakadva, kicsit sem, csak röhögök itt magamban...

MDA
Szíved joga, engem bosszant.
Minek tépjük a szánkat? :?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.07. 12:25

Csak annyit tudok mondani utoljára,hogy mindenkinek köszönöm a sok
segítséget,és a türelmet.
Jó fórumozást,és derült eget kívánok minden fórumtársnak.
Ezentúl teljesem magamban folytatom a hobbimat.
De ha veszek valamit,azt mindenképpen megmutatom,mert ti megérdemlitek.
Üdv: Kovács Joci.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.11.07. 13:00

Én sokat tanultam ebből a hosszú kérdés-válasz sorból.
90/910 SW EQ2
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”