Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.07.24. 11:18

Sziasztok.
A GSO delux dobsonok zsámolymegoldásával kapcsolatban kérdeznék.
Szerintetek jobb megoldás lehet a Skywatcher-nél ?
A 200-as is tűgörgős csapágyat kap azimutban.
És a függőleges mozgatásnál pedig valamilyen kiegyensúlyozó megoldás van.
Egyébként több fantázianéven megy pl: Omegon, Apertura stb.
És a felszereltsége is jobb mint a Skywatcher-é(200-ast,250-est nézem).
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... el%20680
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.24. 13:13

Mozdonyos írta:
2019.07.24. 11:18
Sziasztok.
A GSO delux dobsonok zsámolymegoldásával kapcsolatban kérdeznék.
Szerintetek jobb megoldás lehet a Skywatcher-nél ?
A 200-as is tűgörgős csapágyat kap azimutban.
És a függőleges mozgatásnál pedig valamilyen kiegyensúlyozó megoldás van.
Egyébként több fantázianéven megy pl: Omegon, Apertura stb.
És a felszereltsége is jobb mint a Skywatcher-é(200-ast,250-est nézem).
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... el%20680
Szia!

Élőben még sem SW-t, sem GSO-t nem láttam, csak Oriont. Viszont több helyen olvastam panaszokat a SW mozgathatóságát illetően, hogy akadozó. (Mármint az azimut csapágy). Szárazon a teflon nálam mindig megugrós indulású volt, csak viasszal bekenve volt jó, azonban nehéz volt forgatni. Most - ahogy feljebb olvasható - 2 teflont kiváltottam görgővel, ezáltal a pontossága, adagolhatósága megmaradt, de lényegesen könnyebb forgatni. Épp a minap teszteltem több optikai eszközt és csak az udvarra pakoltam ki a cuccot. Az EQ platformot most nem használtam, csak a legszükségesebb dolgokat vetettem be. A Jupiter kb. a Meridiánnál volt, a magassága nemigen változott. Platform nélkül szinte rezzenéstelenül követtem a bolygót 200x-osban úgy, hogy enyhe, egyenletes erőt fejtettem ki a zsámolyra. A Jupi végig a LM közepén volt!
Szóval én vásárlás előtt kipróbálnám a görgős változatot, mert ha túl könnyű forgatni, akkor a platform végállás közeli helyzetében köhnyen elfordulhat a zsámoly. Ha nem használsz platformot, akkor működhet.

Úgy látom, ezt a tubust hosszanti irányban ki lehet egyensúlyozni, azonban egy ellensúlyra szükség lesz (én gumipókkal szoktam fererősíteni, de egy kb. kilós mágnes is megteszi) a keresővel szemben, akkor a zenit közelében sem dől hanyatt a cső. Persze szorítani is lehet az oldalsó csavarokkal, ami ugyan véd az elmozdulás és a kiegyensúlyozatlanság ellen, de úgy már nem lehet olyan finoman navigálni. Az ember elvan egy átlagos zsámollyal is kb. 150x-es nagyításig, de fölötte nagyon finoman működő csapágyakra van szükség.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.07.24. 17:22

Lovász András írta:
2019.07.24. 13:13
Mozdonyos írta:
2019.07.24. 11:18
Sziasztok.
A GSO delux dobsonok zsámolymegoldásával kapcsolatban kérdeznék.
Szerintetek jobb megoldás lehet a Skywatcher-nél ?
A 200-as is tűgörgős csapágyat kap azimutban.
És a függőleges mozgatásnál pedig valamilyen kiegyensúlyozó megoldás van.
Egyébként több fantázianéven megy pl: Omegon, Apertura stb.
És a felszereltsége is jobb mint a Skywatcher-é(200-ast,250-est nézem).
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... el%20680
Szia!

Élőben még sem SW-t, sem GSO-t nem láttam, csak Oriont. Viszont több helyen olvastam panaszokat a SW mozgathatóságát illetően, hogy akadozó. (Mármint az azimut csapágy). Szárazon a teflon nálam mindig megugrós indulású volt, csak viasszal bekenve volt jó, azonban nehéz volt forgatni. Most - ahogy feljebb olvasható - 2 teflont kiváltottam görgővel, ezáltal a pontossága, adagolhatósága megmaradt, de lényegesen könnyebb forgatni. Épp a minap teszteltem több optikai eszközt és csak az udvarra pakoltam ki a cuccot. Az EQ platformot most nem használtam, csak a legszükségesebb dolgokat vetettem be. A Jupiter kb. a Meridiánnál volt, a magassága nemigen változott. Platform nélkül szinte rezzenéstelenül követtem a bolygót 200x-osban úgy, hogy enyhe, egyenletes erőt fejtettem ki a zsámolyra. A Jupi végig a LM közepén volt!
Szóval én vásárlás előtt kipróbálnám a görgős változatot, mert ha túl könnyű forgatni, akkor a platform végállás közeli helyzetében köhnyen elfordulhat a zsámoly. Ha nem használsz platformot, akkor működhet.

Úgy látom, ezt a tubust hosszanti irányban ki lehet egyensúlyozni, azonban egy ellensúlyra szükség lesz (én gumipókkal szoktam fererősíteni, de egy kb. kilós mágnes is megteszi) a keresővel szemben, akkor a zenit közelében sem dől hanyatt a cső. Persze szorítani is lehet az oldalsó csavarokkal, ami ugyan véd az elmozdulás és a kiegyensúlyozatlanság ellen, de úgy már nem lehet olyan finoman navigálni. Az ember elvan egy átlagos zsámollyal is kb. 150x-es nagyításig, de fölötte nagyon finoman működő csapágyakra van szükség.

Üdv, András
Köszi az infókat.
Kipróbálás nélkül nem veszek Sw-t.
Talán majd valahol sikerül egyet kipróbálni.
Sajnos a többi márkát nem lehet itthon kapni(GSO,Orion,ES stb).
Meg kell békélnem majd a Skywatcher-el.
Jelenlegi kombómon is 150×-es a max nagyítás.
A Dobsonnal sem akarom nagyon eröltetni.
Üdv: Joci.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.07.30. 13:48

Sziasztok.
A volt MTT 2019-es táborlakóktól kérdezem,ha nem probléma.
Esetleg emlékeznek-e ,hogy milyen Dobsonok fordultak meg a táborban.
A Skywatcher-eken kívül volt-e esetleg másík gyártótól pl. ES, GSO stb ?
Előre is köszönöm az infót.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.10.31. 10:28

András, hogy látod, jól védi a csónaklakk a munkalapot? Illetve, a vágott éleket hogyan zártad? Élfólia vagy az is festve van?
90/910 SW EQ2
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.10.31. 10:56

theHassan írta:
2019.10.31. 10:28
András, hogy látod, jól védi a csónaklakk a munkalapot? Illetve, a vágott éleket hogyan zártad? Élfólia vagy az is festve van?

Mielőtt szétszeded , használd ;) A magasságát három láb aláillesztésével tudod növelni . A keresőt meg oda teszed , ahová akarod a tubuson , csak pár új furat az egész . Volt ilyen régi rugós feszítésű dobsonom , sok gond nem volt vele . Az alsó teflonozást viszont tényleg érdemes görgőkre vagy csapágyra cserélni . Egy fogantyú vagy bútorgomb a tubus elején , meg a mozgatást könnyíti meg , mert nem a csőperembe kell kapaszkodni .
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.10.31. 11:29

Úgy lesz. Csak kell az edzés az agynak. Nekem ez ilyen egyéni hülyeségem. Csinálok egy gondolati modellt, ami aztán a tapasztalat alapján finomodik, és lehet, hogy sose lesz belőle semmi.

Ez egy régi és sokat használt távcső. Sok sérülés van a zsámoly felületén. Élfólia hiányok, laminátum lepattogzás az él közelében, üres csavarlyukak az okulár tálca helyén. Ezek miatt kell az új zsámoly. Nem azonnal, de a bútorlap meg fogja adni magát előbb vagy utóbb. A csövön is kopott a festék, egyelőre rendben van, de majd fel kell újítani. Feleségem kéket szeretne 😉

Amiben egyelőre biztos vagyok, az pont az, amit írsz. Fogantyú, új papucs.
90/910 SW EQ2
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.10.31. 11:38

theHassan írta:
2019.10.31. 11:29
Úgy lesz. Csak kell az edzés az agynak. Nekem ez ilyen egyéni hülyeségem. Csinálok egy gondolati modellt, ami aztán a tapasztalat alapján finomodik, és lehet, hogy sose lesz belőle semmi.

Ez egy régi és sokat használt távcső. Sok sérülés van a zsámoly felületén. Élfólia hiányok, laminátum lepattogzás az él közelében, üres csavarlyukak az okulár tálca helyén. Ezek miatt kell az új zsámoly. Nem azonnal, de a bútorlap meg fogja adni magát előbb vagy utóbb. A csövön is kopott a festék, egyelőre rendben van, de majd fel kell újítani. Feleségem kéket szeretne 😉

Amiben egyelőre biztos vagyok, az pont az, amit írsz. Fogantyú, új papucs.

A csövet érdemes kivelúrozni belülről , ha majd a festésre szánod magad A kínai bútorlap jól bírja a nedvességet .Kis kittelés csiszolás és azt is átfestheted bátran . Az asszonnyal meg óvatosan , kicsit nem figyelsz oda és csipketerítő fog fityegni a zsámoly oldaláról :lol:
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.10.31. 12:06

A csipkét mi terítőnek nem használjuk. Inkább attól tartok, hogy ráköti a TRX-et 😉
90/910 SW EQ2
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.31. 12:53

theHassan írta:
2019.10.31. 10:28
András, hogy látod, jól védi a csónaklakk a munkalapot? Illetve, a vágott éleket hogyan zártad? Élfólia vagy az is festve van?
Igen, jól védi. Az élfóliát kontaktragasztóval tettem fel. De akár a festék is megfelelő lehet. Fontos, hogy fényes legyen a munkalap. 150-es távcsőhöz nem kell 4 centis munkalap, elég a 3 is. 2 görgő (kijjebb)+1 teflon viaszon (beljebb). Tökéletes!!!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”