Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.10.31. 12:18

Ankalimon írta:
2019.10.31. 11:10
A hétvégén sikerült egy 6,5 vhm (21,3 SQM) ég alatt az új 2"-es HBeta szűrőt használatba venni, és végre-végre sikerült megpillantani a régóta vadászott Kalifornia-ködöt halvány derengésként. Az Elefántormány-köd középső részén, a sötét sáv és a világosabb rész határvonala is feltűnt. Az észlelés végén megpróbálkoztam a Lófej köddel is, de ott nem jártam sikerrel: az IC434-et sem sikerült azonosítanom, így a Barnard 33-ra esély sem volt.

Viszont az M42 egészen elképesztően részletgazdag volt a 200/1000-es távcsőben közepes nagyításokkal: szálas szerkezetű, nagy intenzitáskülönbségű részletek tűntek elő, és az NGC1977-nek is látszottak részletei. Szabad szemmel is látványos volt, de az OIII és a HBeta szűrőkkel egészen más formákban jöttek elő a részletek. (Ezek a szűrők megvannak már egy ideje, de azóta az Oriont még nem sikerült elég magasan észlelnem.)
Nekem nagyon tetszett az Orion vidék a nagy látószögű nézetben is (120/600, 30mm/82 fok okulár) - az Orion kardját alkotó csillagok és ködösségek nagy, összefüggő, sok kis részletet is megmutató láncba rendeződtek.

Legközelebb megpróbálkozom újra a Lófej köddel, illetve megkísérlem a Barnard hurkot is HBeta szűrővel az RFT-vel illetve nagy látószögű binokulárral.

Egyébként is elég sikeres mélyég éjszaka volt: Rák-köd, Kék Hógolyó-köd, Pacman-köd, NGC 40, NGC 133, NGC 7510, NGC 7380, NGC 7822, Mel 20, NGC 1528, IC 417, M 37, M 35. (Kicsit sajnálom, hogy a nyári Tejút sok objektuma már nem látszik, de azért a 2-3-szor hosszabb éjszakák sok mindenért kárpótolnak...)
Honnan követted el és hánytól hányig? :-)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.11.01. 10:51

kazi írta:
2019.10.31. 12:18
Honnan követted el és hánytól hányig? :-)
Törökkoppány mellett találtam egy sötét egű, de kicsit para észlelőhelyet (egy erdő közelében volt egy elhagyott mezőn). Szombat este fél 10 körül kezdtem, és kb. 3-ig voltam kint.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.11.01. 13:36

Ankalimon írta:
2019.11.01. 10:51
kazi írta:
2019.10.31. 12:18
Honnan követted el és hánytól hányig? :-)
Törökkoppány mellett találtam egy sötét egű, de kicsit para észlelőhelyet (egy erdő közelében volt egy elhagyott mezőn). Szombat este fél 10 körül kezdtem, és kb. 3-ig voltam kint.
Gondolom Pestről. Nem rossz, hogy így meg tudod oldani. Nekem egy ilyen kiruccanás offolná a hétvégét, de még a következő hét elejét is. :-D
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
kkk2002
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2019.06.07. 10:54

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: kkk2002 » 2019.11.23. 23:30

Sziasztok.

Kezdőként az Orion is kipipálva.

Adatok: Canon EOS 7D 300mm objektívvel (nem átalakított), 20 db fotóból DSS és PS felhasználásával. Exp.idő: 4 perc, F9.0. Helyszín: Nyíregyháza. Eq-3, RA léptetőmotorral követve.

Köszönöm az eddigi segítségeket mindenkinek! Haladok tovább.

Kép: https://www.asztrofoto.hu/galeria_image/1574547587

Üdv.: Tibi.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.11.26. 14:09

Hétvégén ismét volt egy kellemes mélyég-túra. Az indulás után derült ki, hogy a Balatontól délre felhősödni kezd az ég, úgyhogy inkább a Hortobágy felé kanyarodtam, ami a fényszennyezés térkép szerint elvileg kb. a legsötétebb hely kis hazánkban. (Sajnos az idő elég párás volt, de így is sikerült egyszer 21,28-as SQM értéket mérni, ami már tényleg majdnem eléri a Bortle-3-as értéket... ;) )

Kb. 5 órát töltöttem az ég alatt, amíg a hideg és a fáradtság hazakergetett. A "zsákmány": Melotte 20, M 34, NGC 752, Szélkerék galaxis (M 101), Androméda galaxis (M 31), Alessi 1, Lélek-köd (IC 1848), Szív-köd (IC 1805), Perseus kettőshalmaz (NGC 869-884), Stock 2, M103, Bagoly halmaz (NGC 457), Pacman köd (NGC 281), Barlang köd (Caldwell 9), M52, Caroline rózsája (NGC 7789) és a két Bode köd (M81 és M82)

Az Androméda galaxis kommersz célpont, de most sokat nézegettem, hogy megtaláljam az ideális megfigyelési kombinációt. Végül jött a papírforma és a 120/600-as akromáttal, 32mm/82 fokos okulárral és egy kontraszterősítő szűrővel a fényes mag mellett szinte a teljes galaxis-korong is jól látszott, mindkét kísérő galaxissal együtt. A porsávok nem tűntek fel... :(
Az M101-nél a nagy távcsővel (200/1000), 66x-os nagyítással már látszottak részletek, inhomogenitások, de a képekről ismert spirálforma nem látszott. Gondolom ehhez kicsit nagyobb átmérő és/vagy sötétebb ég kellene.
Nehéz objektum volt a Lélek-köd és a Szív-köd, de az RFT megmutatta mindkettőt OIII/UHC/HBeta szűrővel (szűrő nélkül legfeljebb sejteni/odaképzelni lehetett a derengést a csillagok közé). Izgalmas volt a nagy látómezőben oda-vissza barangolni a két ködösség között.
A Barlang-köd halvány íves formája is izgalmas megfigyelés volt a nagy távcsővel, szűrővel.
A Pacman köd is szépen látszó ködösség volt, de a videójátékos formát nem bírtam kivenni.
És nagyon szépek voltak az ismert látványos nyílt-halmazok is, különösen a Caroline rózsája, amely sűrű, tömött csillagmezőt mutatott, több világosan és sötéten derengő diffuz sávval a csillagok között. A Bagoly-köd meg mindig vicces...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.03. 15:26

És akkor a havazás meg a holdas esték előtt a hétvégén megint sikerült kicsit kiszabadulnom. Mivel a seeing nem ígérkezett túl jónak, meg mert csak este 8 után tudtam indulni, most egy közelebbi (Kiskunsági NP) megfigyelőhelyet céloztam meg. Az ég viszonylag sötét volt, de nem annyira, mint az előző helyen (SQM: 21,1). Viszont minusz 6 fok volt, és egy-két óra múlva mindent egyenletesen 2 mm vastag dér borított. Nem csak a páramentesítő apparát vizsgázott, hanem a meleg ruházat, meg a hidegtűrő képességem is. Az elsővel nem volt gond, de a hideg miatt végül csak 3 órát voltam kint.

Sok mindent láttam így is. Érdekes volt a C/2017 T2 (PANSTARRS) üstökös: mag, kicsit elnyújtott kómával. Most 10 magnitúdó körüli, de még néhány hónapig látható lesz és fényesedik.
Izgi volt a Rozetta-köd is, szűrővel szépen látszott a több elkülönült részből álló halvány gyűrű, RFT-vel meg különösen szép volt a teljes ködkomplexum, és a sok apró nyílt halmazzal a nagy köd körül. És egy látómező távolságra ott volt a Karácsonyfa-halmaz is a Kúp-köddel.
A Kalifornia-ködöt most is csak sejteni lehetett HBetában is - ehhez még vadászni kell sötétebb eget.
Próbálkoztam a Fiastyúk csillagai körüli ködösségek megfigyelésével, különösen a Merope-ködöt próbáltam megtalálni. Szűrővel látszott némi halvány pamacs a csillagok körül, de ez lehet, hogy csak valami párásodás volt (noha más csillagoknál nem igazán látszott ilyen.)
A Phi Aurigae körül szintén sikerült elkapni egy másik nagyszerű RFT komplexumot: Az IC405-nél a csillag körüli látszott némi nagyon halvány derengés szűrőkkel - talán az tényleg a Lángoló Csillag - köd volt. Mellette az NGC 1893 nyílthalmaz az IC410 köddel és az NGC1931 az IC417 ködösséggel (a két köd sajnos már túl halvány volt a 20 centis távcsőnek) valamint egy sor remek Messier nyílthalmaz: M 36 (Szélkerék hamaz), M 38 (Tengericsillag halmaz) és kicsit távolabb, egy látómező távolságnyira az M 37.
Jó célpontnak tűnt a nagyméretű NGC 7822 is, de csak valami nagyon halvány elnyújtott füstszerű ködösség látszott HBétával a kis csillagcsoport körül. A Cepheus másik nagy és halvány RFT objektuma a Cederbald 214 közvetlenül mellette volt (beleférnek egy látómezőbe), de még ennyire sem látszott sajnos (némi derengés a csillag körül). Ezeket is jó lenne megnézni sötétebb égen.
Aztán volt még néhány kisebb-nagyobb nyílthalmaz a környéken: Hyadok, M35, Collinder 69, Platais 4, NGC 1746, Collinder 471.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.04. 17:20

Ankalimon írta:
2019.12.03. 15:26
És akkor a havazás meg a holdas esték előtt a hétvégén megint sikerült kicsit kiszabadulnom. ...
Nagyon jó olvasni ilyeneket.
Tudom, még jobb lenne csinálni, de sajnos most ez nekem nem adatik meg; úgyhogy írj csak még hasonló tapasztalatokat és élményeket, lécci, legalább pótszer gyanánt... ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.04. 18:20

Attila írta:
2019.12.04. 17:20
Ankalimon írta:
2019.12.03. 15:26
És akkor a havazás meg a holdas esték előtt a hétvégén megint sikerült kicsit kiszabadulnom. ...
Nagyon jó olvasni ilyeneket.
Tudom, még jobb lenne csinálni, de sajnos most ez nekem nem adatik meg; úgyhogy írj csak még hasonló tapasztalatokat és élményeket, lécci, legalább pótszer gyanánt... ;)

MDA

Csatlakozom! Élmény ezeket olvasni.
Ankalimon szerintem téged ez a lista érdekelne:

https://www.dropbox.com/s/7aeugjcq37647 ... .txt?dl=0

(Bruno Alessi brazil csillagász katalógusa tele mélyég csemegékkel :D )
Nem tudom Kernya János Gábor olvassa e, kérdezném tőle, ennek a listának vajon van frissített változata azóta?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.05. 13:04

Köszönöm a linket, de azért ez a roppant exkluzív Deep Sky Hunters új felfedezéseit tartalmazó lista nekem még overkillnek tűnik: Az alap mély-ég észlelési listámon szerepel ugyan néhány egzotikusabb nyílt halmaz az Alessi (meg a Caldwell, Collinder és Stock 2) katalógusból, de azért még alapvetően a kommerszebb Messier és NGC/IC listás objektumok a célpontjaim.

Egy éve kezdtem el tudatosan építeni az általános mély-ég megfigyelési tervemet alap DSO katalógusok illetve magyar és nemzetközi amcsill ajánlások, javaslatok alapján. A kiindulópontom a Vizi Péter féle kistávcsöves könyv, Sánta Gábor mélyég-kalauz sorozata és a "Turn Left at Orion" könyv tartalma volt. Aztán megtaláltam ezt a Szabó Ádám magyar amcsill kolléga által jegyzett összesített mély-ég észlelőlistát (493 objektum), és az itt található, a távcsövem számára javasolt, látványosnak leírt elemekkel egészítettem ki a kezdeti listát. Ezt bővítem folyamatosan a különböző fórumokon olvasott megfigyelési leírások, itt-ott hallott ajánlások alapján, illetve mostanában még próbáltam ötleteket meríteni az internetes forrásokból elérhető Herschel 400 Deep Sky Catalogue-ból, és a nagy, 7000 elemet tartalmazó "DEEP SKY OBJECTS ILLUSTRATED OBSERVING GUIDE" nevű gyűjtemény 650-es kiemelt válogatásából valamint Roger N. Clark - "Visual Astronomy of the Deep Sky" és a Crossen-Rhemann féle "Astronomy for Binoculars and Richest-Field Telescopes" könyvekből.

Jelenleg 185 objektum szerepel az általános mély-ég észlelési listámon és 48 az RFT listán (ezek között van átfedés). Ezeknek kb a 40 %-át sikerült eddig távcsővégre kapni. Szóval ezzel még el leszek egy darabig, különösen ha a fenti forrásokból még folyamatosan sikerül bővítgetnem az észlelési tervet.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2019.12.24. 23:27

Tamas

Le vagyok maradva.
Milyen tavcsovel eszlelsz ?

Az aradi kiss klubunk Karacsonyi buli le zajlot.
Latni lehet itt az eszlelo helyunk es a 60 eszlelt targyak listaja.
Holdon kivul,leg tobb Mely Eg targyak.
Majdnem minden Mely Eg eszlelesnel en eszlelek kettos csillagokat is .
Mert ugy tanultam Walter Scott Houston guru-tol hogy ezek is Mely Eg targyak.

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2 ... party.html

A kepek rovid exponalasal tortentek ,kb. 20-30 masodperc a 200x1000mm Newton reflektoral.
Armand baratom a Celestron 102mm x500mm lencsesel en pedig a hazi 200mm F/6.16 Dobson tavcsovel eszleltunk.

Boldog Karacsonyt kivanok,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”